+48 800 003 033

Czym jest choroba wieńcowa i jak ją leczyć?

Czym jest choroba wieńcowa i jak ją leczyć?
kardiologia
Zaktualizowano: 10 April 2024
Czytać 7 minut Opublikowano: 06 November 2023 1088
Choroba wieńcowa (choroba niedokrwienna serca) to choroba układu krążenia, która polega na uszkodzeniu mięśnia sercowego wskutek niedostatecznego dopływu tlenu.

Choroba wieńcowa jest niebezpieczna, ponieważ może prowadzić do zatrzymania akcji serca, wymaga więc obowiązkowego leczenia.

Czym jest choroba wieńcowa?

Choroba wieńcowa to schorzenie kardiologiczne, które charakteryzuje się upośledzeniem przepływu krwi do mięśnia sercowego na skutek uszkodzenia naczyń wieńcowych. Uszkodzenie naczyń wieńcowych prowadzi do niedostatecznego zaopatrzenia mięśnia sercowego w składniki odżywcze. Na skutek niedoboru tlenu serce nie może prawidłowo funkcjonować, co z czasem może prowadzić do martwicy serca (zawał mięśnia sercowego). Choroba niedokrwienna serca może również powodować powikłania, takie jak ostra niewydolność serca i niezdolność serca do pompowania krwi w potrzebnym tempie.

Jakie są przyczyny choroby wieńcowej u mężczyzn i kobiet? 

Choroba wieńcowa zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn rozwija się na skutek zablokowania i zwężenia naczyń wieńcowych.

Przyczyny choroby wieńcowej

Przyczyny choroby wieńcowej

Inne przyczyny choroby wieńcowej:

 • nadciśnienie tętnicze (wysokie ciśnienie krwi)
 • wysoki poziom cholesterolu we krwi;
 • cukrzyca;
 • hipodynamia (niedobór aktywności fizycznej, siedzący tryb życia);
 • otyłość;
 • predyspozycje genetyczne;
 • miażdżyca.

Choroba wieńcowa może rozwinąć się na skutek nadużywania alkoholu i palenia tytoniu. Może również wystąpić wskutek tworzenia się w tętnicy skrzepu krwi, który uniemożliwia dotarcie tlenu do mięśnia sercowego. Choroba niedokrwienna serca występuje rzadziej u kobiet niż u mężczyzn ze względu na wyższy poziom hormonu estrogenu, który obniża poziom cholesterolu we krwi.

Jakie są objawy choroby wieńcowej?

Pierwszymi objawami choroby wieńcowej są bóle w klatce piersiowej. Inne objawy choroby wieńcowej:

 • nadmierne zmęczenie;
 • nudności i wymioty;
 • uczucie ucisku w klatce piersiowej;
 • tachykardia (przyspieszone bicie serca);
 • zwiększona potliwość;
 • utraty przytomności;
 • zawroty głowy;
 • obrzęk kończyn;
 • bradykardia (spowolnione bicie serca).

W chorobie niedokrwiennej serca ból jest zwykle zlokalizowany po lewej stronie klatki piersiowej i może promieniować do ramienia, szyi lub barku. Mogą także wystąpić duszności. Choroba wieńcowa może objawiać się również migotaniem przedsionków – zaburzeniem rytmu serca, przy którym występują asynchroniczne skurcze włókien mięśniowych, a puls może przekroczyć nawet 300 uderzeń na minutę.

Rodzaje i postacie choroby wieńcowej serca

Kardiolodzy rozróżniają ostrą i przewlekłą postać choroby niedokrwiennej serca. Postać ostra charakteryzuje się silnym bólem w klatce piersiowej, omdleniami, osłabieniem. Przewlekła choroba wieńcowa objawia się ciągłymi dusznościami i zaburzeniami rytmu serca. Inne postacie choroby niedokrwiennej serca:

 • stenokardia (dusznica bolesna) – ból w klatce piersiowej spowodowany niedostatecznym dopływem tlenu do serca;
 • zawał mięśnia sercowego – ostry atak serca, który powoduje obumarcie obszarów mięśnia sercowego;
 • nagła śmierć sercowa (nagły zgon sercowy, pierwotne zatrzymanie krążenia) – serce przestaje pracować na skutek zatrzymania dopływu krwi do serca.

Zawał mięśnia sercowego może spowodować utratę zdolności do pracy, a nawet śmierć. Należy rozpocząć leczenie choroby niedokrwiennej serca w momencie wystąpienia pierwszych objawów, aby zapobiec niebezpiecznym powikłaniom zdrowotnym.

Objawy stenokardii na wczesnym etapie to nieregularne tętno (przyspieszone lub spowolnione), duszności i uczucie ciężkości w klatce piersiowej. Stabilna dławica piersiowa pojawia się dopiero po wysiłku fizycznym, może również wystąpić na skutek stresu.

Dławica naczynioskurczowa (niestabilna) pojawia się w dowolnym momencie (w spoczynku, w nocy w trakcie snu). Niestabilna dławica piersiowa może spowodować zawał serca i wymaga stałego monitorowania pacjenta przez kardiologa.

Stopnie zaawansowania choroby wieńcowej

Stopień zaawansowania choroby wieńcowej zależy od stopnia rozwoju choroby i nasilenia objawów. Kardiolodzy wyróżniają cztery stopnie choroby niedokrwiennej serca.

Stopień choroby niedokrwiennej serca

Charakterystyka

1 stopień

Rozwija się tylko przy długotrwałym i intensywnym wysiłku fizycznym.

2 stopień

Ataki arytmii występują w trakcie szybkiego chodzenia, wchodzenia po schodach.

3 stopień

Ból w sercu może wystąpić podczas normalnego chodzenia, wykonywania prac domowych.

4 stopień

Ból pojawia się bez wyraźnej przyczyny, również w czasie snu i odpoczynku.

Dla Twojej wygody udostępniamy naszą tabelę w formie ilustracji. W razie potrzeby możesz ją zapisać lub udostępnić znajomym.

Stopnie choroby niedokrwiennej serca

Stopnie choroby niedokrwiennej serca

Im wcześniej rozpocznie się leczenie niedokrwienia serca, tym mniejsze ryzyko powikłań. Czwarty stopień choroby wieńcowej może wskazywać na stan przed zawałem i rozwój poważnych patologii w obrębie mięśnia sercowego.

Pierwsza pomoc w chorobie niedokrwiennej serca

Przy pierwszych oznakach stenokardii należy przerwać aktywność fizyczną, aby zapobiec nasileniu objawów. Pierwsza pomoc w przypadku stenokardii obejmuje:

 • zapewnienie pacjentowi spokoju. Należy ułożyć go na plecach i podnieść głowę lub ułożyć go w pozycji półsiedzącej;
 • przewietrzenie pomieszczenia, aby dostarczyć niezbędną ilość tlenu;
 • podanie nitrogliceryny w celu odciążenia serca;
 • krótki nacisk na okolicę szyi i gałki oczne w celu obniżenia ciśnienia krwi.

Jeśli atak choroby wieńcowej nie ustąpi w ciągu 15 minut, należy wezwać karetkę pogotowia. W przypadku ataku serca im szybciej zostanie udzielona pomoc medyczna, tym większe szanse na przywrócenie prawidłowego funkcjonowania serca.

Jak diagnozuje się chorobę wieńcową?

Chorobę wieńcową może zdiagnozować kardiolog po przeprowadzeniu badań. Diagnostyka choroby wieńcowej obejmuje:

 • laboratoryjne badania krwi;
 • USG serca;
 • USG Dopplera;
 • elektrokardiogram (EKG);
 • echokardiografię obciążeniową (badanie serca podczas wysiłku).

Podczas wizyty kardiolog mierzy również puls i ciśnienie krwi. Na podstawie wyników badań lekarz stawia diagnozę i dobiera leczenie choroby wieńcowej.

Jak się leczy chorobę wieńcową?

Aby móc zacząć leczyć chorobę wieńcową, kardiolog najpierw przeprowadza wywiad z pacjentem, bada go i kieruje na dodatkowe badania. Na podstawie wyników badań lekarz dobiera odpowiednie leczenie. Zwykle obejmuje ono leki rozszerzające naczynia krwionośne i zapobiegające powstawaniu skrzepów krwi. Kardiolog może również przepisać leki obniżające i normalizujące ciśnienie krwi.

Można wspomóc leczenie choroby wieńcowej poprzez przyjmowanie fitopreparatów o działaniu uspokajającym (napary z mięty, rumianku, rozmarynu). Owoce kopru włoskiego i nalewka walerianowa również wspomagają leczenie arytmii.

Dieta w chorobie wieńcowej

Dieta w chorobie wieńcowej wymaga ograniczenia spożycia tłuszczów nasyconych (tłuste mięsa, wyroby cukiernicze, półprodukty). Konieczna jest również rezygnacja ze smażonych, pikantnych i wędzonych potraw. Do diety należy włączyć produkty pełnoziarniste, świeże owoce i warzywa, chude odmiany mięsa i ryb. Zaleca się także ograniczenie spożycia słodyczy w celu kontrolowania poziomu cukru we krwi oraz całkowitą rezygnację z alkoholu.

Profilaktyka choroby niedokrwiennej serca

Profilaktyka choroby wieńcowej pomaga zmniejszyć liczbę ataków i uniknąć wystąpienia powikłań. Zapobieganie chorobie wieńcowej serca obejmuje:

 • kontrolę masy ciała;
 • przestrzeganie diety zalecanej przez lekarza;
 • regularne ćwiczenia fizyczne o umiarkowanej intensywności;
 • unikanie stresu;
 • rezygnację z nałogów;
 • kontrolę poziomu cukru i cholesterolu we krwi.

Zaleca się również wykonywanie badań profilaktycznych u kardiologa co najmniej raz w roku. Pacjenci z przewlekłą chorobą niedokrwienną serca powinni wykonywać elektrokardiogram i badania krwi co najmniej dwa razy w roku, aby zapobiec zawałowi mięśnia sercowego.

Popularne pytania

Jak czuje się osoba z chorobą wieńcową?

Przy chorobie niedokrwiennej serca odczuwany jest ból w klatce piersiowej, który może promieniować do ramienia, szyi, barku, szczęki. Może również wystąpić osłabienie, zawroty głowy, nudności i wymioty.

Jakich pokarmów nie należy jeść przy chorobie wieńcowej?

W chorobie niedokrwiennej serca należy unikać smażonych, tłustych i wędzonych potraw. Należy również wykluczyć z diety tłuste mięso, buliony grzybowe, wyroby cukiernicze, alkohol.

W jakim wieku zaczyna się choroba wieńcowa?

Ryzyko rozwoju choroby wieńcowej wzrasta u osób po 50. roku życia ze względu na związane z wiekiem zmiany w tętnicach. Choroba wieńcowa może jednak wystąpić również u osób młodych (25-30 lat) z powodu wad serca i skłonności do powstawania skrzepów.

Jak szybko rozwija się niedokrwienie serca?

Niedokrwienie serca może być ostre lub przewlekłe, a jego rozwój może trwać od kilku lat do kilku godzin. Przewlekła stenokardia może trwać latami, podczas gdy ostra postać (zawał mięśnia sercowego) może wystąpić w ciągu kilku godzin lub nawet minut.

Jakie sporty można uprawiać, jeśli cierpi się na chorobę wieńcową?

Przy chorobie niedokrwiennej serca zaleca się nordic walking, pływanie, jazdę na rowerze, taniec i jogę. Obciążenie powinno być umiarkowane i stopniowe. Osoby cierpiące na chorobę wieńcową nie powinny wykonywać trudnych ćwiczeń siłowych ani biegać sprintem.

Jak długo można żyć z chorobą wieńcową?

Choroba wieńcowa zwiększa ryzyko zawału serca i nagłego zgonu sercowego. Jednak przy odpowiednim leczeniu i zdrowym stylu życia ludzie żyją z tą chorobą przez dziesięciolecia.

5 of 5 na podstawie 2 oceny
Czym jest choroba wieńcowa i jak ją leczyć?
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Joanna 6 miesięcy temu
Dobry wieczór. Czy mogę korzystać z masażu, jeśli mam chorobę wieńcową?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Dobry wieczór. Masaż medyczny to skuteczna profilaktyka choroby wieńcowej serca. Masaż pomaga poprawić krążenie krwi w tkankach, ma działanie relaksujące i kojące, dlatego można z niego korzystać przy chorobie wieńcowej.
Oliwia 6 miesięcy temu
Dzień dobry. Proszę o informację, jakie powinno być ciśnienie krwi przy chorobie wieńcowej?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Dzień dobry. Ciśnienie krwi w chorobie niedokrwiennej serca nie powinno przekraczać 140/90 mmHg. Jeśli ciśnienie gwałtownie wzrasta lub spada, należy skonsultować się z lekarzem w sprawie konieczności przyjmowania leków normalizujących czynność serca.
Adam 6 miesięcy temu
Dzień dobry. Czy można pić kawę przy niedokrwieniu serca?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Dzień dobry. Kawa może podnosić ciśnienie krwi i zwiększać obciążenie naczyń krwionośnych, dlatego należy ograniczyć jej ilość. Należy skonsultować się z kardiologiem, aby dowiedzieć się, ile kofeiny dziennie można spożywać.
Marianna 6 miesięcy temu
Dzień dobry. Czy mogę pić alkohol, jeśli mam chorobę wieńcową?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Dzień dobry. Napoje alkoholowe nie są zalecane w przypadku choroby wieńcowej. Alkohol rozszerza naczynia krwionośne, zwiększa obciążenie serca i może powodować pogorszenie stanu pacjenta.
Jarosław 6 miesięcy temu
Dzień dobry. Czy choroba wieńcowa zawsze kończy się zawałem serca?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Dzień dobry. Choroba niedokrwienna serca nie zawsze kończy się zawałem mięśnia sercowego. Dzięki regularnym wizytom u kardiologa, przyjmowaniu leków nasercowych i prowadzeniu zdrowego trybu życia stan mięśnia sercowego poprawia się, a ryzyko zawału serca maleje.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies