+48 800 003 033

Podwiązanie (gumkowanie) hemoroidów: na czym polega zabieg i w jakich przypadkach jest stosowany?

Podwiązanie (gumkowanie) hemoroidów: na czym polega zabieg i w jakich przypadkach jest stosowany?
proktologia
Zaktualizowano: 19 February 2025
Czytać 9 minut Opublikowano: 19 February 2025 47
Podwiązanie (ligacja, gumkowanie) hemoroidów to niechirurgiczna metoda leczenia guzków krwawniczych. Zabieg pozwala na usunięcie hemoroidów w warunkach ambulatoryjnych, bez nacięć i krwawienia.

Czym jest ligacja hemoroidów za pomocą gumowych opasek?

Ligacja węzłów hemoroidalnych metodą Barrona to małoinwazyjna technika leczenia hemoroidów (żylaków odbytu, guzków krwawniczych). W trakcie zabiegu lekarz zakłada ligaturę (pierścień, opaskę lateksową) na trzon węzła hemoroidalnego, odcinając dopływ krwi do guzka, w wyniku czego zostaje on oderwany i w ciągu kilku dni samoistnie wydostaje się na zewnątrz podczas defekacji.

W jakich stadiach hemoroidów możliwa jest ligacja?

Zadaj pytanie proktologii
«Doctorpro»

Podwiązanie hemoroidów proktolodzy stosują w drugim i trzecim stadium choroby, ponieważ istnieją wyraźne granice między podstawą a splotem naczyniowym, co umożliwia uchwycenie guzka za pomocą gumowej opaski. Drugie i trzecie stadium hemoroidów wewnętrznych charakteryzuje się powiększonymi węzłami hemoroidalnymi, które okresowo wypadają z odbytnicy.

W pierwszym etapie choroby procedura nie jest wykonywana ze względu na brak widoczności węzłów hemoroidalnych. W czwartym stadium gumkowanie jest niepraktyczne, ponieważ nie występują granice między hemoroidami zewnętrznymi i wewnętrznymi.

Jakie rodzaje hemoroidów można leczyć za pomocą gumowych opasek?

Hemoroidy wewnętrzne, które charakteryzują się tworzeniem węzłów hemoroidalnych w odbycie i odbytnicy, można leczyć metodą gumkowania. Hemoroidom wewnętrznym zwykle towarzyszy ból i krwawienie z odbytu podczas parcia w trakcie defekacji.

Podwiązanie lateksem nie jest wykonywane w przypadku hemoroidów zewnętrznych, w których węzły hemoroidalne znajdują się na zewnątrz (na skórze wokół odbytu) – ze względu na dużą liczbę zakończeń nerwowych w skórze właściwej, zabieg jest zbyt bolesny. Hemoroidy zewnętrzne leczy się farmakologicznie (w pierwszym etapie) lub małoinwazyjnymi zabiegami chirurgicznymi – falami radiowymi lub laserem.

Jaka jest skuteczność ligacji hemoroidów?

Podwiązanie hemoroidów może być skuteczne w drugim i trzecim stadium choroby. Gumkowanie wewnętrznych węzłów hemoroidalnych pozwala uniknąć hemoroidektomii (chirurgicznego usuwania guzków) u około 80% pacjentów.

Jakie są wady i zalety podwiązania hemoroidów?

Podwiązanie hemoroidów gumowymi opaskami ma wady i zalety. Cechy zabiegu podwiązywania guzków krwawniczych:

  • nie wymaga hospitalizacji i znieczulenia;
  • brak interwencji chirurgicznej i krwawienia;
  • krótki przebieg procedury (jeden zabieg trwa od 5 do 10 minut);
  • szybka rehabilitacja;
  • minimalne prawdopodobieństwo powikłań i nawrotów.

Do wad podwiązania hemoroidów gumowymi pierścieniami można zaliczyć dyskomfort w odbytnicy przez kilka dni po zabiegu. Po pierwszej defekacji może wystąpić niewielkie krwawienie.

Konieczne może być również powtórzenie gumkowania (w przypadku dużych węzłów hemoroidalnych, których rozmiar nie pozwala na jednorazowe pełne uchwycenie głowicą ligatora próżniowego). Ponadto podwiązywanie nie jest wykonywane w przypadku hemoroidów mieszanych (zewnętrznych i wewnętrznych węzłów hemoroidalnych) oraz w czwartym stadium choroby.

Jak przygotować się do podwiązania hemoroidów?

Przed podwiązaniem węzłów hemoroidalnych ważne jest poddanie się badaniu przez proktologa w celu określenia rodzaju i stopnia zaawansowania choroby oraz wykluczenia przeciwwskazań. Diagnostyka hemoroidów może obejmować:

  • zebranie wywiadu (w celu rozpoznania chorób współistniejących);
  • oględziny i badanie palpacyjne okolicy odbytu (pozwala wykryć hemoroidy, ocenić ich wielkość i liczbę, zidentyfikować związane z nimi schorzenia, takie jak szczeliny odbytu i stany zapalne);
  • rektomanoskopię (instrumentalna metoda badania błon śluzowych odbytnicy i okrężnicy na głębokości do 20 centymetrów);
  • ogólne badanie krwi;
  • koagulogram (badanie krzepliwości krwi).

Rektomanoskopię przeprowadza się wyłącznie na czczo. W przypadku skłonności do zaparć ważne jest wykonanie lewatywy oczyszczającej przed wizytą u proktologa.

W przypadku leczenia hemoroidów metodą Barrona proktolog udzieli porad na temat przygotowania do zabiegu. Przygotowanie do podwiązania hemoroidów obejmuje:

  • przestrzeganie diety zaleconej przez proktologa na pięć do siedmiu dni przed zabiegiem (unikanie pokarmów, które mogą powodować zaparcia, biegunkę i zwiększone tworzenie się gazów);
  • ostatni posiłek powinien być spożyty co najmniej osiem godzin przed zabiegiem;
  • oczyszczenie jelit (lewatywa lub środki przeczyszczające zostaną przepisane indywidualnie przez proktologa).

Na kilka dni przed zabiegiem gumkowania proktolog może zalecić odstawienie leków wpływających na krzepliwość krwi. W dniu sesji nie należy pić kawy ani palić papierosów, powinno się zjeść lekkie śniadanie (np. słodką herbatę, owsiankę na wodzie).

Jak przebiega podwiązanie hemoroidów?

Proktolog wykonuje gumkowanie hemoroidów w warunkach ambulatoryjnych, może stosować leki do znieczulenia miejscowego. Etapy podwiązania węzłów hemoroidalnych:

  1. Pacjent siada na fotelu proktologicznym, zginając nogi w kolanach i przyciskając je do brzucha lub kładzie się na kozetce na boku z kolanami podciągniętymi do klatki piersiowej. 
  2. Proktolog bada odbyt, oczyszcza go środkiem antyseptycznym.
  3. Lekarz wprowadza anoskop przez odbyt (przyrząd w postaci rurki ze światłem, który umożliwia badanie odbytnicy).
  4. Przez światło anoskopu do węzła hemoroidalnego lekarz wprowadza specjalny ligator próżniowy podłączony do pompy w celu wytworzenia podciśnienia.
  5. Za pomocą podciśnienia ligator chwyta węzeł hemoroidalny i zasysa go. Lekarz lokalizuje trzon węzła, przez który przechodzą naczynia krwionośne i zaciska go lateksowym pierścieniem (opaską).
  6. Lekarz usuwa anoskop wraz z ligatorem.

Procedura trwa 10-15 minut, po czym pacjent może natychmiast wrócić do domu. Podczas jednej sesji proktolog wykonuje podwiązanie jednego węzła hemoroidalnego. 

Usunięcie kilku guzków wymaga powtórzenia zabiegu w odstępie co najmniej 14-16 dni. Reguła etapowej ligacji pomaga wyeliminować silny ból w odbycie i zapobiec powikłaniom (np. krwawieniu z odbytu). 

Gumkowanie węzłów hemoroidalnych: okres po zabiegu

Rehabilitacja po leczeniu hemoroidów pierścieniami lateksowymi trwa średnio od jednego do półtora tygodnia. W pierwszym dniu wskazany jest odpoczynek w łóżku. Zalecenia w okresie po zabiegu usuwania hemoroidów metodą Barrona:

  • ograniczyć aktywność fizyczną, nie podnosić ciężarów;
  • nie dopuścić do hipotermii i przegrzania organizmu;
  • zrezygnować z kąpieli, basenu, sauny, pływania w zbiornikach wodnych;
  • unikać spożywania alkoholu;
  • utrzymywać równowagę wodną (pić wystarczającą ilość czystej niegazowanej wody).

Po podwiązaniu hemoroidów ważne jest przestrzeganie diety przez co najmniej dwa tygodnie, aby uniknąć zaparć i biegunki. Należy wykluczyć z diety tłuste i pikantne dania, a także pokarmy o wysokiej zawartości błonnika. Jedzenie powinno być lekkostrawne i miękkie (np. puree z gotowanych warzyw, zupa krem). Proktolog ustala szczegółową dietę indywidualnie dla pacjenta.

Po jakim czasie od ligacji hemoroidy ustępują?

Po podwiązaniu węzły hemoroidalne stopniowo usuwane są wraz ze stolcem w przeciągu trzech dni. Całkowite wygojenie (zrośnięcie się rany po guzku) następuje w trakcie trzech do czterech tygodni. Czas rekonwalescencji zależy od wieku, wielkości naczyń krwionośnych i indywidualnych cech organizmu.

Kiedy można iść do toalety po podwiązaniu pierścieniami lateksowymi?

Zaleca się powstrzymanie się od chodzenia do toalety przez pierwsze dwie do trzech godzin po podwiązaniu węzłów hemoroidalnych. Ostatni posiłek należy spożyć co najmniej osiem godzin przed zabiegiem. Rano w dniu procedury można wypić słodką herbatę. Bezpośrednio przed gumkowaniem konieczne jest oczyszczenie odbytnicy za pomocą lewatywy.

Pierwszy stolec po podwiązaniu hemoroidów może zawierać krew. Krew towarzysząca defekacji w drugim i trzecim dniu po zabiegu jest wskazaniem do wizyty u proktologa.

Z jakimi operacjami hemoroidów można łączyć ligację?

Podwiązanie hemoroidów można łączyć z innymi małoinwazyjnymi metodami leczenia hemoroidów. Laserowe usuwanie hemoroidów (odparowanie patologicznych obszarów za pomocą lasera) i skleroterapia (wstrzyknięcie leku obliterującego do węzła hemoroidalnego) umożliwiają zmniejszenie formacji naczyniowej w odbycie, a następnie usunięcie jej za pomocą pierścienia lateksowego.

Czy możliwy jest nawrót hemoroidów po zabiegu gumkowania?

Ryzyko nawrotu po podwiązaniu hemoroidów lateksem jest minimalne. Zazwyczaj nawrót hemoroidów występuje z powodu nieprzestrzegania zaleceń lekarza w okresie rehabilitacji.

Podwiązanie hemoroidów: dieta i zasady żywieniowe

Przed i po podwiązaniu hemoroidów proktolog przepisuje dietę. Na trzy dni przed zabiegiem jadłospis powinien składać się z lekkostrawnych pokarmów. Ważne jest, aby wykluczyć jedzenie, które może podrażniać błonę śluzową odbytnicy i odbytu (słone, kwaśne, pikantne, wędzone) i powodować zwiększone tworzenie się gazów (fasola, wypieki, biały chleb, produkty mleczne).

Dieta po ligacji hemoroidów jest niezbędna, aby zapobiec zaparciom i twardym masom stolca. Utrudnione wydalanie kału prowadzi do mechanicznego uszkodzenia błony śluzowej odbytnicy i podwiązanych guzków oraz zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej. Zasady żywienia w ciągu tygodnia po gumkowaniu węzłów hemoroidalnych:

  • pokarmy powinny być miękkie, półpłynne lub przecierane, a także mieć temperaturę pokojową;
  • należy spożywać żywność bogatą w błonnik;
  • wykluczyć ciężkie, pikantne potrawy bez przypraw, marynaty.

Zaleca się również stosowanie diety podzielonej – spożywanie małych porcji pięć do sześciu razy dziennie. Po szóstym lub siódmym dniu po operacji można stopniowo powrócić do zwykłej diety.

Podwiązanie hemoroidów i alkohol

Po podwiązaniu hemoroidów metodą Barrona należy powstrzymać się od spożywania alkoholu przez trzy do pięciu dni. Alkohol może podrażnić błonę śluzową jelita i spowolnić proces gojenia. Alkohol rozszerza również naczynia krwionośne i zwiększa przepływ krwi, co może nasilać ból.

Proktologiczna w Doctorpro Wrocław

Podwiązanie (gumkowanie) hemoroidów: na czym polega zabieg i w jakich przypadkach jest stosowany?
Podwiązanie (gumkowanie) hemoroidów: na czym polega zabieg i w jakich przypadkach jest stosowany?
Adres
ul. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, 40, 50-457 Wrocław, Polska
Nr telefonu
Harmonogram
Pn-Pt: 8:00-20:00
Sob: 8:00-19:00

Umów się na wizytę do lekarza

Popularne pytania

Jakie są przeciwwskazania do podwiązania pierścieniami lateksowymi?

Leczenie hemoroidów metodą Barrona nie jest wykonywane w przypadku hemoroidów zewnętrznych i mieszanych. Inne przeciwwskazania do podwiązania guzków krwawniczych:

  • szczelina odbytu w ostrym stadium (uszkodzenie błony śluzowej odbytu);
  • przewlekłe zapalenie podskórnej tkanki tłuszczowej otaczającej odbytnicę;
  • przetoka odbytu;
  • chorób jelita grubego (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zapalenie esicy);
  • niedawno przebyte zawały serca i udary mózgu.

Procedura jest odroczona w przypadku chorób zakaźnych i zapalnych w ostrym stadium (opryszczka, ostre infekcje wirusowe dróg oddechowych). Podwiązanie węzłów hemoroidalnych nie jest zalecane w ciąży, ponieważ procesowi rekonwalescencji może towarzyszyć stosowanie leków przeciwbólowych, koagulantów i maści leczniczych, co jest niepożądane w czasie ciąży.

Jakie mogą być powikłania podwiązywania hemoroidów?

Powikłania po usunięciu hemoroidów metodą Barrona mogą wynikać z nieprzestrzegania przez pacjenta zaleceń proktologa dotyczących ograniczenia aktywności fizycznej, normalizacji wypróżnień, diety i higieny. Powikłania gumkowania hemoroidów:

  • zsunięcie się pierścienia lateksowego (możliwe w przypadku nieprawidłowego założenia, zbyt gęstego kału, przedwczesnego dźwigania ciężarów);
  • silny ból w odbycie (w ciągu pierwszych 24 godzin ból w odbycie jest normalny, więc lekarz może przepisać środki przeciwbólowe);
  • krwawienie z odbytu (obecność krwi w kale jest normalna przez okres do pięciu dni).

Jeśli występuje ostry ból, który utrzymuje się przez kilka godzin i nie jest łagodzony przez środki przeciwbólowe, konieczne jest umówienie się na wizytę u proktologa i przejście badania. Pacjent poddawany jest powtórnej anoskopii i w razie potrzeby rozcięciu i usunięciu założonej podwiązki. Krwawienie z odbytu wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.

Czy podwiązanie hemoroidów metodą Barrona jest bolesne?

Podwiązanie węzłów hemoroidalnych nie jest bolesne, można jednak odczuwać dyskomfort podczas zabiegu. Na czas gumkowania stosuje się znieczulenie miejscowe.

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Podwiązanie (gumkowanie) hemoroidów: na czym polega zabieg i w jakich przypadkach jest stosowany?
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Agata 1 dzień temu
Witam. Dlaczego pierścień odpadł po podwiązaniu hemoroidów?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 dzień temu
Pierścień lateksowy może odpaść z powodu nieprzestrzegania zaleceń po gumkowaniu: defekacja w ciągu pierwszych dwóch godzin po zabiegu, wysiłek fizyczny i podnoszenie ciężarów. Ligatura może się również zsunąć w przypadku wykonania zabiegu przy mało widocznych hemoroidów, a masa guzka może okazać się niewystarczająca do utrzymania pierścienia.
Helena 2 dni temu
Dzień dobry. Czy można wykonać zabieg gumkowania na hemoroidy III stopnia?
Odpowiedz
Dzień dobry. Wskazaniem do usuwania hemoroidów metodą Barrona jest II i III stopień hemoroidów. Aby dobrać sposób leczenia węzłów hemoroidalnych, należy poddać się badaniu przez proktologa.
Używamy plików cookie, aby wyświetlać spersonalizowane treści i analizować ruch na stronie. Klikając 'Akceptuj', zgadzasz się z Polityką wykorzystywania plików cookie.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies