+48 800 003 033

Kiedy należy wykonać USG piersi?

Kiedy należy wykonać USG piersi?
usg
Zaktualizowano: 29 January 2024
Czytać 5 minut Opublikowano: 29 January 2024 369
USG piersi to ultrasonograficzne badanie diagnostyczne, które pozwala wykryć nieprawidłowości piersi na wczesnych etapach ich rozwoju.

Regularne USG piersi jest obowiązkowym elementem działań mających na celu ochronę zdrowia kobiet.

Co obejmuje badanie USG piersi?

USG piersi obejmuje badanie diagnostyczne gruczołów sutkowych i sąsiadujących z nimi węzłów chłonnych. Badanie umożliwia ocenę struktury tkanki piersi, wykrycie zmian w przewodach mlekowych, dysplazji sutka, a także torbieli i guzów złośliwych.

Wskazania do USG piersi

Wskazania do wykonania USG piersi to:

 • ból w okolicy piersi, który nie jest związany z miesiączką;
 • wciągnięcie lub marszczenie się skóry na piersiach;
 • zmiany koloru brodawek sutkowych i kształtu piersi;
 • krwista lub inna wydzielina z brodawek sutkowych;
 • pojawienie się guzków i zgrubień w okolicy piersi;
 • urazy i uszkodzenia piersi;
 • powiększenie węzłów chłonnych pod pachami.

W celach profilaktycznych USG piersi wykonuje się po zakończeniu karmienia piersią. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań do wykonywania USG piersi podczas laktacji.

Wskazania do USG piersi u mężczyzn

Badanie USG gruczołów sutkowych u mężczyzn jest zalecane w przypadku podejrzenia łagodnego nowotworu piersi (ginekomastii). Cena USG piersi dla mężczyzn i kobiet jest taka sama. Wraz z pojawieniem się nowotworu wielkość gruczołu piersiowego u mężczyzn może wzrosnąć o jeden do 10 cm. Leczenie ginekomastii może być zachowawcze lub chirurgiczne, w zależności od objawów choroby i stadium, w którym została ona zdiagnozowana.

Objawy ginekomastii i wskazania do USG piersi u mężczyzn obejmują:

 • ból w okolicy piersi;
 • wydzielinę z brodawek sutkowych;
 • zwiększoną wrażliwość brodawek sutkowych;
 • pojawienie się zgrubienia w okolicy gruczołów piersiowych;
 • powiększenie piersi.

Jak wykonuje się USG piersi?

Nie jest wymagane specjalne przygotowanie do badania USG piersi. Aby przeprowadzić diagnostykę ultrasonograficzną, należy rozebrać się do pasa, położyć na kozetce i założyć ręce za głowę. Taka pozycja ciała umożliwia zbadanie nie tylko gruczołów piersiowych, ale również sąsiadujących z nimi węzłów chłonnych.

Podczas badania USG lekarz przesuwa głowicę po powierzchni piersi. Obraz narządu pod różnymi kątami jest wyświetlany na ekranie. Badanie trwa do 30 minut. Wyniki są dostępne natychmiast po jego przeprowadzeniu.

Tylko lekarz może interpretować wyniki USG piersi. Dlatego po badaniu konieczne jest umówienie się na konsultację z ginekologiem lub mammologiem. Na podstawie wyników badania lekarz może skierować pacjentkę na USG miednicy mniejszej i inne badania diagnostyczne.

Kiedy można wykonać USG piersi?

USG piersi wykonuje się między siódmym a dziesiątym dniem cyklu miesiączkowego. W tym czasie równowaga hormonalna kobiety jest najbardziej stabilna, a krew zawiera minimalną ilość hormonów płciowych. Piersi w tym czasie są najmniej obrzmiałe, a ich przewody są wyraźnie widoczne podczas badania.

USG piersi można wykonać w dowolnym dniu stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych, w trakcie ciąży, laktacji i menopauzy. Ponadto, niezależnie od dnia cyklu miesiączkowego, diagnostykę ultrasonograficzną należy przeprowadzić w przypadku zaostrzenia objawów chorób piersi.

Ultrasonografia w Doctorpro Łódź

Kiedy należy wykonać USG piersi?
Adres
ul. Stefana Jaracza 64, 90-251 Łódź, Polska. Opera Park
Nr telefonu
Harmonogram
Pon-Sob: 8:00-20:00

Popularne pytania

Czy USG może wykryć raka piersi?

Za pomocą USG można stwierdzić obecność nowotworów w okolicy piersi, ale nie można określić ich charakteru. Dlatego po wykryciu nowotworu w badaniu USG lekarz kieruje pacjentkę na dodatkowe badania (biopsja, rezonans magnetyczny).

Dlaczego nie należy wykonywać USG piersi podczas miesiączki?

Podczas wykonywania USG piersi w trakcie miesiączki wyniki mogą być zniekształcone ze względu na podwyższony poziom hormonów płciowych w organizmie kobiety. W rezultacie badanie może wykazać objawy dysplazji sutka, której pacjentka w rzeczywistości nie ma. Dlatego nie wykonuje się USG piersi podczas menstruacji.

Jak często można wykonywać USG piersi?

Diagnostyka ultrasonograficzna piersi jest całkowicie bezpieczna dla organizmu. Badanie może być przeprowadzane tak często, jak to konieczne w celu wykrycia chorób piersi i monitorowania procesu ich leczenia. Przykładowo, w przypadku dysplazji sutka USG piersi można wykonywać kilka razy w roku.

Zaleca się, aby kobiety wykonywały USG piersi profilaktycznie raz w roku i dwa razy w roku po ukończeniu 50. roku życia. USG piersi w przypadku wszczepienia implantów wykonuje się rutynowo tydzień, miesiąc, sześć miesięcy i rok po operacji, a następnie – co roku. Mężczyźni powinni poddać się badaniu USG piersi, gdy pojawią się u nich objawy ginekomastii.

Co widać na USG piersi?

Badanie ultrasonograficzne gruczołów sutkowych może być wykorzystywane do wykrywania nowotworów, a także do oceny wielkości i struktury tkanki tłuszczowej i gruczołowej piersi.

USG służy również do monitorowania przebiegu biopsji podczas określania charakteru nowotworu. Często ultrasonografia może zastąpić prześwietlenie piersi ze względu na swoją skuteczność i bezpieczeństwo.

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Kiedy należy wykonać USG piersi?
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie ultrasonografiście
«Doctorpro»

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Amelia 1 miesiąc temu
Dzień dobry. Odczuwam silny ból w lewej piersi, który nasila się przy nacisku i karmieniu piersią. Byłam u mammologa, który skierował mnie na USG piersi. Czy mogę wykonać badanie USG podczas karmienia piersią? Czy muszę odciągnąć mleko przed badaniem?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 miesiąc temu
Dzień dobry. USG piersi jest bezpiecznym badaniem i może być wykonywane u kobiet w ciąży i karmiących. Karmienie piersią nie ma wpływu na wyniki badania i nie wpływa na jakość mleka. Nie ma potrzeby odciągania mleka przed badaniem USG piersi.
Sabina 2 miesiące temu
Dzień dobry. Chcę wykonać USG piersi w celach profilaktycznych, ponieważ od strony mojej mamy mam predyspozycje do raka piersi. Czego nie powinnam robić przed USG piersi, aby nie zaburzyć wyników?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
2 miesiące temu
Dzień dobry. Na badanie USG piersi nie trzeba przychodzić na czczo. Rano przed badaniem nie należy nakładać balsamu czy kremu na skórę piersi. Zaleca się też rezygnację z palenia tytoniu i spożywania alkoholu. Jeśli na klatce piersiowej znajduje się biżuteria (na przykład piercing), do badania należy ją zdjąć.
Milena 3 miesiące temu
Dzień dobry. Byłam u mammologa z powodu bólu piersi, zaczerwienienia otoczki i dziwnej plamki na prawej piersi. Lekarz zalecił badanie USG piersi. Jak długo trwa to badanie? Co można wykryć podczas USG piersi?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
3 miesiące temu
Dzień dobry, USG piersi trwa od 15 minut do pół godziny. Podczas badania lekarz ocenia strukturę piersi (przewaga tkanki tłuszczowej lub gruczołowej) oraz wielkość tkanek. USG piersi może również wykryć stan zapalny, obecność zmian patologicznych (na przykład guzów, torbieli) w piersi lub w skórze w obszarze piersi.
Maja 4 miesiące temu
Witam, miesiąc temu odbyłam stosunek bez zabezpieczenia. Dwa tygodnie temu zaczęłam odczuwać ciągnięcie w brzuchu i zaczęłam czuć się osłabiona. Okres spóźnia mi się trzy dni, chociaż zawsze miałam regularne cykle. Proszę powiedzieć, czy można stwierdzić ciążę za pomocą USG piersi? Czy lepiej zrobić badanie krwi?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 miesiące temu
Dzień dobry, badanie ultrasonograficzne pozwala określić zmiany w strukturze tkanek piersi, wykryć ogniska zapalne, ocenić obecność, wielkość i lokalizację zmian nowotworowych. Nie można stwierdzić ciąży na podstawie USG gruczołów sutkowych, ponieważ nie powoduje ona zmian w obrębie piersi. Proszę umówić się na wizytę u ginekologa. Badanie ginekologiczne, USG ginekologiczne i badanie krwi na stężenie hormonu beta-hCG pomogą stwierdzić lub wykluczyć ciążę.
Żaneta 4 miesiące temu
Witam, urodziłam dwa miesiące temu, karmię piersią. Tydzień temu moje piersi zaczęły bardzo boleć, a sutki zapadły się. Umówiłam się na USG piersi. Czy będę mogła karmić piersią po tym badaniu?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 miesiące temu
Dobry wieczór, fale ultradźwiękowe nie wpływają na ilość, jakość, smak i wartość odżywczą mleka. Dlatego można karmić piersią po badaniu USG piersi. Karmienie po USG jest całkowicie bezpieczne dla dziecka.
Helena 4 miesiące temu
Dobry wieczór, trzy dni temu podczas samobadania piersi wykryłam ruchome zgrubienie, które boli przy dotyku. Chciałabym się dowiedzieć, co to jest. Jak mogę dostać skierowanie na USG piersi?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 miesiące temu
Dobry wieczór, skierowanie na USG piersi może wystawić mammolog, ginekolog i lekarz rodzinny. Nie trzeba jednak mieć skierowania. Wystarczy tylko wcześniej zarejestrować się na badanie.
Joanna 4 miesiące temu
Dzień dobry, byłam u mammologa, który po zbadaniu piersi skierował mnie na USG piersi z elastografią, ale nie wiem, co to jest. Co oznacza USG piersi z elastografią? Dlaczego zalecono mi to badanie zamiast zwykłego USG? Czy to badanie jest bolesne?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 miesiące temu
Dzień dobry, USG piersi z elastografią służy ocenie elastyczności i twardości tkanki piersi. Metoda ta jest alternatywą dla konwencjonalnego USG piersi z palpacją gruczołów sutkowych w celu wykrycia w nich zmian patologicznych. USG piersi z elastografią nie jest bolesne.
Natalia 4 miesiące temu
Dobry wieczór. Dwa tygodnie temu pojawiło się u mnie wgłębienie w okolicy sutka, a otoczki brodawek się zaczerwieniły. Poszłam do mammologa, aby ustalić przyczynę. Lekarz skierował mnie na USG. Proszę o informację, czy można palić papierosy przed USG piersi? Czy może to wpłynąć na wynik USG?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 miesiące temu
Dobry wieczór. Przed badaniem USG piersi nie należy palić papierosów ani spożywać napojów alkoholowych. Należy również unikać nakładania na skórę kosmetyków (żeli, kremów lub balsamów) przed badaniem.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies