+48 800 003 033

Kobiece USG — co można wykryć podczas USG ginekologicznego?

Kobiece USG — co można wykryć podczas USG ginekologicznego?
ginekologia
Czytać 6 minut Opublikowano: 22 January 2024 148
Ginekologiczne USG narządów miednicy mniejszej to bezbolesne badanie diagnostyczne, które pozwala uzyskać szczegółowe informacje na temat stanu żeńskich narządów rozrodczych.

Istnieją trzy rodzaje USG ginekologicznego:

 • przez powłoki brzuszne — badanie polega na przesuwaniu głowicy ultrasonograficznej wzdłuż przedniej ściany jamy brzusznej (najczęściej stosowane podczas ciąży w celu monitorowania rozwoju płodu);
 • transwaginalne (przezpochwowe) — głowicę wprowadza się do pochwy (ta metoda pozwala bardzo dokładnie zobaczyć wszystkie narządy układu płciowego);
 • transrektalne (przezodbytnicze) — głowicę ultrasonografu wprowadza się do odbytnicy (ten rodzaj badania, wraz z badaniem przezbrzusznym, jest zalecany w przypadku dziewcząt, które nie są jeszcze aktywne seksualnie).

Za najdokładniejszą metodę uważa się USG przezpochwowe, ponieważ w tym przypadku głowica znajduje się możliwie najbliżej badanego obszaru.

Co wykrywa USG miednicy mniejszej u kobiet?

Co wykrywa USG miednicy mniejszej u kobiet?

USG transwaginalne pozwala określić:

 • kształt i wielkość macicy, strukturę jej ścian oraz stan endometrium (wewnętrznej błony śluzowej macicy);
 • wielkość jajników, ich położenie w jamie brzusznej oraz w stosunku do macicy, występowanie zmian na jajnikach;
 • zmiany patologiczne w narządach układu rozrodczego.

Kiedy kobietom zaleca się wykonanie USG narządów miednicy mniejszej?

Badania ultrasonograficzne narządów miednicy mniejszej wykonuje się w celach profilaktycznych, podczas badań przesiewowych lub kontrolnych. Zaleca się wykonanie badania USG miednicy w następujących przypadkach:

 • częste bóle w dolnej części brzucha i okolicy lędźwiowej;
 • zaburzenia miesiączkowania;
 • wczesne stwierdzenie ciąży;
 • zaburzenia cyklu menstruacyjnego;
 • podejrzenie zmian na narządach układu rozrodczego;
 • bezpłodność.

Oprócz regularnych konsultacji ginekologicznych zaleca się również wykonywanie corocznych badań USG, ponieważ pozwalają one na wczesne wykrycie niektórych chorób (endometrioza, torbiele jajników, mięśniaki macicy).

Co obejmuje USG narządów miednicy mniejszej u kobiet?

USG narządów miednicy mniejszej obejmuje następujące organy:

 • macicę i szyjkę macicy;
 • jajniki;
 • jajowody.

USG miednicy mniejszej pozwala na dokładną ocenę stanu tych narządów, wykrycie lub wykluczenie różnych nieprawidłowości.

Badanie drożności jajowodów przy pomocy USG

Jajowody łączą jajniki z macicą, a dojrzałe komórki jajowe wędrują nimi do jamy macicy po opuszczeniu pęcherzyków jajnikowych. Zdarza się, że z pewnych przyczyn (przewlekłe stany zapalne, choroby przenoszone drogą płciową, zrosty po zabiegach chirurgicznych, endometrioza, ucisk ze strony innych narządów) drożność jajowodów ulega pogorszeniu, powodując ich zablokowanie przez wysięk. Na skutek niedrożności jajowodów wzrasta ryzyko niepłodności lub rozwoju ciąży pozamacicznej.

Aby ocenić drożność jajowodów, stosuje się sonohisterosalpingografię (sono-HSG) — badanie z wykorzystaniem fal ultrasonograficznych, w którym jama macicy jest wypełniana środkiem kontrastowym (roztworem soli fizjologicznej) poprzez cienki cewnik. Sonohisterosalpingografia umożliwia obserwację szybkości przemieszczania się płynu w jajowodach podczas badania z użyciem głowicy dopochwowej oraz wykrycie ewentualnych zatorów.

Przygotowanie do USG ginekologicznego

Sposób przygotowania do USG ginekologicznego zależy od wybranej wcześniej metody diagnostycznej. USG przezbrzuszne wykonuje się przy wypełnionym pęcherzu moczowym, dlatego na godzinę przed zabiegiem należy wypić co najmniej litr wody i nie korzystać z toalety.

USG transwaginalne wymaga jedynie opróżnienia pęcherza moczowego, a poza tym nie jest potrzebne żadne inne specjalne przygotowanie.

Warunkiem koniecznym do wykonania USG narządów miednicy mniejszej jest brak gazów w jelitach. Dwa do trzech dni przed badaniem należy przejść na lekkostrawną dietę, unikając pokarmów, które powodują wzdęcia. Do takich pokarmów zalicza się: tłuste potrawy, wypieki drożdżowe, surowe owoce i warzywa, mleko, rośliny strączkowe, napoje gazowane, kawę i alkohol.

Nie zaleca się spożywania posiłków na kilka godzin przed badaniem. Jeśli planowane jest przezodbytnicze badanie USG, konieczne jest wykonanie lewatywy oczyszczającej.

Podczas menstruacji stosowana jest wyłącznie metoda badania przez powłoki brzuszne. W tym okresie cyklu we wszystkich tkankach ciała kobiety gromadzi się duża ilość płynu, a także skrzepy krwi w jamie macicy. Jeśli nie ma pilnych wskazań do wykonania USG miednicy, należy odłożyć je do zakończenia miesiączki, ze względu na ryzyko uzyskania niewiarygodnych wyników.

Badania przesiewowe u kobiet w ciąży

Badanie USG u kobiet w ciąży jest bezpieczną i wiarygodną metodą oceny stanu płodu, która umożliwia wczesne wykrycie różnych nieprawidłowości w jego rozwoju. Pomaga dokładniej określić wiek płodu, wykryć ciążę mnogą, określić położenie łożyska.

W przypadku prawidłowej ciąży wykonywane są trzy badania ultrasonograficzne:

 • pierwsze — 10-13 tydzień ciąży;
 • drugie — 18-21 tydzień;
 • trzecie — 30-34 tydzień.

Pierwsze badanie USG pomaga określić przybliżony termin porodu, wykluczyć ciążę pozamaciczną, ocenić rozwój anatomiczny płodu i wykryć poważne wrodzone wady kręgosłupa. Podczas pierwszego badania przesiewowego badany jest również kształt i napięcie macicy oraz umiejscowienie w niej otoczki zarodka.

Drugie badanie ultrasonograficzne szczegółowo bada kości płodu, rdzeń kręgowy, mózg, narządy wewnętrzne i twarz. Na tym etapie możliwe jest zidentyfikowanie takich nieprawidłowości, jak rozszczep podniebienia, rozszczep kręgosłupa, wady serca, bezmózgowie i inne poważne wady w rozwoju szkieletu i narządów wewnętrznych. Drugie badanie USG daje również lekarzowi możliwość określenia płci dziecka, ilości płynu owodniowego oraz oceny stanu łożyska.

Ostatnie badanie ma na celu potwierdzenie prawidłowego rozwoju płodu, jego krążenia krwi, aktywności oddechowej i ruchowej. Na tym etapie ciąży wzrost łożyska zatrzymuje się, a trzecie badanie USG pozwala ocenić jego stan, ponieważ jest ono bezpośrednio związane ze zdrowiem płodu.

Ultrasonografia w Doctorpro Wrocław

Kobiece USG — co można wykryć podczas USG ginekologicznego?
Adres
ul. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, 40, 50-457 Wrocław, Polska
Nr telefonu
Harmonogram
Pn-Pt: 8:00-20:00
Sob: 8:00-15:00

Popularne pytania

Czy podczas miesiączki można wykonać USG ginekologiczne?

W razie konieczności USG ginekologiczne można wykonać podczas miesiączki. W takim przypadku badanie przeprowadza się tylko przez powłoki brzuszne. Jeśli nie ma pilnych wskazań do USG (ból w podbrzuszu, krwawienie poza miesiączkami), lepiej odłożyć badanie do 4-9 dnia cyklu miesiączkowego.

Czy przed USG ginekologicznym trzeba pić wodę?

W przypadku przezbrzusznego USG narządów miednicy mniejszej, na godzinę przed badaniem należy wypić około jednego litra niegazowanego płynu. Przed badaniem ultrasonograficznym metodą transwaginalną sytuacja wygląda odwrotnie: konieczne jest opróżnienie pęcherza moczowego.

Czy można jeść przed USG ginekologicznym?

Przed USG narządów miednicy mniejszej (w tym USG szyjki macicy) nie zaleca się spożywania posiłków na cztery do sześciu godzin przed badaniem. Na dwa do trzech dni przed badaniem należy wyeliminować z diety pokarmy powodujące wzdęcia: pieczywo, mleko, rośliny strączkowe, owoce i surowe warzywa, a także napoje gazowane i alkohol.

Jak często można wykonywać USG ginekologiczne?

Diagnostyka ultrasonograficzna jest bezpieczna dla zdrowia, ponieważ nie wymaga użycia promieniowania jonizującego. Ginekologiczne badanie USG może być wykonywane tyle razy, ile zaleci lekarz. Zaleca się również poddawanie się corocznym badaniom USG w celu profilaktyki chorób narządów miednicy mniejszej.

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Kobiece USG — co można wykryć podczas USG ginekologicznego?
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie ultrasonografiście
«Doctorpro»

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Lena 1 tydzień temu
Dzień dobry. Czy możliwe jest wykonanie USG ginekologicznego w środku cyklu? Po co w ogóle zwraca się uwagę na dni cyklu? Jaki to ma wpływ?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 tydzień temu
Dzień dobry. Konieczne jest uwzględnienie dnia cyklu ze względu na różne poziomy hormonów w pierwszej i drugiej połowie cyklu. Najdokładniejsza wizualizacja macicy, szyjki macicy, jajników i jajowodów jest możliwa między czwartym a dziewiątym dniem cyklu miesiączkowego. Wykonanie USG w środku lub pod koniec cyklu może zniekształcić wyniki.
Halina 4 tygodnie temu
Dzień dobry, odczuwałam silny ból podczas stosunku, a po nim wystąpiło krwawienie z pochwy. Ginekolog mnie zbadała i powiedziała, że trzeba będzie wykonać USG macicy, ponieważ podejrzewa nadżerkę szyjki macicy. Czy można zobaczyć nadżerkę szyjki macicy na USG?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 tygodnie temu
Dzień dobry. Nie wykonuje się badania USG w celu zdiagnozowania nadżerki szyjki macicy. Lekarz stwierdza zmianę na szyjce macicy w trakcie badania ginekologicznego przezpochwowego. W razie potrzeby ginekolog może wykonać kolposkopię (badanie powierzchni pochwy i szyjki macicy za pomocą specjalnego urządzenia optycznego).
Aleksandra 1 miesiąc temu
Dobry wieczór, jaka jest różnica między USG ginekologicznym a USG narządów miednicy mniejszej? Zawsze byłam pewna, że to jest to samo, a moja mama twierdzi, że nie. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 miesiąc temu
Dobry wieczór. Podczas USG narządów miednicy mniejszej ocenia się stan pęcherza moczowego, moczowodów i odbytnicy; u mężczyzn dodatkowo bada się gruczoł krokowy. Podczas USG ginekologicznego lekarz ocenia macicę, szyjkę macicy, jajniki i jajowody.
Amelia 1 miesiąc temu
Dzień dobry, nie mam żadnych problemów zdrowotnych, ale zdecydowałam się na USG i badania laboratoryjne w ramach profilaktyki. Jak często powinnam wykonywać USG ginekologiczne, jeśli nie mam żadnych dolegliwości?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 miesiąc temu
Dzień dobry. Jeśli cykl miesiączkowy jest regularny, nie występuje ból i dyskomfortu podczas stosunku lub po nim, nie ma wydzieliny z pochwy o nieprzyjemnym zapachu czy problemów z oddawaniem moczu, wystarczy robić USG raz w roku podczas wizyty kontrolnej. Wykonanie USG ginekologicznego w celach profilaktycznych pomoże wykryć ewentualne zaburzenia narządów rozrodczych na wczesnym etapie.
Zuzanna 1 miesiąc temu
Dobry wieczór, jestem w 30 tygodniu ciąży, odczuwam ciągnięcie w podbrzuszu i lekkie skurcze. Ginekolog mówi, że to może być wzmożone napięcie macicy. Powiedział, że muszę zrobić USG ginekologiczne. Czy na USG można zobaczyć napięcie macicy?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 miesiąc temu
Dobry wieczór. USG pokazuje stan mięśni macicy. Dlatego za pomocą USG ginekologicznego można wykryć napięcie jej przedniej lub tylnej ściany. Napięcie macicy prowadzi do zmiany kształtu jej ściany, co jest wyraźnie widoczne podczas badania.
Maja 1 miesiąc temu
Dzień dobry, czy można wykonywać USG w trakcie miesiączki? Dziękuję.
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 miesiąc temu
Dzień dobry, można wykonać badanie USG w trakcie menstruacji, ale należy pamiętać, że może ono być mniej komfortowe dla pacjentki. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić przeniesienie badania do czasu po zakończeniu miesiączki, jeśli nie jest ono pilne.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies