+48 800 003 033

Co to są hemoroidy i jak je leczyć?

Co to są hemoroidy i jak je leczyć?
proktologia
Zaktualizowano: 12 September 2023
Czytać 7 minut Opublikowano: 08 August 2023 2990
Hemoroidy to choroba proktologiczna charakteryzująca się występowaniem żylaków w kanale odbytu.

Proktolodzy wyróżniają dwa rodzaje hemoroidów: wewnętrzne (powstające w zwieraczu odbytu) i zewnętrzne (występujące wokół odbytu).

Objawy hemoroidów

Hemoroidy charakteryzują się stopniowym rozwojem objawów. W początkowych stadiach choroby żyły kanału odbytu są umiarkowanie zaognione i powiększone, występuje dyskomfort i świąd w odbycie. Wraz z postępem choroby węzły hemoroidalne ulegają znacznemu zwiększeniu i zagęszczeniu, a w odbytnicy pojawia się uczucie ciała obcego. Inne objawy hemoroidów to:

  • krwawa wydzielina z odbytu podczas defekacji;
  • bolesne odczucia w odbycie;
  • obrzęk i stan zapalny tkanek wokół odbytu.

Przy hemoroidach rośnie temperatura ciała i pojawiają się zaparcia. W przypadku braku odpowiednio wczesnego leczenia dochodzi do rozwoju hemoroidów przewlekłych, charakteryzujących się przemiennymi okresami zaostrzenia i remisji (zmniejszenie lub całkowite ustąpienie objawów).

Objawy hemoroidów są podobne objawy do choroby Leśniowskiego-Crohna (przewlekłe zapalenie jelita grubego), wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (nadżerkowe i wrzodziejące uszkodzenie błony śluzowej jelita grubego) i raka jelita grubego. W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy skonsultować się z lekarzem proktologiem.

Przyczyny powstawania hemoroidów

Hemoroidy u kobiet i mężczyzn pojawiają się w wyniku zwiększonego ciśnienia w kanale odbytu i zastoju krwi w żyłach odbytu. Zaburzenia przepływu krwi, rozszerzenie i zwiększenie żył hemoroidalnych mogą wystąpić przy przewlekłych zaparciach, długotrwałej biegunce i otyłości. Inne przyczyny powstawania hemoroidów to m. in.:

  • ciąża
  • seks analny;
  • predyspozycje genetyczne.

Niska zawartość błonnika w diecie oraz siedzący tryb życia (długotrwała praca przy komputerze) przyczyniają się do rozwoju hemoroidów kobiecych i męskich. Zaostrzenie hemoroidów może nastąpić w wyniku nadmiernego napinania się podczas defekacji lub regularnego podnoszenia ciężarów.

Hemoroidy zewnętrzne

Hemoroidy zewnętrzne znajdują się w okolicy odbytu i są pokryte skórą. Zewnętrznie hemoroidy wyglądają jak gęsta grudka o fioletowym lub ciemnoniebieskim kolorze.

Jak wygląda hemoroid?

Jak wygląda hemoroid?

Hemoroidy zewnętrzne pierwszego stopnia objawiają się dyskomfortem i swędzeniem w okolicy odbytu. Wraz z postępem patologii pojawiają się silne uczucia bólowe. Krwawienie w hemoroidach zewnętrznych występuje rzadko, ponieważ węzły hemoroidalne nie są uszkadzane podczas defekacji.

Hemoroidy wewnętrzne

Hemoroidy wewnętrzne znajdują się w kanale odbytu i są pokryte błoną śluzową jelita. Objawem hemoroidów wewnętrznych jest wypadanie hemoroidów podczas aktywności fizycznej (podnoszenia ciężarów, defekacji).

Etapy powstawania hemoroidów wewnętrznych

Objawy hemoroidów

Pierwszy etap hemoroidów

Krwawienie z odbytu bez wypadnięcia hemoroidów.

Drugi etap hemoroidów

Nadmierna aktywność fizyczna powoduje wypadanie hemoroidów z późniejszym samodzielnym nawracaniem.

Trzeci etap hemoroidów

Sporadyczne wypadanie hemoroidów przy niewielkich obciążeniach (kichanie, kaszel), które wymaga ręcznej korekty.

Czwarty etap hemoroidów

Hemoroidów nie da się naprawić samodzielnie, może też dojść do wypadnięcia błony śluzowej odbytnicy.

W początkowym stadium hemoroidy wewnętrzne nie powodują bólu i objawiają się jasnoczerwoną krwią w kale. Ból i uczucie niepełnego wypróżnienia pojawiają się wraz z postępem patologii.

Hemoroidy w czasie ciąży

Hemoroidy w ciąży powstają w wyniku zwiększonego ciśnienia wewnątrzbrzusznego i upośledzonego krążenia krwi w żyłach odbytu. Hemoroidy u kobiet mogą być również spowodowane uciskiem jelit przez powiększoną macicę oraz zaparciami. Hemoroidy poporodowe powstają w wyniku silnych skurczów.

W celu leczenia hemoroidów w ciąży proktolog przepisuje leczenie farmakologiczne. W przypadku nasilonych objawów możliwe jest usunięcie hemoroidów.

Dieta przy hemoroidach

Dieta przy hemoroidach polega na wykluczeniu z diety alkoholu i produktów, które przyczyniają się do powstawania zaparć (czerwone mięso, makarony, białe pieczywo).Zamiast należy jeść owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste (pszenica, owies, bulgur) oraz pić odpowiednią ilość płynów.

Jak leczy się hemoroidy?

Hemoroidy diagnozuje się na podstawie wywiadu i palpacji (czucia) kanału odbytu. W celu zdiagnozowania hemoroidów wewnętrznych wykonuje się anoskopię i rektoskopię (metody badań endoskopowych, które pozwalają na zbadanie błony śluzowej jelita).

Leczenie hemoroidów zależy od nasilenia objawów i stadium patologii. W początkowych fazach hemoroidów proktolog może zalecić leki przeciwbólowe lub sterydowe (hormonalne), które zmniejszą ból i świąd.

W przypadku nasilonych objawów i znacznego powiększenia hemoroidów proktolog wykonuje laserowe usuwanie hemoroidów – małoinwazyjny zabieg, charakteryzujący się działaniem wysokiej temperatury na patologiczne miejsca. Zabieg trwa od 10 do 20 minut i jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych (nie jest wymagana hospitalizacja). Zaletami laserowej metody leczenia hemoroidów są atraumatyczność (laser nie narusza zdrowych tkanek) i minimalne ryzyko powikłań (krwawienia, zakażenia tkanek).

Okres pooperacyjny po usunięciu hemoroidów trwa około 2-3 tygodni. Aby zmniejszyć ból, proktolog przepisuje niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Rehabilitacja po usunięciu hemoroidów polega na przestrzeganiu zasad higieny osobistej i ograniczeniu aktywności fizycznej przez 2-3 tygodnie, a także na unikaniu przeciągania się podczas defekacji.

Leczenie hemoroidów metodami ludowymi

Aby pozbyć się hemoroidów, należy skonsultować się z proktologiem, który dobierze schemat leczenia i opowie o zapobieganiu nawrotom (ponownemu pojawieniu się choroby). Stosowanie środków ludowych i próby samodzielnego wyleczenia hemoroidów mogą prowadzić do powikłań (krwawienia, zakrzepicy).

Zapobieganie hemoroidom

Aby zapobiec hemoroidom, należy jeść produkty o wysokiej zawartości błonnika, pić wystarczającą ilość wody i dbać o regularne wypróżnienia. Ważne jest, aby podejmować dozowaną aktywność fizyczną i wykonywać ćwiczenia, które pomogą unormować funkcję motoryczno-ewakuacyjną jelit i zmniejszyć ryzyko rozwoju hemoroidów.

Jak odróżnić fałdy okołoodbytnicze od hemoroidów?

Fałdy okołoodbytnicze to zagięcie skóry, które występuje w odbycie. Patologia pojawia się w wyniku zwiększonego ciśnienia w naczyniach jelitowych w przypadku przewlekłych zaparć, hemoroidów i ciąży.

Objawy fałd okołoodbytniczych obejmują trudności defekacji, swędzenie i ból w odbycie, krwawą wydzielinę, przekrwienie (zaczerwienienie) i obrzęk tkanek odbytu. Lekarz proktolog może odróżnić fałdy od hemoroidów i zalecić leczenie po zebraniu wywiadu i badaniu fizykalnym.

Czym grożą nieleczone hemoroidy?

Do powikłań hemoroidów należą przetoka odbytu (patologiczny kanał zlokalizowany w tkankach miękkich), zakrzepica (zablokowanie światła naczynia przez skrzep krwi) oraz martwica (zmartwienie) węzła hemoroidalnego. Przy nadmiernym wysiłku fizycznym hemoroidy mogą pękać, co prowadzi do silnego krwawienia. Przewlekłe hemoroidy są niebezpieczne ze względu na ryzyko rozwoju anemii.

Proktologia w Doctorpro Łódź

Co to są hemoroidy i jak je leczyć?
Adres
ul. Stefana Jaracza 64, 90-251 Łódź, Polska. Opera Park
Nr telefonu
Harmonogram
Pon-Sob: 8:00-20:00

Popularne pytania

Czy można nastawić hemoroidy?

Hemoroidów nie należy nastawiać, ponieważ może to prowadzić do urazów i infekcji, a także sprowokować silne krwawienie z odbytu. Jeśli masz wypadnięty hemoroid, powinieneś umówić się na wizytę u proktologa.

Jak wyglądają hemoroidy?

Hemoroidy zewnętrzne są zasłonięte przez skórę i wyglądają jak gęsta grudka o fioletowym lub ciemnoniebieskim kolorze. Hemoroidy wewnętrzne są niebiesko-czerwone i pokryte błoną śluzową jelita.

Jak wyleczyć hemoroidy w 3 dni?

W celu wyleczenia hemoroidów w ciągu 1-3 dni wykonuje się laserowe usuwanie hemoroidów. Rehabilitacja pooperacyjna trwa 2-3 tygodnie. W przypadku przeciwwskazań do usunięcia laserowego przeprowadza się leczenie zachowawcze (lekowe) hemoroidów, które może trwać kilka tygodni.

Jak złagodzić stan zapalny hemoroidów?

W celu złagodzenia ostrego bólu i zmniejszenia stanu zapalnego w hemoroidach proktolog przepisuje niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)  lub kortykosteroidy (hormony). W przypadku znacznie powiększonych i zapalnych hemoroidów konieczne jest ich usunięcie.

0 of 5 na podstawie 0 ocena
Co to są hemoroidy i jak je leczyć?
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie proktologowi
«Doctorpro»

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Joanna 1 rok temu
Dzień dobry. Jak długo trwa krwawienie po operacji hemoroidów?
Odpowiedz
Dzień dobry. Pojawienie się krwawej wydzieliny w kale lub na bieliźnie po usunięciu hemoroidów jest możliwe przez kilka dni. W przypadku przedłużającego się i obfitego krwawienia należy skonsultować się z proktologiem.
Jan 1 rok temu
Dzień dobry. Jak zatrzymać krwawienie przy hemoroidach domowymi sposobami?
Odpowiedz
Dzień dobry. W przypadku wystąpienia krwawienia w przypadku hemoroidów należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską. Stosowanie środków ludowych i próby samodzielnego powstrzymania krwawienia w przypadku hemoroidów mogą prowadzić do znacznej utraty krwi.
Dominik 1 rok temu
Dzień dobry. Jeśli miałem operację hemoroidów, jak mogę teraz chodzić do toalety?
Odpowiedz
Dzień dobry. Po operacji hemoroidów ważne jest, aby unikać napinania się podczas defekacji, trzeba teżi podmywać się pod bieżącą wodą po wypróżnieniu. Należy również pić odpowiednią ilość płynów, aby zapobiec rozwojowi zaparć.
Roksana 1 rok temu
Dzień dobry, co należy zrobić przy występowaniu hemoroidów?
Odpowiedz
Dzień dobry. W przypadku hemoroidów istotne jest przestrzeganie właściwej diety (więcej owoców, warzyw i zbóż), unikanie wysiłku fizycznego i przestrzeganie zasad higieny osobistej. Aby zapobiec postępowi patologii i rozwojowi powikłań, należy umówić się na wizytę u proktologa.
Julia 1 rok temu
Dzień dobry, jak długo trwa rozpuszczenie zakrzepicy hemoroidów?
Odpowiedz
Dzień dobry. Zakrzepica hemoroidów może zniknąć w ciągu kilku dni. Jednak, aby zapobiec powikłaniom, należy przeprowadzić kontrolę u proktologa.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies