+48 800 003 033

Jak silikon wpływa na włosy, jak go rozpoznać i czy trzeba go unikać?

Jak silikon wpływa na włosy, jak go rozpoznać i czy trzeba go unikać?
dermatologia
Czytać 7 minut Opublikowano: 12 December 2023 632

Streszczenie

1
Czym jest silikon?
2
Po co stosuje się silikon na włosy?
3
Jak silikon działa na włosy?
4
Czy silikon szkodzi włosom?
5
Jak rozpoznać silikony w składzie kosmetyku?
6
Właściwości silikonów
7
Silikony rozpuszczalne w wodzie
8
Silikony częściowo rozpuszczalne
9
Silikony rozpuszczalne w tłuszczach
10
Lista silikonów stosowanych w kosmetykach do włosów
11
Co dzieje się z włosami, które regularnie poddane są działaniu silikonów?
12
Pielęgnacja włosów bez silikonów
13
Jak zmyć silikony z włosów?
1

Czym jest silikon?

Silikon jest szeroko stosowany w produktach kosmetycznych do włosów, ciała i twarzy. Warto wiedzieć, jak znaleźć silikon w składzie kosmetyku, aby nie zaszkodzić swoim włosom.

Silikon to polimer, który składa się z cząsteczek krzemu i krzemionki. Silikon jest niedrogi w produkcji i bardzo odporny na wysokie temperatury, ponadto poprawia teksturę kosmetyków i przedłuża ich trwałość. Ze względu na swoje właściwości chemiczne silikon może być rozpuszczalny, częściowo rozpuszczalny lub całkowicie nierozpuszczalny w wodzie. Silikony rozpuszczalne w wodzie najczęściej stosuje się w kosmetykach do włosów, które zmywa się wodą lub zwykłym szamponem. Płynny silikon do włosów jest składnikiem wielu szamponów, odżywek, masek i olejków do włosów.

2

Po co stosuje się silikon na włosy?

Silikon w produktach do włosów stosuje się głównie po to, by uzyskać poprawę wyglądu fryzury. Główne funkcje silikonu w produktach do włosów:

 1. Ochrona włosów przed uszkodzeniami. Silikon tworzy na powierzchni włosów film, który chroni przed uszkodzeniami w przypadku ekspozycji włosów na środowisko zewnętrzne i wysoką temperaturę.
 2. Wizualnie poprawia teksturę włosów.
 3. Zmniejsza plątanie się włosów. Ze względu na swoje właściwości zmiękczające, silikon znacznie ułatwia rozczesywanie włosów.
 4. Dodaje blasku. Silikon nadaje włosom wizualny połysk i sprawia, że wyglądają bardziej promiennie.
 5. Zmniejszenie uszkodzeń spowodowanych stylizacją. Silikon zawarty w produktach do stylizacji włosów może zmniejszyć wpływ wysokiej temperatury prostownicy lub suszarki na strukturę włosa.

Należy pamiętać, że różne kosmetyki zawierają różne rodzaje silikonów, o różnym stopniu lekkości i lepkości, dlatego ich wpływ na włosy może się różnić. W niektórych przypadkach częste stosowanie produktów zawierających silikony może spowodować wysuszenie włosów lub utratę ich naturalnej objętości. Dlatego warto zwracać uwagę na skład produktu i w razie potrzeby stosować dodatkowe preparaty nawilżające i odżywcze.

Stosowanie szamponów i odżywek z cząsteczkami silikonu tworzy na włosach warstwę ochronną i zatrzymuje w nich wilgoć. Włosy potraktowane silikonem wyglądają na bardziej błyszczące i gładkie, a także łatwo się rozczesują.

3

Jak silikon działa na włosy?

Silikon stosuje się w celu wygładzenia włosów i ułatwienia ich stylizacji.

Jak silikon wpływa na włosy?

Jak silikon wpływa na włosy?

Inne efekty działania silikonu na włosy to:

 • nadanie gładkości i połysku;
 • zachowanie koloru po farbowaniu;
 • eliminacja puszenia się włosów;
 • ułatwienie rozczesywania.

Silikon tworzy powłokę na włosach i ogranicza przenikanie do nich tlenu, co może powodować łamliwość i matowienie włosów. Hydrofobowe silikony pozostają na włosach przez długi czas i uniemożliwiają dotarcie składników odżywczych w głąb włosa, co powoduje uszkodzenie i przerzedzenie mieszków włosowych.

4

Czy silikon szkodzi włosom?

Produkty do włosów z silikonem nie powodują zagrożenia dla zdrowia, więc ich sprzedaż na rynku kosmetycznym nie jest zabroniona. W niektórych przypadkach silikon może jednak być szkodliwy dla włosów, ponieważ zatrzymuje wilgoć i zapobiega naturalnej odnowie komórek. Negatywne skutki działania silikonu na włosy obejmują:

 • niszczenie keratyny w strukturze włosa (prowadzi do łamania i wypadania włosów);
 • reakcja alergiczna skóry głowy;
 • zatykanie porów skóry głowy, łupież;
 • obciążenie włosów;
 • zwiększone przetłuszczanie się skóry głowy i włosów.

Silikony w szamponach mogą sprawić, że włosy przy długotrwałym stosowaniu staną się matowe i suche. Silikony nie mają leczniczego wpływu na włosy i mogą jedynie zapewnić krótkotrwały efekt kosmetyczny.

5

Jak rozpoznać silikony w składzie kosmetyku?

Producenci kosmetyków są zobowiązani podawać cały ich skład chemiczny na opakowaniu. Silikony w składzie szamponów i odżywek są opisane łacińskimi nazwami pierwiastków chemicznych. Silikony w kosmetykach można rozpoznać po końcówkach: “-cone”, “-xane”, “-conol” (na przykład: dimethicone, cyclopentasiloxane, dimethiconol).

Nie wszystkie silikony można jednoznacznie sklasyfikować jako rozpuszczalne w tłuszczach lub rozpuszczalne w wodzie, ponieważ rozpuszczalność zależy również od innych składników formuły kosmetyku i od warunków jego stosowania. Niektóre silikony mogą być modyfikowane tak, aby były rozpuszczalne w wodzie lub aby rozpuszczały się zarówno w wodzie, jak i w tłuszczach. Ponad połowa kosmetyków do włosów ma w składzie silikony, dlatego, wybierając kosmetyk, należy zapoznać się z jego składem.

6

Właściwości silikonów

Silikony różnią się między sobą pod względem odporności na ciepło i hydrofobowości. Wyróżnia się następujące rodzaje silikonów w kosmetykach do włosów:

 • rozpuszczalne w wodzie – łatwe do spłukania wodą, dobrze się spieniają (Dimethicone Copolyol, Lauryl Methicone Copolyol);
 • częściowo rozpuszczalne – nie można ich całkowicie spłukać wodą, mogą więc wymagać do zmycia środków zawierających siarczany (Cetearyl Methicone);
 • słabo rozpuszczalne – stosowane w produktach do stylizacji i utrwalania fryzur, słabo zmywalne wodą (Cyclomethicone);
 • lotne – mają niską masę cząsteczkową i szybko odparowują z włosów. Stosowane głównie w produktach termoochronnych do stylizacji (Disiloxane, Phenyl trimethicone);
 • rozpuszczalne w tłuszczach – tworzą na włosach hydrofobowy film, który nadaje im gładkość i połysk. Najpopularniejszym silikonem stosowanym w szamponach jest rozpuszczalny w tłuszczach silikon Dimethicone.

Silikony rozpuszczalne w wodzie oraz silikony lotne są uważane za najbezpieczniejsze dla włosów. Należą do nich Dimethicone copolyol i Hydroxypropyl.

7

Silikony rozpuszczalne w wodzie

Silikony rozpuszczalne w wodzie (hydrofilowe) są całkowicie zmywalne wodą, nie wymagają więc specjalnych produktów do ich usuwania. Jednak przy długotrwałym stosowaniu mogą hamować przenikanie wilgoci do włosów i prowadzić do ich przesuszenia i łamliwości. Hydrofilowe silikony do włosów mają nazwy kończące się na "-ol". Najpopularniejszym silikonem rozpuszczalnym w wodzie, który występuje w kosmetykach jest Lauryl methicone copolyol.

8

Silikony częściowo rozpuszczalne

Częściowo rozpuszczalne silikony pozwalają osiągnąć szybszy efekt kosmetyczny niż silikony rozpuszczalne w wodzie. Po zastosowaniu silikonów Amodimethicone czy Behenoxy Dimethicone włosy natychmiast nabierają blasku i gładkości. Szkodliwość produktów kosmetycznych z częściowo rozpuszczalnymi silikonami polega na tym, że związki chemiczne krzemu nie są całkowicie zmywalne wodą, a gromadząc się, niszczą strukturę włosów.

9

Silikony rozpuszczalne w tłuszczach

Silikony rozpuszczalne w tłuszczach (hydrofobowe) nie rozpuszczają się w wodzie, a pozostając na włosach, uniemożliwiają przedostawanie się do nich wilgoci i składników odżywczych. Hydrofobowe silikony są stosowane w maskach i odżywkach do włosów, aby wygładzić włosy i zachować kolor po farbowaniu. Najpopularniejsze silikony rozpuszczalne w tłuszczach, które stosuje się w kosmetykach do włosów, to Dimethicone, Dimethiconol i Cyclopentasiloxane. Dla bezpieczeństwa włosów zaleca się stosowanie produktów zawierających Dimethicone i Dimethiconol maksymalnie dwa razy w tygodniu.

10

Lista silikonów stosowanych w kosmetykach do włosów

Silikony do włosów dzielą się na bardziej i mniej szkodliwe. Za najłagodniejsze dla włosów uważa się silikony rozpuszczalne w wodzie. Silikony częściowo rozpuszczalne i silikony rozpuszczalne w tłuszczach są bardziej szkodliwe, ponieważ nie da się ich całkowicie spłukać zwykłą wodą w trakcie mycia włosów.

Nazwa silikonu

Rodzaj silikonu

Dimethicone

Rozpuszczalny w tłuszczach

Cyclomethicone

Rozpuszczalny w tłuszczach

Phenyl Trimethicone

Rozpuszczalny w tłuszczach

Amodimethicone

Rozpuszczalny w tłuszczach

Dimethiconol

Rozpuszczalny w tłuszczach

Cyclopentasiloxane

Nierozpuszczalny w wodzie i alkoholu

Cyclohexasiloxane

Nierozpuszczalny w wodzie i alkoholu

Dimethicone Copolyol

Rozpuszczalny w wodzie

Dla Twojej wygody udostępniamy naszą tabelę w formie ilustracji. W razie potrzeby możesz ją zapisać lub udostępnić znajomym.  

Lista silikonów do włosów

Lista silikonów do włosów

11

Co dzieje się z włosami, które regularnie poddane są działaniu silikonów?

Włosy regularnie traktowane silikonami natychmiast po aplikacji stają się lśniące i wygładzone. W dłuższej perspektywie jednak częste stosowanie silikonu prowadzi do uszkodzenia struktury włosów, rozpadu keratyny i łamliwości. Aby zapobiec negatywnym skutkom stosowania silikonów, warto wybierać bezsilikonowe szampony i maski do włosów.

12

Pielęgnacja włosów bez silikonów

Aby odbudować włosy, najlepiej umówić się na wizytę u trychologa. Specjalista zdiagnozuje problem i dobierze schemat pielęgnacji włosów bez użycia silikonów. Regeneracja włosów może obejmować następujące działania:

 • terapia osoczem – wstrzykiwanie własnego osocza krwi w skórę głowy w celu poprawy odżywienia komórek;
 • mezoterapia – minimalnie inwazyjny zabieg, który polega na wstrzykiwaniu witamin w skórę głowy. Terapia osoczem wykorzystuje składniki korzystne dla włosów – kwas hialuronowy, witaminy A, E i B;
 • zastosowanie botoksu na włosy;
 • pomoc w doborze profesjonalnych produktów do pielęgnacji włosów.

Trycholog zaleci specjalistyczne olejki i ekstrakty do włosów bez zawartości silikonów czy innych agresywnych składników. Może również zalecić stosowanie kwasu nikotynowego na włosy w przypadku ich łamliwości i wypadania.

13

Jak zmyć silikony z włosów?

Silikony rozpuszczalne w wodzie nie muszą być spłukiwane z włosów, ponieważ są usuwane podczas zwykłego mycia głowy. Silikony częściowo rozpuszczalne w wodzie również można zmyć szamponami bez siarczanów, które nie zawierają agresywnych składników. Szampony zawierające siarczan sodu umożliwiają oczyszczenie włosów z silikonów rozpuszczalnych w tłuszczach, które tworzą na włosach grubą warstwę ochronną. Szampony siarczanowe uważa się za agresywne dla włosów, dlatego zaleca się stosowanie ich maksymalnie dwa razy w tygodniu. Trycholog w czasie konsultacji pomoże dobrać najlepszy schemat pielęgnacji, w zależności od stanu i rodzaju włosów.

Dermatologia w Doctorpro Wrocław

Jak silikon wpływa na włosy, jak go rozpoznać i czy trzeba go unikać?
Adres
ul. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, 40, 50-457 Wrocław, Polska
Nr telefonu
Harmonogram
Pn-Pt: 8:00-20:00
Sob: 8:00-15:00
5 of 5 na podstawie 1 ocena
Jak silikon wpływa na włosy, jak go rozpoznać i czy trzeba go unikać?
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Wiktoria 2 miesiące temu
Witam. Jakie są korzyści i negatywne skutki stosowania fillerów (wypełniaczy) do włosów?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
2 miesiące temu
Witam, wypełniacze stosuje się w celu poprawy wyglądu włosów – dzięki nim włosy stają się gładsze i bardziej lśniące. Wypełniacze ułatwiają również rozczesywanie włosów i sklejają rozdwojone końcówki. Negatywnym skutkiem stosowania wypełniaczy może być zwiększenie przetłuszczania się skóry głowy oraz wystąpienie reakcji alergicznej.
Barbara 2 miesiące temu
Dzień dobry. Dlaczego szampon z silikonem może być szkodliwy dla włosów?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
2 miesiące temu
Dzień dobry. Szampony z silikonami mogą zakłócać proces odżywiania i nawilżania włosów. Długotrwałe stosowanie produktów z silikonami może spowodować, że włosy staną się matowe, łamliwe i stracą swój naturalny połysk.
Oliwia 2 miesiące temu
Witam. Jak zmyć silikon z włosów w domowych warunkach?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
2 miesiące temu
Dzień dobry. Aby zmyć silikon z włosów, należy użyć szamponu, który ma w składzie siarczan sodu. Jeśli na włosach nie ma gęstego filmu ochronnego, oznacza to, że zostały użyte silikony rozpuszczalne w wodzie, które można zmyć również zwykłą wodą.
Klara 2 miesiące temu
Dzień dobry. Jakie właściwości chemiczne ma silikon i dlaczego jest tak często stosowany w kosmetologii?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
2 miesiące temu
Dzień dobry. Silikon jest bardzo odporny na wysokie temperatury, wodoodporny oraz nietoksyczny. Niska przewodność cieplna silikonu pozwala stosować go w kosmetykach do termoochrony włosów. Silikon wydłuża również termin przydatności kosmetyków, poprawia ich strukturę i konsystencję.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies