Pracownia endoskopowa w Łodzi
Badanie endoskopowe to metoda diagnostyczna, która umożliwia ocenę narządów wewnętrznych i jam ciała za pomocą specjalnego aparatu – endoskopu.
Jest to cienka, elastyczna rurka wyposażona w diodę LED i kamerę, która przesyła obraz do monitora, umożliwiając lekarzowi ocenę wewnętrznych struktur ciała w czasie rzeczywistym.
Wykonujemy:
W gastroenterologii endoskopia jest wykorzystywana w badaniu stanu przewodu pokarmowego oraz wykrywaniu ewentualnych nieprawidłowości i zmian na wczesnych etapach rozwoju. Gastroskopia to badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego (przełyku, żołądka i dwunastnicy), zaś kolonoskopia to badanie endoskopowe jelita grubego.
Badania endoskopowe w Łodzi są wykonywane w Centrum Medycznym Doctorpro Łódź. Zapisy na badania prowadzimy codziennie przez całą dobę.
Co wykrywa endoskopia?
Zapalenie błony śluzowej żołądka (katar lub nieżyt żołądka) można wykryć za pomocą endoskopowego badania żołądka. Gastroskopia pomaga również w rozpoznaniu wrzodów żołądka (pojedyncze lub liczne miejscowe ubytki (rany) błony śluzowej powstałe pod wpływem działania kwasu żołądkowego, pepsyny i żółci). Inne choroby i nieprawidłowości wykrywane podczas endoskopii:
- zapalenie przełyku (przewlekły stan zapalny błony śluzowej przełyku);
- krwawienie z układu pokarmowego;
- choroba refluksowa przełyku (zarzucanie treści żołądkowej do przełyku);
- łagodne zmiany (polipy);
- zwężenie przełyku, żołądka i jelit;
- nowotwory złośliwe;
- przepuklina rozworu przełykowego (przemieszczenie się części żołądka do klatki piersiowej przez rozwór przełykowy przepony);
- zapalenie dwunastnicy;
- uchyłki przewodu pokarmowego (uwypuklenie na zewnątrz ściany przełyku, żołądka i jelit);
- wrzody dwunastnicy;
- żylaki przełyku, żołądka i jelit;
- celiakia (choroba autoimmunologiczna wywołana nietolerancją glutenu).
Endoskopię jelita (kolonoskopię) wykonuje się m.in. w celu wykrycia objawów choroby Leśniowskiego-Crohna (choroba zapalna jelita cienkiego i grubego, której towarzyszy obrzęk śluzówki). Badanie pozwala zdiagnozować również wrzodziejące zapalenie jelita grubego (przewlekłe zapalenie błony śluzowej odbytu lub jelita grubego, które prowadzi do powstawania owrzodzeń).
Wskazania do wykonania badania endoskopowego
Endoskopia jest zalecana przy pierwszych objawach chorób układu pokarmowego – długotrwałym bólu brzucha, biegunce i zaparciach. Inne wskazania do wykonania badania endoskopowego w gastroenterologii:
- gwałtowny wzrost lub utrata wagi bez wyraźnego powodu;
- zgaga;
- odbijanie niezwiązane ze spożyciem pokarmu;
- uczucie ciężkości w żołądku;
- nudności i wymioty;
- utrata apetytu;
- trudności w połykaniu;
- gorzki posmak w ustach;
- krew i śluz w kale.
Kolonoskopię wykonuje się w przypadku zmiany koloru kału z brązowego na czarny, żółty, szary lub zielony. Wskazaniem do badania jest również ołówkowaty, zbyt cienki wygląd stolca.
Endoskopia – przeciwwskazania
Badanie endoskopowe przełyku, żołądka i jelit nie jest wskazane u pacjentów, u których zdiagnozowano zaburzenia krzepnięcia krwi (koagulopatia), które mogą wywołać krwawienie w trakcie i po zabiegu. Inne przeciwwskazania do endoskopii przewodu pokarmowego:
- przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych (rozrzedzających krew);
- ostre infekcje dróg oddechowych;
- choroby psychiczne, którym towarzyszy nadpobudliwość pacjenta (padaczka, schizofrenia, zaburzenia lękowe uogólnione);
- zaostrzenie stanu zapalnego w badanym obszarze;
- aktywne krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego;
- sepsa (uogólniona reakcja zapalna organizmu);
- perforacja jelit (pęknięcie ściany jelita);
- zapalenie otrzewnej;
- porażenna niedrożność przewodu pokarmowego (zastój treści jelitowej i żołądkowej spowodowany zaburzeniami perystaltyki).
W przypadku występowania u pacjenta przeciwwskazań do diagnostyki endoskopowej lekarz (gastroenterolog lub proktolog) podejmuje decyzję o alternatywnej metodzie badania. Aby ocenić ogólny stan żołądka i jelit, można zlecić badanie ultrasonograficzne przełyku i jamy brzusznej.
Przygotowanie do endoskopii
W Centrum Medycznym Doctorpro Łódź badania endoskopowe przewodu pokarmowego wykonywane są na podstawie skierowania lub wstępnej konsultacji z gastroenterologiem. Podczas wizyty lekarz przeprowadza wywiad lekarski, analizuje dolegliwości pacjenta oraz podejmuje decyzję o wskazaniach i przeciwwskazaniach do wykonania badania.
Przygotowanie do kolonoskopii obejmuje unikanie pokarmów zwiększających produkcję gazów, a także oczyszczenie jelit za pomocą środka przeczyszczającego. Przygotowanie do gastroskopii wymaga od pacjenta przejścia na lekkostrawną dietę, powstrzymania się od picia napojów gazowanych i alkoholu. Zasady przygotowania do endoskopii (gastroskopii i kolonoskopii) opisano szczegółowo w osobnym artykule na stronie internetowej kliniki. Przygotowanie do badania omawiane jest z pacjentem także podczas wizyty kwalifikacyjnej.
Na badanie pacjent powinien również zabrać ze sobą dokumentację medyczną, w tym aktualne wyniki badań laboratoryjnych oraz wyniki poprzednich badań endoskopowych i obrazowych (rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, USG), jeżeli były wykonywane. Dzięki temu lekarz ma pełniejszy obraz sytuacji, może postawić prawidłową diagnozę, ocenić skuteczność leczenia i dokonać ewentualnych korekt terapii.
Endoskopia w Doctorpro Łódź
Badania endoskopowe wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Aby zmniejszyć dyskomfort, jama ustna i gardło (przed gastroskopią) oraz okolice odbytu (przed kolonoskopią) są znieczulane. Przebieg badania endoskopowego:
- Pacjent kładzie się na kozetce na lewym boku. W przypadku kolonoskopii nogi pacjenta powinny być zgięte w kolanach i podciągnięte do klatki piersiowej.
- Lekarz wprowadza endoskop do jamy ustnej pacjenta (podczas gastroskopii) lub odbytu (podczas kolonoskopii), badając stan błon śluzowych przewodu pokarmowego.
- W razie potrzeby specjalista pobiera próbki tkanek do dalszych badań laboratoryjnych.
Badanie trwa około 30 minut. Wyniki pacjent otrzymuje bezpośrednio po zabiegu. Ewentualne omówienie wyników odbywa się na kolejnej konsultacji gastroenterologicznej. Na podstawie opisu badania oraz wyników badań powiązanych, lekarz stawia diagnozę i ustala odpowiednią terapię.
Badania gastroskopowe i kolonoskopowe nie są bolesne - podczas zabiegu używane są cienkie i elastyczne endoskopy niezawierające ostrych elementów. Sonda nie uszkadza błony śluzowej podczas ruchu. Jedyne, co pacjent może odczuwać, to lekki ucisk w gardle i odbytnicy.
Po badaniu endoskopowym pacjent może odczuwać nudności, chrypkę, kaszel, wzdęcia, ból gardła lub zaobserwować ślady krwi w kale. Objawy te są naturalną konsekwencją badania, które ustępują samoistnie w ciągu dwóch do trzech dni bez leczenia.
Endoskopowe usuwanie polipów jelita w Łodzi
Polipy przewodu pokarmowego to niewielkie zmiany wystające ponad powierzchnię błony śluzowej żołądka lub jelit. Podstawową metodą diagnozowania polipów jelit jest kolonoskopia (badanie endoskopowe jelita grubego za pomocą specjalnego urządzenia). Przygotowanie do kolonoskopii:
- dwa do trzech dni przed badaniem należy unikać spożywania pokarmów, które mogą zabarwić kał;
- na jeden dzień przed zabiegiem wykluczyć z diety posiłki stałe i przejść na płyny (woda, bulion, herbata i kawa);
- powstrzymać się od picia i jedzenia przez 12 godzin przed badaniem;
- przed procedurą przyjąć środki przeczyszczające (Fortrans, CitraFleet, Eziclen, Moviprep).
Kolonoskopia pozwala ocenić liczbę i wielkość polipów w jelicie. Stosowanie środków przeczyszczających należy uzgodnić z lekarzem. Leczenie polipów ma na celu ich usunięcie poprzez wykonanie polipektomii endoskopowej. Przed usunięciem zmian w jelitach należy skonsultować się z gastroenterologiem.
Endoskopowa polipektomia to małoinwazyjna procedura usuwania polipów za pomocą pętli endoskopowej. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym podczas kolonoskopii, po tym jak lekarz przepisze środek przeczyszczający. Trzy dni przed usunięciem polipów w jelicie należy przestrzegać diety (unikać napojów alkoholowych i pokarmów wywołujących wzdęcia). Etapy endoskopowego usunięcia polipów jelit:
- Znieczulenie miejscowe.
- Wprowadzenie endoskopu przez odbyt w kierunku jelita grubego.
- Oddzielenie polipa od ściany jelita za pomocą elektrokoagulacji.
- Usunięcie polipa i przesłanie go do badania histopatologicznego.
Po polipektomii konieczne jest unikanie aktywności fizycznej przez dwa dni i przestrzeganie diety (wykluczenie tłustych, pikantnych i słonych potraw, a także kawy i alkoholu). Terminowa diagnoza zmian w obrębie jelita grubego jest podstawą profilaktyki nowotworowej (raka jelita grubego). Koszt usunięcia polipów jelita w Łodzi sprawdzić można wchodząc na stronę internetową Centrum Medycznego Doctorpro Łódź lub dzwoniąc pod podany numer telefonu.
Endoskopowe usuwanie polipów żołądka w Łodzi
Polipy żołądka to niezłośliwe guzy znajdujące się po wewnętrznej stronie żołądka. Polipy mogą być pojedyncze lub mnogie, pojawiają się zwykle bezobjawowo lub towarzyszą im bóle brzucha, nudności, wymioty i krwawienia. Duże polipy przeszkadzają w przemieszczaniu się mas pokarmowych. Polipy żołądka wykrywa się za pomocą gastroskopii (endoskopowego badania błony śluzowej). Dwa do trzech dni przed zabiegiem należy zaprzestać spożywania alkoholu. Podczas wizyty wymagane są wyniki morfologii i stężenia glukozy we krwi oraz elektrokardiografii (EKG).
Endoskopowe usunięcie polipów żołądka (polipektomia) jest zalecane, jeśli rozmiar zmiany przekracza jeden centymetr, co pozwala zapobiec ewentualnemu przekształceniu guza w postać złośliwą. Przeciwwskazaniami do usunięcia polipa żołądka są ciąża i polipowatość mnoga (więcej niż 10 polipów). Przygotowanie do endoskopowego usunięcia polipów żołądka:
- zaprzestanie przyjmowania leków rozrzedzających krew na 10 dni przed zabiegiem;
- wykluczenie z diety alkoholu i pokarmów zawierających błonnik na dwa dni przed polipektomią;
- spożycie ostatniego posiłku nie później niż osiem godzin przed procedurą;
- wypicie szklanki wody na dwie do czterech godzin przed zabiegiem.
Przebieg operacji usunięcia polipów żołądka zależy od ich umiejscowienia, liczby i wielkości. Polipy o rozmiarach do pięciu milimetrów nie muszą być usuwane, ale należy w takim przypadku poddawać się corocznym badaniom gastroenterologicznym, utrzymywać specjalną dietę i nie nadużywać alkoholu. Etapy zabiegu endoskopowego usuwania polipów żołądka:
- Znieczulenie miejscowe.
- Wprowadzenie endoskopu przez jamę ustną do żołądka.
- Uchwycenie polipa za pomocą pętli endoskopowej.
- Elektrokoagulacja guza przy użyciu noża elektrochirurgicznego.
- Biopsja (pobranie próbki polipa w celu wykluczenia obecności nowotworu złośliwego).
Po operacji usuwa się endoskop i monitoruje błonę śluzową żołądka. Procedura usuwania polipów żołądka w znieczuleniu miejscowym trwa od 30 do 60 minut. Po zabiegu przez tydzień należy unikać aktywności fizycznej. W celu rehabilitacji po usunięciu polipów żołądka zalecana jest indywidualnie dobrana dieta (unikanie pikantnych, smażonych potraw i alkoholu).
Na badania endoskopowe w Łodzi można umówić się w Centrum Medycznym Doctorpro Łódź, dzwoniąc pod numer telefonu podany na stronie lub korzystając z formularza rejestracji.
Название | Цена |
1608-Gastroskopia | 500 zł |
1609-Kolonoskopia | 650 zł |
1611-Test ureazowy | 60 zł |
1612-Pobranie wycinka do badań histopatologicznych (biopsja) | 80 zł |
3434-Gastroskopia z testem na Helicobacter Pylori | 550 zł |
3435-Gastroskopia + kolonoskopia | 1050 zł |