+48 800 003 033

Pytania i odpowiedzi

Dzień dobry, choruję na zapalenie błony śluzowej żołądka z wysoką kwasowością. Lekarz przepisał mi leki i polecił przychodzić na regularne kontrole, ale nie dał żadnych wskazówek co do diety. Rozumiem jednak, że nie mogę jeść tak, jak kiedyś. Jakie są zalecenia dietetyczne przy zapaleniu żołądka z wysoką kwasowością?
Odpowiedź: 13.09.2023

Dzień dobry. W zapaleniu błony śluzowej żołądka ze zwiększoną kwasowością ważne jest, aby posiłki były małe i częste — co najmniej 4 razy dziennie — ponieważ małe ilości pokarmu łatwiej strawić. Ważne jest również, aby jedzenie było gotowane w wodzie, na parze lub pieczone. Nie wolno jeść potraw smażonych ani surowych. Jedzenie powinno być ciepłe, nie należy jeść zimnych ani zbyt gorących potraw. Z diety należy wykluczyć świeży chleb, surowe warzywa i owoce, wszelkie wędliny, pikle, konserwy, czekoladę i napoje gazowane. Bardziej szczegółowy jadłospis można uzyskać od lekarza.

Mam wysoki cholesterol, ale zażywałem leki i z czasem mój poziom cholesterolu wrócił do normy. Czy skoro zakończyłem już leczenie, mogę nie martwić się o zawał serca ani udar?
Odpowiedź: 13.09.2023

Leki trzeba przyjmować bezterminowo, w przeciwnym razie poziom cholesterolu ponownie wzrośnie. Jeśli po zażyciu statyn cholesterol wraca do normy, świadczy to jedynie o tym, że zażył Pan właściwy lek w odpowiedniej dawce.

Dobry wieczór, zgłosiłem się do urologa z powodu zwiększonej tkliwości w okolicy moszny, obrzęku, pieczenia i mrowienia w mosznie. Lekarz zdiagnozował wodniaka i skierował mnie na operację. Mam pytanie dotyczące okresu rekonwalescencji: kiedy mogę zacząć się kąpać po operacji wodniaka?
Odpowiedź: 13.09.2023

Dzień dobry. Podczas operacji usunięcia wodniaka wykonuje się nacięcie błony jądra i zakłada drenaż, aby usunąć nadmiar nagromadzonego płynu. W związku z tym może wystąpić obrzęk, co wydłuża okres gojenia. Aby go skrócić, niezbędne jest przyjmowanie przez dłuższy czas licznych leków. Okres rekonwalescencji po operacji jądra jest dość długi. Zazwyczaj na mosznę zakłada się opatrunek, którego nie należy moczyć. Górną część ciała należy myć gąbką, pochylając się nad wanną. Nogi myje się bez specjalnych wskazań. Aby zachować higienę okolic łonowych i narządów płciowych, należy używać wilgotnych chusteczek. Opatrunki należy zmieniać co drugi dzień. Gojenie trwa maksymalnie 3-4 tygodnie.

Dzień dobry. Czułem ból w okolicy lędźwiowej przy schylaniu się, a także uczucie ucisku w okolicy kości ogonowej. Okazało się, że to torbiel pilonidalna i teraz planuję operację. Czy mogą Państwo podpowiedzieć: czy po usunięciu kości ogonowej będę mógł siedzieć? Jak długo trwa okres rekonwalescencji i jakie są ograniczenia?
Odpowiedź: 13.09.2023

Dzień dobry. Torbiel pilonidalna powinna być leczona wyłącznie operacyjnie. Złożoność operacji zależy od tego, jak rozległe są zmiany chorobowe (wielkość torbieli, obecność dodatkowych przetok). Istnieje także metoda małoinwazyjna – laserowa. Operacja trwa ok. 30 minut. Po zabiegu pacjent nie musi zostawać w szpitalu. Rana po zabiegu jest niewielka, a ból — minimalny. Czas gojenia wynosi ok. 2–3 tygodnie. W tym czasie pacjent nie ma żadnych szczególnych ograniczeń. Przy klasycznych interwencjach chirurgicznych rany są rozległe, a okres gojenia wynosi ponad miesiąc. W trakcie gojenia należy ograniczyć siedzenie.

Dzień dobry. Odczuwam ból w prawej części brzucha, mam nudności i wymioty oraz zażółcenie skóry i oczu. Po badaniach i USG gastroenterolog zdiagnozował u mnie zapalenie pęcherzyka żółciowego. Czy mogę trenować z przewlekłym zapaleniem pęcherzyka żółciowego? Czy istnieją jakieś ograniczenia w trenowaniu? Jeśli tak, to jakie?
Odpowiedź: 13.09.2023

Dzień dobry. Przy takim stanie zdrowia nie można uprawiać sportu. Objawy, które Pan opisuje, wskazują na zaostrzenie choroby; jednak rozpoznanie przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego może nie być do końca trafne, biorąc pod uwagę objawy. Zażółcenie skóry i twardówki może być objawem kilku dość poważnych chorób. Może wskazywać na m.in.wirusowe zapalenie wątroby, kamicę żółciową, zapalenie wątroby z zespołem cholestatycznym (w tym autoimmunologicznym), a nawet nowotwór trzustki. Aby sprecyzować diagnozę, koniecznie należy wykonać kliniczne i biochemiczne badania krwi, gastroskopię, ewentualnie tomografię komputerową jamy brzusznej. Uprawianie sportu aktywuje wszystkie procesy w organizmie, może więc pogorszyć stan chorobowy. Jeśli zażółcenie skóry i twardówki jest spowodowane kamicą żółciową, sport może doprowadzić do pilnej interwencji chirurgicznej. Proszę nie ryzykować, zbadać się i wyleczyć, a sport niech trochę poczeka.

Dzień dobry. Mam krew w kale, śluzową wydzielinę z odbytu i czuję ból w odbycie, która nasila się podczas defekacji. Proktolog zdiagnozował u mnie zapalenie odbytu. Proszę mi powiedzieć, jakie bakterie powodują zapalenie odbytu? I co jest przyczyną tej choroby?
Odpowiedź: 13.09.2023

Dzień dobry. Aby rozpoznać zapalenie odbytu, należy przeprowadzić pełen zestaw badań: badanie przez proktologa (per rectum), anoskopię, rektoskopię, a w razie potrzeby także kolonoskopię z biopsją ściany jelita. Ponadto należy wykonać niezbędne badania krwi, badanie kału, oznaczenie poziomu kalprotektyny i laktoferyny w kale. Dopiero na podstawie takich kompleksowych badań lekarz może postawić diagnozę, poznać przyczynę choroby i dobrać leczenie.

Dzień dobry. Dokucza mi bolesne oddawanie moczu, upławy o zielonkawym zabarwieniu i dyskomfort w okolicy krocza. Po badaniach urolog zdiagnozował u mnie zapalenie cewki moczowej. Proszę o informację, czy przy zapaleniu cewki moczowej mogę brać gorące kąpiele? Czy gorąca woda może nasilić objawy?
Odpowiedź: 13.09.2023

Dzień dobry. Jak już zapewne Pan się przekonał, zapalenie cewki moczowej jest procesem zapalnym błony śluzowej. Przebieg i nasilenie objawów zależą od rodzaju patogenu, podobnie jak czas trwania i sposób leczenia. Ostre potrawy i gorąca woda mogą nasilić ból. Ważne jest, by przeprowadzić terapię antybakteryjną, przeciwzapalną i nawadniającą w odpowiednim czasie. W przeciwnym razie mogą pojawić się jeszcze większe problemy. Wówczas niestety leczenie w warunkach ambulatoryjnych staje się niemożliwe, a nawet zagraża życiu.

Dzień dobry, mam na skórze dziwną krostę, która jest dość duża (ok. 5 cm średnicy) i boli przy dotyku. Myślę, że może to być ropień lub karbunkuł. Jaka jest różnica między ropniem a karbunkułem? I czy mogę sama wycisnąć ropę?
Odpowiedź: 13.09.2023

Dzień dobry, ropień różni się od karbunkułu w następujący sposób:

  1. Ropień ma czerwony kolor, podczas gdy karbunkuł jest fioletowy, czasem purpurowy.
  2. Ropień ma okrągły kształt, co oznacza, że stan zapalny jest ograniczony. Objawem karbunkułu jest natomiast obrzęk, co wskazuje, że stan zapalny rozprzestrzenia się wokół elementu.
  3. Ropień w dotyku jest gorący i gęsty, a po naciśnięciu można wyczuć płyn, który porusza się wewnątrz.
  4. Ropień boli przy uciśnięciu, natomiast karbunkuł jest bardzo bolesny nawet bez ucisku.

Jak widać, wzrokowe odróżnienie dla osoby bez wykształcenia medycznego może być dość trudne, należy więc poszukać pomocy u specjalisty.

Ani ropnia, ani karbunkułu nie należy otwierać samodzielnie, ponieważ niewłaściwe manipulacje mogą spowodować przedostanie się ropy do krwiobiegu i doprowadzić do zatrucia krwi (sepsy).

Dzień dobry. Mojemu mężowi od kilku lat dokucza swędzenie skóry. Byliśmy u różnych specjalistów, m.in. alergologa i gastroenterologa. Zrobiliśmy badania laboratoryjne. Nikt jednak nie potrafił postawić diagnozy. Na skórze nie ma żadnej wysypki, tylko swędzenie, które go męczy. Co to może być i jakie badania mogą Państwo polecić?
Odpowiedź: 13.09.2023

Dzień dobry. Swędzenie jest często jednym z głównych objawów wielu chorób. Czasami jest po prostu oznaką suchej skóry, a czasami – ciężkich chorób onkologicznych. Często powoduje bezsenność i dyskomfort psychiczny. Na początek proszę udać się do lekarza internisty. Na wizytę proszę przyjść ze wszystkimi wynikami badań, które Państwo mają. Aby zalecić dalsze leczenie, trzeba dokładnie przestudiować całą historię choroby pacjenta.

Proszę o poradę: uprawiam sport, chodzę na siłownię, wykonuję treningi cardio kilka razy w tygodniu. Ostatnio odczuwam ból w dolnych częściach ramion, szyi, szczęce i mostku. Czy powinienem całkowicie zrezygnować z treningów? Czy muszę się zbadać?
Odpowiedź: 13.09.2023

Tak, powinien Pan na razie przerwać treningi, ponieważ takie dolegliwości mogą świadczyć o chorobie serca. Dlatego proszę jak najszybciej udać się do lekarza, który Pana zbada i zaleci wykonanie EKG oraz innych niezbędnych badań w celu ustalenia diagnozy i rozpoczęcia leczenia.

Dzień dobry, umówiłam się na badanie moczu, ale przedwcześnie zaczęła mi się miesiączka. Po jakim czasie od miesiączki mogę zrobić badanie moczu? Czy jest jakiś sposób, aby wykonać badanie moczu przed zakończeniem miesiączki?
Odpowiedź: 13.09.2023

Dzień dobry. Nie zaleca się wykonywania badania moczu podczas miesiączki. Lepiej wykonać planowe badanie po zakończeniu okresu. Dzień badania jest określany indywidualnie z powodu różnic w cyklu u kobiet; u niektórych pacjentek miesiączka trwa 3-4 dni, u innych 6-7 dni, więc trudno określić konkretny dzień badania. Wskazane jest pobranie próbki moczu, gdy nie ma już krwistej wydzieliny. Przed pobraniem moczu należy dokładnie umyć narządy płciowe i zatkać wejście do pochwy tamponem.

Dzień dobry. Mam torbiel kości ogonowej, która powoduje silny ból. Wiem, że torbiel jest wypełniona płynem. Mam więc pytanie: czy torbiel pilonidalną można wycisnąć? Czy może leczy się ją w jakiś inny sposób?
Odpowiedź: 13.09.2023

Torbiel kości ogonowej jest zazwyczaj chorobą wrodzoną. U chorego w górnej części fałdu międzypośladkowego, w podskórnej tkance tłuszczowej tworzy się przewód nabłonkowy. Jeśli zostanie on zablokowany, może przekształcić się w torbiel. Często dochodzi do powikłania w postaci stanu zapalnego z wysiękiem ropnym. Dlatego wszelkie próby samoleczenia mogą prowadzić do pogorszenia stanu, w tym nawet do powstania ropni z przetokami. W przypadku wykrycia torbieli w kości ogonowej należy niezwłocznie zgłosić się do chirurga. Jedyne skuteczne leczenie to chirurgiczne usunięcie torbieli. Metody usuwania i zakres interwencji chirurgicznej zależą od różnych czynników, m.in. od czasu trwania choroby, obecności powikłań itp.

Najnowsze artykuły na blogu

Wszystkie artykuły
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies