Częstotliwość powracających fal zależy od budowy tkanek. Otrzymywany sygnał jest wizualizowany na ekranie. Lekarz odczytuje ten obraz, co pozwala mu ocenić stan badanych narządów.
Dzięki badaniu USG można sprawdzić stan wielu narządów i układów, w tym gruczołów sutkowych. Wczesna diagnoza może zapobiec rozwojowi wielu chorób.
Co wykrywa USG piersi?
Przy pomocy USG piersi można wykryć obecność zmian rozrostowych (w tym nowotworowych), a także określić rozmiar i budowę tkanki tłuszczowej oraz tkanki gruczołowej w piersiach.
USG piersi
USG wykorzystuje się również do monitorowania biopsji (pobranie próbki tkanki w celu zbadania, czy zmiana ma charakter złośliwy). Ultrasonografia, ze względu na swoją skuteczność i bezpieczeństwo, w wielu przypadkach może zastąpić badanie RTG piersi (mammografię).
Wskazania do wykonania USG piersi
Badanie ultrasonograficzne piersi jest jednym z podstawowych badań przesiewowych w kierunku raka piersi. Jego regularne wykonywanie w celach profilaktycznych zaleca się zwłaszcza młodym kobietom, u których w piersiach przeważa jeszcze tkanka gruczołowa. Badanie USG pozwala ją uwidocznić lepiej niż mammografia. Aby ewentualne zmiany mogły zostać wykryte na wczesnym etapie, każda kobieta po 20. roku życia powinna przechodzić USG piersi raz w roku.
Inne wskazania do wykonania USG piersi:
- ból, pogrubienie tkanki piersi, stwardniałe obszary wykryte przez kobietę podczas samobadania lub przez lekarza w trakcie badania dotykowego;
- bezbolesne, ale widoczne zmiany kształtu, rozmiaru lub stanu skóry na piersiach;
- diagnostyka zmian patologicznych, które zostały wykryte przez kobietę samodzielnie lub przy wstępnym badaniu piersi;
- wydzielina z brodawki sutkowej;
- powiększenie węzłów chłonnych nad obojczykami lub pod pachami;
- monitorowanie stanu w trakcie leczenia dyshormonalnych chorób piersi;
- diagnostyka chorób piersi w czasie ciąży lub planowania ciąży.
USG piersi wykonuje się także u mężczyzn, jeśli występują niepokojące objawy. Mężczyźni bowiem również mają gruczoły piersiowe, które może dotknąć choroba. Najczęstsze objawy obejmują pogrubienie tkanki piersi i asymetrię piersi.
Wskazaniem do USG piersi jest również przebyta operacja powiększenia piersi. Regularnie wykonywane USG piersi pomaga kobietom kontrolować stan protez silikonowych.
W którym dniu cyklu miesiączkowego należy wykonać USG piersi?
Jeśli występują niepokojące objawy, badanie przeprowadza się tak szybko, jak to możliwe, niezależnie od dnia cyklu miesiączkowego. Jeśli badanie ma być wykonane w celach profilaktycznych (na przykład w celu zapobiegania mastopatii), to najlepiej wykonać je w czwartym-ósmym dniu cyklu miesiączkowego. Pozwoli to uzyskać najbardziej obiektywny i dokładny obraz. Jeśli kobieta jest w okresie menopauzy, USG piersi można przeprowadzić w dowolnym dniu i nie ma to wpływu na wiarygodność wyniku. To samo dotyczy kobiet przyjmujących hormonalne środki antykoncepcyjne.
Jak często należy wykonywać USG piersi?
W razie potrzeby na badanie USG piersi może skierować pacjentkę lekarz prowadzący, lekarz ogólny lub onkolog. Badanie wykonuje się tak często, jak jest to konieczne, aby postawić dokładną diagnozę.
Przygotowanie do USG piersi polega jedynie na wyborze odpowiedniego dnia cyklu miesiączkowego. Oprócz tego nie ma żadnych przeciwwskazań, więc jest zalecane także kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią.
W większości przypadków USG piersi jest wysoce użyteczną procedurą diagnostyczną dzięki temu, że jest nieinwazyjne i pozwala szybko uzyskać wyniki. Należy jednak wiedzieć, że USG piersi nie jest w stanie wykryć niektórych rodzajów chorób onkologicznych. Dlatego czasem lekarz dodatkowo kieruje pacjentkę na mammografię (RTG piersi).