+48 800 003 033

Czym jest terapia falą uderzeniową i jak działa?

Czym jest terapia falą uderzeniową i jak działa?
Czytać 7 minut Opublikowano: 07 February 2024 121
Fizjoterapia to metody wspomagające leczenie oparte na zastosowaniu fizycznych właściwości zjawisk naturalnych (ciepła, światła, wibracji, dźwięku). Do metod fizjoterapeutycznych należy terapia falą uderzeniową (ESWT).

Czym jest terapia falą uderzeniową?

Terapia falą uderzeniową to metoda leczenia oparta na wpływie fizycznych właściwości fal akustycznych (dźwiękowych) na tkanki i narządy. Zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej stosuje się w leczeniu różnych schorzeń: urologicznych, ginekologicznych, dermatologicznych, neurologicznych, reumatologicznych i ortopedycznych. Terapia falą uderzeniową wykorzystywana jest również w rehabilitacji i medycynie sportowej.

Rodzaje i zasada działania terapii falą uderzeniową

Zasada działania terapii falami uderzeniowymi polega na zdolności fal dźwiękowych do wnikania głęboko w tkanki i oddziaływania przeciwbólowego i przeciwzapalnego. Fala akustyczna wpływa na metabolizm w tkankach i zwiększa krążenie krwi w miejscu leczenia, wspomagając w ten sposób gojenie i regenerację uszkodzonych tkanek.

Terapię ESWT przeprowadza się przy pomocy specjalnych urządzeń, które generują fale dźwiękowe o określonej częstotliwości i czasie trwania. W zależności od sposobu oddziaływania fal dźwiękowych na tkanki, istnieją dwa rodzaje terapii:

  • zogniskowana (skupiona) fala uderzeniowa (FSWT) – fala ma silne i głębokie oddziaływanie punktowe;
  • radialna fala uderzeniowa (RSWT) – siła fal uderzeniowych rozkłada się równomiernie po całym obszarze tkanek, który poddawany jest zabiegowi. Oddziaływanie ma charakter powierzchowny.

Istnieje również perkusyjna terapia manualna, która jest rodzajem masażu terapeutycznego. W przeciwieństwie do ESWT, terapia manualna nie wymaga użycia fal dźwiękowych i polega na fizycznym oddziaływaniu na ciało (przy pomocy rąk terapeuty).

Wskazania do terapii falą uderzeniową

Terapia falami uderzeniowymi jest skuteczna w leczeniu ostrych i przewlekłych chorób zapalnych narządów wewnętrznych, tkanek miękkich, kości, stawów i ścięgien. Zabieg z wykorzystaniem fali uderzeniowej trwa 10-15 minut i nie wymaga specjalnego przygotowania.

Fale uderzeniowe są stosowane w celu zmniejszenia bólu, złagodzenia obrzęku i przyspieszenia gojenia się ran. Wskazania do terapii falą uderzeniową:

  • choroby zapalne narządów miednicy mniejszej u mężczyzn (zapalenie prostaty) i kobiet (zapalenie przydatków);
  • impotencja;
  • niepłodność kobieca i męska;
  • urazy;
  • choroby zapalne i zwyrodnieniowe dużych i małych stawów;
  • osteochondroza;
  • choroby skóry.

Zaletami ESWT są jej bezpieczeństwo i bezbolesność. Terapię falami uderzeniowymi stosuje się jako uzupełnienie głównych metod leczenia (farmakologicznych i chirurgicznych). Pozwala ona zmniejszyć ilość przyjmowanych przez pacjenta leków przeciwbólowych i hormonalnych leków przeciwzapalnych.

Przeciwwskazania do terapii falą uderzeniową

Przeciwwskazania do terapii falą uderzeniową to: ciąża i laktacja, ostre choroby zakaźne (wirusowe, bakteryjne, grzybicze) oraz zaburzenia krzepnięcia krwi (koagulopatie). Prawidłowo przeprowadzona ESWT jest zabiegiem nieszkodliwym. Po zabiegu może pojawić się niewielki krwiak, który ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni.

Terapia falą uderzeniową w urologii

Terapia falami uderzeniowymi jest stosowana w urologii w przypadku choroby Peyroniego, zapalenia prostaty, impotencji. Fala uderzeniowa jest skuteczna w leczeniu bakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego. Efektem terapii jest działanie przeciwzapalne, dzięki któremu poprawia się proces oddawania moczu i zmniejsza się konieczność opróżniania pęcherza moczowego.

Terapię falami uderzeniowymi w zaburzeniach erekcji stosuje się, gdy przyczyną osłabienia erekcji są dysfunkcje naczyniowe w obszarze narządów miednicy mniejszej mężczyzny. Terapia falami uderzeniowymi stosowana w obszarze penisa pomaga przywrócić prawidłowe napełnianie krwią ciał jamistych, co jest podstawą uzyskania erekcji. Terapia falami uderzeniowymi w przypadku impotencji jest możliwa wyłącznie na zlecenie urologa po wstępnym badaniu i wykluczeniu pozanaczyniowych przyczyn spadku erekcji (jak infekcje układu moczowo-płciowego czy impotencja psychogenna).

Wskazaniem do terapii falą uderzeniową w urologii jest również kamica moczowa. Do rozbijania kamieni w narządach układu moczowego stosuje się zogniskowaną falę uderzeniową.

Terapia falą uderzeniową w ginekologii

Fizjoterapię z użyciem fali uderzeniowej stosuje się w ginekologii jako wspomaganie leczenia przewlekłych chorób zapalnych narządów miednicy mniejszej, na przykład zapalenia przydatków. Fizjoterapia z użyciem fali uderzeniowej jest stosowana w ginekologii jako metoda wspomagająca w leczeniu przewlekłych chorób zapalnych narządów miednicy, na przykład zapalenia przydatków. Fala uderzeniowa jest również zalecana do usuwania zrostów, które mogą być przyczyną niepłodności u kobiet. Właściwości fizyczne fal akustycznych sprzyjają rozpuszczaniu zrostów i regeneracji uszkodzonych błon śluzowych.

Leczenie schorzeń stawów i kości przy pomocy fali uderzeniowej

Terapia ESWT jest zalecana również w przypadku chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Ekspozycja na fale dźwiękowe pomaga złagodzić stan zapalny w dotkniętych więzadłach i ścięgnach, łagodzi ból i przywraca zakres ruchu stawów.

W przypadku osteochondrozy terapia falami uderzeniowymi pomaga złagodzić napięcie pleców. ESWT w przypadku przepukliny kręgosłupa służy zmniejszeniu bólu w okresie przedoperacyjnym i przyspiesza rehabilitację po chirurgicznym usunięciu przepukliny.

Zabiegi falą uderzeniową na obszar stawu kolanowego wspomagają leczenie urazów kolana, zwichnięć i urazów łąkotki, a także chorób zwyrodnieniowych (gonartroza) i zapalnych (zapalenie stawów kolanowych). Fala uderzeniowa stosowana w obrębie stawu skokowo-goleniowego i okolicy pięty jest skuteczna w leczeniu ostrogi piętowej, naciągnięć i chorób zapalnych ścięgna Achillesa.

Powikłania po zabiegach falą uderzeniową

ESWT jest bezpieczną metodą fizjoterapeutyczną. Powikłania po terapii falą uderzeniową występują rzadko. Są to zwykle objawy w miejscu oddziaływania na tkanki: ból i mrowienie, obrzęk tkanek miękkich i powstawanie niewielkich krwiaków.

Aby zapobiec pojawieniu się skutków ubocznych, należy poinformować lekarza podczas zabiegu, jeśli uderzenia fal akustycznych powodują ból lub dyskomfort. Lekarz może zmniejszyć częstotliwość i amplitudę fal dźwiękowych i kontynuować zabieg bez ryzyka urazowego uszkodzenia tkanek.

Działania niepożądane po terapii ESWT ustępują samoistnie. Jeśli powstaną krwiaki, lekarz może przepisać maść przyspieszającą ich wchłonięcie. Terapia falami uderzeniowymi nie może wywołać zaostrzenia choroby.

Urologia w Doctorpro Łódź

Czym jest terapia falą uderzeniową i jak działa?
Adres
ul. Stefana Jaracza 64, 90-251 Łódź, Polska. Opera Park
Nr telefonu
Harmonogram
Pon-Sob: 8:00-20:00

Popularne pytania

Czy można stosować terapię falą uderzeniową w przypadku żylaków?

Żylaki nie są przeciwwskazaniem do terapii falami uderzeniowymi. Ze względu na pozytywny wpływ fal akustycznych na przepływ krwi, napięcie naczyń krwionośnych i gojenie się tkanek, badana jest możliwość zastosowania terapii ESWT w leczeniu żylaków kończyn dolnych.

Jak często przeprowadza się sesje zabiegowe ESWT?

Terapia falami uderzeniowymi jest zwykle przeprowadzana raz lub dwa razy w tygodniu. Lekarz prowadzący określa częstotliwość i liczbę zabiegów indywidualnie w zależności od rodzaju i nasilenia choroby. W razie potrzeby po kilku miesiącach może zalecić powtórzenie cyklu ESWT.

Kiedy są odczuwalne efekty terapii falą uderzeniową?

Umiarkowany efekt przeciwbólowy i przeciwobrzękowy występuje natychmiast po zabiegu. Według opinii pacjentów po terapii falami uderzeniowymi, efekt zwiększa się z każdym kolejnym zabiegiem.

Ile zabiegów falą uderzeniową trzeba przejść?

Terapię falami uderzeniowymi przeprowadza się jako cykl czterech-10 zabiegów. Liczba zabiegów i czas trwania każdej sesji ustala indywidualnie lekarz w zależności od stopnia zaawansowania choroby i celów leczenia.

Czy terapia falą uderzeniową może zaszkodzić?

Jeśli stosuje się terapeutyczny mechanizm działania fali uderzeniowej, zabieg nie może być szkodliwy dla organizmu. Skutki uboczne ESWT obejmują powstawanie krwiaków i dyskomfort odczuwany podczas zabiegu (mrowienie o umiarkowanym nasileniu w miejscu kontaktu urządzenia ze skórą).

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Czym jest terapia falą uderzeniową i jak działa?
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie urologowi
«Doctorpro»

Komentarze

Dodaj komentarz

Alex 5 dni temu
Witam! Lekarz przepisał mi kurację ESWT w celu leczenia bólu pleców. Już po pierwszej sesji poczułem, że ból się zmniejszył. Czy mogę codziennie poddawać się terapii falami uderzeniowymi?
Odpowiedz
Fala uderzeniowa ma silny mechaniczny wpływ na tkanki, którego efekt utrzymuje się przez kilka kolejnych dni. Przed rozpoczęciem kolejnego zabiegu tkanki muszą w pełni zregenerować się po poprzednim, dlatego zabiegów ESWT nie wykonuje się przez kilka dni z rzędu. Z reguły lekarz przepisuje jeden lub dwa zabiegi tygodniowo.
Lenka 1 tydzień temu
Dzień dobry, na jutro mam zaplanowaną pierwszą sesję terapii falą uderzeniową. Jak przygotować się do zabiegu?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 tydzień temu
Dzień dobry. Terapia falami uderzeniowymi nie wymaga specjalnego przygotowania. W dniu zabiegu należy przyjść do placówki medycznej pięć-10 minut przed umówioną godziną. Zaleca się założenie wygodnego ubrania, które pozwoli na szybkie odsłonięcie potrzebnej części ciała.
Julia 2 tygodnie temu
Witam! Mój lekarz zalecił cykl ośmiu zabiegów z użyciem fali uderzeniowej, abym mógł powrócić do zdrowia po kontuzji kolana. W jaki sposób terapia falą uderzeniową może mi pomóc?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
2 tygodnie temu
Dzień dobry. Pozytywne efekty terapii falą uderzeniową polegają na jej działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. ESWT wspomaga normalizację krążenia krwi i procesy regeneracji tkanek w obszarze leczenia.
Agnieszka 2 tygodnie temu
Dzień dobry, ginekolog zalecił mojej mamie terapię ESWT miednicy. Martwię się, bo mama ma współistniejące choroby serca. Kto nie może korzystać z terapii falą uderzeniową?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
2 tygodnie temu
Dzień dobry. Terapia falami uderzeniowymi jest przeciwwskazana u osób, które cierpią na choroby krwi lub przechodzą ostre choroby zakaźne (na przykład grypę) lub niezakaźne (zawał mięśnia sercowego, udar) w okresie zabiegu. Przewlekłe choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca) nie są przeciwwskazaniem do terapii ESWT.
Joanna 2 tygodnie temu
Dzień dobry! Neurolog zalecił mi terapię falami uderzeniowymi w celu złagodzenia przewlekłego bólu pleców. Jak długo trwa sesja terapii falą uderzeniową?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
2 tygodnie temu
Dzień dobry. Czas trwania sesji terapii falą uderzeniową wynosi 10-15 minut. Bezpośrednio po sesji można powrócić do zwykłych czynności.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies