+48 800 003 033

Co wpływa na potencję i jak ją zwiększyć?

Co wpływa na potencję i jak ją zwiększyć?
urologia
Zaktualizowano: 02 April 2024
Czytać 7 minut Opublikowano: 03 November 2023 1028
Termin "potencja" jest używany do opisu i oceny potencjału seksualnego mężczyzn. Potencja ma bezpośredni wpływ na jakość życia seksualnego.

Czym jest potencja?

Potencja to fizjologiczna zdolność mężczyzny do odbycia stosunku płciowego (utrzymania erekcji i osiągnięcia wytrysku).

Co wpływa na potencję?

Za zdrową erekcję odpowiada synteza tlenku azotu (NO) przez komórki śródbłonka (warstwa tkanki w ścianie tętnic). Substancja ta pomaga rozluźnić mięśnie naczyń krwionośnych, co prowadzi do ich rozszerzenia. Przez rozszerzone naczynia miednicy mniejszej krew dociera do ciał jamistych, wypełniając je. Z kolei małe lokalne żyłki kurczą się, zapobiegając odpływowi krwi, a tym samym utrzymując pobudzenie prącia.

Na potencję wpływa stan układu sercowo-naczyniowego, nerwowego i hormonalnego, dieta, wiek, przyjmowane leki. Zmiany w potencji mogą być również związane z zaburzeniami psychicznymi, siedzącym trybem życia, paleniem tytoniu, piciem alkoholu i zażywaniem narkotyków.

Jak palenie tytoniu wpływa na potencję?

Nikotyna zawarta w dymie tytoniowym może uszkadzać naczynia krwionośne i ograniczać przepływ krwi. Z czasem ściany naczyń krwionośnych mogą się pogrubiać, co prowadzi do zmniejszenia światła naczyń krwionośnych i upośledzenia przepływu krwi. Na skutek zaburzonego krążenia krwi w okolicy narządów płciowych zmniejsza się podniecenie, co utrudnia osiągnięcie orgazmu.

Jak alkohol wpływa na potencję?

Alkohol zaburza równowagę hormonalną, w szczególności obniża poziom testosteronu. W rezultacie pogarsza się potencja, spada jakość nasienia i prawdopodobieństwo poczęcia. Aby przywrócić potencję po nadużywaniu alkoholu, pacjent musi na stałe zrezygnować z picia i leczyć choroby wywołane nałogiem.

Skąd się biorą problemy z potencją?

Problemy z potencją mogą wystąpić po urazach, operacjach w obrębie miednicy lub rdzenia kręgowego. Przyczynami słabej potencji w młodym wieku mogą być: stres, przepracowanie, niski poziom aktywności fizycznej, złe odżywianie, choroby, którym towarzyszy zaburzenia krążenia krwi.

Przyczyny problemów z potencją

Przyczyny problemów z potencją

Przyczyny problemów z potencją w wieku dorosłym i starszym:

 • wysoki poziom cholesterolu we krwi, miażdżyca;
 • wysokie ciśnienie krwi;
 • zawał mięśnia sercowego;
 • otyłość;
 • cukrzyca;
 • choroby nerek i wątroby;
 • stwardnienie rozsiane;
 • zaburzenia hormonalne;
 • choroby narządów układu moczowo-płciowego;
 • uszkodzenie wątroby i niewydolność wątroby; 
 • choroba Peyroniego (bliznowacenie tkanki wewnątrz penisa);
 • choroba Parkinsona;
 • anemia;
 • nałogi;
 • zaburzenia snu;
 • przemęczenie;
 • niekontrolowane przyjmowanie suplementów sportowych (sterydowych anabolików), neuroleptyków, środków uspokajających, tabletek nasennych;
 • wrodzone, genetyczne wady.

Potencja może zmniejszyć się na skutek chorób onkologicznych, a także po radioterapii i chemioterapii. Ponadto, do rozwoju zaburzeń potencji może prowadzić gruczolak (hiperplazja) prostaty. Spadek funkcji seksualnych może mieć również podłoże psychogenne i być spowodowany lękiem, depresją, poczuciem winy, strachem, stresem.

Jak rozpoznać problem z potencją?

Problemy z potencją objawiają się spadkiem libido, zmianami wrażliwości, napięcia, kształtu i objętości penisa, niezdolnością do utrzymania erekcji wystarczająco długo, aby odbyć stosunek płciowy i osiągnąć wytrysk. Najpoważniejszą formą zaburzeń jest impotencja (niezdolność do odbycia stosunku płciowego, brak reakcji na stymulację).

Do jakiego wieku mężczyzna może zachować potencję?

Mężczyzna może utrzymać potencję do wieku 60-70 lat i dłużej (przez całe życie). Jednak obecność niekorzystnych czynników (siedzący tryb życia, praca siedząca, zmniejszenie produkcji testosteronu, stres, zanieczyszczone środowisko) może powodować spadek potencji u mężczyzn po 40 roku życia lub nawet w młodszym wieku.

Jak zwiększyć potencję?

W celu poprawy potencji lekarz może przepisać pacjentowi leki, które pomagają poprawić krążenie krwi w penisie i rozluźnić mięśnie naczyń krwionośnych. Leczenie potencji u mężczyzn obejmuje:

 • specjalne ćwiczenia wzmacniające mięśnie krocza;
 • masaż;
 • psychoterapia;
 • terapia próżniowo-zwężająca (stosowanie specjalnych urządzeń, które pompują krew do penisa);
 • terapia falami uderzeniowymi (oparta na zdolności fal dźwiękowych do zwiększania elastyczności naczyń krwionośnych i stymulowania wzrostu nowych naczyń krwionośnych);
 • terapia komórkowa (wprowadzenie do organizmu specjalnie przetworzonych elementów krwi pacjenta, które pomagają zastąpić uszkodzoną tkankę naczyniową i syntetyzować nowe naczynia krwionośne);
 • interwencja chirurgiczna (w przypadku upośledzenia zastawek żylnych lub przepływu tętniczego do tkanek prącia).

Zapobieganie niskiej potencji obejmuje rzucenie palenia, rezygnację z picia alkoholu, zmniejszenie poziomu stresu i niepokoju. Konieczna jest także aktywność fizyczna i zrzucenie nadwagi. Należy również przestawić się na zdrowszą dietę i unikać przeciążenia.

Do jakiego lekarza zwrócić się w przypadku problemów z potencją?

W przypadku słabej potencji należy umówić się na wizytę u urologa-androloga. Lekarz przeprowadzi badanie, w razie potrzeby skieruje na dodatkowe badania, zaleci leczenie. Diagnostyka niskiej potencji może obejmować:

 • badania laboratoryjne krwi, moczu;
 • analiza wydzieliny z prostaty;
 • profil hormonalny;
 • USG;
 • tomografia komputerowa;
 • test wazoaktywny (leki stymulujące erekcję są wstrzykiwane do tkanek prącia i oceniana jest szybkość wystąpienia erekcji);
 • arteriografia (rentgenowskie badanie kontrastowe);
 • pomiar ciśnienia krwi w naczyniach prącia;
 • biotezjometria (badanie wrażliwości prącia za pomocą urządzenia generującego impulsy stymulujące zakończenia nerwowe);
 • psychotesty.

Urolog androlog może zalecić dodatkowe konsultacje z lekarzami innych specjalności – w zależności od wyników badań. Na przykład psychoterapeuta pomaga zidentyfikować trudności psychologiczne, które prowadzą do trudności w tworzeniu i utrzymaniu stabilnej erekcji. Sesje z psychoterapeutą pomagają zmniejszyć niepokój i obawy przed możliwym niepowodzeniem w trakcie stosunku płciowego, a także zmniejszyć poziom agresji i irytacji.

Produkty na potencję

W celu zwiększenia potencji zaleca się spożywanie owoców, warzyw, ziół, pokarmów bogatych w witaminy, minerały, kwasy tłuszczowe. Konieczne jest ograniczenie spożycia czerwonego mięsa, alkoholu, słodkich napojów, produktów zawierających sód i kwasy tłuszczowe trans.

Top 5 produktów dla potencji

Produkt

Efekt spożycia

Miód na potencję

Zwiększenie poziomu testosteronu, poziomu tlenku azotu, oczyszczenie naczyń krwionośnych

Pietruszka na potencję

Przepływ krwi do narządów miednicy mniejszej, przywrócenie równowagi hormonalnej, wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych

Imbir na potencję

Detoksykacja, wzmocnienie naczyń krwionośnych, zwiększenie poziomu testosteronu, zwiększenie libido

Orzechy na potencję

Uzupełnienie niedoborów minerałów i witamin, unormowanie krążenia krwi

Owoce morza na potencję

Nasycenie organizmu cynkiem i kwasami tłuszczowymi, aktywacja produkcji hormonów płciowych

Nie istnieją pokarmy, które natychmiastowo zwiększają potencję, dlatego w przypadku problemów z potencją należy skonsultować się z lekarzem. Spożywanie odpowiednich pokarmów może być jedynie uzupełnieniem leczenia.

Ćwiczenia na potencję

Aby poprawić potencję w warunkach domowych, można wykonywać ćwiczenia, które pomagają unormować krążenie krwi i wzmocnić mięśnie dna miednicy. Każde ćwiczenie należy powtórzyć do 10 razy.

Ćwiczenia na potencję

Ćwiczenie

Wykonywanie

W pozycji leżącej na plecach

Połóż się z ugiętymi kolanami, stopy na podłodze, ręce po bokach. Zrób wydech, ściśnij mięśnie dna miednicy, licząc do trzech. Zrób wdech, rozluźnij mięśnie, licząc do trzech.

W pozycji siedzącej

Usiądź ze stopami na podłodze, stopy rozstawione na szerokość bioder. Napnij mięśnie dna miednicy, policz do trzech, rozluźnij mięśnie, policz do trzech. Jeśli ćwiczenie jest wykonywane prawidłowo, mięśnie nóg, pośladków i brzucha nie powinny się kurczyć.

W pozycji stojącej

Stań prosto, ręce opuszczone, stopy rozstawione na szerokość barków. Napnij mięśnie dna miednicy i rozluźnij je, licząc do trzech za każdym razem.

Ruchy kolanami

Połóż się na plecach, kolana ugięte, stopy na podłodze. Utrzymuj kręgosłup w pozycji z niewielką odległością między środkiem pleców a podłogą. Zrób wydech, napnij mięśnie dna miednicy. Powoli przesuń jedno kolano na bok (tak daleko, jak to możliwe) bez rozluźniania mięśni dna miednicy i nie zmieniając pozycji miednicy. Wdech, rozluźnienie mięśni, powrót kolana do pozycji wyjściowej. Powtórz ruch z drugą nogą.

Podnoszenie nóg

Połóż się na plecach, kolana ugięte, stopy na podłodze. Zrób wydech, napnij mięśnie dna miednicy, powoli unieś jedną nogę (bez zginania w kolanie), utrzymując miednicę i kręgosłup w stałej pozycji. Zrób wydech i opuść nogę. Powtórz podnoszenie i opuszczanie drugiej nogi.

Podnoszenie miednicy

Połóż się na plecach, kolana ugięte, stopy na podłodze. Zrób wydech, napnij mięśnie dna miednicy, powoli unieś pośladki, opierając pięty na podłodze. Weź trzy oddechy, napnij pośladki bez rozluźniania mięśni dna miednicy. Powoli wróć do pozycji wyjściowej i rozluźnij mięśnie.

Aby zwiększyć efekt ćwiczeń na prostatę i potencję, można uprawiać jogging. Pozytywny wpływ ma również jazda na rowerze.

Witaminy na potencję

W przypadku słabej potencji można przyjmować witaminę B3, witaminę B9 i witaminę D w porozumieniu z lekarzem.

Źródła witamin:

 • B3 – zawiera ją pierś z kurczaka, tuńczyk, łosoś, wątróbka wołowa, nasiona słonecznika, orzeszki ziemne;
 • B9 – znajduje się w soczewicy, grochu, fasoli, bananach, owocach cytrusowych, jajkach, szparagach, awokado, zieleninie;
 • D – jest wytwarzana podczas ekspozycji na słońce. W pożywieniu znajduje się w tłustych rybach morskich, żółtkach i wątróbce.

Niepożądane jest niekontrolowane przyjmowanie witamin i suplementów diety, ale niektóre z nich mogą mieć pozytywny wpływ na potencję bez szkody dla organizmu. Na przykład produkty na bazie kreatyny mogą poprawić pracę układu rozrodczego.

Masaż na poprawę potencji

Aby zwiększyć potencję, można zastosować masaż prostaty lub prącia, który wspomaga przepływ krwi do penisa. Dzięki poprawie krążenia krwi zwiększa się potencja. Jeśli potencja spadła z powodu stresu psychoemocjonalnego, można zastosować masaż relaksacyjny.

Środki ludowe zwiększające potencję u mężczyzn

W przypadkach, gdy spadek potencji nie jest związany ze zmianami organicznymi lub obecnością chorób przewlekłych, środki ludowe mogą mieć działanie terapeutyczne. Wysoce aktywne substancje biologiczne i witaminy zawarte w składzie fitopreparatów zapewniają aktywację dopływu krwi do penisa, uzupełnienie niedoboru mikroelementów i normalizację tła psychoemocjonalnego.

Żeń-szeń, imbir, pieprz cayenne mogą być stosowane w przypadku problemów z potencją. Środki oparte na wyżej wymienionych roślinach mogą pomóc zwiększyć potencję (poprawić zdolność mężczyzn do odbywania stosunków seksualnych), ale do dokładniejszej oceny skuteczności fitopreparatów potrzebne są dodatkowe badania. Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Urologia w Doctorpro Wrocław

Co wpływa na potencję i jak ją zwiększyć?
Adres
ul. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, 40, 50-457 Wrocław, Polska
Nr telefonu
Harmonogram
Pn-Pt: 8:00-20:00
Sob: 8:00-15:00

Popularne pytania

Jak zwiększyć potencję przy cukrzycy?

Aby zwiększyć potencję przy cukrzycy, należy kontrolować stężenie glukozy we krwi i przestrzegać zdrowego stylu życia. Należy zrezygnować ze szkodliwych nałogów i produktów, które powodują wzrost poziomu cukru we krwi. Należy również utrzymywać odpowiedni poziom aktywności fizycznej i zrzucić nadwagę.

Jak zwiększyć potencję przy zapaleniu gruczołu krokowego?

Aby poprawić potencję, zaburzoną z powodu zapalenia gruczołu krokowego, konieczne jest leczenie choroby podstawowej. Terapię farmakologiczną można uzupełnić masażem i specjalnymi ćwiczeniami.

Czy torbiel jądra wpływa na potencję?

Torbiele jąder i inne zmiany rozrostowe różnych narządów mogą negatywnie wpływać na potencję. Leczenie torbieli jąder można w tym przypadku uzupełnić przyjmowaniem preparatów, które pomogą przywrócić potencję.

Jak przywrócić potencję po załamaniu nerwowym?

Aby przywrócić potencję, konieczne jest wyeliminowanie objawów i powikłań załamania nerwowego. Wskazana jest konsultacja z neurologiem i poddanie się leczeniu.

W jakim wieku mężczyźni zaczynają mieć problemy z potencją?

Potencja może obniżyć się w każdym wieku, gdyż wpływ na nią mają nie tylko czynniki związane z wiekiem. Wraz z wiekiem jednak faktycznie wzrasta ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, nerwowego i moczowego, które mogą być czynnikami ryzyka problemów z potencją.

Jak zwiększyć potencję z dnia na dzień?

W celu krótkotrwałego zwiększenia potencji można stosować leki osłabiające mięśnie ścian naczyń krwionośnych. W rezultacie zwiększa się przepływ krwi do penisa. Leki należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jak poprawić potencję?

Aby poprawić potencję, należy zidentyfikować i wyeliminować jej przyczyny. Konieczne jest poddanie się badaniom diagnostycznym i leczeniu, które może obejmować przyjmowanie leków, zabiegi fizjoterapeutyczne, korektę diety.

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Co wpływa na potencję i jak ją zwiększyć?
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie urologowi
«Doctorpro»

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Oskar 4 tygodnie temu
Dzień dobry. Jakie jest najsilniejsze zioło na potencję?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 tygodnie temu
Dzień dobry. Efekt stosowania ziół na potencję zależy od wielu czynników. Zaleca się uzgodnienie stosowania leków ziołowych z lekarzem.
Nestor 1 miesiąc temu
Dobry wieczór. Czy w aptece dostanę tabletki na potencję, które można łączyć z alkoholem?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 miesiąc temu
Dzień dobry. Łączenie alkoholu z tabletkami jest niepożądane ze względu na wysokie ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Proszę umówić się na wizytę u lekarza w celu indywidualnego doboru leku na potencję.
Jakub 2 miesiące temu
Dzień dobry. Jak szybko zwiększyć potencję u mężczyzny?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
2 miesiące temu
Dzień dobry. Zwiększyć potencję można przy pomocy środków przepisanych przez lekarza.
Aleksander 3 miesiące temu
Dobry wieczór. Proszę o radę jak szybko zwiększyć potencję przed randką?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
3 miesiące temu
Dzień dobry. W celu krótkotrwałego zwiększenia potencji można zażyć jednorazowo lek przepisany przez lekarza. Odradzamy samodzielny wybór i dawkowanie leków.
Franciszek 4 miesiące temu
Dzień dobry. Jakie są zagrożenia związane z tabletkami na potencję? Ile tabletek można zażyć za jednym razem?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 miesiące temu
Dzień dobry. Proszę pamiętać, że leki zwiększające potencję mogą wywoływać skutki uboczne. Przed zażyciem tabletek proszę skonsultować się z lekarzem.
Mikołaj 5 miesięcy temu
Dzień dobry. Czy są jakieś leki na zwiększenie potencji bez skutków ubocznych?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
5 miesięcy temu
Dzień dobry. Każdy lek może mieć skutki uboczne. Zalecam konsultację z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek leków.
Antoni 6 miesięcy temu
Dzień dobry. Proszę polecić środki na zwiększenie potencji w starszym wieku.
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Dzień dobry. Indywidualne zalecenia można uzyskać tylko od swojego lekarza po przeprowadzeniu badań.
Andrzej 7 miesięcy temu
Dzień dobry. Czy nalewka z korzenia galganalu może być stosowana na potencję? Czy da to jakieś rezultaty?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
7 miesięcy temu
Dzień dobry. Stosowanie jakichkolwiek nalewek w tym przypadku powinno się uzgodnić z lekarzem. Samoleczenie może spowodować niepożądane skutki uboczne.
Bronisław 7 miesięcy temu
Dzień dobry. Biorę leki na nadciśnienie. Czy któreś z nich mogą powodować obniżenie potencji?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
7 miesięcy temu
Dzień dobry. Skutki uboczne przyjmowania leków można sprawdzić w ulotce leku. Warto także skonsultować się w tej sprawie ze swoim lekarzem.
Jan 7 miesięcy temu
Dobry wieczór. Czy może Pan polecić najskuteczniejszy lek na zwiększenie potencji?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
7 miesięcy temu
Dzień dobry. Leki może przepisać wyłącznie lekarz prowadzący po przeprowadzeniu badań.
Michał 7 miesięcy temu
Dzień dobry. Proszę o informację, jaki jest najbezpieczniejszy środek na zwiększenie potencji?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
7 miesięcy temu
Dzień dobry. Aby ocenić bezpieczeństwo środków zwiększających potencję, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Filip 7 miesięcy temu
Dzień dobry. Jak określić potencję mężczyzny?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
7 miesięcy temu
Dzień dobry. Oznaki prawidłowej potencji to powiększenie penisa wystarczające do odbycia stosunku płciowego.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies