+48 800 003 033

Tachykardia: przyczyny, objawy i leczenie

Tachykardia: przyczyny, objawy i leczenie
kardiologia
Zaktualizowano: 07 November 2023
Czytać 7 minut Opublikowano: 10 May 2023 3670
Tachykardia to zaburzenie rytmu serca, charakteryzujące się zwiększoną częstością skurczów serca.

Tachykardia może przebiegać bezobjawowo, ale nieleczona prowadzi do niewydolności serca, zawału i udaru. Jeśli pojawią się objawy tachykardii, należy skonsultować się z lekarzem kardiologiem.

Co to jest tachykardia?

Tachykardia to szybkie bicie serca o częstotliwości większej niż 90 uderzeń na minutę. U zdrowego człowieka w stanie spokojnym tętno wynosi normalnie 60-80 uderzeń na minutę; przy tachykardii tętno znacznie wzrasta i może przekraczać 200 uderzeń na minutę.

Tachykardia występuje u dorosłych, dzieci i młodzieży. Kołatanie serca u niemowląt jest zjawiskiem normalnym, a tętno u dzieci do 1. roku życia wynosi 120-140 uderzeń na minutę. W wieku 8-10 lat normalny puls u dzieci wynosi, podobnie jak u dorosłych, około 80 uderzeń na minutę.

Normy pulsu

Wiek

Normalne tętno, uderzenia na minutę

Tętno treningowe, uderzenia na minutę

Maksymalne tętno, uderzenia na minutę

20 lat

70

130-160

200

25 lat

70

127-156

195

30 lat

70

124-152

190

35 lat

70

120-148

185

40 lat

70

117-144

180

45 lat

70

114-140

175

50 lat

74

111-136

170

55 lat

74

107-132

165

60 lat

79

104-128

160

65+ lat

79

98-120

150

Dla Twojej wygody udostępniamy naszą tabelę w formie ilustracji. W razie potrzeby możesz ją zapisać lub udostępnić znajomym.

Tabela norm tętna u kobiet i mężczyzn według wieku

Tabela norm tętna u kobiet i mężczyzn według wieku

Przyczyny tachykardii

Tachykardia może być fizjologiczna i patologiczna. Przyczyny tachykardii fizjologicznej to m.in.:

 • duży wysiłek fizyczny;
 • stres;
 • przyjmowanie niektórych leków hormonalnych;
 • spożywanie alkoholu, kofeiny i nikotyny;
 • wzrost temperatury środowiska;
 • wejście na wysoką górę.

Tachykardia występuje również przy podwyższeniu temperatury ciała. Przy wzroście temperatury ciała o jeden stopień częstość akcji serca wzrasta o 10 uderzeń na minutę.

Tachykardia patologiczna rozwija się w przypadku patologii układu krążenia. Przyczynami patologicznej tachykardii mogą być:

 • niewydolność serca;
 • zapalenie mięśnia sercowego;
 • choroby serca;
 • zawał mięśnia sercowego;
 • patologia prawego serca;
 • nadciśnienie tętnicze;
 • kardioskleroza.

Tachykardia może pojawić się w wyniku chorób endokrynologicznych i neurologicznych, a także w przypadku anemii i dużej utraty krwi.

Objawy tachykardii

Objawy tachykardii obejmują gwałtowny wzrost częstości uderzeń serca i zawroty głowy. Inne objawy tachykardii to:

 • ból w sercu i w mostku;
 • duszność i brak powietrza;
 • ciemne plamy przed oczami;
 • dezorientacja i utrata przytomności.

Nocne ataki tachykardii wskazują na możliwą obecność choroby układu krążenia. Konieczne jest umówienie się na wizytę u kardiologa w przypadku wykrycia szybkiego bicia serca w stanie spoczynku.

Czy tachykardia jest niebezpieczna?

Przewlekła tachykardia może prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji w postaci zaburzeń ukrwienia narządów wewnętrznych i ostrej niewydolności serca. W wyniku tachykardii mogą pojawić się astma sercowa (zaburzenie pracy serca, któremu towarzyszą ataki duszności), zakrzepica (zatkanie tętnicy lub żyły skrzepem krwi) oraz obrzęk płuc. Zaburzenia rytmu serca mogą prowokować udar i zawał serca, dlatego tachykardia musi być leczona.

Rodzaje tachykardii

W zależności od umiejscowienia uszkodzenia lekarze kardiolodzy wyróżniają kilka rodzajów częstoskurczów serca:

 • zatokowy – generowanie impulsu do bicia serca następuje w węźle zatokowym. Najczęściej częstoskurcz zatokowy pojawia się w wyniku stresu i napięć emocjonalnych;
 • napadowy – nagle pojawiające się i szybko zanikające zaburzenie rytmu serca, charakteryzujące się częstością 140-200 uderzeń serca na minutę.

Napadowy częstoskurcz trzustkowy powstaje w komorach serca, a napadowy częstoskurcz zatokowy – w węźle zatokowym. Rodzaj częstoskurczu może określić tylko lekarz po przeprowadzeniu badania.

Jak leczy się tachykardię?

Tachykardię diagnozuje i leczy lekarz kardiolog. Na wstępnej wizycie lekarz przeprowadza badanie, zbiera wywiad, mierzy puls i ciśnienie krwi. W razie potrzeby zalecane są dodatkowe badania, w tym elektrokardiogram i USG serca, które pozwalają ocenić jego funkcjonowanie i wykryć patologie we wczesnym stadium. Na podstawie wyników diagnozy lekarz ustala sposób leczenia tachykardii.

Aby wyleczyć tachykardię, konieczne jest wyeliminowanie przyczyn, które ją wywołują. Leki obniżające puls powinny być zlecone tylko przez lekarza; samodzielne leczenie może być niebezpieczne dla zdrowia. Aby zatrzymać tachykardię, kardiolog przepisuje następujące leki:

 • beta-blokery – pomagają zmniejszyć częstość akcji serca poprzez wpływ na hormony wywołujące stres;
 • środki uspokajające – działają uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy i normalizują rytm serca;
 • glikozydy nasercowe – poprawiają funkcjonowanie naczyń krwionośnych i mięśnia sercowego;
 • leki antyarytmiczne – normalizują rytm serca.

Oprócz leków w leczeniu tachykardii zaleca się umiarkowane ćwiczenia fizyczne o charakterze kardio. Intensywność i czas trwania aktywności fizycznej powinny być dobrane przez lekarza.

Zapobieganie tachykardii

Zapobieganie tachykardii polega na prowadzeniu zdrowego trybu życia, unikaniu alkoholu i palenia tytoniu, właściwym odżywianiu, odpowiednim odpoczynku, unikaniu stresu oraz umiarkowanym wysiłku fizycznym. W przypadku tachykardii zaleca się wykonywanie ćwiczeń kardio, w tym joggingu, jazdy na rowerze, spacerów i pływania.

W przypadku kołatania serca nie zaleca się wykonywania forsownych ćwiczeń, aby uniknąć gwałtownego wzrostu obciążenia serca. W przypadku przewlekłej tachykardii należy przynajmniej raz w roku poddać się profilaktycznemu badaniu u kardiologa.

Popularne pytania

Jak długo może trwać tachykardia?

Atak tachykardii trwa zazwyczaj kilka minut. W niektórych przypadkach kołatanie serca trwa przez kilka godzin, a nawet dni. W przypadku przedłużającego się ataku tachykardii należy koniecznie skonsultować się z lekarzem, który przepisze leki normalizujące rytm serca.

Co czuje osoba podczas tachykardii?

Przy tachykardii pacjenci czują się niespokojni, słabi i niekomfortowi. Zawroty głowy i duszności mogą wystąpić razem z szybkim biciem serca. Podczas ataków tachykardii może dojść do zaciemnienia oczu i utraty przytomności. Spada również ogólna sprawność i pojawia się szybkie zmęczenie.

Co należy robić w przypadku tachykardii?

W przypadku tachykardii należy monitorować swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. W przypadku silnego ataku tachykardii zaleca się wykonanie następujących czynności:

 • przyjąć pozycję poziomą, aby zmniejszyć obciążenie serca;
 • pozbyć się obcisłych ubrań, które uciskają klatkę piersiową i okolice szyi;
 • otworzyć okno i zapewnić dopływ świeżego powietrza;
 • wypić małymi łykami szklankę zimnej wody;
 • przemywać twarz zimną wodą.

Ćwiczenia oddechowe mogą również pomóc w normalizacji rytmu serca. W przypadku częstego występowania objawów tachykardii należy regularnie odwiedzać lekarza kardiologa i przyjmować zalecone przez niego leki antyarytmiczne.

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Tachykardia: przyczyny, objawy i leczenie
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Jacek 1 rok temu
Zacząłem mieć ataki częstoskurczu na tle depresji. Czy po ustąpieniu objawów depresji moje tętno wróci do normy?
Odpowiedz
Tachykardia często jest spowodowana stresem. Aby wyeliminować objawy tachykardii, trzeba wyleczyć chorobę, która je wywołuje. Stosowanie leków przeciwdepresyjnych i leczenie depresji może unormować rytm serca i zmniejszyć liczbę ataków tachykardii.
Helena 1 rok temu
Witam, proszę o informację, czy tachykardię można leczyć w domu?
Odpowiedz
Dzień dobry, w leczeniu tachykardii nie jest wymagana hospitalizacja, można prowadzić leczenie w domu. Jednak terapia tachykardii musi być monitorowana przez lekarza. Nie należy na własną rękę dobierać leków kardiologicznych bez badania i konsultacji z kardiologiem.
Patryk 1 rok temu
Mam okresowe ataki tachykardii. Czy mogę uprawiać sport i chodzić na siłownię?
Odpowiedz
W przypadku tachykardii zaleca się umiarkowane ćwiczenia kardio, ukierunkowane na trening mięśnia sercowego. Można chodzić na siłownię, ale należy monitorować tętno podczas ćwiczeń. Jeśli tętno wzrośnie powyżej 170 uderzeń na minutę, należy zrobić przerwę i odpocząć, a następnie kontynuować ćwiczenia w bardziej umiarkowanym tempie.
Olga 1 rok temu
Moje dziecko ma trzy lata, zauważyłam szybkie bicie serca, czy trzeba zgłosić się do lekarza i leczyć tachykardię?
Odpowiedz
W wieku od jednego do czterech lat za normalną uznaje się częstość akcji serca w granicach 100-130 uderzeń na minutę. Jeśli tętno dziecka nie przekracza 120 uderzeń na minutę, nie ma powodów do niepokoju. Jeśli pojawia się ból w sercu, a puls osiąga 200 uderzeń na minutę, należy skonsultować się z pediatrą lub kardiologiem dziecięcym.
Leopold 1 rok temu
Jakie tętno uważa się za normalne podczas ćwiczeń?
Odpowiedz
To normalne, że tętno wzrasta podczas ćwiczeń. Podczas umiarkowanych ćwiczeń tętno powinno wynosić od 100 do 140 uderzeń na minutę, a podczas intensywnych ćwiczeń może wzrosnąć do 160-170 uderzeń na minutę. Podczas ćwiczeń należy monitorować tętno i dać organizmowi odpocząć, jeśli tętno wzrośnie zbyt mocno.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies