+48 800 003 033

Badanie USG dla kobiet w ciąży – na czym polega i co wykrywa?

Badanie USG dla kobiet w ciąży – na czym polega i co wykrywa?
usg
Zaktualizowano: 24 November 2023
Czytać 7 minut Opublikowano: 24 November 2023 692
Diagnostyka ultrasonograficzna jest ważną częścią kontroli stanu kobiety w ciąży. Jest to metoda nieinwazyjna i bezpieczna zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Ultrasonograf emituje sygnał o wysokiej częstotliwości, który odbija się od badanego obiektu. Następnie urządzenie odbiera odbity sygnał i przekształca go w formę wizualną możliwą do interpretacji przez lekarza. Ponieważ jakość odbicia fal dźwiękowych może się różnić w zależności od gęstości i struktury tkanek, na które oddziałują ultradźwięki, badanie pozwala dość dokładnie ocenić stan narządów wewnętrznych oraz stan płodu.

Rodzaje USG dla kobiet w ciąży

Sposób wykonywania badania różni się w zależności od jego rodzaju. Rodzaje USG ciążowego:

 • przezbrzuszne, gdy stan płodu bada się przez przednią ścianę jamy brzusznej;
 • przezpochwowe – głowica jest wprowadzana do pochwy.

Ponadto USG w ciąży może różnić się celem, w jakim jest wykonywane. Ze względu na cel, wyróżnia się następujące typy:

 • fetometria – to rodzaj badania, które pozwala dokładnie określić wiek ciąży. Służy również do określenia długości bioder, obwodu głowy, klatki piersiowej i brzucha płodu;
 • przesiewowe badanie USG, które wykonuje się planowo zgodnie z wiekiem ciąży (w pierwszym, drugim i trzecim trymestrze).

Warto również wspomnieć o USG Dopplera – badaniu przepływu krwi, które jest zalecane przez lekarza prowadzącego, jeśli istnieją ku temu wskazania. Badanie to pozwala określić prędkość przepływu krwi i stan naczyń krwionośnych.

Jak często można wykonywać USG u kobiet w ciąży?

USG w ciąży jest badaniem bezpiecznym, dlatego wykonuje się je tak często, jak to konieczne, by określić stan płodu i matki. Liczba badań USG zalecanych przez lekarza może się zmieniać w zależności od wielu czynników indywidualnych (stan zdrowia kobiety, jej historia medyczna, występowanie objawów). Istnieją również rutynowe badania przesiewowe, które kobieta musi przejść w każdym trymestrze ciąży, nawet jeśli nie odczuwa żadnych dolegliwości. Mimo iż badanie USG jest uważane za nieszkodliwe, nie wykonuje się go na życzenie pacjentki, a jedynie wtedy, gdy jest konieczne.

Wyróżnia się trzy planowe badania USG kobiety w ciąży: w pierwszym, drugim i trzecim trymestrze.

Badanie USG w pierwszym trymestrze ciąży

Zazwyczaj USG w pierwszym trymestrze ciąży przeprowadza się w 10-14 tygodniu ciąży. Badanie ultrasonograficzne pozwala określić:

 • dokładną datę zapłodnienia, co pozwala przewidzieć wstępną datę porodu;
 • liczbę zarodków;
 • lokalizację przyczepu łożyska;
 • stan łożyska;
 • obecność lub brak chorób macicy i jej przydatków;
 • obecność lub brak niektórych nieprawidłowości rozwojowych płodu.

Co więcej, już w piątym tygodniu ciąży USG pozwala usłyszeć bicie serca płodu. Dzięki USG można również określić stan łożyska, na przykład czy istnieje podejrzenie przedwczesnego odklejenia się łożyska. Chociaż narządy wewnętrzne zarodka są nadal we wczesnych stadiach formowania, USG pozwala dowiedzieć się, w jakim stopniu jego rozwój odpowiada normom. A to z kolei pozwala ocenić stan matki i jej przyszłego dziecka.

Badanie USG w drugim trymestrze ciąży

Drugie planowe badanie USG przeprowadza się w 20-24 tygodniu ciąży. Na tym etapie płód wykształcił już wszystkie najważniejsze narządy, co pozwala na analizę ich pracy przy pomocy USG. Badanie to umożliwia ustalenie z dużym prawdopodobieństwem nieprawidłowości anatomicznych w rozwoju płodu, nieprawidłowości w rozwoju narządów wewnętrznych, wrodzonych wad rozwojowych wielu układów.

Często to właśnie badanie USG w drugim trymestrze ciąży jest najbardziej wyczekiwane, ponieważ na tym etapie można poznać płeć przyszłego dziecka. Aby zachować zdrowie matki i dziecka, ważne jest, aby sprawdzić stan łożyska. Przy pomocy badania USG można ustalić jego gęstość, dojrzałość i grubość. Ponadto możliwe jest ustalenie stopnia łożyska przodującego i miejsce przyczepienia łożyska.

Analiza stanu łożyska pozwala wyciągnąć ogólne wnioski na temat przebiegu ciąży. Na tym etapie USG pozwala również ustalić położenie pępowiny w stosunku do płodu. Dodatkowo, przy pomocy badania USG, lekarz sprawdza również stan macicy kobiety.

Badanie USG w trzecim trymestrze ciąży

Trzecie planowe badanie USG odbywa się w 32-34 tygodniu ciąży. Jest to już późny okres, który odpowiada ósmemu miesiącowi ciąży, a do porodu pozostało stosunkowo niewiele czasu. Co istotne, niektóre anomalie i nieprawidłowości w rozwoju płodu można wykryć dopiero w późnym okresie ciąży. Badanie USG w trzecim trymestrze ciąży umożliwia analizę szeregu ważnych wskaźników:

 • pozycja dziecka – czy jest ono ułożone główką w dół, czy nóżkami do góry. Drugi przypadek jest wskazaniem do cesarskiego cięcia;
 • dojrzałość łożyska, od której zależy ilość tlenu dostarczanego do płodu;
 • stan zdrowia większości narządów wewnętrznych już uformowanego płodu;
 • tempo wzrostu płodu jako całości oraz stan jego kończyn i części ciała;
 • aktywność ruchowa, która powinna mieścić się w określonej normie – zarówno zbyt powolne ruchy, jak i niezwykle wysoka aktywność wskazują na problemy zdrowotne płodu.

Bezpieczeństwo USG u kobiet w ciąży

USG płodu jest stosunkowo nową metodą diagnostyczną, której efekty są wciąż badane. Żadne badanie naukowe nie udowodniło szkodliwego wpływu rutynowego USG, które wykonuje się trzy razy w czasie ciąży. Z drugiej strony, w trakcie tego badania dźwięki o ultrawysokiej częstotliwości wpływają na żywe komórki. Dochodzi do wzrostu temperatury niektórych części ciała przy stosunkowo długiej ekspozycji na promieniowanie ultradźwiękowe. W szczególności macica jest niezwykle wrażliwa we wczesnej ciąży.

Jednocześnie korzyści płynące z USG płodu są niezaprzeczalne. Dzięki temu badaniu można poznać stan płodu na różnych etapach rozwoju. W wielu krajach normą są trzy badania USG w trakcie ciąży. Niepożądane jest wykonywanie dodatkowych badań USG na życzenie rodziców, jak również robienie zdjęć dziecka w formacie 2D, 3D lub 4D, ponieważ intensywność ekspozycji na ultradźwięki w tym przypadku jest wyższa.

Ultrasonografia w Doctorpro Wrocław

Badanie USG dla kobiet w ciąży – na czym polega i co wykrywa?
Adres
ul. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, 40, 50-457 Wrocław, Polska
Nr telefonu
Harmonogram
Pn-Pt: 8:00-20:00
Sob: 8:00-15:00

Popularne pytania

Czy można jeść przed badaniem USG w ciąży?

Przed badaniem USG narządów miednicy mniejszej można jeść. Zwykle nie trzeba zmieniać diety ani liczby posiłków. Nie powinno się jedynie przejadać, aby uniknąć dyskomfortu w trakcie badania.

Jak przygotować się do USG ciąży?

Przygotowanie do USG narządów miednicy mniejszej w ciąży różni się w zależności od tego, w jaki sposób zostanie przeprowadzone badanie. W przypadku USG przezbrzusznego (przez powłoki brzuszne) na godzinę przed badaniem należy wypić około jeden litr niegazowanej wody (w celu lepszego uwidocznienia narządów). Jeśli wykonywane będzie USG przezpochwowe, przed badaniem pacjentka musi opróżnić pęcherz moczowy.

Dlaczego warto wykonać USG Dopplera u kobiet w ciąży?

USG dopplerowskie w ciąży pozwala ocenić parametry przepływu krwi w naczyniach płodu, macicy i pępowiny. Naruszenie przepływu krwi może prowadzić do niedoboru tlenu, zakłócenia prawidłowego rozwoju płodu i innych niebezpiecznych komplikacji. Ginekolog kieruje na to badanie w celu monitorowania rozwoju płodu, a także w przypadku podejrzenia nieprawidłowości (małowodzie, wielowodzie, oderwanie łożyska, łożysko przodujące).

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Badanie USG dla kobiet w ciąży – na czym polega i co wykrywa?
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie ultrasonografiście
«Doctorpro»

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Klara 6 miesięcy temu
Dzień dobry, straciłam jedną ciążę pozamaciczną, która została wykryta bardzo późno. Trzy dni temu zrobiłam test i okazało się, że znowu jestem w ciąży. Martwię się, że to może być znowu ciąża pozamaciczna. W jakim terminie zrobić USG, aby wykluczyć ciążę pozamaciczną?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Dzień dobry. Badanie USG w celu wykluczenia ciąży pozamacicznej należy wykonać we wczesnym etapie ciąży – zwykle między piątym a ósmym tygodniem od ostatniej miesiączki. Badanie pozwala uwidocznić lokalizację zapłodnionego jajeczka. Ciąża pozamaciczna może objawiać się brakiem zarodka w macicy lub obecnością płynu w jamie brzusznej.
Maria 6 miesięcy temu
Dobry wieczór, jestem we wczesnej ciąży i za tydzień mam umówione pierwsze USG. Nie wiem jednak jak odpowiednio przygotować się do badania. Czy mogę jeść przed USG ciąży?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Dobry wieczór, we wczesnym okresie ciąży można jeść i pić przed badaniem USG, ponieważ nie wpływa to na wynik badania. Warto jedynie opróżnić pęcherz moczowy przed badaniem.
Barbara 6 miesięcy temu
Dzień dobry, trzy tygodnie temu odbyłam stosunek bez zabezpieczenia i moja miesiączka spóźnia się już tydzień. Myślę, że mogę być w ciąży, ale test ciążowy ciągle wychodzi negatywnie. Chcę zrobić USG. Czy przed tym badaniem trzeba wypić dużą ilość wody?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Dzień dobry, nie trzeba pić wody przed badaniem. Aby badanie było bardziej komfortowe, warto opróżnić pęcherz moczowy.
Urszula 6 miesięcy temu
Dzień dobry. Razem z mężem od dłuższego czasu staramy się o dziecko. Po roku udało się, lekarz mówi, że ciąża przebiega normalnie. Chciałabym wiedzieć, jaka jest różnica między USG ciążowym 2D i 3D?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Witam, USG 2D tworzy dwuwymiarowe płaskie obrazy, które pozwalają lekarzowi zobaczyć strukturę i rozmiar narządów płodu, a także dokonać dokładnych pomiarów (na przykład długości ciała i wielkości narządów). USG 3D tworzy trójwymiarowe obrazy, które dają realistyczny obraz kształtu i wyglądu płodu.
Amelia 6 miesięcy temu
Dzień dobry, podczas seksu mojemu chłopakowi pękła prezerwatywa, ale zauważyliśmy to dopiero po zakończeniu stosunku. Okres spóźnia mi się 12 dni, zrobiłam test i umówiłam się na USG. Ale nie mogę zrozumieć, dlaczego USG wykaże ciążę, a test nie?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Dzień dobry, test zwykle wykrywa ciążę wcześniej niż USG, ponieważ opiera się na pomiarze poziomu hCG w moczu, który wzrasta natychmiast po zagnieżdżeniu się zarodka. Przyczyny fałszywie negatywnego wyniku testu obejmują: przeterminowaną datę ważności testu, nieprzestrzeganie instrukcji, wykonanie testu wieczorem lub po wypiciu dużej ilości płynów.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies