+48 800 003 033

Rehabilitacja po zawale serca

Rehabilitacja po zawale serca
kardiologia
Zaktualizowano: 04 March 2024
Czytać 8 minut Opublikowano: 15 December 2023 612
Zawał serca może stanowić zagrożenie dla życia, dlatego po jego przebyciu konieczna jest długa rehabilitacja.

Zawał to nagłe zablokowanie dopływu krwi do serca z powodu skurczu lub zakrzepu. W wyniku zatrzymania normalnego krążenia krwi mięsień sercowy zostaje znacznie uszkodzony, co prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych (chorób układu krążenia i narządów wewnętrznych, wstrząsu kardiogennego).

Nie wiadomo, jak długo żyją ludzie po zawale serca. Wszystko zależy od wczesnego udzielenia pierwszej pomocy, przebytych i współistniejących chorób oraz właściwego leczenia. Powrót do zdrowia po zawale serca wymaga radykalnych zmian w diecie i stylu życia.

Jak rozpoznać atak serca?

Objawy ataku serca mogą mieć różną intensywność i czas przebiegu (wolno lub szybko) i obejmują: 

 • dolegliwości bólowe w okolicy klatki piersiowej — chory może mieć wrażenie, że jego klatka piersiowa jest ściskana lub uciskana przez ciężki przedmiot, ból może się rozprzestrzeniać z klatki piersiowej na żuchwę, szyję, ręce i okolice pleców;
 • zadyszka;
 • zawroty głowy, uczucie bezwładności lub słabości;
 • przytłaczający lęk, niepokój.

Nie wszystkie osoby doświadczają silnego bólu w klatce piersiowej podczas zawału mięśnia sercowego (ataku serca). Często ból w klatce piersiowej jest łagodny lub umiarkowany i bywa mylony z niestrawnością. To zespół objawów, a nie samo uczucie ciężkości czy bólu w klatce piersiowej, odgrywa kluczową rolę w stwierdzeniu, czy doszło do zawału.

Po zbadaniu pacjenta kardiolog określa przyczyny zawału serca. Wśród nich na pierwszym miejscu znajdują się nałogi i nieleczone choroby przewlekłe.

Co czuje człowiek podczas zawału serca?

Skurcz mięśnia sercowego może powodować uczucie strachu, niepokoju, zdezorientowania lub duszności. Istnieją dwa główne rodzaje leczenia zawału serca:

 • przyjmowanie leków, które rozpuszczają skrzepy krwi;
 • operacja przywracająca prawidłowy przepływ krwi do serca.

Ile razy w życiu można przebyć zawał serca?

Człowiek może przebyć kilka ataków serca. Jednak to, w jakim stopniu jego życie wróci do normy po zawale, zależy od tego, jak mocno został uszkodzony mięsień sercowy. Jeden poważny atak serca może być znacznie bardziej niebezpieczny, a nawet zagrażający życiu, niż kilka ataków serca, które nie skutkowały poważnymi problemami zdrowotnymi. Jednocześnie nawet jeden łagodny atak serca świadczy o tym, że naczynia krwionośne wokół serca są niedrożne, co zwiększa ryzyko kolejnego zawału.

Czy serce regeneruje się po zawale?

Serce tylko częściowo regeneruje się po zawale. Przywrócenie sprawności serca po zawale leży w rękach kardiologa i osoby, która go przebyła. Jak można wzmocnić serce po zawale? Konieczne jest ścisłe przestrzeganie programu rehabilitacji, poddawanie się rutynowym badaniom kontrolnym i prowadzenie zdrowego trybu życia. Podczas rezonansu magnetycznego można zobaczyć, jak wygląda serce po zawale: wyraźnie widoczne są blizny.

Jakie są etapy rehabilitacji po zawale serca?

W większości przypadków rehabilitacja kardiologiczna obejmuje następujące etapy:

 • uregulowanie rytmu snu i aktywności;
 • zmiana diety (zdrowe odżywianie);
 • codzienne spacery na świeżym powietrzu;
 • zmiany w życiu seksualnym (niektóre pozycje seksualne są niewskazane);
 • leczenie uzdrowiskowe (w zależności od potrzeb).

Rehabilitacja po operacji serca (jak również w przypadku, gdy operacja nie była konieczna) polega na zapobieganiu rozwojowi choroby wieńcowej, miażdżycy i innych powikłań. W leczeniu stosuje się farmakoterapię (w szczególności leki przeciwzakrzepowe).

Istnieje kilka grup preparatów, które pozwalają zmniejszyć ryzyko wystąpienia ataku serca.

Jakie preparaty pomagają zmniejszyć ryzyko wystąpienia ataku serca?

Grupa preparatów

Sposób działania

Inhibitory ACE

Hamują działanie niektórych hormonów, dzięki czemu obniżają ciśnienie tętnicze. Leki pomagają usunąć nadmiar wody z organizmu i poszerzyć naczynia krwionośne.

Leki przeciwpłytkowe

Zapobiegają powstawaniu zakrzepów, obniżając krzepliwość krwi

Beta-blokery

Rozluźniają mięsień sercowy, obniżają puls. Dzięki temu ciśnienie tętnicze spada, a obciążenie serca jest mniejsze.

Statyny

Hamują działanie enzymu wątroby, który odpowiada za produkcję cholesterolu. Obniża to poziom cholesterolu we krwi i zmniejsza ryzyko ponownego uszkodzenia tętnic wieńcowych.

Jeśli chodzi o zabiegi rehabilitacyjne i inne metody leczenia, lekarz dobiera je indywidualnie w zależności od diagnozy i stanu zdrowia pacjenta. Na przykład leczenie po cichym zawale serca odbywa się za pomocą środków przeciwbólowych i leków rozszerzających naczynia obwodowe.

Czy przestrzeganie diety po przebytym zawale jest konieczne?

Po przebytym zawale należy bezwzględnie zmodyfikować swój sposób odżywiania, a nowa dieta powinna być zbilansowana i zdrowa. Zaleca się stosowanie diety niskotłuszczowej, bogatej w błonnik i produkty pełnoziarniste, a także spożywanie co najmniej pięciu porcji owoców i warzyw dziennie. Ponadto należy unikać spożywania alkoholu lub ograniczyć je do minimum.

Dozwolone jest spożywanie chudego mięsa i ryb, zup warzywnych i mlecznych, a także produktów bogatych w potas (szpinak, banany, ziemniaki, morele, suszone śliwki). Nie należy spożywać żywności sprzyjającej fermentacji jelitowej, ani pić napojów stymulujących układ nerwowy (kawa, mocna herbata, napoje energetyzujące, słodkie napoje gazowane). Posiłki najlepiej przygotowywać na parze lub w piekarniku. Ponadto, jeśli to możliwe, należy unikać nadmiernego spożycia soli i cukru.

Jaki wysiłek fizyczny jest wskazany w trakcie rehabilitacji?

Aktywność fizyczna po zawale serca powinna być umiarkowana i uzgodniona z lekarzem prowadzącym. Aby przyspieszyć proces regeneracji, należy rzucić palenie, a w przypadku problemów z wagą pilnować, by nie doszło do nagłej lub znacznej utrata masy ciała.

Medycy zalecają regularną aktywność fizyczną: dorośli powinni wykonywać ćwiczenia aerobowe o umiarkowanej intensywności przez co najmniej 150 minut (2 godziny 30 minut) tygodniowo. Wyjątkiem są sytuacje, w których lekarz prowadzący wybiera spersonalizowane ćwiczenia ze względu na występowanie chorób współistniejących.

Jak opiekować się osobą, która miała zawał serca?

Osoba, która przebyła zawał serca, powinna zadbać o swoje zdrowie i stosować się do zaleceń kardiologa. Opieka nad osobą, która przebyła zawał serca, obejmuje zapewnienie:

 • zdrowego snu;
 • pełnowartościowej diety, bogatej w witaminy i minerały;
 • przyjmowania leków przepisanych przez lekarza o właściwej porze;
 • codziennych spacerów na świeżym powietrzu.

Zawał mięśnia sercowego może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia kobiet i mężczyzn, z czego niektóre mogą nawet stanowić zagrożenie życia. Do takich powikłań należą:

 • arytmie, prowadzące do zaburzeń rytmu serca;
 • wstrząs kardiogenny, który powoduje uszkodzenie mięśnia sercowego, co z kolei prowadzi do niewydolności układu krążenia;
 • pęknięcie serca, podczas którego dochodzi do pęknięcia mięśnia sercowego, ściany lub zastawki.

Powikłania te mogą pojawić się natychmiast po zawale serca i często stanowią główną przyczynę śmierci. Wiele osób umiera przed przybyciem karetki właśnie z powodu wystąpienia komplikacji. Może to również nastąpić w ciągu pierwszego miesiąca po przebytym ataku. Wiek chorego, stopień dotkliwości zawału oraz czas udzielenia pierwszej pomocy to czynniki, które mogą mieć decydujący wpływ na wystąpienie powikłań.

Leczenie rehabilitacyjne, w zależności od diagnozy i charakteru powikłań, ordynuje lekarz prowadzący. Jednak po zakończeniu rehabilitacji konieczne są systematyczne wizyty u kardiologa i prowadzenie zdrowego trybu życia, aby zapobiec kolejnemu zawałowi serca.

Popularne pytania

Jakie owoce i warzywa można jeść po zawale serca?

Po przebyciu zawału serca zaleca się włączenie do diety produktów bogatych w pektynę (bakłażany, buraki, marchew, brzoskwinie, morele i jabłka), w celu normalizacji ciśnienia tętniczego i poziomu cholesterolu. Również błonnik jest korzystny dla serca, dlatego dieta powinna zawierać białą kapustę, ziemniaki, szparagi i zielony groszek.

Czy można zapobiec zawałowi serca?

Regularna aktywność fizyczna, rzucenie palenia i utrzymywanie prawidłowej masy ciała pomogą zapobiec zawałowi serca. Ważna jest również kontrola wysokiego ciśnienia krwi i cukrzycy, jeżeli występują, ponieważ zwiększają one ryzyko chorób serca.

Kiedy można zacząć chodzić po zawale serca?

Kardiolog zazwyczaj zezwala na spacer do dwóch lub trzech kilometrów po siedmiu-18 dniach od przebycia zawału serca. Po sześciu tygodniach od zawału należy spacerować codziennie przez minimum 20-30 minut i dbać o aktywność fizyczną.

Dlaczego po zawale serca nie wolno pić kawy?

Nie ma konieczności całkowitej rezygnacji z picia kawy po zawale serca (chyba że kardiolog zalecił inaczej). Należy jednak stale monitorować wpływ kofeiny na organizm. Badania pokazują, że umiarkowane spożywanie kawy może zmniejszyć ryzyko zawału serca, udaru mózgu, choroby Parkinsona, cukrzycy typu 2 i raka wątroby.

Czy po zawale serca można ćwiczyć na rowerku stacjonarnym?

Po zawale serca można ćwiczyć na rowerku stacjonarnym (na ogół po dwóch-trzech tygodniach po ataku). Lekarz może nakazać ograniczenia w ćwiczeniach fizycznych na dłuższy czas w zależności od przebiegu zawału serca, przeprowadzonych zabiegów, ogólnego stanu zdrowia i wieku pacjenta.

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Rehabilitacja po zawale serca
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Jarosław 1 miesiąc temu
Dzień dobry, trzy tygodnie temu miałem zawał serca. Czuję się już dobrze, ale nadal staram się nie jeść niczego, co mogłoby zaszkodzić mojemu sercu. Proszę mi powiedzieć, czy po zawale można jeść pomidory, czy lepiej unikać tego produktu?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 miesiąc temu
Dzień dobry. Po zawale serca można jeść pomidory, ale z umiarem. Konieczne jest natomiast wykluczenie z diety smażonych, tłustych i ostrych potraw, napojów alkoholowych oraz produktów mącznych.
Jana 2 miesiące temu
Dzień dobry. Mój tata miał tydzień temu zawał serca i już chce wrócić do pracy. Chcę mu wyjaśnić, że jest jeszcze za wcześnie. Kiedy można rozpocząć pracę po zawale serca i czy można to zrobić bez konsultacji z kardiologiem?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
2 miesiące temu
Dzień dobry. Powrót do pracy po zawale mięśnia sercowego jest możliwy średnio po miesiącu od przebytego zawału (jeśli nie wystąpiły powikłania podczas hospitalizacji i rehabilitacji). Jednak w tym przypadku ważne jest, aby wziąć pod uwagę charakter pracy (fizyczny lub umysłowy). Powrót do pracy jest możliwy wyłącznie po uzyskaniu zgody lekarza.
Maria 3 miesiące temu
Dzień dobry, czy mogę uprawiać seks po zawale serca i założeniu stentu? Jeśli tak, to po ilu dniach lub tygodniach jest to możliwe? Czy muszę skonsultować się z kardiologiem przed powrotem do aktywności seksualnej?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
3 miesiące temu
Dzień dobry. Po zawale mięśnia sercowego można uprawiać seks. Powrót do zdrowia trwa zwykle około tygodnia po założeniu stentu i dwóch miesięcy po operacji na otwartym sercu. Lekarz może jednak zalecić inne postępowanie, w zależności od ogólnego stanu pacjenta.
Joanna 3 miesiące temu
Dzień dobry, kiedy mogę lecieć samolotem po przebytym zawale serca? Czy latanie ma jakikolwiek wpływ na serce? Czy lepiej wybrać inne sposoby podróżowania: pociąg, samochód?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
3 miesiące temu
Dzień dobry. Nie zaleca się latania samolotem przez pierwsze dwa tygodnie po przebytym zawale serca (okres ten może wydłużyć się o tydzień w przypadku operacji na otwartym sercu). Lepiej jest również unikać latania w przypadku niekontrolowanych zaburzeń rytmu serca, niestabilnej dławicy piersiowej lub zdekompensowanej niewydolności serca.
Stefania 3 miesiące temu
Dzień dobry, mój dziadek miał trzy dni temu zawał serca. Chcemy dla jego zdrowia jak najlepiej, dlatego szukamy najlepszych sposobów leczenia. Czy założenie stentów jest konieczne po zawale serca?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
3 miesiące temu
Dzień dobry. Stent jest potrzebny, gdy tętnice doprowadzające krew do serca zostają zablokowane z powodu złogów cholesterolu. Stenty to małe spirale z metalowej siatki wprowadzane do zwężonych tętnic w celu udrożnienia przepływu krwi. Zazwyczaj stosuje się je po zawale serca. Stent pomaga również utrzymać drożność tętnicy i zapobiega zatorom.
Maja 4 miesiące temu
Dzień dobry, mam genetyczne predyspozycje do chorób serca, a ostatnio odczuwam bóle w klatce piersiowej i obawiam się, że może to być zawał. Czy zawał serca można wykryć za pomocą badania USG serca?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 miesiące temu
Dzień dobry, USG serca jest jedną z metod diagnozowania zawału serca, wraz z badaniami krwi pod kątem określonych parametrów i elektrokardiografią. Nie jest możliwe wykrycie zawału serca za pomocą samego USG.
Adam 4 miesiące temu
Dzień dobry, odczuwam ostatnio silny stres, zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Czy zawał serca może być spowodowany stresem?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 miesiące temu
Dzień dobry, ciągły stres fizyczny lub psychiczny może powodować wysokie ciśnienie krwi i zwiększać ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Do innych czynników wywołujących zawał serca należą: palenie tytoniu, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu lub trójglicerydów, nadwaga, cukrzyca, zespół metaboliczny, brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta i choroby autoimmunologiczne (takie jak reumatoidalne zapalenie stawów lub toczeń).
Paulina 4 miesiące temu
Dzień dobry, czy można rozpoznać zawał serca na podstawie badań krwi? Na jakie parametry w wynikach badań lekarz zwraca uwagę? Jakie inne badania są potrzebne, by wykryć zawał mięśnia sercowego?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 miesiące temu
Dzień dobry. Ponieważ niektóre białka powoli uwalniają się do krwiobiegu po uszkodzeniu serca w wyniku zawału, badania krwi mogą pomóc w zdiagnozowaniu ataku serca. Jednak aby uzyskać pełny obraz stanu pacjenta, lekarz zleci również wykonanie EKG, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego serca.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies