Czy rzeczywiście tak jest? W niniejszym artykule przyjrzymy się temu, w jaki sposób sport wpływa na piersi.
Czy to prawda, że noszenie specjalnej bielizny wzmacnia piersi?
Nie ma jednej poprawnej odpowiedzi na pytanie o wpływ bielizny na kształt piersi. Uważa się, że piersi modeluje biustonosz podtrzymujący. Podobnie jak gorset kształtuje talię, specjalna bielizna kształtuje biust. Oznacza to, że jeśli kobieta chce mieć zaokrąglony i prawidłowy kształt piersi, powinna nosić biustonosz o zaokrąglonym kroju.
Czasopismo medyczne “Healthline” opublikowało artykuł, w którym donosi, że noszenie specjalnej bielizny nie nadaje biustowi określonego kształtu. Co więcej, wpływ specjalnej bielizny na kształtowanie piersi nie został w ogóle udowodniony – brakuje wiarygodnych informacji na temat wpływu noszenia biustonoszy na kształt gruczołów sutkowych. Zaleca się jednak noszenie bielizny sportowej podczas ćwiczeń i snu w celu złagodzenia objawów mastopatii. Lekarze zalecają dobór specjalnego biustonosza na podstawie zaleceń mammologa, który doradzi, jaka forma bielizny będzie optymalna.
Istnieje przekonanie, że intensywny trening siłowy mięśni piersiowych zmniejsza rozmiar biustu, ponieważ warstwa tłuszczu piersi ulega zmniejszeniu. W rzeczywistości izolowany trening mięśni piersiowych nie zmniejsza gruczołów sutkowych.
Biust może się zmniejszyć, jeśli kobieta straci na wadze. To samo dotyczy każdej części ciała: ćwiczenie niektórych mięśni nie zmniejsza procentowej zawartości tłuszczu w trenowanej części ciała. Dlatego do zmniejszenia objętości biustu może doprowadzić tylko ćwiczenie całego ciała.
Czy możliwe jest powiększenie piersi poprzez ćwiczenia?
Aby odpowiedzieć na pytanie, czy można zwiększyć rozmiar biustu za pomocą ćwiczeń, przyda się trochę wiedzy na temat anatomii i fizjologii. Piersi to zespół tkanek miękkich, na który składają się mięśnie piersiowe, gruczoły i przewody sutkowe, tkanka tłuszczowa i więzadła Coopera:
- mięśnie piersiowe u kobiet są takie same jak u mężczyzn. Ich zadaniem jest zginanie i przywodzenie ramienia. Wraz z aktywnością fizyczną mięśnie te ulegają przerostowi, czyli zwiększają swój rozmiar. Wzrost mięśni piersiowych może nieznacznie wpłynąć na obwód kobiecego biustu;
- gruczoły sutkowe i przewody mleczne są odpowiedzialne za produkcję mleka w okresie laktacji. Przewody nadają objętość kobiecym piersiom tylko wtedy, gdy jest w nich mleko. W innych przypadkach nie wpływają one na objętość gruczołów, dlatego ćwiczenia nie mogą wpływać na rozmiar przewodów;
- warstwa tłuszczu gruczołu sutkowego nadaje objętość biustowi. Rozmiar biustu jest określany przez czynniki genetyczne przed urodzeniem dziewczynki, ale może wzrosnąć, jeśli ilość tkanki tłuszczowej wzrośnie. I odwrotnie, piersi kobiety mogą się zmniejszyć, jeśli procent tkanki tłuszczowej staje się mniejszy;
- więzadła Coopera to aparat więzadłowy piersi zbudowany z tkanki łącznej. Więzadła Coopera utrzymują kształt piersi. Wraz z wiekiem aparat więzadłowy ulega rozciągnięciu, co powoduje zwiotczenie piersi. Ćwiczenia nie mogą sprawić, że tkanka łączna stanie się bardziej elastyczna, a zatem nie zapobiegają obwisaniu piersi.
Wynika z tego, że aktywność fizyczna i ćwiczenia wpływają tylko na dwie struktury: mięśnie piersiowe i warstwę tłuszczu. Ćwicząc mięśnie piersiowe, można nieznacznie zwiększyć obwód kobiecego biustu. Można również wykonywać ćwiczenia pleców i pozbyć się garbienia się, co optycznie "podnosi" gruczoły sutkowe i nadaje im estetyczny kształt.
Dlaczego piersi zmniejszają się w okresie menopauzy?
Klimakterium (menopauza) to okres biologicznych zmian w organizmie kobiety, podczas którego funkcje płciowe ulegają stopniowemu zanikowi. Menopauza jest wynikiem fizjologicznych mechanizmów starzenia się człowieka. W okresie menopauzy w organizmie zachodzą następujące zmiany:
- obniża się poziom progesteronu i estrogenu;
- zmniejsza się liczba owulacji;
- faza folikularna staje się krótsza.
Ponieważ gruczoły sutkowe są wrażliwe na zmiany hormonalne, w trakcie menopauzy zmienia się również rozmiar biustu. Ze względu na spadek poziomu żeńskich hormonów zmniejsza się ilość tkanki gruczołowej w piersiach – tkanka staje się mniej zwarta. Oprócz tego zwiększa się rozmiar warstwy tłuszczu, co może prowadzić do zwiotczenia piersi.
Wpływ menopauzy na zmiany w kobiecych piersiach nie jest jednak powodem do zmartwień. Dzięki ćwiczeniom i wysiłkowi mięśni piersiowych możliwe jest częściowe przywrócenie wyglądu biustu. Ponadto regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko zachorowania na raka piersi. Najlepsze ćwiczenia na uniesienie piersi to pompki i podnoszenie ciężarów, na przykład hantli.
Czy piersi rosną od jedzenia kapusty?
Internet jest dobrym źródłem informacji, ale jest również pełen licznych nieprawdziwych przekonań, zwłaszcza w kwestiach związanych ze zdrowiem i skutecznością środków medycyny ludowej. Niektórzy ludzie wierzą, że można zwiększyć rozmiar biustu przy pomocy kapusty, jest to jednak oczywiście nieprawdą. Rozmiar biustu zależy od hormonów i ilości tkanki tłuszczowej w organizmie. Chociaż kapusta może zawierać substancje, które chemicznie przypominają estrogen, nie udowodniono, że regularne spożywanie tego warzywa zwiększa rozmiar piersi.
Kapusta ma za to inne zalety – zawiera witaminy B, E i K, minerały oraz błonnik. Co więcej, kapusta jest korzystna dla zdrowia piersi; duże liście rośliny można stosować jako kompres, który zmniejsza ból i obrzęk gruczołów sutkowych. Jest to szczególnie pomocne dla matek karmiących piersią. Badania pokazują jednak, że zimne i gorące okłady są bardziej skuteczne w łagodzeniu bólu i obrzęku piersi niż okłady z liści kapusty.