+48 800 003 033

Jak prawidłowo dbać o skórę twarzy i ciała?

Jak prawidłowo dbać o skórę twarzy i ciała?
Zaktualizowano: 13 November 2023
Czytać 9 minut Opublikowano: 13 November 2023 1120
1
Jak prawidłowo dbać o cerę?
2
Pielęgnacja twarzy krok po kroku
3
Krok 1. Oczyść skórę
4
Krok 2. Nałóż tonik
5
Krok 3. Nawilż skórę
6
Krok 4. Nałóż scrub lub peeling na skórę
7
Krok 5. Nałóż krem przeciwsłoneczny
8
Pielęgnacja cery problematycznej
9
Pielęgnacja cery tłustej
10
Pielęgnacja cery mieszanej
11
Pielęgnacja dłoni i ciała
12
Pielęgnacja skóry latem
13
Pielęgnacja skóry zimą
14
Pielęgnacja skóry jesienią i wiosną
1

Jak prawidłowo dbać o cerę?

Prawidłowa pielęgnacja skóry twarzy i ciała pomaga spowolnić naturalny proces starzenia i zapobiega powstawaniu zapalenia czy trądziku. Dermatolog może określić typ skóry i dobrać produkty do jej pielęgnacji.

Pielęgnacja cery polega na stosowaniu kosmetyków polecanych przez dermatologa i przestrzeganiu higieny twarzy. Należy także pić wystarczająco dużo wody, aby utrzymać prawidłowy bilans wodny i zapobiec przesuszaniu się skóry.

Podstawowa rutyna pielęgnacji skóry twarzy powinna obejmować kosmetyki oczyszczające, nawilżające i przeciwsłoneczne. Pielęgnacja skóry wokół oczu polega na codziennym delikatnym oczyszczaniu płynem micelarnym naniesionym na płatek kosmetyczny oraz nakładaniu kremu nawilżającego, który zawiera kwas hialuronowy.

2

Pielęgnacja twarzy krok po kroku

Aby poprawić wygląd cery i zapobiegać stanom zapalnym, należy codziennie rano i wieczorem dbać o skórę twarzy. Zasady pielęgnacji cery:

  • należy dokładnie zmyć makijaż, oczyścić twarz z nadmiaru sebum i zanieczyszczeń, aby zapobiec wysypce i trądzikowi;
  • skórę trzeba codziennie nawilżać, aby chronić ją przed odwodnieniem i podrażnieniami;
  • w celu głębokiego oczyszczenia skóry stosuj scruby i peelingi;
  • aby chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, konieczne jest stosowanie kosmetyków przeciwsłonecznych.

Skóra mężczyzn jest bardziej tłusta i podatna na powstawanie zaskórników, dlatego do pielęgnacji cery należy stosować łagodny żel do mycia, który pomoże usunąć nadmiar sebum, brudu i potu, oraz krem nawilżający, który zatrzyma wilgoć w skórze. Po goleniu konieczne jest stosowanie balsamu, aby zapobiegać podrażnieniom, stanom zapalnym i swędzeniu.

Przed nakładaniem masek czy kremów należy dokładnie myć ręce, aby chronić skórę przed brudem i bakteriami. W przypadku chorób skóry (na przykład trądziku) dermatolog przepisze produkty lecznicze i dobierze indywidualny schemat pielęgnacji twarzy w domu. Pięć etapów pielęgnacji skóry twarzy:

Zadaj pytanie dermatologii
«Doctorpro»

3

Krok 1. Oczyść skórę

Krok 1. Oczyść skórę

Krok 1. Oczyść skórę

  • usuń makijaż płynem micelarnym; 
  • przemyj twarz ciepłą wodą, aby otworzyć pory; 
  • nałóż żel lub piankę na skórę;
  • rozprowadź produkt okrężnymi ruchami na skórze twarzy; 
  • zmyj produkt ciepłą wodą;
  • przemyj twarz letnią wodą, aby zamknąć pory.
4

Krok 2. Nałóż tonik

Krok 2. Nałóż tonik

Krok 2. Nałóż tonik

  • nałóż niewielką ilość toniku na płatek kosmetyczny lub dłoń;
  • przetrzyj twarz wacikiem lub dłonią;
  • omijaj okolice oczu;
  • pozwól skórze wchłonąć tonik przez 10-15 minut.
5

Krok 3. Nawilż skórę

Krok 3. Nawilż skórę

Krok 3. Nawilż skórę

  • nałóż krem lub maskę na skórę twarzy;
  • odczekaj 10-15 minut, aby skóra wchłonęła część środka nawilżającego;
  • zmyj krem lub maskę letnią wodą.
6

Krok 4. Nałóż scrub lub peeling na skórę

Krok 4. Nałóż scrub lub peeling na skórę

Krok 4. Nałóż scrub lub peeling na skórę

  • masując, rozprowadź scrub lub peeling na skórze;
  • umyj dokładnie skórę wodą, aby usunąć pozostałości produktu;
  • osusz twarz jednorazowym ręcznikiem papierowym.
7

Krok 5. Nałóż krem przeciwsłoneczny

Krok 5. Nałóż krem przeciwsłoneczny

Krok 5. Nałóż krem przeciwsłoneczny

  • krem przeciwsłoneczny należy nakładać na skórę twarzy 15-30 minut przed wyjściem z domu;
  • nie zmywaj produktu;
  • co dwie-trzy godziny ponownie nakładaj krem przeciwsłoneczny, aby chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
8

Pielęgnacja cery problematycznej

Produkty do pielęgnacji cery wrażliwej nie powinny zawierać alkoholu, który odwadnia skórę i nasila zaburzenia wydzielania sebum. Prawidłowa pielęgnacja twarzy powinna obejmować kremy i maseczki niekomedogenne, które nie zapychają porów i nie powodują nowych stanów zapalnych.

Produkty do cery problematycznej powinny zawierać kwas salicylowy, który usuwa martwe komórki i ma działanie antyseptyczne. Skórę problematyczną należy wycierać chusteczkami jednorazowymi, ponieważ na wilgotnym ręczniku mogą namnażać się bakterie.

9

Pielęgnacja cery tłustej

Cera tłusta charakteryzuje się powiększonymi porami, nadmiernym połyskiem, zaskórnikami i trądzikiem. Codzienna pielęgnacja cery tłustej obejmuje:

  • tonik, zawierający kwas salicylowy, glikolowy lub mlekowy;
  • retinol (pochodna witaminy А);
  • lekki krem nawilżający.

Produkty do pielęgnacji cery tłustej nie powinny mieć w składzie alkoholu, aby nie wysuszać skóry. Należy wybierać kosmetyki bezolejowe na bazie wody, które nie będą zapychać porów. Ważne jest, aby myć twarz rano i wieczorem, ponieważ ze względu na zwiększoną aktywność gruczołów łojowych na twarzy gromadzi się sebum, które powoduje świecenie się skóry i przyczynia się do powstawania wysypki. W ciągu dnia można stosować bibułki matujące do twarzy, aby pozbyć się nadmiaru sebum.

10

Pielęgnacja cery mieszanej

W przypadku cery mieszanej strefa tłusta obejmuje obszar czoła, nosa i podbródka („strefa T”), a obszary suche znajdują się na policzkach i w okolicy skroni. Cera mieszana wymaga pielęgnacji z użyciem łagodnego żelu lub pianki myjącej i balsamu nawilżającego. Należy unikać peelingów mechanicznych, które mogą podrażniać suchą skórę.

11

Pielęgnacja dłoni i ciała

Do pielęgnacji ciała należy stosować balsam lub krem nawilżający, który zatrzymuje wilgoć i zmiękcza skórę. Raz na jeden-dwa tygodnie można wykonać koreańską pielęgnację skóry, czyli głębokie oczyszczanie za pomocą peelingów lub scrubów, które pomogą usunąć martwy naskórek i poprawią krążenie krwi.

Po 30 roku życia produkcja naturalnego kolagenu i elastyny znacznie spada, dlatego do pielęgnacji skóry należy stosować kosmetyki zawierające peptydy (struktury białkowe) i witaminy, które zapobiegają utracie wody i intensywnie odżywiają skórę. Pielęgnacja przeciwzmarszczkowa polega na stosowaniu kremów nawilżających i produktów na bazie olejków, które zmniejszają widoczność zmarszczek i wyrównują koloryt cery.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry

Pielęgnacja dłoni

W ciągu dnia zaleca się stosowanie kosmetyków nawilżających o lekkiej teksturze, takich jak balsamy czy żele, ponieważ nie zostawiają one śladów na ubraniach i przedmiotach. Wieczorem dłonie potrzebują większego odżywienia, dlatego należy wybierać kremy o gęstszej teksturze, która intensywnie zmiękcza skórę.

Ważne jest, aby unikać częstego mycia rąk gorącą wodą, aby nie przesuszać skóry. Do wzmocnienia paznokci i pielęgnacji skórek należy stosować naturalne olejki. Podczas domowych porządków wymagających kontaktu z detergentami oraz prac w ogrodzie konieczne jest używanie rękawiczek ochronnych.

Pielęgnacja skóry nóg

Należy stosować nawilżający krem do stóp, zwłaszcza po prysznicu lub kąpieli. Stopy powinno się myć codziennie w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego mydła. Po prysznicu lub kąpieli należy osuszyć skórę, zwłaszcza między palcami, aby uniknąć rozwoju infekcji grzybiczej.

Pielęgnacja skóry głowy 

Należy unikać szamponów zawierających siarczany i alkohol ze względu na możliwe podrażnienie skóry. Mycie szamponem powinno odbywać się poprzez delikatne masowanie skóry głowy w celu usunięcia wszystkich martwych komórek.

Produkty do pielęgnacji skóry dla nastolatków nie powinny zawierać alkoholu, aby nie podrażniać i nie wysuszać skóry. Należy co najmniej dwa razy dziennie przemywać twarz ciepłą wodą, aby zapobiec zatykaniu się porów i powstawaniu wyprysków.

Pielęgnacja skóry noworodków polega na codziennej kąpieli bez środków myjących. Raz lub dwa razy w tygodniu można umyć dziecko specjalnym mydłem dla niemowląt. Skóry noworodka nie należy wycierać gąbką lub rękawicą, a tylko osuszać miękkim ręcznikiem.

12

Pielęgnacja skóry latem

Letnia pielęgnacja skóry powinna obejmować ochronę przeciwsłoneczną, aby uniknąć powstawania zmarszczek, plam starczych i zmniejszyć ryzyko raka skóry. Dermatolodzy nie zalecają długotrwałej ekspozycji na słońce, zwłaszcza w godzinach 10-16, kiedy promienie słoneczne są najmocniejsze.

Podczas upałów skóra traci dużo wilgoci, dlatego ważne jest, aby pić wystarczającą ilość wody i stosować kremy nawilżające. Należy unikać toników, ponieważ mogą one zatykać pory. Zaleca się branie chłodnego prysznica zamiast gorącej kąpieli, aby uniknąć przegrzania skóry i pojawienia się zaczerwienienia.

13

Pielęgnacja skóry zimą

Zimą należy codziennie nawilżać skórę, ponieważ zimne powietrze i wiatr mogą ją wysuszać. Zaleca się stosowanie kremów z dużą zawartością składników nawilżających (gliceryna lub kwas hialuronowy).

Zimowa pielęgnacja skóry powinna obejmować ochronę przeciwsłoneczną, ponieważ promienie UV uszkadzają skórę również w sezonie zimowym. Przy zimnym i silnym wietrze należy powstrzymać się od zabiegów kosmetologicznych, które uszkadzają barierę ochronną skóry (na przykład peelingi kwasowe).

14

Pielęgnacja skóry jesienią i wiosną

Jesień i wiosna to pory przejściowe, podczas których skóra staje się bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia. Do prawidłowej pielęgnacji skóry jesienią i wiosną konieczne jest stosowanie środków nawilżających i łagodnych środków myjących, a także ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym.

Dermatologiczna w Doctorpro Wrocław

Jak prawidłowo dbać o skórę twarzy i ciała?
Jak prawidłowo dbać o skórę twarzy i ciała?
Adres
ul. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, 40, 50-457 Wrocław, Polska
Nr telefonu
Harmonogram
Pn-Pt: 8:00-20:00
Sob: 8:00-15:00
5 of 5 na podstawie 1 ocena
Jak prawidłowo dbać o skórę twarzy i ciała?
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Komentarze

Dodaj komentarz

Alina 1 rok temu
Dzień dobry, czy są jakieś szczegółowe wytyczne dotyczące pielęgnacji skóry trądzikowej?
Odpowiedz
Witam. W przypadku trądziku dermatolog przepisuje maści lecznicze lub kremy mające na celu wyeliminowanie stanu zapalnego i zaczerwienienia. Ponadto konieczne jest codzienne dokładne oczyszczanie skóry i unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce, która może pogorszyć stan skóry i prowadzić do powstawania blizn.
Irena 1 rok temu
Dzień dobry. Co oznacza kompleksowa pielęgnacja twarzy?
Odpowiedz
Witam. Kompleksowa pielęgnacja twarzy to różne środki i zabiegi nakierowane na poprawę zdrowia i wyglądu cery. Etapy pielęgnacji skóry twarzy obejmują oczyszczanie, tonizowanie, nawilżanie, peeling i stosowanie ochrony przeciwsłonecznej.
Dominika 1 rok temu
Dzień dobry. Jak prawidłowo dbać o cerę naczynkową?
Odpowiedz
Witam. W przypadku cery naczynkowej konieczne jest stosowanie produktów z antyoksydantami, które chronią skórę przed uszkodzeniami. Należy unikać stosowania środków myjących zawierających składniki o agresywnym działaniu (na przykład alkohol).
Wioletta 1 rok temu
Dzień dobry, jaka pielęgnacja skóry jest zalecana przy atopowym zapaleniu skóry u dorosłych?
Odpowiedz
Witam. Przy atopowym zapaleniu skóry konieczne jest stosowanie emolientów (środków nawilżających) na skórę dwa lub trzy razy dziennie. W przypadku poważnych zmian skórnych lekarz może przepisać terapię sterydową.
Milena 1 rok temu
Dzień dobry. Jakie produkty są dostępne do pielęgnacji skóry wokół stomii?
Odpowiedz
Witam. Do pielęgnacji skóry wokół stomii stosuje się środki myjące i ochronne (zapobiegające kontaktowi skóry z treścią jelitową) i kremy zmniejszające podrażnienia skóry.
Używamy plików cookie, aby wyświetlać spersonalizowane treści i analizować ruch na stronie. Klikając 'Akceptuj', zgadzasz się z Polityką wykorzystywania plików cookie.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies