Leczymy:
Co leczy proktolog we Wrocławiu?
Proktolog zajmuje się leczeniem ostrych i przewlekłych chorób, które mogą mieć charakter alergiczny, urazowy lub zakaźny. Choroby diagnozowane i leczone w gabinecie proktologicznym we Wrocławiu:
- choroby zapalne (w tym zapalenie odbytu, ropień odbytu);
- nowotwory łagodne (w tym polipy odbytu, kłykciny kończyste, brodawki);
- choroby naczyniowe (np. hemoroidy wewnętrzne i zewnętrzne, zakrzepica okołoodbytnicza);
- uszkodzenie odbytnicy i kanału odbytu w wyniku urazów lub interwencji chirurgicznych;
- choroby wpływające na funkcję odbytnicy (w szczególności szczeliny odbytu, zespół jelita drażliwego, zaburzenia defekacji);
- choroby kości ogonowej (kokcygodynia).
W Centrum Medycznym Doctorpro Wrocław leczone są infekcje bakteryjne, wirusowe, pasożytnicze i grzybicze odbytu. Często zakaźny charakter ma zapalenie tkanki przyodbytowej, ropień odbytu i choroby weneryczne odbytu (np. chlamydia, rzeżączka).
Objawy chorób odbytnicy i odbytu
Charakterystycznym objawem chorób odbytu i odbytnicy jest pieczenie i swędzenie, które może być odczuwane jako mrowienie lub podrażnienie okolicy odbytu. Ból i dyskomfort w odbycie zarówno u kobiet, jak i mężczyzn może nasilać się podczas i po wypróżnieniu, aktywności fizycznej, jedzeniu pikantnych potraw, piciu alkoholu, a także długotrwałym siedzeniu lub niewłaściwej higienie. Inne objawy chorób odbytnicy i odbytu:
- nieprawidłowa wydzielina z odbytu z ropą lub śluzem;
- krew w kale (może wyglądać jak smugi lub czerwone ślady na papierze toaletowym);
- krwawienie z odbytu;
- przewlekłe zaparcia;
- uczucie ciała obcego w odbycie;
- niedrożność jelit;
- tępy lub ostry ból w kości ogonowej;
- nietrzymanie stolca (zanieczyszczanie się kałem);
- intensywne tworzenie się gazów (wzdęcia);
- wypadanie odbytnicy.
W przypadku stwierdzenia narośli w odbycie należy umówić się na wizytę u proktologa. Kłykciny kończyste odbytu wyglądają jak małe narośla na skórze lub błonie śluzowej wokół odbytu.
Kłykciny są zwykle miękkie, o gładkiej lub lekko chropowatej powierzchni, przypominają małe „grzebienie” lub „kalafior”. Brodawki mają gęstszą strukturę i mogą nieznacznie wystawać ponad powierzchnię skóry. Są twarde w dotyku, mają szorstką teksturę, zwykle nie różnią się kolorem od zdrowej skóry.
Przygotowanie do badania u proktologa
Odpowiednie przygotowanie przed wizytą u proktologa, w tym dieta i lewatywa, pomaga oczyścić jelita z kału, umożliwiając lekarzowi zbadanie odbytnicy i odbytu oraz wykrycie nieprawidłowości, takich jak hemoroidy, szczeliny lub polipy. Ponadto przygotowanie pozwala zmniejszyć dyskomfort podczas badania oraz ryzyko powikłań. Przygotowanie do badania przez proktologa:
- wieczorem przed konsultacją: lekki obiad i kolacja, dwa czopki glicerynowe (dostępne bez recepty) przed pójściem spać;
- rano w dniu wizyty: płynna dieta, dwa czopki glicerynowe i lewatywa na trzy godziny przed wizytą.
Lewatywę przed badaniem u proktologa wykonuje się w celu oczyszczenia odbytu z kału – lekarz może wówczas dokładniej zbadać błonę śluzową i postawić diagnozę. Podczas procedury do odbytu wstrzykiwana jest woda lub specjalny roztwór w celu zmiękczenia kału i umożliwienia oczyszczenia treści jelitowej, zapewniając jej całkowite usunięcie przed badaniem.
Jeśli z powodu bólu lub stanu zapalnego niemożliwe jest przygotowanie się do wizyty z wykorzystaniem czopków doodbytniczych i lewatyw, można zgłosić się do lekarza bez przygotowania. W zależności od aktualnego stanu pacjenta, badania instrumentalne (w tym anoskopia i rektomanoskopia) mogą zostać wykluczone lub przełożone na inny dzień po ustąpieniu stanu zapalnego.
Jakie pytania może zadać proktolog podczas wizyty?
W celu postawienia diagnozy, ustalenia przyczyny i czynników ryzyka rozwoju schorzeń odbytu i odbytnicy, proktolog może zadać pytania dotyczące objawów, lokalizacji bólu, przebytych chorób zakaźnych i operacji w okolicy odbytu. Pytania, które proktolog może zadać podczas wizyty:
- Jakie ma Pan/Pani dolegliwości i kiedy pojawiły się pierwsze objawy?
- Gdzie zlokalizowany jest ból i kiedy się nasila?
- Czy ból, pieczenie lub mrowienie w odbycie jest stałe czy przerywane?
- Czy w stolcu, na papierze toaletowym lub bieliźnie pojawiła się krew bądź śluz?
- Jakie choroby zapalne lub zakaźne odbytu i odbytnicy występowały w przeszłości?
- Czy w rodzinie występował rak jelita grubego lub odbytu?
- Czy ma Pan/Pani uczucie niepełnego wypróżnienia po defekacji? Jeśli tak, to jak często?
- Czy w ostatnim czasie zmieniła się częstotliwość wypróżnień lub konsystencja stolca?
- Czy wyczuwa Pan/Pani jakieś guzki, zgrubienia lub obrzęki w okolicy odbytu?
- Czy cierpi Pan/Pani na jakieś przewlekłe choroby, które mogą wpływać na przewód pokarmowy?
- Czy miał Pan/Pani operacje bądź urazy w okolicy miednicy lub odbytu?
- Jak często spożywa Pan/Pani pikantne potrawy, alkohol lub kawę i jak wpływa to na objawy?
- Jakie leki i suplementy przyjmuje Pan/Pani regularnie?
Lekarz może również zapytać o aktywność fizyczną, ponieważ siedzący tryb życia jest jednym z czynników ryzyka rozwoju chorób proktologicznych (w szczególności hemoroidów, szczelin odbytu i przekrwienia miednicy). Brak ruchu może powodować słabe krążenie, prowadząc do zastoju krwi żylnej w miednicy i odbytnicy. Powodować to może obrzęk i rozszerzenie naczyń krwionośnych, co ostatecznie może prowadzić do powstania hemoroidów. Regularna aktywność fizyczna sprzyja lepszemu krążeniu krwi i utrzymuje napięcie mięśni dna miednicy.
Jak przebiega badanie u proktologa?
Wstępne badanie proktologiczne rozpoczyna się od analizy objawów, zebrania wywiadu osobistego i rodzinnego. Etapy palpacyjnego badania odbytnicy:
- Przygotowanie. Pacjent przyjmuje wygodną pozycję na kozetce (zwykle leżąc na boku z ugiętymi kolanami).
- Badanie okolicy odbytu. Lekarz bada obszar wokół odbytu pod kątem widocznych zmian, w tym zaczerwienienia, obrzęku, wysypki, pęknięć lub hemoroidów, które mogą wskazywać na procesy zapalne lub zakaźne.
- Wprowadzenie palca do kanału odbytu. Proktolog zakłada rękawiczki i smaruje palec specjalnym żelem, aby zmniejszyć dyskomfort. Lekarz delikatnie wprowadza palec do kanału odbytu, oceniając stan napięcia mięśni zwieraczy, sprawdzając, czy nie występują skurcze lub osłabienie.
- Badanie ścian odbytnicy. Lekarz bada wewnętrzne ściany odbytu i odbytnicy, palpacyjnie wyczuwając guzki, zgrubienia, narośla, polipy lub hemoroidy.
Podczas badania fizykalnego lekarz sprawdza, czy w niektórych obszarach odbytu i odbytnicy nie występuje ból, który może wskazywać na obecność stanu zapalnego, ropni lub szczelin odbytu. Proktolog zwraca również uwagę na wszelkie nieprawidłowe wydzieliny, w tym krew, śluz lub ropę, które pozostają na rękawicy po badaniu, ponieważ mogą one być oznaką stanu zapalnego lub infekcji.
Badanie proktologiczne we Wrocławiu
W celu postawienia diagnozy, oprócz oceny obrazu klinicznego i badania palcem przez odbyt, lekarz zleca badania instrumentalne i laboratoryjne. Diagnostyka chorób proktologicznych może obejmować:
- anoskopię. Umożliwia ona lekarzowi zbadanie wewnętrznej powierzchni kanału odbytu i dolnej części odbytnicy (do 10 cm głębokości). Wykonuje się ją za pomocą specjalnego instrumentu – anoskopu, który wprowadza się przez odbyt. Podczas zabiegu lekarz może zobaczyć uszkodzenia błony śluzowej (pęknięcia, owrzodzenia), hemoroidy wewnętrzne, stany zapalne lub nowotwory w kanale odbytu;
- rektomanoskopię. Pozwala proktologowi zbadać odbytnicę i częściowo esicę na głębokości do 20-30 cm. Do badania proktologicznego wykorzystywany jest rektomanoskop – specjalna rurka ze źródłem światła i kamerą. Badanie pozwala wykryć łagodne nowotwory (w tym polipy), stany zapalne i inne nieprawidłowości na głębszych poziomach odbytnicy i esicy.
Proktolog może również zalecić szereg badań laboratoryjnych w celu doprecyzowania diagnozy i oceny ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Badanie stolca pomaga na przykład wykryć ukryte krwawienia, pasożyty lub infekcje, które mogą powodować ból, pieczenie i swędzenie w odbytnicy. Pełna morfologia krwi umożliwia z kolei ocenę obecności stanu zapalnego lub niedokrwistości, które mogą być konsekwencją przewlekłego krwawienia z hemoroidów lub guzów.
Jeśli wykluczone zostaną schorzenia odbytu i odbytnicy, proktolog może skierować pacjenta do innego specjalisty, w szczególności do gastroenterologa, który specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób przewodu pokarmowego. Aby postawić diagnozę, lekarz może zalecić kolonoskopię (badanie endoskopowe jelita grubego), gastroskopię (endoskopię żołądka i dwunastnicy) oraz USG jamy brzusznej.
Leczenie farmakologiczne na oddziale proktologii w Doctorpro Wrocław
Przebieg terapii na oddziale proktologicznym Centrum Medycznego Doctorpro Wrocław dobierany jest w zależności od diagnozy pacjenta. Leczenie farmakologiczne prowadzone przez proktologa może obejmować:
- leki przeciwzapalne (kortykosteroidy, niesteroidowe leki przeciwzapalne). Zmniejszają obrzęk i ból w miejscu zmiany poprzez tłumienie stanu zapalnego. Blokują syntezę prostaglandyn, które są odpowiedzialne za reakcje zapalne w tkankach. Leki te są stosowane w leczeniu bólu odbytu spowodowanego hemoroidami, szczelinami odbytu i chorobami zapalnymi odbytnicy;
- środki przeciwbakteryjne. Niszczą lub hamują rozwój bakterii. Mogą działać poprzez różne mechanizmy: uszkadzać ścianę bakterii, blokować syntezę białek lub DNA, zapobiegając rozmnażaniu się patogenów. Stosowane są w leczeniu powikłań infekcyjnych szczelin odbytu, zapalenia odbytu lub po zabiegach chirurgicznych (np. po usunięciu hemoroidów);
- środki przeciwbólowe (znieczulające). Blokują przekazywanie impulsów nerwowych, zmniejszając lub eliminując ból. Leki mogą być miejscowe (działają tylko w obszarze zastosowania) lub ogólne (wpływają na cały układ nerwowy);
- leki wenotoniczne. Wzmacniają ściany żył i poprawiają przepływ krwi, zmniejszając zastój i obrzęk. Działają na ścianę naczyniową, zwiększając jej napięcie, co pomaga ograniczyć objawy hemoroidów wewnętrznych i zewnętrznych;
- środki przeczyszczające. Wspierają prawidłowe wypróżnienia lub stymulują perystaltykę jelit, ułatwiając defekację. Są przepisywane w przypadku przewlekłych zaparć, które mogą pogorszyć stan hemoroidów lub szczelin odbytu, i zapobiegają uszkodzeniom błony śluzowej podczas defekacji;
- środki gojące rany. Przyspieszają gojenie się ran i regenerację uszkodzonych tkanek, poprawiając proces regeneracji błony śluzowej przy szczelinach odbytu, ranach pooperacyjnych i urazach.
Proktolog może dostosować dietę pacjenta w celu poprawy stanu odbytu i odbytnicy. Zbilansowana dieta z wysoką zawartością błonnika, wystarczającą ilością płynów oraz ograniczeniem pikantnych i tłustych potraw pomaga znormalizować ruchy jelit, zmniejszyć stan zapalny i zapobiegać zaparciom, co ogranicza obciążenie okolicy odbytu. Ponadto zdrowa dieta umożliwia redukcję obrzęku i bólu, wspomagając komfortowy powrót do zdrowia po operacji.
Metody znieczulenia na oddziale proktologicznym w Doctorpro Wrocław
Na oddziale proktologii Centrum Medycznego Doctorpro Wrocław wykorzystuje się znieczulenie miejscowe. Stosowane preparaty czasowo blokują impulsy nerwowe w miejscu podania, ale pacjent zachowuje świadomość i możliwość poruszania się.
Anestezja miejscowa jest preferowana w proktologii, ponieważ wiąże się z mniejszą liczbą skutków ubocznych i zagrożeń. Nie wymaga specjalnego przygotowania i nie wiąże się z powikłaniami, w tym niewydolnością oddechową lub reakcjami sercowo-naczyniowymi, które mogą wystąpić w przypadku znieczulenia ogólnego.
Leczenie chirurgiczne w proktologii w Doctorpro Wrocław
Leczenie chirurgiczne we Wrocławiu stosowane jest w celu usunięcia hemoroidów i polipów odbytu, wycięcia łagodnych guzów i narośli w obrębie odbytu. Metody leczenia chirurgicznego w Centrum Medycznym Doctorpro Wrocław:
- leczenie laserowe. Polega na wykorzystaniu wiązki laserowej do precyzyjnego naświetlania tkanek. Laser generuje ciepło o wysokiej temperaturze, które koaguluje (zamyka) naczynia krwionośne i tkanki, co pomaga je zmniejszyć, zatrzymać krwawienie i stymulować gojenie bez nacięć;
- podwiązanie lateksowe. Polega na nałożeniu lateksowego pierścienia na podstawę węzła hemoroidalnego i odcięciu dopływ krwi. Bez dopływu krwi węzeł obumiera i stopniowo odpada samoistnie;
- metoda fal radiowych. Podczas zabiegu na zmianę chorobową działają fale radiowe o wysokiej częstotliwości. Podgrzewają one tkankę, odparowując ją, jednocześnie precyzyjnie celując w zmieniony chorobowo obszar, co minimalizuje krwawienie i zmniejsza uszkodzenia otaczających tkanek.
Skleroterapia hemoroidów polega na wstrzyknięciu do guzków krwawniczych specjalnego leku obliterującego. W rezultacie dochodzi do efektu chemicznego, który powoduje stan zapalny i sklejenie ścian naczyń, co prowadzi do zmniejszenia wielkości guzków krwawniczych i ich stopniowego obumierania.
Po chirurgicznym leczeniu okolicy odbytu należy unikać długotrwałego siedzenia i nadmiernej aktywności fizycznej, stosowania produktów do higieny osobistej z substancjami zapachowymi i agresywnymi składnikami. Należy również powstrzymać się od wizyt w łaźniach i saunach, gorących kąpieli, pływania w basenach i otwartej wodzie.
Zaleca się stosowanie zbilansowanej diety bogatej w błonnik w celu zapobiegania zaparciom i zmniejszenia nadmiernego wysiłku podczas wypróżniania. Pacjentom można również przepisać miejscowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne w celu zmniejszenia bólu oraz stanu zapalnego.
Proktolog dla kobiet we Wrocławiu
Kompetencje proktologa w diagnozowaniu i leczeniu pacjentek są identyczne, jak lekarza mężczyzn. Najczęściej pacjentki zgłaszają się z hemoroidami, które zwykle rozwijają się w czasie ciąży i po porodzie. Inne choroby, które leczy proktolog u kobiet:
- szczelina odbytu;
- przetoka okołoodbytnicza;
- łagodne narośla i zmiany wokół odbytu (kłykciny kończyste, polipy, ropień okołoodbytniczy);
- zmiany nowotworowe w okolicy odbytu;
- uszkodzenie odbytu przez ciało obce;
- narośla skórne;
- torbiel pilonidalna;
- wrodzone schorzenia okolicy anogenitalnej;
- wypadanie odbytnicy.
Proktolog wykonuje również zabiegi usuwania hemoroidów, zakrzepów hemoroidalnych i zmian skórnych metodami małoinwazyjnymi. W Centrum Medycznym Doctorpro Wrocław stosuje się metodę fal radiowych, leczenie laserem, skleroterapię oraz podwiązanie pierścieniami lateksowymi.
Na wizytę u proktologa, badanie odbytu i odbytnicy w Centrum Medycznym Doctorpro Wrocław można umówić się, wypełniając formularz wizyty lub dzwoniąc pod numer telefonu podany na stronie internetowej. W centrum medycznym dostępna jest również usługa konsultacji online, z której można skorzystać podczas drugiej wizyty (np. w celu omówienia wyników badań laboratoryjnych czy korekty przebiegu leczenia).
gabinet zabiegowy w Doctorpro Wrocław
Название | Цена |
88-Wizyta proktologiczna pierwszorazowa | 300 zł |
89-Wizyta proktologiczna kolejna | 300 zł |
86-Konsultacja proktologiczna online | 300 zł |
87-Konsultacja proktologiczna online (poza granicami Polski) | 300 zł |
94-Konsultacja proktologiczna telefoniczna - kontynuacja leczenia | 250 zł |
75-Anoskopia | 250 zł |
82-Videorektoskopia | 300 zł |