+48 800 003 033

Co obejmuje USG miednicy mniejszej i jak się do niego przygotować?

Co obejmuje USG miednicy mniejszej i jak się do niego przygotować?
usg
Zaktualizowano: 12 September 2023
Czytać 6 minut Opublikowano: 08 August 2023 5819
1
Co obejmuje USG miednicy mniejszej?
2
Co uwidacznia USG miednicy mniejszej?
3
Kiedy wykonuje się USG narządów miednicy mniejszej?
4
Jak wykonuje się USG miednicy mniejszej?
5
Jak przygotować się do USG miednicy mniejszej?
6
Czy można wykonać USG ginekologiczne podczas menstruacji?
7
Ile wody należy wypić przed USG ginekologicznym?
8
Jak często można wykonywać USG przezpochwowe?
9
Jak wykonuje się USG prostaty?
1

Co obejmuje USG miednicy mniejszej?

USG narządów miednicy mniejszej jest metodą diagnostyczną wykorzystującą fale ultradźwiękowe. Pozwala wykryć choroby układu moczowo-płciowego we wczesnym stadium. Aparat ultrasonograficzny emituje fale o wysokiej częstotliwości, które odbijają się od badanego narządu i uwidaczniają w nim zmiany. USG narządów miednicy mniejszej można wykonywać u dzieci i kobiet w ciąży, ponieważ zabieg jest bezpieczny i bezbolesny.

Ultradźwięki pozwalają ocenić budowę, wielkość i stan narządów układu moczowo-płciowego. USG narządów miednicy mniejszej u kobiet obejmuje badanie jajników, macicy i przydatków. USG narządów miednicy mniejszej u mężczyzn polega na badaniu pęcherzyków nasiennych i gruczołu krokowego. Badanie ultrasonograficzne obejmuje nie tylko narządy miednicy mniejszej, ale także okoliczne tkanki i węzły chłonne.

2

Co uwidacznia USG miednicy mniejszej?

Badanie ultrasonograficzne pozwala dostrzec najmniejsze odchylenia w pracy układu moczowo-płciowego.

Co wykrywa USG narządów miednicy mniejszej?

Co wykrywa USG narządów miednicy mniejszej?

USG miednicy mniejszej uwidacznia:

 • stan wszystkich narządów miednicy mniejszej;
 • odchylenia anatomiczne w budowie narządów;
 • ogniska zapalne;
 • przyczynę bólu lub nietypowych wydzielin;
 • nowotwory (torbiele, polipy, mięśniaki);
 • ciążę;
 • ryzyko poronienia i nieprawidłowego rozwoju płodu.

USG narządów miednicy mniejszej pozwala wykryć choroby żeńskich i męskich narządów moczowo-płciowych we wstępnej fazie (zapalenie pęcherza moczowego, pochwy, endometrioza, zespół policystycznych jajników, zapalenie gruczołu krokowego, kamica moczowa). Ponadto badanie pozwala na obserwację dynamiki zmian narządu i ocenę skuteczności leczenia.

3

Kiedy wykonuje się USG narządów miednicy mniejszej?

USG narządów miednicy mniejszej wykonuje się w piątym–siódmym dniu cyklu miesiączkowego, ponieważ w tym okresie najlepiej uwidacznia się macica i jajniki. Wykonanie USG narządów miednicy mniejszej jest niezbędne w przypadku odczuwania bólu lub dyskomfortu w podbrzuszu. Wskazania do USG ginekologicznego:

 • zaburzenia cyklu miesiączkowego;
 • podejrzenie nowotworu;
 • bezpłodność;
 • ból i dyskomfort podczas stosunku;
 • obecność wydzieliny z pochwy poza miesiączką;
 • ciąża.

Wykonanie USG narządów miednicy mniejszej jest niezbędne w przypadku planowania ciąży. Ultrasonografia macicy pozwala zidentyfikować możliwe powikłania ciąży i ryzyko poronienia. USG macicy i przydatków pozwala również na wykrycie stanu zapalnego i nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów płciowych.

USG miednicy mniejszej u mężczyzn jest mniej popularną metodą badawczą niż u kobiet. Wskazania do USG prostaty:

USG przezodbytnicze u mężczyzn wykonuje się przed operacjami chirurgicznymi narządów moczowo-płciowych. Ultrasonografię zleca się również w celu oceny stanu narządów po operacji.

4

Jak wykonuje się USG miednicy mniejszej?

USG miednicy mniejszej wykonuje lekarz ginekolog, radiolog lub urolog. Istnieją trzy metody przeprowadzania USG miednicy mniejszej:

 1. USG przezbrzuszne wykonuje się przez podbrzusze. Pacjent leży na plecach, na skórę brzucha nakładany jest żel, który poprawia przewodnictwo fal ultradźwiękowych, a za pomocą specjalnego sensora wynik badania wyświetla się na ekranie.
 2. USG przezpochwowe wykonuje się przez pochwę. Kobieta leży na plecach, zgina nogi, a lekarz wprowadza sondę ultrasonograficzną do pochwy. Badanie ultrasonograficzne przezpochwowe jest bezbolesne i pozwala na dokładniejsze uwidocznienie macicy, jajników i przydatków niż podczas USG przezbrzusznego.
 3. USG przezodbytnicze wykonywane jest przez odbytnicę i pozwala na zbadanie prostaty, pęcherza moczowego oraz pęcherzyków nasiennych. Podczas badania pacjent leży na lewym boku, zgina nogi i przyciąga kolana do brzucha.

Procedura diagnostyki ultrasonograficznej trwa nieco ponad 20 minut, zaraz po badaniu lekarz podaje opis USG narządów miednicy. Opis USG narządów miednicy mniejszej powinien zwykle wykazywać jednolitą budowę i gładkie kontury narządów, wielkość odpowiadającą wiekowi i masie ciała oraz brak zmian nowotworowych.

5

Jak przygotować się do USG miednicy mniejszej?

Przygotowanie do USG narządów miednicy mniejszej polega na przestrzeganiu diety na dwa do trzech dni przed badaniem. Z diety należy wykluczyć produkty, które przyczyniają się do nadmiernego powstawania gazów: rośliny strączkowe, sfermentowane produkty mleczne, ciasta, świeże warzywa i owoce. USG narządów miednicy mniejszej należy wykonywać na czczo. Przed USG jamy brzusznej niezbędne jest wypełnienie pęcherza, a przed USG przezpochwowym jego opróżnienie. Przed USG przezodbytniczym należy opróżnić jelita za pomocą lewatywy oczyszczającej.

6

Czy można wykonać USG ginekologiczne podczas menstruacji?

Nie zaleca się wykonywania USG ginekologicznego w czasie menstruacji, ponieważ zakrzepy uniemożliwiają zbadanie macicy i ocenę stanu endometrium. Najlepiej jest wykonywać USG narządów miednicy w piątym–dziesiątym dniu cyklu. W przypadku endometriozy badanie przeprowadza się w 25–28 dniu cyklu. Przed USG narządów miednicy mniejszej u kobiet należy umówić się na wizytę u ginekologa i ustalić optymalny czas na przeprowadzenie badania.

7

Ile wody należy wypić przed USG ginekologicznym?

USG przezbrzuszne wykonuje się przy pełnym pęcherzu, aby lepiej uwidocznić narządy wewnętrzne. Przed USG ginekologicznym należy wypić około półtora litra niegazowanej wody. Nie można pić soków, kawy czy herbaty, wystarczy wody. Ponadto przed badaniem nie należy oddawać moczu przez jedną do dwóch godzin.

8

Jak często można wykonywać USG przezpochwowe?

Przezpochwowe USG narządów miednicy mniejszej można wykonywać tak często, jak to niezbędne do diagnozy i monitorowania dynamiki choroby. Fale ultradźwiękowe nie mają szkodliwego wpływu na organizm, więc nie ma przeciwwskazań do ich stosowania. W celach profilaktycznych ginekolodzy zalecają wykonywanie USG narządów miednicy mniejszej przynajmniej raz w roku. Przezpochwowe USG jest obowiązkowe w czasie ciąży przez okres do 12 tygodni w celu wykrycia ewentualnych patologii rozwoju płodu.

9

Jak wykonuje się USG prostaty?

Ultrasonografia gruczołu krokowego jest skuteczną metodą diagnozowania zapalenia gruczołu krokowego, gruczolaka i raka gruczołu krokowego. USG prostaty wykonuje się na dwa sposoby:

 1. USG przezbrzuszne wykonuje się przez jamę brzuszną w pozycji leżącej. Przed badaniem należy wypić co najmniej litr wody i nie opróżniać pęcherza.
 2. USG przezodbytnicze wykonuje się przez odbyt w pozycji leżącej, na boku, ze złączonymi nogami. 

Przed badaniem należy być na czczo, a także opróżnić jelita na 10–12 godzin przed zabiegiem.

Metoda przezodbytnicza dostarcza dokładniejszych informacji, ponieważ pozwala na lepszą wizualizację gruczołu krokowego. Mężczyźni po 40. roku życia powinni co roku wykonywać badanie USG prostaty w celu wykrycia ewentualnych patologii we wczesnym stadium.

Ultrasonografia w Doctorpro Łódź

Co obejmuje USG miednicy mniejszej i jak się do niego przygotować?
Adres
ul. Stefana Jaracza 64, 90-251 Łódź, Polska. Opera Park
Nr telefonu
Harmonogram
Pon-Sob: 8:00-20:00
0 of 5 na podstawie 0 ocena
Co obejmuje USG miednicy mniejszej i jak się do niego przygotować?
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Roksana 1 rok temu
Dzień dobry. Jakie są rodzaje USG ginekologicznego i czym się różnią?
Odpowiedz
Dzień dobry. USG ginekologiczne może być przezpochwowe (sonda aparatu ultrasonograficznego jest wprowadzana do pochwy) i przezbrzuszne (przeprowadza się je przez ścianę jamy brzusznej). USG przezpochwowe dostarcza więcej informacji i lepiej uwidacznia narządy wewnętrzne. USG przezbrzuszne wykonuje się przy pełnym pęcherzu, a przezpochwowe przy pustym. U dziewcząt nieprowadzących życia seksualnego przeprowadza się USG przezodbytnicze (sonda jest wprowadzana przez odbytnicę).
Helena 1 rok temu
Cześć, chcę wyjaśnić, czy można jeść przed USG ginekologicznym?
Odpowiedz
Witam, wskazane jest wykonywanie USG ginekologicznego rano na czczo. Jeśli badanie jest przeprowadzane w ciągu dnia, niezbędne jest wykluczenie jedzenia na trzy–cztery godziny przed USG. Wykonanie USG ginekologicznego przy pełnym jelicie może zniekształcić obraz i zakłócić wizualizację narządów rodnych.
Maria 1 rok temu
Interesuje mnie, kiedy najlepiej wykonać USG przezpochwowe?
Odpowiedz
USG przezpochwowego nie wykonuje się podczas menstruacji. Optymalnym czasem na przeprowadzenie badania jest piąty–siódmy dzień cyklu miesiączkowego. Jeśli podejrzewa się obecność torbieli jajnika, USG wykonuje się na początku cyklu. W celu rozpoznania endometriozy badanie wykonuje się pod koniec cyklu miesiączkowego.
Olga 1 rok temu
Dzień dobry. Proszę mi powiedzieć, co pokazuje USG przezbrzuszne?
Odpowiedz
Dzień dobry. Przezbrzuszne badanie ultrasonograficzne narządów miednicy mniejszej jest badaniem pozwalającym na wczesne wykrycie wielkości, budowy i obecności chorób. Za pomocą USG jamy brzusznej można wykryć ciążę, obecność nowotworów i stanów zapalnych w narządach miednicy mniejszej.
Aleksander 1 rok temu
Cześć. Proszę mi powiedzieć, czy USG gruczołu krokowego może wykryć raka?
Odpowiedz
Cześć. Przezodbytnicze badanie ultrasonograficzne gruczołu krokowego ujawnia obecność nowotworów w narządzie. Raka prostaty nie da się zdiagnozować za pomocą USG. W celu dodatkowej diagnozy raka wykonuje się biopsję, ponieważ ultradźwięki nie pozwalają określić, czy zmiana ma charakter łagodny, czy złośliwy.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies