+48 800 003 033

Dlaczego występują zawroty głowy i jak je powstrzymać?

Dlaczego występują zawroty głowy i jak je powstrzymać?
gastroenterologia
Czytać 7 minut Opublikowano: 03 November 2023 2405
Zawroty głowy to uczucie wirowania przestrzeni wokół, niemożność kontrolowania swojego ciała. Jeśli wystąpią zawroty głowy, należy skonsultować się z lekarzem neurologiem.

Czym są zawroty głowy?

Zawroty głowy to uczucie utraty równowagi i orientacji w przestrzeni. Może się wydawać, że otaczające obiekty poruszają się, a podłoże znika spod stóp. Zawroty głowy nie są odrębną jednostką chorobową, tylko objawem innych schorzeń – zwykle zaburzeń neurologicznych. Mogą również wystąpić w przypadku udaru cieplnego, długiego przebywania w upale lub w dusznym pomieszczeniu. Jeśli zawroty głowy utrzymują się przez kilka tygodni, należy umówić się na wizytę u neurologa.

Jakie są rodzaje zawrotów głowy?

Zawroty głowy mogą być przewlekłe lub tymczasowe. Mogą występować wtedy, gdy zmienia się temperatura otoczenia. Neurolodzy wyróżniają następujące rodzaje zawrotów głowy:

Rodzaje zawrotów głowy

Przedsionkowe

Polegają na wyimaginowanym krążeniu otaczających obiektów. Występują wskutek zaburzeń aparatu przedsionkowego (przy uszkodzeniach mózgu, udarze).

Psychogenne

Pojawia się niestabilność ciała, uczucie ciężkości w głowie. Rozwijają się pod wpływem stresu i zaburzeń psychicznych (depresja, nerwica).

Wazomotoryczne

Towarzyszy im wrażenie utraty równowagi i niewyraźne widzenie. Występują na skutek zaburzeń napięcia naczyń krwionośnych, przy nagłych skokach ciśnienia.

Pozycyjne

Krótkotrwała (do 60 sekund) utrata równowagi przy nagłej zmianie pozycji głowy i ciała

Częste zawroty głowy mogą wskazywać na obecność schorzeń układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca). Ostre krótkotrwałe zawroty głowy mogą być oznaką fizycznego przeciążenia lub odwodnienia.

Przyczyny zawrotów głowy i dorosłych i dzieci

Zawroty głowy mogą być wywołane stresem, zmęczeniem, zmianą pozycji ciała.

Przyczyny zawrotów głowy

Przyczyny zawrotów głowy

Inne przyczyny zawrotów głowy:

 • сhoroby mózgu (wstrząs mózgu, guzy, udar mózgu);
 • migrena;
 • uszkodzenie nerwu słuchowego;
 • skutki uboczne leków (hormonalnych, steroidowych);
 • zakaźne i zapalne choroby ucha (zapalenie ucha środkowego, grzybicze zapalenie ucha);
 • zaburzenia aparatu przedsionkowego (choroba Meniere'a, zapalenie nerwu przedsionkowego);
 • padaczka;
 • choroby układu krążenia (niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca);
 • zaburzenia metabolizmu (spowodowane głodem, niedoborem witamin).

Dzieci poniżej piątego roku życia mogą doświadczać łagodnych zawrotów głowy niezwiązanych z zaburzeniami neurologicznymi z powodu stresu i zmęczenia fizycznego. Zawroty głowy mogą być również spowodowane chorobą lokomocyjną w transporcie. U kobiet zawroty głowy mogą być związane ze zmianami hormonalnymi i pojawiać się podczas menstruacji.

Zawroty głowy mogą wystąpić po szczepieniu z powodu skutków ubocznych preparatów zawartych w szczepionce. Zawroty głowy mogą też być skutkiem osteochondrozy szyjnej – występują z powodu ucisku kręgów na tętnice i zaburzeń krążenia krwi w mózgu.

Zawroty głowy po jedzeniu

Zawroty głowy po jedzeniu mogą być objawem chorób przewodu pokarmowego lub chorób serca. Zawroty głowy, nudności i osłabienie po posiłku mogą być związane ze stanem zapalnym błony śluzowej żołądka. Może je wywołać choroba wrzodowa lub zapalenie błony śluzowej żołądka, dlatego wymagają konsultacji z gastroenterologiem.

Zawroty głowy i wymioty po jedzeniu mogą być spowodowane zatruciem pokarmowym lub reakcją alergiczną na spożyte pokarmy. Zawroty głowy mogą być również spowodowane przejadaniem się lub jedzeniem zbyt pikantnych i tłustych potraw. W tym przypadku należy ustalić, które pokarmy powodują taki objaw i wprowadzić zmiany w swojej diecie. 

Psychogenne zawroty głowy

Psychogenne zawroty głowy charakteryzują się nagłymi zaburzeniami orientacji w przestrzeni i utratą koordynacji. Występują na skutek zaburzeń psychosomatycznych i reakcji na stres. Inne przyczyny psychogennych zawrotów głowy:

 • nerwice;
 • depresja;
 • ataki paniki;
 • zmęczenie;
 • przewlekła bezsenność;
 • zaburzenia lękowe.

Psychogenne zawroty głowy mogą wystąpić w pozycji stojącej, podczas chodzenia i gwałtownego wstawania. Przy zaburzeniach lękowych mogą wystąpić także podczas leżenia na plecach i obracania się z boku na bok. Po ustabilizowaniu stanu psychicznego zawroty głowy ustępują.

Zawroty głowy i mdłości

Zawroty głowy i nudności mogą wystąpić w wyniku chorób narządu słuchu (zapalenie ucha środkowego, choroba Meniere'a). Nudności i wymioty z towarzyszącą utratą koordynacji mogą być również objawami migreny, guzów mózgu, uszkodzenia nerwu przedsionkowego. Nagłe osłabienie, zimne poty, nudności i zawroty głowy mogą wystąpić w przypadku niewydolności układu krążenia. Aby ustalić przyczynę dolegliwości, konieczna jest konsultacja z neurologiem.

Jakie są objawy zawrotów głowy?

Objawy zawrotów głowy obejmują osłabienie, utratę równowagi, omdlenia i uczucie słabości w nogach (“nogi jak z waty”). Zawrotom głowy mogą również towarzyszyć następujące objawy:

 • zmiany rytmu serca (tachykardia, bradykardia);
 • niewyraźne widzenie;
 • bóle głowy;
 • nudności i wymioty;
 • zwiększona potliwość;
 • wahania ciśnienia krwi.

Kiedy pojawiają się zawroty głowy, można zaobserwować niestabilność ciała, drętwienie rąk i stóp. Może wystąpić rozmycie świadomości, uczucie odurzenia. Pacjent ma wyimaginowane poczucie ruchu obiektów w otaczającej przestrzeni. Atak zawrotów głowy może trwać od kilku sekund do kilku godzin i może mu towarzyszyć szum w uszach.

Zawroty głowy u kobiet w ciąży

Zawroty głowy w ciąży często pojawiają się w pierwszym trymestrze; są związane ze zmianami hormonalnymi w organizmie, który przygotowuje się do donoszenia dziecka. Kobieta w ciąży może czuć się osłabiona, mieć mdłości i zawroty głowy, może u niej występować zwiększona potliwość. Objawy zawrotów głowy mogą nasilać się rano i wieczorem oraz w trakcie podróży środkami transportu.

Aby zmniejszyć ataki zawrotów głowy u kobiet w ciąży, zaleca się przyjmowanie witamin, spacery na świeżym powietrzu, umiarkowaną aktywność fizyczną. Jeśli zawroty głowy nie znikają w drugim i trzecim trymestrze ciąży, należy skonsultować się z neurologiem, aby wykluczyć zaburzenia u matki i płodu.

Jak udzielić pierwszej pomocy osobie z zawrotami głowy?

Atak zawrotów głowy może trwać kilka godzin i powodować poważny dyskomfort. Pierwsza pomoc w przypadku zawrotów głowy obejmuje:

 • siedzenie lub leżenie, aby uniknąć możliwości upadku;
 • skoncentrowanie się na konkretnym obiekcie w celu zmniejszenia wrażenia wirowania w przestrzeni;
 • umieszczenie bandaża nasączonego zimną wodą na czole;
 • wpuszczenie świeżego powietrza do pomieszczenia.

Silne zawroty głowy mogą wskazywać na poważne choroby (udar, przełom nadciśnieniowy). Jeśli stan nie ulega poprawie, pojawiają się omdlenia i dezorientacja, należy pilnie wezwać lekarza.

Jak szybko powstrzymać zawroty głowy?

Aby szybko złagodzić zawroty głowy, należy położyć się na plecach, tak aby głowa, szyja i ramiona leżały płasko na poduszce, co pomoże uniknąć zginania tętnic kręgowych. Zaleca się również przewietrzenie pomieszczenia, aby do krwi dotarła wystarczająca ilość tlenu.

Aby zdiagnozować zawroty głowy, neurolog zbada pacjenta, zbierze wywiad i zaleci dodatkowe badania (badania krwi, rezonans magnetyczny mózgu, USG naczyń krwionośnych). Na podstawie wyników badań lekarz dobierze leczenie zawrotów głowy. Może ono obejmować następujące rodzaje leków:

 • środki nootropowe;
 • antyoksydanty;
 • witaminy;
 • leki regulujące ciśnienie krwi;
 • antydepresanty;
 • leki poprawiające przepływ krwi.

Regularne ćwiczenia fizyczne, odpowiednia dieta, unikanie stresujących sytuacji pomagają wyeliminować zawroty głowy. Specjalne ćwiczenia, które obejmują krążenia głowy i szyi, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia rozwijające aparat przedsionkowy (ćwiczenia równowagi) również pomagają zmniejszyć częstotliwość ataków zawrotów głowy.

Popularne pytania

Dlaczego występują zawroty głowy po jedzeniu?

Zawroty głowy mogą wystąpić po jedzeniu z powodu zwiększonego przepływu krwi do narządów trawiennych i zmniejszonego krążenia krwi w mózgu. Ponadto zawroty głowy po posiłku mogą być wywołane przez schorzenia przewodu pokarmowego (zapalenie błony śluzowej żołądka, wrzody) lub reakcję alergiczną na pokarm.

Czy można pić kawę przy zawrotach głowy?

W większości przypadków lepiej unikać kawy przy zawrotach głowy, ponieważ kofeina zwęża naczynia mózgowe i może pogorszyć stan. Jeśli zawroty głowy są spowodowane wysokim ciśnieniem krwi, należy unikać kawy. Jeśli ma Pani niskie ciśnienie krwi, może Pani wypić jedną filiżankę kawy.

W przypadku których witamin niedobory powodują zawroty głowy?

Zawroty głowy mogą wystąpić wskutek niedoboru witamin D i B12. W przypadku częstych zawrotów głowy zaleca się włączenie do diety owoców morza, jajek, fermentowanych produktów mlecznych, świeżych owoców i warzyw.

Czy można korzystać z masażu przy zawrotach głowy?

W przypadku zawrotów głowy można masować skronie, czoło, potylicę, kark. Masaż pomaga wyeliminować skurcze mięśni, poprawia krążenie krwi, zmniejsza intensywność i czas trwania ataków zawrotów głowy.

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Dlaczego występują zawroty głowy i jak je powstrzymać?
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Antonina 3 miesiące temu
Dzień dobry. Jak rozpoznać zawroty głowy?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
3 miesiące temu
Dzień dobry. Objawy zawrotów głowy to uczucie zaburzenia przestrzeni wokół, utrata równowagi. Jednocześnie z zawrotami głowy mogą pojawić się szumy uszne, nudności, niewyraźne widzenie, osłabienie.
Helena 3 miesiące temu
Dzień dobry. Proszę powiedzieć, czy mogę iść na spacer, gdy mam zawroty głowy?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
3 miesiące temu
Dzień dobry. Ataki zawrotów głowy mogą być spowodowane brakiem tlenu, dlatego zaleca się spacer na świeżym powietrzu. Nie należy jednak wychodzić na spacer z silnymi zawrotami głowy, ponieważ można stracić równowagę i doznać obrażeń w wyniku upadku.
Beata 4 miesiące temu
Dzień dobry. Proszę powiedzieć, czy można ćwiczyć przy zawrotach głowy?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 miesiące temu
Dzień dobry. Ćwiczenia fizyczne mogą zapobiegać zawrotom głowy. Jeśli jednak zawroty głowy wystąpią podczas ćwiczeń, należy je przerwać i odpocząć, aby uniknąć utraty koordynacji i upadku.
Alfred 4 miesiące temu
Dzień dobry. Zastanawiam się, czy mogę uprawiać jogę, jeśli cierpię na zawroty głowy.
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 miesiące temu
Dzień dobry. Zajęcia jogi są dobrą formą profilaktyki zawrotów głowy i chorób układu krążenia. Jednak podczas ataku zawrotów głowy nie zaleca się uprawiania jogi. Należy wówczas przyjąć pozycję siedzącą lub leżącą, dopóki stan się nie ustabilizuje.
Marek 4 miesiące temu
Dzień dobry. Proszę o informację, co może powodować zawroty głowy i nudności?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 miesiące temu
Dzień dobry. Zawroty głowy i nudności mogą wystąpić w pierwszym trymestrze ciąży z powodu zmian hormonalnych w organizmie. Ataki zawrotów głowy z nudnościami mogą również wystąpić na skutek chorób neurologicznych i sercowo-naczyniowych. Dokładną przyczynę może określić tylko lekarz neurolog po badaniach.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies