+48 800 003 033

Zdrowe odżywianie: dieta, menu i przepisy

Zdrowe odżywianie: dieta, menu i przepisy
gastroenterologia
Czytać 8 minut Opublikowano: 27 September 2023 892
Prawidłowe odżywianie przyczynia się do zwiększenia siły i energii człowieka oraz służy podtrzymaniu stanu zdrowia.

Prawidłowa dieta pomaga także poprawić stan zdrowia i jest elementem profilaktyki przeciwko chorobom układu sercowo-naczyniowego, trawiennego i hormonalnego.

Zdrowe odżywianie – czyli jakie?

Zdrowe odżywianie to spożywanie pokarmów, które dostarczają wszystkich składników odżywczych potrzebnych do utrzymania dobrego stanu zdrowia. Każdego dnia ludzki organizm potrzebuje białek, węglowodanów, tłuszczów, wody, witamin i minerałów. Wystarczające ilości każdego z tych składników zapewniają prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów i utrzymują odpowiedni poziom energii.

Ważne jest, aby skupić się na całym jadłospisie, a nie na poszczególnych produktach spożywczych. Żaden pojedynczy składnik nie sprawi, że dana osoba będzie zdrowa, dlatego należy stosować zróżnicowaną i złożoną dietę. Nie istnieje idealna zdrowa dieta dla każdego; przy układaniu diety należy wziąć pod uwagę obecność chorób przewlekłych, wiek oraz reakcje alergiczne na produkty. Aby ułożyć zdrową dietę, warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub dietetykiem.

Jakie korzyści dla zdrowia przynosi prawidłowe odżywianie?

Prawidłowe odżywianie ma pozytywny wpływ na pracę całego organizmu. Zdrowa dieta pomoże osiągnąć wysoką wydajność i aktywność na każdym etapie życia.

Nieprzestrzeganie podstawowych zasad skraca oczekiwaną długość życia i prowokuje pojawienie się różnego rodzaju chorób niezakaźnych: raka, chorób układu krążenia, cukrzycy.

Co piąty zgon na świecie spowodowany jest spożywaniem niezdrowej żywności i brakiem składników odżywczych. Zdrowa dieta może poprawić kondycję włosów, stawów, paznokci, skóry i zapobiegać chorobom układu pokarmowego.

Zasady zdrowego odżywiania

Kompletna dieta powinna zawierać różnorodne produkty bogate w witaminy i minerały. Stosunek białek, tłuszczów i węglowodanów w ciągu dnia powinien wynosić 1:1:4. Zasady prawidłowego odżywiania dla dorosłych:

 • spożywaj żywność z różnych grup pokarmów: warzyw, roślin strączkowych, owoców, zbóż, nasion, orzechów, jaj, mięsa, ryb i produktów mlecznych;
 • unikaj potraw o wysokiej zawartości tłuszczu, soli i cukru;
 • przestrzegaj odpowiedniej codziennej rutyny i jedz małe posiłki kilka razy dziennie;
 • pij wystarczającą ilość niskokalorycznych płynów i ogranicz spożycie alkoholu;
 • pamiętaj o bezpieczeństwie żywności. Myj ręce przed jedzeniem, utrzymuj czystość, sprawdzaj jakość i datę ważności żywności;
 • spożywaj tylko taką ilość kalorii, która jest niezbędna do zaspokojenia potrzeb organizmu i jest odpowiednia dla wieku, płci i stylu życia.

Średnia norma kalorii w prawidłowej diecie dla kobiet wynosi 1800-2200 kcal. Prawidłowe odżywianie dla mężczyzn zakłada spożycie nie więcej niż 2400-2800 kcal dziennie. Wzór na obliczenie dziennej dawki kalorii jest następujący: dla kobiet: 655,1 + (9,563 × waga w kg) + (1,85 × wzrost w cm) - (4,676 × wiek w latach), dla mężczyzn: 66,5 + (13,75 × waga w kg) + (5,003 × wzrost w cm) - (6,775 × wiek w latach).

Zdrowe odżywianie – od czego zacząć?

Łatwiej jest zacząć stopniowo zmieniać sposób odżywiania na zdrowszy. Oto zalecenia, które pomogą Ci przejść na zdrową dietę:

 • unikaj kupowania przetworzonej żywności, a w zamian wybieraj świeże warzywa, mięsa i ryby. Przetworzone produkty zazwyczaj zawierają szkodliwe dodatki, duże ilości soli i cukru;
 • wybieraj pieczenie i gotowanie zamiast smażenia i używaj minimalnej ilości oleju;
 • zastąp tłuste i czerwone mięso mniej tłustymi opcjami: kurczakiem, rybami lub roślinami strączkowymi;
 • wprowadź do diety więcej warzyw. Mogą być nie tylko w formie sałatki, ale także jako dodatek do dania lub jako danie główne;
 • zastąp ciastka i słodycze owocami, orzechami i suszonymi owocami.

Kupując gotowe produkty, sprawdzaj koniecznie ich skład. Jeśli cukier znajduje się na szczycie listy lub na liście znajduje się olej palmowy (tłuszcz cukierniczy) lepiej nie kupować tego produktu.

Łączenie produktów na zdrowej diecie

Przechodząc na zdrową dietę, należy pamiętać, że nie wszystkie produkty powinno się ze sobą łączyć. Nie zaleca się łączenia białek, produktów skrobiowych i produktów kwaśnych, ponieważ wymagają one różnych enzymów do rozkładu. Nie powinno się także łączyć ze sobą kilku rodzajów białka w jednym posiłku. Niezalecane jest również spożywanie produktów zwierzęcych razem z sacharozą. Zaleca się spożywać owoce i warzywa oddzielnie, a nie podczas jednego posiłku.

Tabela łączenia pokarmów na zdrowej diecie

Nie łączymy

Produkty, które można łączyć

Białka i skrobie

(orzechy i makaron, chleb i ser, rośliny strączkowe i zboża)

Białko i warzywa, warzywa zielone

(nasiona, grzyby, rośliny strączkowe i sałata, pomidory, ogórki, kapusta)

Białka i produkty kwaśne

(rośliny strączkowe, orzechy, produkty mleczne oraz pomarańcze, cytryny, kiwi)

Owoce (w tym owoce jagodowe)

Skrobia i owoce

(ziemniaki, produkty mączne z owocami i owocami suszonymi)

Zioła i tłuszcze

Produkty z dużą zawartością błonnika i oleju

(daktyle i nasiona słonecznika)

Świeże warzywa, zioła, nierafinowane oleje

Chleb, zboża i ziemniaki, owoce

Produkty skrobiowe i oleje roślinne

Białka i tłuszcze

(Jaja, grzyby, rośliny strączkowe i olej słonecznikowy)

Chleb i oleje roślinne, pierwsze dania i dania warzywne

Zioła, warzywa nieskrobiowe i białka, skrobia

Zboża, rośliny strączkowe i kasze

(kukurydza, komosa ryżowa, owies, jęczmień z fasolą, grochem, fasolą mung, ciecierzycą)

Właściwe odżywianie w trakcie odchudzania

Prawidłowe odżywianie w trakcie odchudzania polega na stopniowym zmniejszaniu ilości spożywanych kalorii. Ma to na celu zużywanie większej ilości energii, niż jest dostarczana z pożywieniem. Średnia dzienna ilość kalorii potrzebnych dla osoby dorosłej wynosi 2000-2500 kcal. W trakcie odchudzania zaleca się zmniejszenie dziennej liczby kalorii o 500 kcal, co pozwala na równomierny spadek masy ciała bez szkody dla zdrowia. Prawidłowe odżywianie z deficytem kalorycznym zmniejszy masę ciała o 0,5-1 kg tygodniowo. Szybsza utrata masy ciała może niekorzystnie wpłynąć na organizm. Zasady zdrowego odżywiania w trakcie odchudzania:

 • zadbaj o zróżnicowane menu, które będzie zawierać wszystkie zdrowe produkty; unikaj monodiet (tylko jeden lub dwa rodzaje pokarmów);
 • postrzegaj prawidłowe odżywianie nie jako tymczasowe ograniczenie, ale jako nawyk i część stylu życia;
 • zacznij od prowadzenia dziennika żywności i zapisywania wszystkich spożywanych pokarmów.

W przypadku dzieci, młodzieży i osób cierpiących na choroby przewlekłe spożycie kalorii oblicza się indywidualnie. Przed zmniejszeniem kalorii w celu zrzucenia wagi u takich pacjentów, należy skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć ryzyko powikłań zdrowotnych (zapalenie żołądka, wrzody).

Jak powinny się odżywiać osoby, które trenują?

Prawidłowa dieta treningowa powinna zawierać więcej kalorii. Musi ona zapewnić organizmowi wystarczającą ilość energii do aktywności. Jeśli celem ćwiczeń jest utrata wagi, deficyt kalorii powinien być minimalny. Prawidłowe odżywianie w celu zwiększenia masy ciała powinno obejmować 20% tłuszczu, 30% białka i 60% węglowodanów w diecie. Zasady prawidłowego żywienia sportowców na każdy dzień:

 • cztery do pięciu posiłków dziennie;
 • czas przerwy między posiłkami powinien wynosić około trzech godzin;
 • posiłek należy spożywać na 40-60 minut przed treningiem;
 • można jeść po ćwiczeniach, ale powinny to być produkty, które zawierają węglowodany złożone (zboża, owoce).

Podczas regularnych ćwiczeń ważne jest spożywanie dużej ilości białka i węglowodanów, aby pomóc w budowaniu mięśni i regeneracji po wyczerpujących ćwiczeniach. Białko można uzyskać z orzechów, nabiału i fermentowanych produktów mlecznych. Wystarczającą ilość energii na długi czas dadzą węglowodany złożone pochodzące ze zbóż, owoców, warzyw i roślin strączkowych. Dieta redukująca tłuszcz dla mężczyzn zakłada wykluczenie węglowodanów szybko przyswajalnych (pieczywo, czekolada, makaron).

Dla osób bardzo aktywnych fizycznie obfite śniadanie jest niezbędne, zwłaszcza w dniu treningu, aby uniknąć zmęczenia w ciągu dnia i zmniejszyć ryzyko otyłości, cukrzycy i chorób serca. Przed treningiem należy spożywać pokarmy bogate w białko i węglowodany. Możesz zjeść banana, winogrona, owoce jagodowe, orzechy lub wypić jogurt.

Zasady odżywiania przy zapaleniu żołądka, zapaleniu trzustki i wrzodach

W chorobach przewodu pokarmowego (zapalenie żołądka, zapalenie trzustki, wrzody) dieta powinna być zalecona przez gastroenterologa po badaniach. Ogólne zasady żywienia w chorobach narządów trawiennych:

 • potrawy przyrządzaj poprzez pieczenie, duszenie, gotowanie w wodzie lub na parze bez użycia tłuszczu;
 • nie jedz zbyt gorących ani zbyt zimnych potraw;
 • dodawaj minimalną ilość soli i przypraw;
 • spożywaj gotowane ziemniaki, puree warzywne, gotowany ryż lub makaron jako dodatek do posiłku;
 • unikaj słodkich i tłustych deserów;
 • jedz nabiał i sfermentowane produkty mleczne, zwłaszcza w przypadku choroby wrzodowej;
 • słodź potrawy miodem (w razie potrzeby).

Należy zrezygnować z picia słodkich napojów gazowanych, ponieważ zawierają dużo cukru i podrażniają błonę śluzową żołądka. Konieczne jest picie co najmniej dwóch litrów oczyszczonej niegazowanej wody dziennie.

Wegetarianizm a zdrowe odżywianie

Dieta dla wegetarian powinna zawierać białko, ponieważ jest ono głównym materiałem budulcowym w organizmie. Wegetarianie, którzy nie rezygnują całkowicie z produktów pochodzenia zwierzęcego, niedobór białka mogą uzupełnić z jajek i nabiału. W przeciwnym razie dieta powinna zawierać pokarmy bogate w białko roślinne (soja, rośliny strączkowe, grzyby, orzechy).

Dieta wegetariańska nie jest zalecana dla dzieci i młodzieży, ponieważ w okresie wzrostu organizmu brak białka może prowadzić do opóźnienia rozwoju. Również osoby z niedoborem żelaza nie powinny rezygnować z mięsa. W celu uzupełnienia wszystkich niezbędnych substancji, wegetarianom zaleca się przyjmowanie biologicznie aktywnych suplementów zawierających witaminy D, B12, wapń, żelazo i jod.

Zdrowe odżywianie w ciąży: menu

Menu dla kobiet w ciąży powinien zalecić lekarz, biorąc pod uwagę etap ciąży i indywidualny stan zdrowia kobiety. Ogólne zasady żywienia kobiet w ciąży:

 • spożywanie od pięciu do sześciu małych posiłków dziennie;
 • ostatni posiłek powinno się zjeść na co najmniej trzy godziny przed snem;
 • przestrzeganie picia wody (co najmniej 1,5-2 litrów wody dziennie);
 • unikanie alkoholu, kawy, fast foodów, smażonych i wędzonych potraw;
 • spożywanie wystarczającej ilości świeżych owoców i warzyw;
 • przyjmowanie preparatów witaminowych.

Pełnowartościowe i urozmaicone menu w ciąży pomoże uniknąć nieprawidłowości w rozwoju płodu i poprawi kondycję matki. W ostatnim trymestrze zaleca się ograniczenie ilości soli, aby uniknąć obrzęków.

Jak się odżywiać, żeby być zdrowym?

Aby zachować zdrowie, trzeba zaspokajać zapotrzebowanie organizmu na białka, tłuszcze i węglowodany. Ważny jest nie tylko dobór potraw, ale także prawidłowy sposób ich jedzenia. Powinno się jeść wyłącznie siedząc przy stole, co pomaga skoncentrować się na jedzeniu, aktywować funkcje trawienne i nasycić się posiłkiem. Zapewnij sobie wystarczająco dużo czasu na jedzenie: pół godziny na główny posiłek i 15 minut na przekąski.

Podjadać należy tylko wtedy, gdy jest się naprawdę głodnym. Aby sprawdzić, czy czujesz się głodny, powinieneś najpierw wypić szklankę wody, a jeśli ochota na przekąskę nie zniknie po 10 minutach, możesz zjeść małą porcję owoców lub orzechów.

Przy wyborze potraw należy brać pod uwagę obecność chorób przewlekłych. Przy chorobach układu krążenia należy wykluczyć z diety tłuste, pikantne i wędzone potrawy, kawę i konserwy. Prawidłowe odżywianie przy cukrzycy obejmuje wykluczenie produktów zawierających węglowodany szybko przyswajalne i tłuszcze trans (wyroby cukiernicze, sosy, margaryna, majonez).

Zdrowa dieta: menu na tydzień

Zdrowy talerz powinien składać się z ½ owoców i warzyw, ¼ produktów pełnoziarnistych i ¼ białka. Tygodniowy jadłospis zawiera produkty bogate w witaminy i minerały, które powinny być spożywane w małych porcjach pięć razy dziennie.

Zdrowa dieta: menu na tydzień

Dzień

Śniadanie

Drugie śniadanie

Obiad

Podwieczorek

Kolacja

1

Płatki owsiane z owocami i zielona herbata bez cukru

Kanapka pełnoziarnista z serem, sałatą i pomidorem

Zupa jarzynowa

Jogurt naturalny

Gotowane lub gotowane na parze warzywa i chuda wołowina

2

Placuszki serowe i zielona herbata bez cukru

Jabłko

Kasza gryczana, kotlety z kurczaka (nie powinny być smażone), sałatka warzywna

Owoce

Gulasz z warzywami i sok pomidorowy

3

Kanapka pełnoziarnista z serem i awokado, zielona herbata bez cukru

Serek z miodem

Kasza perłowa z duszonymi warzywami

Owoc (jabłko, banan, pomarańcza) 

Pieczony morszczuk z warzywami

4

Omlet na mleku i chrupkie pieczywo

Serek z owocami

Makaron z gatunku twardych mielona wołowina, sok pomidorowy

Sałatka warzywna

Gotowane mięso z kurczaka z duszoną kapustą i marchewką

5

Kasza gryczana z warzywami

Kefir, owoce jagodowe i orzechy

Warzywne ragout z mięsem

Owoc (jabłko, banan, pomarańcza

Sałatka z ziołami i rybą

6

Jajka gotowane na parze, ser, zioła, kompot z owoców jagodowych

Sałatka owocowa

Pieczone ziemniaki z wiosenną sałatką warzywną

Jogurt naturalny

Ryba pieczona z ziołami

7

Zapiekanka serowa, herbata

Banan

Zupa jarzynowa z brokułami, cukinią i marchewką, 2 jajka na twardo

Sałatka z ogórkami, pomidorami i ziołami

Pieczone mięso z kurczaka z warzywami

Przepisy dietetyczne

1
Śniadanie. Kasza gryczana z grzybami
2
Sałatka z krewetkami, pomidorami i serem
3
Kolacja. Kotlety z mielonej wołowiny gotowane na parze
1

Śniadanie. Kasza gryczana z grzybami

Zdrowe odżywianie: dieta, menu i przepisy
Czas ogólny
35 min
Opracowanie
10 min
Przygotowanie
25 min
Kalorie na porcję
310
Liczba porcji
2

Składniki

 • kasza gryczana - 100 gr
 • grzyby - 150 gr
 • zielona cebula - 2-3 szt.
 • sól - 3 szczypty

Przygotowanie

 1. Sposób przygotowania:
 2. Kaszę gryczaną zalać wodą w proporcji 1:2, dodać kilka szczypt soli.
 3. Garnek z kaszą postawić na średnim ogniu i gotować przez 12 minut.
 4. Pieczarki pokroić w kostkę, dodać cebulę, szczyptę soli i dusić przez 5-7 minut.
 5. Dodać grzyby do kaszy gryczanej i dusić przez 5-10 minut, aż będą ugotowane.
 6. Do gotowego dania można dodać sos na bazie jogurtu.
2

Sałatka z krewetkami, pomidorami i serem

Zdrowe odżywianie: dieta, menu i przepisy
Czas ogólny
15 min
Opracowanie
5 min
Przygotowanie
10 min
Kalorie na porcję
265
Liczba porcji
2

Składniki

 • krewetki – 400 gr
 • pomidorki koktajlowe – 200 g
 • ser cheddar – 100 g
 • sól do smaku
 • Jogurt grecki – 100 ml

Przygotowanie

 1. Krewetki ugotować, ostudzić i obrać ze skorupek.
 2. Ser pokroić w drobną kostkę, a pomidorki przekroić na pół.
 3. Wymieszać krewetki, ser i pomidory.
 4. Dodać jogurt i sól do smaku.
3

Kolacja. Kotlety z mielonej wołowiny gotowane na parze

Zdrowe odżywianie: dieta, menu i przepisy
Czas ogólny
50 min
Opracowanie
15 min
Przygotowanie
35 min
Kalorie na porcję
310
Liczba porcji
4

Składniki

 • wołowina mielona – 500 gr
 • jajko – 1 szt.
 • śmietana – 2 łyżki. łyżki
 • cebula – 1 szt.
 • sól i przyprawy – do smaku

Przygotowanie

 1. Posiekać cebulę i smażyć na złoty kolor.
 2. Dodać jajko, śmietanę, cebulę, sól i przyprawy do smaku.
 3. Dobrze wymieszać i uformować kotlety z mięsa mielonego.
 4. Umieścić kotlety w parowarze i gotować przez 35 minut.

Gastroenterologia w Doctorpro Łódź

Zdrowe odżywianie: dieta, menu i przepisy
Zdrowe odżywianie: dieta, menu i przepisy
Adres
ul. Stefana Jaracza 64, 90-251 Łódź, Polska. Opera Park
Nr telefonu
Harmonogram
Pon-Sob: 8:00-20:00

Popularne pytania

Jaki rodzaj czekolady można spożywać w ramach zdrowej diety?

Zaleca się, aby wybierać ciemną czekoladę bez cukru lub z minimalną jego zawartością. Ciemna czekolada zawiera magnez, miedź, mangan, żelazo, błonnik, selen, potas, cynk i fosfor. Ciemna czekolada może poprawić przepływ krwi i obniżyć ciśnienie krwi, poprawić wrażliwość na insulinę i zminimalizować ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Ciemna czekolada jest jednak pokarmem wysokokalorycznym i może prowadzić do przybierania na wadze.

Jak przybrać na wadze przy odpowiednim odżywianiu?

Przybieranie na wadze dzięki zdrowej diecie można osiągnąć poprzez spożywanie wysokokalorycznych pokarmów. Możesz włączyć do swojej diety orzechy i suszone owoce, ryż, mleko, czerwone mięso, pieczywo pełnoziarniste, produkty bogate w skrobię (np. ziemniaki, kukurydzę, rośliny strączkowe, grykę, owies), łososia, awokado. Pokarmy te mogą pomóc zwiększyć spożycie kalorii i przybrać na wadze bez szkody dla zdrowia.

Co można jeść jako przekąskę na zdrowej diecie?

Zdrowa dieta powinna zawierać zdrowe przekąski, którymi mogą być orzechy, warzywa, owoce (zwłaszcza jagodowe), jogurt naturalny bez dodatków, twarożek, ciemna czekolada, jajka i ser. Przekąską może być również kawa z odtłuszczonym mlekiem lub herbata bez dodatku cukru.

Czy mogę schudnąć na zdrowej diecie?

Możliwe jest schudnięcie na zdrowej diecie, ale aby schudnąć, konieczne jest ustalenie wymaganej liczby kalorii (określonej w zależności od płci, wagi, wzrostu, wieku, aktywności fizycznej) i ich zmniejszenie. Zaleca się konsultację z dietetykiem w celu ustalenia dokładnej liczby kalorii i diety.

Ile kilogramów mogę stracić w ciągu miesiąca, jedząc zdrowo?

Liczba kilogramów zrzuconych podczas odchudzania zależy od stanu zdrowia, stylu życia i początkowej masy ciała danej osoby. Średnio powinno się tracić nie więcej niż pięć kilogramów miesięcznie; szybsza utrata wagi może prowadzić do problemów zdrowotnych.

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Zdrowe odżywianie: dieta, menu i przepisy
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie gastroenterologowi
«Doctorpro»

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Eryk 4 tygodnie temu
Dzień dobry. Od ponad trzech miesięcy odżywiam się prawidłowo (jestem w stałym kontakcie z dietetykiem i mam trenera personalnego na siłowni) i schudłem już około 10 kilogramów, ale minęły już dwa tygodnie jak waga stoi w miejscu, a czasami nawet widzę +100-200 gramów na wadze. Dlaczego waga nie znika przy odpowiedniej diecie i treningach?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 tygodnie temu
Dzień dobry, zatrzymanie utraty wagi po trzech miesiącach prawidłowego odżywiania i regularnych treningów jest normalne, ponieważ organizm przystosował się do nowego reżimu i aktywności fizycznej. Należy skonsultować się z dietetykiem w celu dostosowania diety lub z trenerem w celu zmiany programu ćwiczeń.
Irena 1 miesiąc temu
Dzień dobry. Co warto uwzględnić w niedrogim menu na cały tydzień przy zdrowym odżywianiu?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 miesiąc temu
Dzień dobry. Zdrowe odżywianie może być przyjazne dla budżetu. Warto wybierać sezonowe warzywa i owoce, które rosną w naszej szerokości geograficznej (kapusta, marchew, jabłka, buraki). Produkty strączkowe (fasola, soczewica, groch) są również niedrogie. Należy pamiętać o dodaniu zbóż, chudego mięsa i ryb, a także fermentowanych produktów mlecznych.
Helena 2 miesiące temu
Dzień dobry. Proszę o informację, ile soli i cukru powinien zawierać zdrowy jadłospis na każdy dzień?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
2 miesiące temu
Dzień dobry. Dietetycy zalecają spożywanie nie więcej niż 5 gramów soli i 50 gramów cukru dziennie. Należy zwracać uwagę na skład produktów, ponieważ niesłodzone przyprawy mogą zawierać dużo cukru (keczupy, sosy).
Oliwia 3 miesiące temu
Dobry wieczór. Co mogę jeść, jeśli chcę odżywiać się zdrowo?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
3 miesiące temu
Dobry wieczór. Można, a nawet trzeba jeść świeże owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, orzechy. Zaleca się również włączenie do diety fermentowanych produktów mlecznych, chudego mięsa i ryb oraz zdrowych olejów (oliwa z oliwek, olej lniany).
Gabriela 4 miesiące temu
Dzień dobry. Czy może mi Pan powiedzieć, czego nie mogę jeść, jeśli chcę odżywiać się zdrowo?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 miesiące temu
Dzień dobry. Należy wykluczyć z menu słodycze, pieczywo i fast foody. Należy również zrezygnować z kiełbas, przetworzonego mięsa, słodkich soków, napojów gazowanych, keczupu i sosów.
Maria 4 miesiące temu
Dzień dobry. Zastanawiam się, czy można jeść ziemniaki na zdrowej diecie?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 miesiące temu
Dzień dobry. Ziemniaki są bogate w skrobię, potas i magnez, więc warto włączyć je do diety. Należy jednak pamiętać, że ziemniaki są kaloryczne, dlatego należy ograniczyć ich ilość i wybierać odpowiedni sposób przyrządzania (gotowanie w wodzie lub gotowanie na parze).
Elwira 4 miesiące temu
Dobry wieczór. Co wchodzi w skład prawidłowej diety?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 miesiące temu
Dobry wieczór. Prawidłowe odżywianie obejmuje spożywanie różnorodnych pokarmów, które zawierają wszystkie witaminy i minerały niezbędne dla zdrowia. Zdrowa dieta powinna zawierać białka, tłuszcze i węglowodany. Należy spożywać wystarczającą ilość świeżych owoców i warzyw, wybierać potrawy gotowane i duszone.
Maja 4 miesiące temu
Dzień dobry. Proszę doradzić, dlaczego moja waga nie spada mimo odpowiedniej diety?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 miesiące temu
Dzień dobry. Waga może stać w miejscu, mimo zdrowej diety, z powodu nieprawidłowo ustalonego menu, zbyt małej aktywności fizycznej lub picia zbyt małej ilości wody. Przyczyną braku postępów w odchudzaniu może być również obecność chorób przewlekłych (zaburzenia hormonalne, cukrzyca, schorzenia przewodu pokarmowego).
Łukasz 4 miesiące temu
Dzień dobry. Czy może mi Pan powiedzieć, na czym polega zdrowa dieta z deficytem kalorii?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 miesiące temu
Dzień dobry. Dieta z deficytem kalorii ma na celu zmniejszenie masy ciała i oznacza, że dana osoba powinna spożywać mniej kalorii, niż organizm zużywa w ciągu dnia. Aby schudnąć, zaleca się zmniejszenie zwykłej diety o 500 kilokalorii. Przykładowo, jeśli norma dla osoby dorosłej wynosi 2000 kilokalorii, to aby schudnąć, należy przejść na dietę 1500 kilokalorii.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies