+48 800 003 033

Ból i swędzenie odbytu – jaka jest przyczyna?

Ból i swędzenie odbytu – jaka jest przyczyna?
proktologia
Zaktualizowano: 19 April 2024
Czytać 6 minut Opublikowano: 08 August 2023 790
Ból, swędzenie i pieczenie odbytu pojawiają się w wyniku podrażnienia błony śluzowej odbytnicy. Ból odbytu może być objawem chorób proktologicznych, ginekologicznych lub gastroenterologicznych.

Ból odbytu – dlaczego się pojawia?

Bóle odbytu mogą wystąpić na skutek urazu, stanu zapalnego lub chorób zakaźnych okoli odbytnicy.

Przyczyny bólu w odbycie

Przyczyny bólu w odbycie

Możliwe przyczyny bólu odbytu:

 • hemoroidy;
 • przetoka odbytu;
 • szczelina odbytu;
 • zapalenie okołoodbytnicze;
 • torbiel Tarlova (torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa);
 • wypadanie odbytnicy;
 • choroba Leśniowskiego-Crohna;
 • zapalenie krypty odbytu;
 • rak odbytu.

Ból w okolicy krocza i odbytu u kobiet może być również skutkiem zapalenia przydatków, ciąży pozamacicznej lub apopleksji jajnika. Ból odbytu może być spowodowany obecnością ciała obcego w odbycie, może się też pojawić po stosunku analnym.

Dlaczego ból promieniuje do odbytu?

Ból w okolicy odbytu może mieć różną intensywność i charakter. Bóle kłujące, które promieniują do odbytu, mogą wystąpić podczas wypróżnień – na skutek hemoroidów lub szczeliny odbytu. “Ciągnący” ból i uczucie ucisku w odbycie mogą wystąpić po urazach odbytnicy. Ból może promieniować do odbytu również w przypadku chorób wenerycznych – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Bóle w odbytnicy i podbrzuszu mogą pojawić się podczas menstruacji, a także być objawem chorób ginekologicznych. Jeśli u kobiety występuje ból podbrzusza promieniujący do odbytu, proktolog może podejrzewać chorobę przewodu pokarmowego. Ból może promieniować do odbytu również na skutek osteochondrozy.

Ból odbytu przy hemoroidach

Hemoroidy to choroba proktologiczna, która polega na uszkodzeniu żył odbytnicy na skutek zaburzeń krążenia krwi. Objawy hemoroidów:

 • bóle odbytnicy po defekacji;
 • obecność krwi w kale;
 • skurcze zwieraczy odbytu;
 • bóle w odbycie podczas długotrwałego siedzenia;
 • swędzenie i pieczenie w odbycie.

Przy hemoroidach może wystąpić nagły ból odbytu w nocy. Mogą mu towarzyszyć skurcze odbytnicy i obfite krwawienie. Profilaktyka hemoroidów zakłada prowadzenie aktywnego trybu życia, unikanie spożywania alkoholu, przestrzeganie zasad higieny intymnej. Niezwykle ważna jest też zbilansowana dieta i ograniczenie tłustych, pikantnych, wędzonych i słodkich pokarmów.

Ból towarzyszący szczelinie odbytu

Szczelina odbytu to uszkodzenie błony śluzowej odbytu, które charakteryzuje się bólem przy wypróżnianiu Przewlekła szczelina odbytu wiąże się z odczuwaniem dyskomfortu w odbycie, powstawaniem ranek i owrzodzeń w tym obszarze. Ból spowodowany przez szczelinę odbytu może utrzymywać się nawet kilka godzin po wypróżnieniu; może mu towarzyszyć skurcz zwieraczy odbytu.

Dlaczego odbyt swędzi?

Świąd odbytu to objaw, który występuje na skutek podrażnienia i rozwoju stanu zapalnego skóry wokół odbytu. Może być ono spowodowane przez różne schorzenia proktologiczne, dermatologiczne lub gastroenterologiczne. Tylko lekarz proktolog może zdiagnozować przyczynę swędzenia odbytu i pomóc ją wyleczyć. Swędzeniu odbytu może towarzyszyć zaczerwienienie wokół odbytu. Świąd może nasilać się w nocy lub po wypróżnieniu. W zależności od przyczyny wyróżnia się dwa rodzaje świądu odbytu:

 • świąd pierwotny (idiopatyczny);
 • świąd wtórny – wywołany innymi chorobami.

Świąd idiopatyczny zwykle nie ma jednej, oczywistej przyczyny. Na jego pierwotny charakter może wskazywać obecność wydzieliny śluzowej – swędzenie spowodowane jest zwiększoną produkcją śluzu przez ściany jelita.

Swędzenie odbytu może także być objawem zapalenia skóry lub obecności pasożytów w organizmie. Pieczenie i swędzenie w okolicach odbytu może być objawem choroby wenerycznej.

Wtórny świąd odbytu występuje w przebiegu różnych chorób.

Przyczyny swędzenia w odbycie

Przyczyny swędzenia w odbycie

Możliwe przyczyny swędzenia w odbycie:

 • hemoroidy;
 • szczelina odbytu;
 • zapalenie odbytu;
 • zaparcia i biegunki;
 • zakażenie pasożytnicze;
 • infekcje grzybicze;
 • choroby przenoszone drogą płciową (weneryczne);
 • brodawki wirusowe w okolicy odbytu (kłykciny kończyste odbytu);
 • choroby dermatologiczne (zapalenie skóry, egzema, łuszczyca).

Przyczyną swędzenia, bólu i pieczenia w okolicy odbytu mogą być zaburzenia równowagi mikroflory spowodowane niezbilansowaną dietą lub długotrwałym przyjmowaniem antybiotyków. Zażywanie probiotyków, które przywracają prawidłową mikroflorę przewodu pokarmowego, pomoże złagodzić swędzenie odbytu po antybiotykoterapii.

Swędzenie odbytu w przebiegu choroby hemoroidalnej jest wynikiem zapalenia guzków krwawniczych, któremu może towarzyszyć formowanie się guzka w odbycie (hemoroidy wewnętrzne) lub w okolicy odbytu (hemoroidy zewnętrzne).

Krew w kale może oznaczać, że guzki hemoroidalne zostały podrażnione przez kał w trakcie defekacji. Po zabiegu usunięciu hemoroidów swędzenie w odbycie może występować przez okres siedmiu-10 dni, co jest związane z regeneracją tkanek w obszarze zabiegowym.

Swędzenie, ból i pieczenie w odbycie może być objawem szczeliny odbytu, która rozwija się na skutek mikrourazów błony śluzowej odbytu. Szczelina odbytu może wywołać stan zapalny guzków krwawniczych, zapalenie odbytu i rozwój przetoki odbytu, więc jeśli odbyt swędzi i piecze, należy niezwłocznie skonsultować się z proktologiem.

Świąd odbytu u kobiet

Swędzenie i pieczenie w odbycie u kobiet może być spowodowane schorzeniami ginekologicznymi: grzybicą, zapaleniem pochwy, atrofią błony śluzowej pochwy, zaburzeniami hormonalnymi na tle zmian menopauzalnych lub przyjmowaniem złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych. Dlatego w przypadku swędzenia w okolicy anogenitalnej kobieta powinna skonsultować się także z ginekologiem.

Podrażnienie skóry, pieczenie i swędzenie w okolicy odbytu może wskazywać na infekcję grzybiczą wywołaną przez drożdżaki z gatunku Candida. Grzybica może rozwinąć się w pochwie lub odbycie; może jej towarzyszyć zaczerwienienie i opuchnięcie okolicy anogenitalnej.

Swędzenie odbytu we wczesnej ciąży może wskazywać na rozwój hemoroidów wskutek podwyższonego ciśnienia w jamie brzusznej, które utrudnia przepływ krwi i powoduje zastój krwi w guzkach krwawniczych. Świąd odbytu w okresie menopauzy jest spowodowany zwiększeniem wrażliwości skóry w wyniku zmian hormonalnych. W okresie menopauzy skóra staje się bardziej sucha i mniej elastyczna, więc stosowanie papieru toaletowego i niektórych produktów do higieny intymnej może powodować silne swędzenie odbytu.

Świąd odbytu u mężczyzn

Swędzenie odbytu u mężczyzn może być spowodowane przez choroby układu moczowo-płciowego (zapalenie prostaty, gruczolak prostaty, zapalenie cewki moczowej). Przy przewlekłym zapaleniu prostaty może występować przekrwienie, zwiększona potliwość i ciągłe swędzenie w odbycie. Jest to spowodowane obrzękiem gruczołu krokowego objętego stanem zapalnym, który uciska ściany odbytnicy i podrażnia receptory bólowe w odbycie. Aby poznać dokładną przyczynę świądu odbytu, mężczyzna musi przejść badania u proktologa i urologa.

Świąd odbytu w nocy

Swędzenie odbytu w nocy może być związane z obecnością pasożytów w organizmie. Najczęściej objaw ten wywołują owsiki. Ich jaja dostają się do organizmu człowieka wraz z nieumytym pożywieniem lub zanieczyszczoną wodą. Pasożyty są również najczęstszą przyczyną swędzenia odbytu u dzieci, które mogą się nimi łatwo zarazić np. podczas zabawy w piaskownicy i korzystania ze wspólnych zabawek z innymi dziećmi, a także – wskutek niedostatecznej higieny rąk.

Pasożyty powodują uczucie swędzenia, gdy składają jaja wokół odbytu. Owsiki można wykryć przy pomocy badań laboratoryjnych. Leczeniem zakażeń pasożytniczych zajmuje się gastroenterolog; na podstawie wyników badań może on przepisać leki przeciwpasożytnicze, które pomogą złagodzić swędzenie odbytu wywołane przez robaki.

Swędzenie w odbycie po wypróżnieniu

Swędzenie w odbycie po wypróżnieniu może być wynikiem nieprzestrzegania zasad higieny okolic odbytu. Swędzenie i pieczenie w odbycie może być też związane z charakterem stolca. Twardy kał może uszkodzić błonę śluzową odbytu, co prowadzi do mikropęknięć i urazów, powodując swędzenie.

Świąd, pieczenie i wysypka w okolicy odbytu mogą być skutkiem długotrwałej biegunki. Ważne jest, aby najpierw zlikwidować przyczynę objawów, a następnie stosować miejscowe środki łagodzące swędzenie i stan zapalny. Aby uniknąć zmian w strukturze stolca, należy przestrzegać zbilansowanej diety z wysoką zawartością błonnika.

Jak złagodzić swędzenie odbytu?

Diagnostyka przyczyn świądu odbytu może obejmować badania laboratoryjne, rektoskopię i anoskopię. Na podstawie wyników badań lekarz prowadzący dobiera odpowiednie leczenie. W leczeniu świądu odbytu ważne jest usunięcie przyczyny, dlatego terapia powinna koncentrować się na chorobie pierwotnej. Lekarz może dodatkowo przepisać maści na bazie kortykosteroidów i środków przeciwbólowych, które pomogą złagodzić swędzenie odbytu. Na stan zapalny i świąd odbytu pomoże np. maść z cynkiem, którą należy smarować oczyszczoną skórę okolicy odbytu.

Należy stosować się także do zaleceń proktologa dotyczących diety i higieny osobistej. Zalecenia w trakcie leczenia świądu odbytu:

 • często się podmywać (kilka razy dziennie i po każdym wypróżnieniu);
 • zrezygnować z używania papieru toaletowego;
 • nosić wyłącznie bieliznę z naturalnej bawełny;
 • nie używać zapachowych środków do higieny intymnej;
 • nie spożywać pikantnych i wędzonych potraw oraz alkoholu.

Profilaktyka świądu odbytu zakłada przestrzeganie zasad higieny intymnej, prawidłowe odżywianie i regularne wizyty kontrolne u proktologa.

Domowe sposoby na świąd odbytu

Ponieważ swędzenie odbytu może być wywołane przez różne schorzenia, których nie można zdiagnozować bez przeprowadzenia badań, najlepiej nie próbować samoleczenia i od razu zgłosić się do proktologa.

Leczenie świądu odbytu domowymi sposobami nie ma udowodnionej skuteczności. Zwlekanie z wizytą u proktologa może spowodować postęp choroby i rozwój powikłań.

Niektóre sposoby domowe w połączeniu z leczeniem zaleconym przez proktologa mogą jednak pomóc złagodzić stan zapalny i swędzenie odbytu. Można przygotować owsiankę z dodatkiem sody, którą nakłada się na obszar odbytu na trzy-pięć minut. Pomogą także ciepłe kąpiele z dodatkiem składników łagodzących (płatki owsiane, rumianek).

Jakie pasożyty powodują swędzenie w odbycie?

Swędzenie odbytu wywołują pasożyty, które żyją w jelitach (np. lamblie, owsiki, glisty). Dostają się one do organizmu wraz ze złej jakości wodą i pokarmem. Niektóre pasożyty składają jaja w odbycie, co powoduje jego ciągłe podrażnienie.

Lamblie wywołują ból i swędzenie w okolicach krocza i odbytu. Mogą wywołać także biegunkę i wysypkę na ciele. W przypadku owsików swędzenie odbytu pojawia się w nocy, a w przypadku zakażenia glistami – w ciągu dnia, co jest związane z cechami rozwoju pasożytów.

Jak pozbyć się bólu w odbycie?

Aby rozpocząć leczenie bólu w odbycie, należy skonsultować się z proktologiem. Podczas wstępnej konsultacji lekarz przeprowadzi wywiad medyczny, badanie fizykalne i zleci dodatkowe badania. Diagnostyka bólu odbytu polega na badaniu kału i – w razie potrzeby – wykonaniu sigmoidoskopii lub anoskopii.

Na podstawie wyników badań proktolog zaleca leczenie bólu odbytu za pomocą leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych lub przeciwpasożytniczych. Może być również konieczne małoinwazyjne leczenie chirurgiczne w celu usunięcia guzków hemoroidalnych.

Guzki w odbycie

Guzki w okolicy odbytu to łagodne zgrubienia, które pojawiają się na skutek zapalenia żył odbytnicy. Najczęściej guzki w obszarze odbytu pojawiają się w wyniku powikłań związanych z hemoroidami. Towarzyszy im pieczenie i ból podczas wypróżniania.

Leczeniem guzków odbytu zajmuje się proktolog. Lekarz dobiera odpowiednie środki, które pomagają pozbyć się zgrubień w obszarze odbytu i zaleca dietę, która poprawia samopoczucie pacjenta i normalizuje pracę przewodu pokarmowego.

Proktologia w Doctorpro Łódź

Ból i swędzenie odbytu – jaka jest przyczyna?
Adres
ul. Stefana Jaracza 64, 90-251 Łódź, Polska. Opera Park
Nr telefonu
Harmonogram
Pon-Sob: 8:00-20:00

Popularne pytania

Nadmierna produkcja gazów jelitowych – jaka jest przyczyna?

Wzdęcia i nadmierne tworzenie się gazów może być objawem chorób gastroenterologicznych lub proktologicznych. Nadmierne gazy to częsty objaw zaburzeń trawienia, motoryki jelit i mikroflory jelitowej.

Czy osteochondroza może się objawiać bólem promieniującym do odbytu?

Osteochondroza może się objawiać bólem, który promieniuje do dolnej części pleców, okolicy pachwiny i odbytu. Jeśli nie ma innych objawów chorób proktologicznych (świądu i pieczenia w odbycie, bólu i krwawienia podczas wypróżniania), należy umówić się na konsultację z neurologiem.

Jak zatamować krwawienie z odbytu?

Aby zatamować krwawienie z odbytu przed wizytą u lekarza, można zastosować bandaż uciskający ranę. Należy przemyć ranę i nałożyć czysty bandaż, mocno dociskając go do miejsca krwawienia. Można również zastosować leki przeciwkrwotoczne i zwężające naczynia krwionośne.

Jak pozbyć się pieczenia odbytu?

Aby pozbyć się pieczenia w odbycie, najpierw należy ustalić przyczynę tej dolegliwości. Warto skonsultować się z proktologiem, wykonać sigmoidoskopię i badanie na obecność pasożytów. Na podstawie wyników badań proktolog przepisze leki, które złagodzą stan zapalny odbytnicy.

Jak szybko wyleczyć szczelinę odbytu?

Aby szybko wyleczyć szczelinę odbytu, należy skonsultować się z proktologiem. Próby samodzielnego leczenia mogą prowadzić do pogorszenia stanu i rozwoju zapalenia odbytnicy. Proktolog przepisuje leki przeciwzapalne i regenerujące, które pomagają złagodzić objawy i wyleczyć schorzenie.

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Ból i swędzenie odbytu – jaka jest przyczyna?
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie proktologowi
«Doctorpro»

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Antonina 4 dni temu
Dzień dobry. Dokucza mi silne swędzenie między pośladkami i obfite upławy z pochwy. Martwię się, że to coś wenerycznego. Jak złagodzić swędzenie w okolicy narządów płciowych i do jakiego lekarza powinnam się udać?
Odpowiedz
Dzień dobry. Obfite upławy z pochwy i swędzenie w okolicy odbytu i narządów płciowych mogą wskazywać zarówno na grzybicę pochwy, jak i na infekcje przenoszone drogą płciową. Należy skonsultować się z ginekologiem i proktologiem, a także wykonać niezbędne badania, które zaleci lekarz. Dopiero wtedy możliwe będzie postawienie właściwej diagnozy.
Juliana 1 miesiąc temu
Witam, jestem w 35 tygodniu ciąży, na razie wszystko przebiega prawidłowo. Jednak ostatnio zaczęłam odczuwać dziwny dyskomfort i ból w odbycie. Dlaczego boli mnie odbyt w ciąży? Czy muszę skonsultować się z ginekologiem lub proktologiem?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 miesiąc temu
Dzień dobry, ból odbytu w ciąży może być spowodowany chorobami proktologicznymi (hemoroidy), rwą kulszową, bólem miednicy, który pojawia się wraz ze wzrostem wagi dziecka. Pod koniec trzeciego trymestru ciąży ból odbytu może być również spowodowany przez skurcze przepowiadające lub skurcze porodowe.
Antonina 1 miesiąc temu
Dzień dobry, dokucza mi ból odbytu w nocy – co to może być? Nigdy wcześniej tego nie doświadczyłem. Dzisiaj zaczęłam dodatkowo odczuwać ból w podbrzuszu. Z jakim lekarzem powinnam się skonsultować?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 miesiąc temu
Dzień dobry, ból odbytu może być spowodowany m.in. przez ropnie odbytu, szczelinę odbytu, przewlekłe zaparcia, infekcje grzybicze, choroby przenoszone drogą płciową, wrzodziejące zapalenie jelita grubego. W celu ustalenia dokładnej przyczyny bólu odbytu konieczna jest konsultacja z proktologiem.
Julia 1 miesiąc temu
Dzień dobry, leczę się obecnie z powodu choroby wenerycznej (chlamydia). Lekarz przepisał mi antybiotyki i środki przeciwbólowe. Przez kilka dni miałam mdłości, a teraz swędzi mnie skóra w okolicach odbytu. Dlaczego po antybiotykach występuje swędzenie w odbycie?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 miesiąc temu
Dzień dobry, na skutek przyjmowania leków przeciwbakteryjnych dochodzi do naruszenia mikroflory jelit i skóry krocza. W rezultacie istnieje zwiększone ryzyko namnażania się patogennych mikroorganizmów, które powoduje świąd i pieczenie.
Pavlo 2 miesiące temu
Dzień dobry, proszę o informację na temat pieczenia w odbycie. Byłem u lekarza internisty i stwierdził u mnie stan zapalny w tej okolicy. Stosowałem czopki, ale niewiele pomogły, niestety piecze tak samo, dokładnie od miesiąca. Co to może być?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
2 miesiące temu
Dzień dobry. Skoro badania wykazały już stan zapalny, a czopki nie przynoszą większej ulgi, zdecydowanie zalecam wizytę u proktologa, który może wykonać dokładniejsze badania i przepisać odpowiednie leczenie. Nie zaleca się odkładania wizyty u lekarza, zwłaszcza jeśli dyskomfort utrzymuje się przez miesiąc.
Anna 2 miesiące temu
Dzień dobry, przez 2-3 miesiące dokuczało mi swędzenie w okolicach odbytu. Teraz to miejsce mniej swędzi, ale odczuwam ból po każdym wypróżnieniu przy podcieraniu.
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
2 miesiące temu
Dzień dobry. Proszę udać się do proktologa, który przeprowadzi badania i postawi diagnozę. Lekarz będzie w stanie określić przyczynę objawów i zalecić odpowiednie leczenie lub środki łagodzące objawy. Nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, ponieważ niektóre problemy w tej okolicy mogą wymagać specjalistycznego leczenia.
Ivan 2 miesiące temu
Witam, od wielu lat dokucza mi świąd odbytu. W początkowej fazie występowało silne podrażnienie zarówno okolic wewnętrznych jak i zewnętrznych. Przez ostatni rok swędzi mnie już tylko w obszarze zewnętrznym, zaraz po wypróżnieniu. Mija niemal natychmiast po podmyciu zimną wodą. Byłem u proktologa, nie stwierdził nic złego i przepisał mi maść, mówiąc, że powinna w ciągu trzech dni mi pomóc. Niestety mija już trzeci miesiąc i nie widzę poprawy.
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
2 miesiące temu
Dzień dobry. Swędzenie odbytu może być bardzo irytującą dolegliwością, która powoduje duży dyskomfort. Jeśli leczenie nie przyniosło pożądanych rezultatów, może to wskazywać, że przyczyna swędzenia może być bardziej złożona lub mieć inny charakter. Konieczne może być wykonanie dodatkowych badań, takich jak anoskopia, rektoskopia, aby znaleźć przyczynę. Należy wziąć pod uwagę czynniki takie jak dieta, alergie, infekcje, stres, higiena osobista. Zalecamy ponowną wizytę u proktologa. Lekarz przeprowadzi niezbędne badania i rozważy wszystkie możliwe przyczyny i sposoby leczenia świądu odbytu.
Joanna 1 rok temu
Dzień dobry. Chciałbym się dowiedzieć, dlaczego po wypróżnieniu występuje pieczenie w odbycie?
Odpowiedz
Dzień dobry. Pieczenie i ból w odbycie po wypróżnieniu to objawy chorób proktologicznych. Przyczynami pieczenia i swędzenia odbytu mogą być hemoroidy, szczelina odbytu, zapalenie odbytu (proctitis) i inne patologie odbytnicy. Dokładną przyczynę tych objawów może określić proktolog po badaniu.
Dominika 1 rok temu
Dzień dobry. Czy można wykonywać masaż torbieli Tarlova?
Odpowiedz
Dzień dobry. W przypadku torbieli Tarlova należy powstrzymać się od masażu, owijania, odwiedzania sauny i łaźni. Wpływ technik manualnych może nasilić ból, dlatego lepiej zrezygnować z masażu.
Peter 1 rok temu
Dzień dobry. Interesuje mnie, jak usunąć bóle odbytnicy.
Odpowiedz
Dzień dobry. Aby złagodzić ból w odbytnicy, można zastosować zimny kompres, który należy przyłożyć do obszaru rektalnego. Można również przyjmować leki przeciwbólowe. Następnie należy skonsultować się z proktologiem w celu ustalenia dokładnej diagnozy i wyeliminowania przyczyny bólu odbytnicy.
Agata 1 rok temu
Dzień dobry, czy zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa) może powodować ból w odbycie?
Odpowiedz
Dzień dobry, colitis ulcerosa to choroba jelita grubego, która powoduje zaburzenia pracy przewodu pokarmowego. Objawami zapalenia jelita grubego mogą być ból i trudności z defekacją. Aby postawić dokładną diagnozę, należy umówić się na konsultację z gastroenterologiem.
Jarosław 1 rok temu
Dzień dobry. Сhodzenie do toalety w celach defekacji powoduje u mnie ból, a także krwawienie z odbytu. Jaka może być moja diagnoza?
Odpowiedz
Dzień dobry. Dokładną diagnozę może postawić proktolog po badaniu. Najczęściej ból i krew podczas defekacji są wynikiem rozwoju hemoroidów. Te objawy mogą również oznaczać choroby zapalne jelit.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies