+48 800 003 033

USG piersi – co wykrywa i jak często je wykonywać

USG piersi – co wykrywa i jak często je wykonywać
usg
Zaktualizowano: 29 February 2024
Czytać 4 minuty Opublikowano: 12 December 2023 772
Diagnostyka ultrasonograficzna (USG) to metoda wizualizacji narządów wewnętrznych. Do badanych narządów kieruje się dźwięki o wysokiej częstotliwości, które odbijają się od tkanek ciała i wracają.

Częstotliwość powracających fal zależy od budowy tkanek. Otrzymywany sygnał jest wizualizowany na ekranie. Lekarz odczytuje ten obraz, co pozwala mu ocenić stan badanych narządów.

Dzięki badaniu USG można sprawdzić stan wielu narządów i układów, w tym gruczołów sutkowych. Wczesna diagnoza może zapobiec rozwojowi wielu chorób.

Co wykrywa USG piersi?

Przy pomocy USG piersi można wykryć obecność zmian rozrostowych (w tym nowotworowych), a także określić rozmiar i budowę tkanki tłuszczowej oraz tkanki gruczołowej w piersiach.

USG piersi

USG piersi

USG wykorzystuje się również do monitorowania biopsji (pobranie próbki tkanki w celu zbadania, czy zmiana ma charakter złośliwy). Ultrasonografia, ze względu na swoją skuteczność i bezpieczeństwo, w wielu przypadkach może zastąpić badanie RTG piersi (mammografię). 

Wskazania do wykonania USG piersi

Badanie ultrasonograficzne piersi jest jednym z podstawowych badań przesiewowych w kierunku raka piersi. Jego regularne wykonywanie w celach profilaktycznych zaleca się zwłaszcza młodym kobietom, u których w piersiach przeważa jeszcze tkanka gruczołowa. Badanie USG pozwala ją uwidocznić lepiej niż mammografia. Aby ewentualne zmiany mogły zostać wykryte na wczesnym etapie, każda kobieta po 20. roku życia powinna przechodzić USG piersi raz w roku. 

Inne wskazania do wykonania USG piersi:

  • ból, pogrubienie tkanki piersi, stwardniałe obszary wykryte przez kobietę podczas samobadania lub przez lekarza w trakcie badania dotykowego;
  • bezbolesne, ale widoczne zmiany kształtu, rozmiaru lub stanu skóry na piersiach;
  • diagnostyka zmian patologicznych, które zostały wykryte przez kobietę samodzielnie lub przy wstępnym badaniu piersi; 
  • wydzielina z brodawki sutkowej;
  • powiększenie węzłów chłonnych nad obojczykami lub pod pachami;
  • monitorowanie stanu w trakcie leczenia dyshormonalnych chorób piersi;
  • diagnostyka chorób piersi w czasie ciąży lub planowania ciąży.

USG piersi wykonuje się także u mężczyzn, jeśli występują niepokojące objawy. Mężczyźni bowiem również mają gruczoły piersiowe, które może dotknąć choroba. Najczęstsze objawy obejmują pogrubienie tkanki piersi i asymetrię piersi. 

Wskazaniem do USG piersi jest również przebyta operacja powiększenia piersi. Regularnie wykonywane USG piersi pomaga kobietom kontrolować stan protez silikonowych.

W którym dniu cyklu miesiączkowego należy wykonać USG piersi?

Jeśli występują niepokojące objawy, badanie przeprowadza się tak szybko, jak to możliwe, niezależnie od dnia cyklu miesiączkowego. Jeśli badanie ma być wykonane w celach profilaktycznych (na przykład w celu zapobiegania mastopatii), to najlepiej wykonać je w czwartym-ósmym dniu cyklu miesiączkowego. Pozwoli to uzyskać najbardziej obiektywny i dokładny obraz. Jeśli kobieta jest w okresie menopauzy, USG piersi można przeprowadzić w dowolnym dniu i nie ma to wpływu na wiarygodność wyniku. To samo dotyczy kobiet przyjmujących hormonalne środki antykoncepcyjne.

Jak często należy wykonywać USG piersi?

W razie potrzeby na badanie USG piersi może skierować pacjentkę lekarz prowadzący, lekarz ogólny lub onkolog. Badanie wykonuje się tak często, jak jest to konieczne, aby postawić dokładną diagnozę.

Przygotowanie do USG piersi polega jedynie na wyborze odpowiedniego dnia cyklu miesiączkowego. Oprócz tego nie ma żadnych przeciwwskazań, więc jest zalecane także kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią. 

W większości przypadków USG piersi jest wysoce użyteczną procedurą diagnostyczną dzięki temu, że jest nieinwazyjne i pozwala szybko uzyskać wyniki. Należy jednak wiedzieć, że USG piersi nie jest w stanie wykryć niektórych rodzajów chorób onkologicznych. Dlatego czasem lekarz dodatkowo kieruje pacjentkę na mammografię (RTG piersi).

Ultrasonografia w Doctorpro Wrocław

USG piersi – co wykrywa i jak często je wykonywać
Adres
ul. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, 40, 50-457 Wrocław, Polska
Nr telefonu
Harmonogram
Pn-Pt: 8:00-20:00
Sob: 8:00-15:00

Popularne pytania

Czy USG piersi może wykryć raka?

USG piersi wykazuje jedynie obecność lub brak zmian rozrostowych i jednorodność struktury piersi. Aby lekarz mógł postawić dokładną diagnozę, konieczne są dodatkowe badania piersi (biopsja i badanie histologiczne).

Jak długo trwa badanie USG piersi?

Długość badania USG piersi nie przekracza pół godziny. Wyniki diagnostyczne są zazwyczaj wydawane pacjentce już w dniu badania. W niektórych przypadkach oczekiwanie na wyniki może potrwać kilka dni.

Czy można wykonywać USG piersi w trakcie miesiączki?

W celach profilaktycznych USG piersi przeprowadza się po zakończeniu miesiączki. Jeśli jednak kobieta ma nieregularne cykle, badanie można wykonać w dowolnym momencie, niezależnie od dnia cyklu.

5 of 5 na podstawie 1 ocena
USG piersi – co wykrywa i jak często je wykonywać
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie ultrasonografiście
«Doctorpro»

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Olga 3 miesiące temu
Witam, po urodzeniu dziecka i rozpoczęciu karmienia piersią zaczęłam odczuwać ostre bóle w piersiach, a skóra piersi stała się ciepła i zaogniona. Lekarz skierował mnie na USG piersi, ale boję się pogorszenia jakości mleka i zaszkodzenia mojemu synowi. Czy mogę wykonać USG piersi podczas karmienia piersią?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
3 miesiące temu
Dobry wieczór, tak, można wykonać USG piersi podczas karmienia piersią. USG nie jest szkodliwe dla matki ani dla dziecka i nie wymaga przerwania karmienia piersią.
Julia 4 miesiące temu
Dobry wieczór, słyszałam, że piersi można badać nie tylko za pomocą USG, ale także mammografii. Jaka jest różnica między mammografią a USG piersi?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 miesiące temu
Dzień dobry, mammografia i USG piersi to dwie różne metody badania piersi. Mammografia pozwala wykryć małe guzy i mikrozwapnienia, podczas gdy USG pozwala zobaczyć bardziej szczegółowy obraz tkanki, wykryć torbiele i guzy, szczególnie u kobiet z “gęstymi piersiami”. Wybór metody zależy od wieku pacjentki, stanu piersi i innych czynników.
Zuzanna 5 miesięcy temu
Dzień dobry, co oznacza USG piersi z elastografią? Zadzwoniłam, żeby umówić się na badanie i konsultantka zadała mi to pytanie. Nie czułabym się komfortowo, pytając, co to znaczy, więc powiedziałam, że oddzwonię później. Proszę o wyjaśnienie tego terminu.
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
5 miesięcy temu
Dzień dobry, USG piersi z elastografią to specjalny rodzaj USG piersi, który mierzy stopień twardości tkanki piersi. Pomaga odróżnić zdrową tkankę od guza lub innej zmienionej tkanki, co poprawia dokładność diagnostyczną. Metoda ta może być przydatna do wczesnego wykrywania raka piersi i monitorowania skuteczności leczenia.
Helena 5 miesięcy temu
Witam, w artykule jest napisane, w którym dniu cyklu należy wykonać USG piersi. Ale co zrobić, jeśli mój cykl jest nieregularny? Mam pewne problemy ginekologiczne, przez które mój cykl może wynosić zarówno 28 dni, jak i 35 dni.
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
5 miesięcy temu
Dzień dobry, USG piersi najlepiej wykonywać w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego, kiedy gruczoły sutkowe są najbardziej jednorodne i łatwe do zbadania. Jeśli jednak kobieta ma nieregularny cykl, USG można wykonać w dowolnym dniu cyklu.
Roksana 5 miesięcy temu
Dzień dobry, czytałam o zasadach przygotowania do USG piersi i nic nie znalazłam, poza tym, że trzeba poinformować lekarza o przyjmowanych lekach i wybrać odpowiedni dzień cyklu miesiączkowego. Czy można pić wodę przed USG piersi?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
5 miesięcy temu
Dzień dobry, tak, można pić wodę przed USG piersi. Nie ma przeciwwskazań, ponieważ nie może ona zniekształcić wyników badania.
Matylda 6 miesięcy temu
Dobry wieczór, karmię piersią już prawie rok i wcześniej wszystko było w normie. Ale kilka dni temu zaczęłam odczuwać dziwne bóle w piersiach, które nasilają się podczas karmienia. Umówiłam się na USG. Chciałabym jednak dowiedzieć się, czy przed USG piersi muszę odciągnąć pokarm?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Dzień dobry, zwykle nie ma potrzeby odciągania pokarmu przed USG piersi, gdyż obecność mleka w piersiach nie wpływa na wynik badania. Jeśli jednak wystąpią trudności podczas badania z powodu dużej ilości mleka w piersiach, lekarz może zalecić odciągnięcie niewielkiej ilości mleka, aby ułatwić procedurę i zwiększyć dokładność wyników.
Maja 6 miesięcy temu
Dzień dobry, mam chyba trochę dziwne pytanie: czy można używać dezodorantu przed USG piersi? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Dzień dobry, ogólnie nie ma przeciwwskazań do użycia dezodorantu przed USG piersi. Jednak w niektórych przypadkach lekarz może zalecić nieużywanie dezodorantu przed badaniem, zwłaszcza jeśli pacjentka stosuje kosmetyk zawierający aluminium.
Joanna 6 miesięcy temu
Dobry wieczór, czy można palić papierosy przed badaniem USG piersi? Lekarz nic nie mówił o tym podczas wizyty, ale kiedyś czytałam, że powinno się unikać palenia co najmniej dwie godziny przed różnymi badaniami.
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Dobry wieczór, palenie nie ma bezpośredniego wpływu na wyniki USG piersi, więc można palić przed badaniem. Istnieją jedynie ograniczenia dotyczące palenia przed badaniem USG jamy brzusznej, ponieważ palenie może powodować skurcz pęcherzyka żółciowego i żołądka.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies