+48 800 003 033

Krew w kale: przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Krew w kale: przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
proktologia
Zaktualizowano: 02 October 2023
Czytać 7 minut Opublikowano: 10 May 2023 1478
Krew w kale jest objawem chorób przewodu pokarmowego. Krwawa wydzielina w stolcu pojawia się w wyniku uszkodzenia błony śluzowej lub naczyń żołądka, jelita cienkiego lub grubego.

Przyczyny krwi w kale

Krwawe stolce mogą pojawiać się z powodu żylaków przełyku, wrzodów żołądka lub dwunastnicy, kłykcin kończystych (narośli skóry w okolicach odbytu). Inne przyczyny krwi w kale to m.in.:

 • hemoroidy (rozszerzenie żył odbytnicy);
 • szczelina odbytu;
 • zapalenie odbytnicy (zapalenie błony śluzowej odbytnicy);
 • angiodysplazja jelitowa (deformacja naczyń);
 • erozyjne zapalenie błony śluzowej żołądka (zapalenie i uszkodzenie błony śluzowej żołądka);
 • nowotwory złośliwe przewodu pokarmowego (GIST).

Choroba Leśniowskiego-Crohna (przewlekłe zapalenie jelita grubego) oraz nieswoiste wrzodziejące zapalenie jelita grubego (erozyjno-wrzodziejące uszkodzenia błony śluzowej jelita grubego) mogą być przyczyną krwawych stolców i bólu w podbrzuszu. Krew podczas wypróżniania może wystąpić z powodu urazu kiszki stolcowej lub odbytu w wyniku seksu analnego.

Krew w stolcu występuje również z powodu сhoroby uchyłkowej jelit (wysunięcie ściany jelita) i wypadnięcia odbytnicy z odbytu. W czasie ciąży krew w stolcu pojawia się wskutek częstych zaparć i uszkodzenia błony śluzowej jelit przez masy kałowe.

Krew podczas wypróżniania może pojawić się po długotrwałym i niekontrolowanym stosowaniu antybiotyków. Leki przeciwbakteryjne zmniejszają ilość normalnej mikroflory jelitowej, co prowadzi do rozmnażania mikroorganizmów warunkowo-patogennych. Bakterie wydzielają toksyny i uszkadzają błonę śluzową jelit, w wyniku czego w kale pojawiają się żyłki krwi. Aby zdiagnozować przyczynę pojawienia krwi w kale, wymagana jest konsultacja z proktologiem.

Krew w stolcu

Krew w stolcu

Jak wygląda krew w kale?

Rodzaj i ilość krwawych wydzielin w kale zależą od stopnia i charakteru uszkodzenia przewodu pokarmowego. W zależności od lokalizacji procesu patologicznego w przewodzie pokarmowym są możliwe następujące kolory krwi w kale:

 • jasnoczerwona krew w kale – pojawia się przy hemoroidach i szczelinach odbytu;
 • ciemnobordowa krew w stolcu – występuje przy uchyłkowatości jelit;
 • czarna krew (mielona) – wskazuje na krwawienie z żołądka, np. przy wrzodach.

Kał z domieszką krwi, śluzem i ropą jest charakterystyczny dla niespecyficznego wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Luźny stolec z krwią pojawiają się w wyniku infekcji jelitowych (shigelloza, zakażenia pałeczką okrężnicy).

Krew w kale bez bólu

Jasnoczerwona krew w stolcu bez bólu przy defekacji może pojawić się z powodu angiodysplazji. Krwawienie z odbytu z deformacją naczyń jelitowych często występuje po nadmiernym wysiłku fizycznym. Przy trwałym przebiegu patologii rozwija się niedokrwistość, pojawiają się bladość skóry, chroniczne zmęczenie i osłabienie.

Krew w kale dziecka

Żyłki krwi w kale dziecka karmionego piersią pojawiają się z powodu pęknięć brodawek sutkowych matki karmiącej: dziecko połyka mleko zawierające niewielką ilość krwi matki podczas karmienia piersią. Inne przyczyny krwi w stolcu dziecka to m.in.:

 • alergia na białko mleka krowiego;
 • zaparcie.

Krew w kale noworodka może powstawać w wyniku chorób zakaźnych (shigella, pełzakowica, salmonelloza). Pojawienie się u dziecka krwawych wydzielań z okolic odbytu  wymaga konsultacji z proktologiem.

Czerwona krew w kale

Czerwona krew w stolcu, która wydziela się w postaci kropli pod koniec wypróżniania, powstaje z wewnętrznymi hemoroidami. Przy żylakach odbytnicy (hemoroidach) defekacji towarzyszą dodatkowo ból, świąd i pieczenie. Jasnoczerwona krew na papierze toaletowym może również pojawić się z powodu szczeliny odbytu lub brodawek narządów płciowych.

Krew utajona w kale

We wczesnych stadiach chorób przewodu pokarmowego w kale może być niewielka ilość krwi, której nie widać wizualnie. Badanie na obecność krwi utajonej w kale pozwala wykryć drobne domieszki krwi i zdiagnozować patologię przewodu pokarmowego we wstępnym stadium. Wskazania do wykonania badania kału na krew utajoną to m.in.:

 • długotrwały ból brzucha;
 • częste biegunki;
 • nagła utrata masy ciała bez wyraźnego powodu.

Przygotowanie do badania kału na krew utajoną obejmuje przestrzeganie następujących zasad: w ciągu 2-3 dni przed oddaniem masy kałowej nie należy spożywać potraw mięsnych, przyjmować środków przeczyszczających, stosować lewatywy. Należy oddać kał do przygotowanego pojemnika, unikając zanieczyszczenia moczem. Do analizy nadaje się świeży kał; maksymalny czas przechowywania wynosi nie więcej niż 3 godziny.

Pozytywny wynik badania kału na krew utajoną oznacza obecność choroby przewodu pokarmowego, która powoduje naruszenie integralności błony śluzowej jelit (wrzody dwunastnicy, niespecyficzne wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, złośliwe lub łagodne nowotwory przewodu pokarmowego).

Krew w stolcu przy zapaleniu błony śluzowej żołądka

Krew w kale powstaje przy przewlekłym erozyjnym zapaleniu żołądka z powodu uszkodzenia błony śluzowej żołądka. Wydzieliny przy nieżycie żołądka są zwykle koloru czarnego. Mogą również wystąpić wymioty z żyłkami krwi i bolesne odczucia w górnej części brzucha.

Leczenie krwi w kale środkami ludowymi

Stosowanie środków ludowych do leczenia krwi w stolcu może prowadzić do zwiększonego krwawienia i progresji podstawowej patologii. Aby ustalić przyczynę pojawienia się krwawych wydzielin w stolcu i ustalić sposób leczenia, konieczna jest konsultacja z proktologiem.

Diagnostyka kału z krwią obejmuje zebranie wywiadu, oględziny zewnętrzne okolicy odbytu oraz badanie palpacyjne odbytnicy. Przygotowanie do badania u proktologa polega m.in na::

 • dzień przed wizytą u lekarza należy wykluczyć z diety pokarmy zwiększające produkcję gazów (warzywa strączkowe, kapustę, ciemny chleb, napoje gazowane), a także potrawy smażone i tłuste;
 • 3-4 godziny przed badaniem konieczne jest oczyszczenie jelit za pomocą lewatywy lub środków przeczyszczających;
 • bezpośrednio przed wizytą należy wziąć prysznic i założyć czystą bieliznę.

W celu zbadania jelita wykonuje się również rektoskopię i anoskopię (metody badań endoskopowych, które pozwalają ocenić stan błony śluzowej jelita cienkiego i grubego). Schemat leczenia krwi w stolcu zależy od przyczyny pojawienia się krwawej wydzieliny z odbytu.

W przypadku infekcji jelitowych lekarz przepisuje antybiotyki. W leczeniu hemoroidów i szczelin odbytu można stosować leki przeciwbólowe lub sterydowe (hormonalne). W przypadku nieskuteczności metod zachowawczych stosują się zabiegi małoinwazyjne, np. usuwanie metodą fal radiowych. Jeśli w kale pojawi się krew z powodu zaparć, proktolog zaleci dietę zawierającą pokarmy o wysokiej zawartości błonnika (suszone śliwki, jabłka, owoce cytrusowe, warzywa strączkowe).

Proktologia w Doctorpro Łódź

Krew w kale: przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
Adres
ul. Stefana Jaracza 64, 90-251 Łódź, Polska. Opera Park
Nr telefonu
Harmonogram
Pon-Sob: 8:00-20:00

Popularne pytania

Co może być podobne do krwi w kale?

Po spożyciu buraków, pomidorów i soku pomidorowego stolec może zmienić kolor na czerwony i wyglądać jak krew w kale. Zmiana koloru kału może być w ciągu dwóch dni po zjedzeniu tych produktów.

Czy można pobrać badanie kału na krew utajoną wieczorem?

Dla wiarygodności wyników badania na obecność krwi utajonej w stolcu konieczne jest pobranie świeżej masy kałowej, którą należy dostarczyć do laboratorium nie później niż trzy godziny po pobraniu.

Jakie pokarmy zmieniają kolor stolca na czerwony?

Najbardziej rozpowszechnione produkty, które zabarwiają stolec na czerwono, to buraki, żurawina, pomidory i sos pomidorowy, czerwone cukierki lub czerwony lukier.

Jak odróżnić krew od buraków w kale?

Po zjedzeniu buraczków możliwe jest wydzielanie ciemnoczerwonego kału w ciągu dwóch dni. Jednocześnie nie ma innych dolegliwości (ból podczas wypróżniania, swędzenie i pieczenie w okolicy odbytu).

Kał z krwią bez bólu – jak leczyć?

W przypadku pojawienia się stolcu z krwią proktolog ustala przyczynę krwawienia i przepisuje leczenie. Samoleczenie może prowadzić do masywnej utraty krwi i rozwoju powikłań (niedokrwistość, utrata przytomności).

Jakie badania należy wykonać na obecność krwi w stolcu?

W przypadku zaobserwowania krwi w stolcu wykonuje się morfologię krwi, ogólne badania kału (koproskopię). Po otrzymaniu wyników lekarz może zlecić dodatkowe badania, takie jak cyfrowe badanie per rectum, kolonoskopia, anoskopia, sigmoidoskopia, angiografia.

Do jakiego lekarza zwracać się z powodu obecności krwi w kale?

Ponieważ krew w stolcu może świadczyć nie tylko o chorobach proktologicznych, ale także o chorobach żołądka i jelit, konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego w celu wykrycia obecności krwi w kale. Po zebraniu wywiadu lekarz rodzinny wystawi skierowanie do proktologa lub gastroenterologa w celu ustalenia przyczyny i przepisania leczenia.

W jakich przypadkach należy pilnie zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli w kale jest obecna krew?

Pojawienie krwi w kale może wskazywać na krwawienie z odbytu, choroby odbytu, odbytnicy, jelit, żołądka i urazy odbytnicy. Dlatego w przypadku wykrycia obecności krwi w stolcu, a także w przypadku wystąpienia takich objawów, jak świąd lub ból odbytu, silny ból brzucha, zmiana konsystencji kału na bardziej długi i cienki, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza.

0 of 5 na podstawie 0 ocena
Krew w kale: przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie proktologowi
«Doctorpro»

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Stefania 4 miesiące temu
Dzień dobry, boli mnie odbyt podczas wypróżniania i w stolcu jest krew. Czy mogą to być hemoroidy? Czy może być krew w kale przy hemoroidach? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 miesiące temu
Dzień dobry, przy wewnętrznych i kombinowanych hemoroidach węzły hemoroidalne znajdujące się w dolnej części jelita mogą krwawić. Jednak krew w kale jest charakterystyczna nie tylko dla hemoroidów, ale także dla innych chorób proktologicznych i gastroenterologicznych, dlatego konieczna jest konsultacja z proktologiem w celu ustalenia przyczyny.
Mark 5 miesięcy temu
Dzień dobry, w zeszłym tygodniu byłam u gastroenterologa z powodu tępego bólu po lewej stronie brzucha, fałszywego parcia na stolec i ogólnego osłabienia. Lekarz zdiagnozował wrzodziejące zapalenie jelita grubego i przepisał leczenie. Ale okazało się, że w kale była krew. Dlaczego może być krew w kale w przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego? Mam iść na wizytę do gastroenterologa czy proktologa?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
5 miesięcy temu
Dzień dobry, krew w stolcu przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego może pojawić się z powodu powstawania wrzodów na błonie śluzowej jelita grubego. Podczas wypróżniania wrzody uszkadzają się i zaczynają krwawić, co prowadzi do zmiany koloru stolca. Ponieważ krew w kale jest objawem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, należy skonsultować się z gastroenterologiem.
Maks 6 miesięcy temu
Dzień dobry, miałam pierwszy zabieg kolonoskopii, na którą skierował mnie lekarz z powodu wzdęć, zaparć i bólu brzucha. Badanie przeszło normalnie, ale kiedy znieczulenie ustąpiło, poczułem ból w odbycie, a po kilku godzinach w kale pojawiła się krew. Co robić w przypadku krwi w kale po kolonoskopii?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Dzień dobry, po kolonoskopii może pojawić się wzdęcie i dyskomfort w okolicy odbytu. Krew w kale, biegunki i zaparcia po kolonoskopii wymagają konsultacji z proktologiem. Lekarz ustali przyczynę dopiero po badaniu.
Jan 7 miesięcy temu
Dzień dobry, trzy dni temu zetknąłem się z dziwną sytuacją. Podczas defekacji odczułem, że fekalia są zbyt oślizgłe, co nigdy wcześniej się nie zdarzało. Kiedy spojrzałem na kał, to zrozumiałem, że tam również jest krew. Dlaczego w kale występuje śluz z krwią?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
7 miesięcy temu
Dzień dobry, domieszki śluzu i krwi w kale mogą wskazywać na infekcje jelitowe, chorobę Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zespół jelita drażliwego, łagodne i złośliwe nowotwory jelita grubego. Proktolog może ustalić dokładną przyczynę śluzu i krwi w kale po zebraniu wywiadu, przeprowadzeniu przeglądu i przepisaniu badania endoskopowego (np. kolonoskopii, anoskopii), jeśli jest to konieczne.
Roksana 8 miesięcy temu
Przeczytałam, że przy krwawieniu z odbytu może być krew na papierze toaletowym, zmiany koloru wody w muszle klozetowej i ciemny kał, czego u mnie nie ma. Jednak czasami widzę czerwone żyłki w stolcu. Możecie mi powiedzieć, co oznaczają żyłki krwi w kale? Czy trzeba wykonać jakieś badania?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
8 miesięcy temu
Dzień dobry, żyłki krwi w stolcu mogą wskazywać na hemoroidy, szczeliny odbytu, polipy i przetoki, uchyłkowatość jelita grubego, wrzody trawienne, zapalenie jelita grubego, problemy z przełykiem (żylaki lub pęknięcia). W przypadku krwi w kale wymagana jest konsultacja z proktologiem w celu ustalenia przyczyny i zalecenia przebiegu terapii. Wcześniejsze wykonanie badań nie jest konieczne.
Marlena 9 miesięcy temu
Dzień dobry. Wczoraj wieczorem zjadłam na kolację sałatkę z buraków, a rano znalazłam coś czerwonego w stolcu. Jak zrozumieć, czy w stolcu jest krew lub buraki? Czy trzeba użyć jakichś środków, czy można poczekać następnego wypróżnienia?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
9 miesięcy temu
Dzień dobry, buraki, pomidory i inne czerwone jedzenie rzeczywiście mogą zmienić kolor kału (czerwony pigment może rozszczepiać się nie w całości). Jeśli defekacji nie towarzyszył ból, dyskomfort lub pieczenie, to można poczekać do następnego wypróżnienia. W przypadku krwi w stolcu, bólu brzucha lub odbytu należy skonsultować się z proktologiem.
Maria 10 miesięcy temu
Dzień dobry, jestem w 25. tygodniu ciąży, czuję się dobrze. Jednak dzisiaj znalazłam czerwone żyłki w moich wypróżnieniach. Dlaczego krew w kale pojawia się podczas ciąży? Czy jest to niebezpieczne? Czy muszę umówić się na wizytę do lekarza?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
10 miesięcy temu
Dzień dobry, krew w stolcu podczas ciąży nie jest zjawiskiem normalnym. Czerwone żyłki w kale mogą być spowodowane hemoroidami, szczelinami odbytu, nieswoistymi zapaleniami jelit, grypą żołądkową lub infekcją bakteryjną. W przypadku krwi w stolcu konieczna jest konsultacja u proktologa.
Żaneta 11 miesięcy temu
Dzień dobry, wczoraj po defekacji znalazłam czerwone ślady na papierze toaletowym. Nie mam swędzenia, pieczenia ani bólu w okolicy odbytu. Proszę mi powiedzieć, które produkty powodują krew w kale? I co mam zrobić, jeśli okaże się, że przyczyna okaże się nie w żywieniu?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
11 miesięcy temu
Dzień dobry, w razie spożycia dużej ilości produktów czerwonego koloru ekskrementy rzeczywiście mogą zmieniać kolor (jednak nie jest to krew, a tylko czerwony pigment). Zmiana koloru kału może być spowodowana przez buraki, pomidory, czerwoną paprykę. Jeśli kolor pozostaje czerwony podczas kolejnych wypróżnień, pojawia się ból lub dyskomfort w jamie brzusznej i odbycie, konieczna jest konsultacja z proktologiem.
Matylda 1 rok temu
Dzień dobry, jak wygląda leczenie krwawienia z odbytu bez bólu podczas wypróżniania?
Odpowiedz
Dzień dobry. Leczenie krwawienia z odbytu zależy od przyczyny krwawienia. W celu diagnostyki choroby, która wywołała pojawienie się krwawej wydzieliny z odbytu, i ustalenia leczenia konieczna jest konsultacja u proktologa.
Wiola 1 rok temu
Dzień dobry, dlaczego w kale trzyletniego dziecka pojawia się krew?
Odpowiedz
Dzień dobry. Przyczyną pojawienia krwi w kale dziecka mogą być infekcje jelitowe, szczelina odbytu. Aby zdiagnozować przyczynę stolca z krwią, należy umówić się na wizytę u proktologa.
Antonina 1 rok temu
Dzień dobry. Jak określić krew w kale w warunkach domowych ?
Odpowiedz
Dzień dobry. Obecność krwi w masach kałowych w warunkach domowych można określić wizualnie: w kale pojawiają się jaskrawoczerwone krople lub ciemne skrzepy krwi. We wczesnych stadiach chorób układu pokarmowego nie zawsze można zobaczyć krew w kale, dlatego dla dokładnej diagnostyki przeprowadza się badania mas kałowych na krew utajoną.
Artur 1 rok temu
Dzień dobry. Co robić, jeśli w kale jest obecna krew?
Odpowiedz
Dzień dobry. W przypadku pojawienia się wypróżnień z krwią koniecznie należy zapisać się na wizytę u proktologa. Lekarz przeprowadzi badanie i przepisze leczenie.
Halina 1 rok temu
Dzień dobry, dlaczego w kale może pojawić się wiśniowa krew?
Odpowiedz
Dzień dobry. Wiśniowa krew w kale może pojawić się przy chorobie Leśniowskiego-Crohna lub nieswoistym wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego. Aby zidentyfikować przyczynę krwawienia z odbytu, wymagane jest kompleksowe badanie przez proktologa.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies