+48 800 003 033

USG narządów jamy brzusznej w Łodzi

USG jamy brzusznej to metoda diagnostyczna, która pomaga wykryć choroby układu pokarmowego. USG jamy brzusznej pozwala sprawdzić stan pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, jelit, wątroby, trzustki i śledziony, a także węzłów chłonnych i naczyń krwionośnych. USG jamy brzusznej w Łodzi można wykonać w Centrum Medycznym Doctorpro Łódź. Zapisy na badania przyjmujemy przez całą dobę.

Co pokazuje USG narządów jamy brzusznej?

USG narządów jamy brzusznej pozwala ocenić wielkość i strukturę narządów przewodu pokarmowego. USG jamy brzusznej wykazuje:

 • obecność zmian (np. torbieli lub guzów);
 • nagromadzenie ropy (ropień);
 • zatory (skrzepy) w naczyniach krwionośnych;
 • infekcje.

Powiększenie ściany narządu lub zmiany w wielkości narządu przewodu pokarmowego wskazują na proces zapalny. W razie potrzeby lekarz może dodatkowo zalecić endoskopię (gastroskopię, kolonoskopię) i badania laboratoryjne krwi, moczu lub kału.

Wskazania do USG jamy brzusznej

Badanie USG narządów przewodu pokarmowego jest konieczne w przypadku bólu w okolicy brzucha (może być ostry lub ciągnący; czas trwania i intensywność bólu mogą się zmieniać). Inne wskazania do USG jamy brzusznej:

 • wzdęcia;
 • wzmożona produkcja gazów;
 • uczucie ciężkości w okolicy żołądka;
 • nudności i wymioty;
 • zgaga lub częste odbijanie;
 • gorzki lub kwaśny posmak w ustach;
 • zaburzenia stolca (biegunka, zaparcia);
 • nagła utrata lub przyrost masy ciała;
 • szybkie męczenie się, przewlekłe osłabienie.

Badanie USG może zdiagnozować tętniaka (poszerzenie) aorty brzusznej, na którego mogą wskazywać bóle w okolicach brzucha, pleców i nóg.

USG jamy brzusznej w Łodzi

Na jeden-dwa dni przed badaniem powinno się unikać spożywania produktów ciężkostrawnych i wzdymających. Na USG jamy brzusznej należy przyjść na czczo. Nie wolno spożywać pokarmów ani pić napojów gazowanych przez około osiem do sześciu godzin przed badaniem. Dozwolone jest jedynie picie niewielkich ilości czystej, niegazowanej wody. Zaleca się pić ją niewielkimi porcjami, aby uniknąć połykania nadmiernych ilości powietrza. Jeżeli USG jamy brzusznej jest zaplanowane na godziny popołudniowe, pacjent może zjeść lekkostrawne śniadanie maksymalnie na sześć godzin przed badaniem. 

W dniu badania należy zrezygnować z palenia papierosów i żucia gumy. Na USG jamy brzusznej należy zgłosić się z pełnym pęcherzem, gdyż pozwala to lepiej uwidocznić narządy w badaniu. Nie ma przeciwwskazań co do wykonywania badania w trakcie menstruacji.

Przygotowanie do USG jamy brzusznej wymaga również przyjęcia specjalnych leków bez recepty (zmniejszających ilość gazów w jelitach) zgodnie ze schematem:

 • Simetigast Forte – jedna kapsułka wieczorem przed badaniem, jedna kapsułka rano w dniu badania;
 • Espumisan – trzy razy dziennie po trzy-cztery kapsułki, na jeden-dwa dni przed USG. 

W przypadku, gdy pacjent przyjmuje inne leki na stałe, powinien przyjąć je najpóźniej na jedną godzinę przed badaniem. Wyjątek stanowią pacjenci chorzy na cukrzycę. Jeśli mają zaplanowane badanie na godziny poranne lub przedpołudniowe, schemat postępowania jest następujący:

 1. Rano w dniu badania nie należy przyjmować swoich stałych leków przeciwcukrzycowych.
 2. Należy oznaczyć poziom cukru i pozostać na czczo do czasu badania. 

Jeśli natomiast badanie u chorych na cukrzycę jest zaplanowane na godziny popołudniowe, schemat przygotowania jest następujący:

 1. Należy zjeść lekkostrawne śniadanie.
 2. Należy zażyć stałe leki przeciwcukrzycowe (insulinę należy zredukować do aktualnego poziomu cukru i spożytego posiłku lub wcześniej ustalić z lekarzem kierującym na badanie). 
 3. Zabrać ze sobą na badanie posiłek, na przykład kanapki i napój. 

Zasady przygotowania do badania dzieci zależą od wieku dziecka i zaleceń lekarza kierującego na badanie. Niemowlęta na ogół nie wymagają specjalnego przygotowania, u rocznych dzieci konieczna jest przerwa w karmieniu trwająca około dwie-trzy godziny, a dzieci w wieku powyżej roku powinny pozostać bez jedzenia przez około cztery-pięć godzin przed badaniem. W przypadku podejrzenia pylorostenozy (przerostowego zwężenia odźwiernika) opiekun dziecka powinien mieć ze sobą butelkę z pokarmem w celu ewentualnego karmienia dziecka w trakcie badania. 

Przygotowanie dzieci starszych (powyżej piątego roku życia):

 • należy unikać ciężkostrawnych i wzdymających pokarmów w diecie dziecka na dzień przed badaniem oraz w dniu badania;
 • dziecko musi pozostać na czczo na około trzy godziny przed badaniem;
 • dziecko powinno przyjąć płyny przed USG (najlepiej wodę lub gorzką herbatę);
 • na godzinę przed badaniem dziecko musi powstrzymać się od oddawania moczu.

Zgodnie z zaleceniami lekarza, dzieci w tym wieku mogą przyjmować leki zmniejszające ilość gazów jelitowych. Przygotowanie dzieci powyżej 11 roku życia i młodzieży wygląda tak samo, jak w przypadku osób dorosłych.

USG wątroby w Łodzi

Lekarz może zlecić USG wątroby gdy podejrzewa stan zapalny wątroby, stłuszczenie wątroby, zwłóknienie wątroby, niewydolność wątroby, marskość lub raka wątroby. USG wątroby wykrywa:

 • ogniska zapalne i bliznowacenie wątroby;
 • złogi tłuszczu;
 • zmiany w grubości i rozmiarach tkanki;
 • zmiany nowotworowe.

Należy zrobić USG wątroby również jeśli wystąpią bóle w prawej górnej części brzucha, zażółcenie skóry i białek oczu, obrzęk kończyn dolnych, brak apetytu, utrata masy ciała, zaczerwienienie dłoni. USG wątroby jest wskazane w przypadku wysokiego poziomu enzymów wątrobowych (np. aminotransferazy alaninowej, bilirubiny całkowitej) w badaniu krwi.

Normy w USG wątroby

Prawy płat wątroby

Długość 5 cm

Grubość 12-13 cm

Lewy płat wątroby

Wysokość do 10 cm

Grubość dо 7 cm

Wymiar pionowy

Do 15 cm

Marskość wątroby w badaniu USG rozpoznaje się na podstawie zwiększonego rozmiaru, niejednorodnej struktury i nierównego konturu wątroby, obecności zgrubień i guzków w narządzie. Nowotwór wątroby w badaniu USG można podejrzewać na podstawie lokalizacji, wielkości i krawędzi guza, ale złośliwość zmiany można potwierdzić dopiero po biopsji (pobraniu próbki dotkniętych tkanek).

Specjalne przygotowanie do USG wątroby nie jest wymagane, z wyjątkiem korekty diety i bycia na czczo rano w dniu badania. Badania wątroby można zrobić w Łodzi w Centrum Medycznym Doctorpro Łódź.

USG pęcherzyka żółciowego w Łodzi

USG pęcherzyka żółciowego należy wykonać jeśli pacjentowi doskwiera ostry, skurczowy lub tępy ból w nadbrzuszu, który może promieniować do pleców. Sprawdzenie stanu pęcherzyka żółciowego jest również konieczne przy takich objawach jak: jasny kolor stolca, nudności i wymioty, zażółcenie skóry. Badanie USG pęcherzyka żółciowego wykazuje następujące schorzenia:

 • ropniak (nagromadzenie ropy);
 • ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego;
 • zmiany w strukturze tkanki (np. polipy);
 • pęcherzyk porcelanowy (zwapniałe ściany pęcherzyka żółciowego);
 • perforację (pęknięcie).

Na USG lekarz może zobaczyć kamienie w pęcherzyku żółciowym, określić ich liczbę, rozmiar i lokalizację. Przy pomocy USG nie można zdiagnozować raka pęcherzyka żółciowego. W przypadku wykrycia zmian lekarz dodatkowo zleca biopsję, aby móc określić ich charakter (łagodny lub złośliwy).

USG pęcherzyka żółciowego przeprowadza się na czczo. Aby przygotować się do USG pęcherzyka żółciowego z próbą funkcjonalną, należy zabrać ze sobą na badanie pokarm żółciopędny (czekoladę lub banana), który należy zjeść po badaniu.

USG trzustki w Łodzi

USG trzustki jest zalecane w przypadku podejrzenia nowotworów, zapalenia trzustki, po urazach w obrębie brzucha. Konieczne jest także sprawdzenie stanu trzustki w przypadku objawów takich jak: ból w górnej części brzucha (może promieniować do pleców), nudności, wymioty, szybkie bicie serca, gorączka, biegunki i utrata wagi.

Normy w badaniu USG trzustki

Długość trzonu trzustki

8-18 mm

Długość głowy trzustki

18-28 mm

Długość ogona trzustki

22-24 mm

W przypadku wykrycia zmian podczas USG trzustki, lekarz może zalecić wykonanie biopsji w celu określenia ich charakteru. Specjalne przygotowanie do USG trzustki nie jest wymagane. Aby poznać cenę USG trzustki w Łodzi w Centrum Medycznym Doctorpro Łódź, należy odwiedzić stronę internetową lub zadzwonić.

USG śledziony w Łodzi

USG śledziony jest zalecane gdy zachodzi podejrzenie jej powiększenia (splenomegalii). Prawidłowy rozmiar śledziony u dorosłego wynosi 11-13 cm, grubość 4-5 cm, a szerokość 6-8 cm. Objawy powiększenia śledziony:

 • ból w górnej części brzucha po lewej stronie;
 • częsta czkawka;
 • niedokrwistość (niski poziom czerwonych krwinek);
 • uczucie sytości mimo braku jedzenia;
 • osłabienie i zmęczenie;
 • częste powstawanie siniaków na skórze.

USG śledziony pokazuje wielkość narządu, pęknięcia, krwawienia, nieprawidłowe zmiany i zmiany nowotworowe. Przygotowanie do USG śledziony wymaga korekty diety na dzień przed badaniem i bycia na czczo rano przed zabiegiem.

Na badanie USG narządów jamy brzusznej w Centrum Medycznym Doctorpro Łódż można umówić się telefonicznie lub poprzez formularz rejestracji wizyty na stronie.

Koszt konsultacji lekarskiej w Łodzi

116-USG węzłów chłonnych
180 zł / 162 zł
120-USG tkanek miękkich
180 zł / 162 zł
125-USG tkanki podskórnej (tłuszczaki włókniaki przepuklina brzuszna etc.)
180 zł / 162 zł
133-USG ślinianek
180 zł / 162 zł
147-USG doppler tętnic nerkowych
180 zł / 162 zł
149-USG doppler tętnic szyjnych i kręgowych
180 zł / 162 zł
150-USG doppler naczyń wątroby (ocena krążenia wrotnego)
200 zł / 180 zł
151-USG doppler aorty brzusznej
180 zł / 162 zł
1580-USG przezciemiączkowe
180 zł / 162 zł
1581-USG szwów czaszkowych
180 zł / 162 zł
1628-USG szyi - ślinianki, tarczyca, węzły chłonne
300 zł / 270 zł
1629-USG tarczycy + węzłów chłonnych szyjnych z Dopplerem (unaczynienie tarczycy i gruzków)
200 zł / 180 zł
1640-USG ciąży wczesnej do 5 tygodnia
200 zł / 180 zł
141-USG tarczycy
190 zł / 171 zł
137-USG transwaginalne
200 zł / 180 zł
136-USG ginekologiczne przez powłoki brzuszne
200 zł / 180 zł
97-USG ginekologiczne przez powłoki brzuszne (dzieci)
200 zł / 180 zł
139-USG szyjki macicy w ciąży
100 zł / 90 zł
130-USG serca
220 zł / 198 zł
122-USG ciąży mnogiej
450 zł / 405 zł
138-USG jamy brzusznej
200 zł / 180 zł
132-USG układu moczowego
180 zł / 162 zł
98-USG transrektalne prostaty
250 zł / 225 zł
119-USG piersi
220 zł / 198 zł
131-USG moszny
180 zł / 162 zł
121-USG ciąży wczesnej do 11 tygodnia
200 zł / 180 zł
107-Usg ciąży 3D
350 zł / 315 zł
105-USG ciąży 18-22 tydzień
350 zł / 315 zł
106-USG ciąży 28-32 tydzień
350 zł / 315 zł
104-USG ciąży 11-13 tydzień (+ 6 dni )
350 zł / 315 zł
103-USG ciąży - badanie przepływów metodą Dopplera
150 zł / 135 zł
102-USG ciąży
200 zł / 180 zł
100-USG ciąży mnogiej 18-22 tydzień
450 zł / 405 zł
101-USG ciąży mnogiej 28-32 tydzień
450 zł / 405 zł
95-USG ginekologiczne monitorowanie owulacji 1 wizyta
180 zł / 162 zł
96-USG ginekologiczne monitorowanie owulacji kolejne wizyty
160 zł / 144 zł

Ultrasonografiści w Doctorpro Łódź

Artykuły z katalogu medycznego na temat usg

Wszystkie artykuły

Opinie o ultrasonografistach Doctorpro w Łodzi

Pan doktor bardzo sympatyczny, profesjonalny i zaangażowany. Szczegółowe badanie, bez opóźnień.
Źródło opinii: Джерело відгука
Karolina 22.02.2024
Ocena:

Dostępne w centrach medycznych

Adres
ul. Stefana Jaracza 64, 90-251 Łódź, Polska. Opera Park
Nr telefonu
Harmonogram
Pon-Sob: 8:00-20:00
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies