+48 800 003 033

Trądzik: rodzaje, objawy i sposoby leczenia

Trądzik: rodzaje, objawy i sposoby leczenia
dermatologia
Zaktualizowano: 23 February 2024
Czytać 8 minut Opublikowano: 08 August 2023 1567
Trądzik dotyka około 9,4% ludzi, co czyni go ósmą najczęściej występującą chorobą na świecie.

Trądzik często dotyka nastolatki w wieku 12–18 lat, ale u 20–40% kobiet trądzik pojawia się po raz pierwszy po 25. roku życia.

Co to jest trądzik?

Trądzik to przewlekła choroba skóry, w której dochodzi do zapalenia gruczołów łojowych znajdujących się w skórze, u podstawy mieszka włosowego. Gruczoły łojowe produkują sebum i są wrażliwe na hormony płciowe – androgeny (testosteron i jego pochodne). Gdy poziom androgenów wzrasta, zwiększa się produkcja sebum.

Etapy rozwoju trądziku:

 1. wzrost rozmiaru gruczołu łojowego;
 2. zwiększone wydzielanie sebum;
 3. zatkanie porów łojem zmieszanym ze zrogowaciałymi łuskami mieszka włosowego (tworzenie się zaskórników);
 4. kolonizacja drobnoustrojów i stan zapalny. W zatkanym gruczole łojowym aktywnie namnażają się bakterie Cutibacterium acnes, żywiące się łojem. Wydzielają enzymy i inne substancje, które powodują miejscowe podrażnienie i stan zapalny skóry. Stan zapalny może być powierzchowny lub głęboki, pozostawiający blizny na skórze.

W przypadku wystąpienia wysypki, zaczerwienienia lub przebarwienia skóry należy skonsultować się z dermatologiem. Lekarz zbierze wywiad, przeanalizuje dolegliwości, zbada skórę i w razie potrzeby wykona dermatoskopię (badanie skóry za pomocą optycznego urządzenia powiększającego).

Przyczyny trądziku

Główną przyczyną trądziku jest podwyższony poziom androgenów we krwi lub duża wrażliwość receptorów gruczołów łojowych na ich działanie (przy prawidłowym poziomie androgenów). Inne przyczyny trądziku to:

 • predyspozycje genetyczne;
 • wirusy, grzyby i bakterie;
 • nadmierne wydzielanie sebum;
 • tarcie i nacisk na skórę;
 • wysoka wilgotność powietrza;
 • niewłaściwie dobrane produkty do pielęgnacji skóry;
 • kontakt skóry z brudnymi przedmiotami i rękami.

Przyjmowanie leków zawierających lit, testosteron lub kortykosteroidy może zwiększyć ryzyko wystąpienia trądziku. Palenie papierosów i narkotyki osłabiają układ odpornościowy i przyczyniają się do rozwoju chorób dermatologicznych (włączając trądzik).

Na rozwój trądziku ma również wpływ wysoki poziom cukru we krwi. Aby obniżyć cukier, trzustka produkuje więcej insuliny, co prowadzi do zwiększenia produkcji sebum i pojawienia się trądziku.

Trądzik hormonalny występuje u jednej na dwie kobiety w wieku od 20 do 29 lat i u jednej na cztery kobiety w wieku od 40 do 49 lat. Otwarte i zamknięte zaskórniki i grudki tworzą się w dolnej części policzków i wzdłuż dolnej linii szczęki. Trądzik jest spowodowany wysokim poziomem androgenów, zespołem policystycznych jajników, wahaniami poziomu hormonów przed miesiączką oraz zmianami hormonalnymi spowodowanymi ciążą lub menopauzą.

Objawy trądziku

Główne objawy trądziku to zaskórniki (jasne guzki), grudki (zapalne guzki pod skórą) i krosty (wypełnione ropą pryszcze) na czole, policzkach, brodzie, klatce piersiowej i plecach. Inne objawy trądziku to:

 • rozszerzone pory;
 • zwiększone przetłuszczanie się skóry twarzy i głowy;
 • czerwonofioletowe plamy na skórze po trądziku;
 • blizny, doły na skórze o gładkich lub rozdartych brzegach.

Trądzik może prowadzić do powstawania zapalnych obszarów skóry, które bolą przy uciskaniu lub dotykaniu. Powoduje on też przebarwienia skóry, w tym zaczerwienienie, hipopigmentację (jasne plamy) i hiperpigmentację (ciemne plamy).

Etapy trądziku wyróżnia się w zależności od liczby zaskórników i krost, obecności guzków i cyst na skórze:

 • trądzik I stopnia – charakteryzuje się występowaniem na skórze nie więcej niż 30 zaskórników i 10 grudek. W przypadku trądziku łagodnego nie powstają blizny lub bliznowce;
 • trądzik II stopnia – charakteryzuje się występowaniem na skórze więcej niż 30 zaskórników, do 10 grudek i do trzech węzłów podskórnych). W przypadku trądziku umiarkowanego na skórze mogą być obecne blizny;
 • trądzik III stopnia – charakteryzuje się obecnością więcej niż trzech węzłów lub cyst, dużej liczby zaskórników i grudek). Ciężki trądzik wiąże się z powikłaniami – obecnością blizn na skórze.

Drugi i trzeci stopień skutkuje trądzikiem „wtórnym”, który obejmuje rozszerzone pory, blizny, pigmentowane lub czerwone (rumień) plamy w miejscu trądziku, które nie znikają przez długi czas. W zależności od nasilenia blizn i plam po trądziku na brodzie lub czole dermatolog zaleca leki lub zabiegi laserowe.

Możliwym powikłaniem trądziku jest sepsa (zatrucie krwi), której ryzyko wzrasta w przypadku samodzielnego wyciskania głębokich pryszczy, zwłaszcza w trójkącie nosowo-wargowym. Ze względu na liczne naczynia krwionośne, które łączą się z naczyniami mózgu, infekcja może dostać się do krwiobiegu i doprowadzić do zapalenia opon mózgowych.

Rodzaje trądziku

Trądzik najczęściej występuje na twarzy, dotykając głównie policzków, dolnej szczęki, czoła i skroni. Trądzik na plecach rozwija się u co drugiego pacjenta, a trądzik i zaskórniki na ramionach i klatce piersiowej diagnozowane są w około 15% przypadków.     

Rodzaje trądziku

Rodzaj trądziku

Przyczyny trądziku

Objawy trądziku

Otwarte zaskórniki (czarne kropki)

Pojawiają się w wyniku zatkania porów przez łój i zrogowaciałe łuski skóry. Pigment, melanina, nadaje zaskórnikom ciemny kolor.

Pojawiają się jako małe, czarne kropki, zwykle o średnicy nie większej niż kilka milimetrów i nie powodują bólu ani swędzenia. Zaskórniki otwarte występują zazwyczaj na twarzy.

Zamknięte komedony (milia)

Powstają one w wyniku nadczynności gruczołów łojowych, które zmieniają skład i ilość produkowanego sebum. Niedobór zdrowych lipidów prowadzi do powstawania białych zaskórników.

Trądzik komedonalny charakteryzuje się małymi, gęstymi, jasnymi guzkami pod skórą o średnicy od 1 do 3 mm.

Grudki

Z komedonów (przeważnie zamkniętych) powstają grudki. Mogą być spowodowane zmianami hormonalnymi w organizmie, mieć charakter wirusowy lub bakteryjny.

Pod skórą pojawiają się małe, zapalne, czerwonawe guzki, które mogą być bolesne przy uciskaniu.

Krostki

Pojawiają się one w trakcie „dojrzewania” grudek. Mogą być jednak spowodowane nadmierną potliwością, zmianami hormonalnymi przed miesiączką oraz niezdrową dietą.

Są to grudki z białą główką w środku, wypełnione ropą, którą można uwolnić po uciśnięciu. Krostki są bolesne i tkliwe przy palpacji oraz twarde w dotyku.

Węzły

Węzły mogą pojawić się w przypadku nieleczonych krost lub grudek, rozprzestrzeniania się zakażenia z krostki (podczas wyciskania) na okoliczne tkanki.

Głębokie podskórne pryszcze na twarzy, które są bolesne przy uciskaniu. W dotyku guzki są gęstsze niż grudki i zwykle przekraczają pięć mm średnicy. Kolor podskórnych guzków waha się od czerwonego do niebieskopurpurowego.

Cysty

Zwykle występują w przypadku zaburzeń hormonalnych, mogą też pojawić się u osób z predyspozycjami genetycznymi.

Są to podskórne guzki wypełnione ropą. Zewnętrznie cysty przypominają czyraki. Po otwarciu i wygojeniu cyst na skórze pozostają jamy (blizny zanikowe). W niektórych przypadkach po trądziku torbielowatym na skórze mogą powstać blizny przerostowe lub keloidy (nadmiar skóry).

Przy postaci grudkowo-krostkowej trądziku na skórze najpierw pojawiają się małe różowoczerwone guzki, a później w środku powstają krosty z ropną zawartością.

Rodzaje trądziku

Rodzaje trądziku

Istnieje również trądzik grzybiczy, wywołany przez grzyby, któremu towarzyszy niewielka czerwona wysypka na klatce piersiowej i twarzy.

Trądzik u niemowląt

Trądzik u niemowląt rozwija się zwykle w ciągu 2 do 4 tygodni po urodzeniu i objawia się małymi zapalonymi pryszczami na twarzy, szyi, plecach i klatce piersiowej. U niemowląt trądzik jest zwykle spowodowany działaniem hormonów matki przed urodzeniem dziecka.

W przypadku trądziku noworodkowego pielęgnacja polega na codziennym myciu twarzy dziecka ciepłą wodą i delikatnym mydłem nawilżającym (bez lotionów, maści i olejków). Po umyciu należy delikatnie osuszyć skórę dziecka, bez tarcia i uciskania zmian.

Trądzik u nastolatków

Trądzik u nastolatków rozwija się z powodu nadmiaru androgenów i objawia się zaskórnikami, grudkami i krostami na twarzy, szyi, ramionach, klatce piersiowej i plecach. Leczenie trądziku może obejmować stosowanie m.in:

 • nadtlenku benzoilu – zmniejsza on wydzielanie sebum i ma właściwości antybakteryjne;
 • kwasu azelainowego lub salicylowego – zmniejszają one obrzęk, są stosowane w leczeniu przebarwień skóry i zabijają bakterie;
 • retinoidy na trądzik – zapobiegają zatykaniu się mieszków włosowych;
 • środki antyandrogenne – przepisywane w celu zablokowania działania hormonów androgenicznych na gruczoły łojowe.

W przypadku zmian guzkowych i cystowych zastrzyki sterydowe mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny i złagodzić ból. Lekarz może również zalecić mezoterapię twarzy – wstrzykiwanie pod skórę witamin i mikroelementów. Leczenie farmakologiczne trądziku może obejmować leki przeciwbakteryjne do zwalczania infekcji.

Nowoczesne schematy leczenia trądziku

W pozbyciu się trądziku pomaga lekarz dermatolog, który po ustaleniu przyczyny, rodzaju i stopnia trądziku dobiera rodzaj terapii.

Nowoczesne schematy leczenia trądziku

Terapia

Stopień nasilenia trądziku

Lekki

Średni

Ciężki

Komedalna

Grudkowo-krostkowa

Grudkowo-krostkowa

Węzłowa (guzkowa)

Węzłowa (guzkowa)

Leki pierwszego wyboru

Retinoidy stosowane miejscowo

Miejscowe retinoidy i miejscowe antybiotyki

Antybiotyki, miejscowe retinoidy i/lub nadtlenek benzoilu

Antybiotyki, miejscowe retinoidy i/lub nadtlenek benzoilu

Izotretynoina

Alternatywa

Kwas azelainowy lub salicylowy

Miejscowo stosowane retinoidy i/lub nadtlenek benzoilu

Antybiotyki systemowe, miejscowo stosowane retinoidy i/lub nadtlenek benzoilu

Izotretynoina. Retinoidy miejscowe i/lub nadtlenek benzoilu lub antybiotyki miejscowe

Duże dawki antybiotyku, miejscowe retinoidy i nadtlenek benzoilu

Dla kobiet

Leki hormonalne (antyandrogeny, doustne środki antykoncepcyjne). Miejscowo stosowane retinoidy i/lub nadtlenek benzoilu lub miejscowo stosowane antybiotyki

Leki hormonalne (antyandrogeny, doustne środki antykoncepcyjne). Alternatywnie: retinoidy miejscowe i/lub nadtlenek benzoilu lub antybiotyki miejscowe

Leki hormonalne (antyandrogeny, doustne środki antykoncepcyjne). Alternatywa: retinoidy miejscowe i/lub nadtlenek benzoilu lub antybiotyki miejscowe

Dermatolog zaleci również dietę przeciwtrądzikową, która polega na unikaniu pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym (biały ryż, cukier, makaron), czekolady, a także nabiału, tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans.

 w przypadku trądziku musi zawierać:

 • węglowodany złożone (pełne ziarna, nieprzetworzone owoce i warzywa, rośliny strączkowe);
 • pokarmy zawierające cynk (wołowina, owoce morza, pestki dyni, soczewica, nerkowce);
 • witaminę A (brzoskwinie, marchew, brokuły, melony);
 • witaminę E (ryby, krewetki, awokado, szparagi, szpinak);
 • antyoksydanty (borówki, jeżyny, żurawina, śliwki, maliny).

Ponadto przy trądziku zaleca się włączenie do diety kwasów tłuszczowych omega-3, które znajdują się w rybach łososiowatych, makreli, nasionach lnu i chia oraz soi. Spożywanie diety na trądzik pomoże zmniejszyć stan zapalny i zapobiec pogłębianiu się trądziku.

Mycie skóry na policzkach nie częściej niż dwa razy dziennie ciepłą wodą i specjalnym produktem (żel, pianka) przeznaczonym do skóry trądzikowej pomoże zmniejszyć ryzyko zaostrzenia trądziku i pojawienia się nowych pryszczy. Ważne jest, aby produkt kosmetyczny został dobrany przez lekarza dermatologa, ponieważ każdy produkt ma inny skład i może być indywidualnie przeciwwskazany.

Zapobieganie trądzikowi:

 • unikaj peelingów do twarzy i ciała, jeśli masz trądzik (peelingi mogą doprowadzić do rozprzestrzenienia się infekcji i pojawienia się nowego stanu zapalnego);
 • nie wyciskaj samodzielnie krost. Wyciskanie ropy z krost może prowadzić do powstania blizny;
 • zawsze usuwaj makijaż przed pójściem spać (zapobiega zatykaniu porów);
 • staraj się mniej dotykać twarzy rękami;
 • trzymaj telefon tak, aby nie dotykał twarzy podczas rozmowy;
 • myj ręce przed nałożeniem produktów do pielęgnacji twarzy lub makijażu;
 • regularnie myj pędzle do makijażu;
 • stosuj specjalne kosmetyki na trądzik, które nie zawierają tłuszczów i substancji powodujących zatykanie porów. Kosmetyki powinny być oznaczone jako „niekomedogenne”;
 • staraj się unikać stresu (zwiększa on poziom kortyzolu i adrenaliny, co prowadzi do nadmiernego wydzielania sebum).

W przypadku trądziku na czole i brodzie należy unikać długotrwałej ekspozycji na słońce, ponieważ promienie słoneczne prowadzą do zwiększonej aktywności gruczołów łojowych. Jeśli stosujesz zewnętrzne retinoidy lub niedawno zakończyłeś kurację leczenia trądziku, ekspozycja na światło słoneczne może prowadzić do oparzeń skóry lub plam starczych. Podczas stosowania retinolu obowiązkowo należy stosować ochronę przeciwsłoneczną.

Laserowe leczenie trądziku

Blizny po trądziku i bliznowce można usunąć za pomocą laseroterapii.

Laserowe leczenie trądziku:

 1. Dermatolog stosuje miejscowe znieczulenie na uszkodzoną skórę.
 2. Lekarz kieruje na blizny i bliznowce pozostałe po trądziku wiązkę światła o wysokiej częstotliwości i „odparowuje” je pod wpływem wysokiej temperatury.
 3. Pod wpływem działania lasera niszczone są patologiczne obszary skóry, co prowadzi do powstania „skorupy”, która odpada samoistnie w ciągu tygodnia.

Laseroterapia jest przeciwwskazana w przypadku nowotworów skóry, zaburzeń krzepnięcia krwi, infekcji skórnych oraz gorączki. Usuwania laserowego nie stosuje się w przypadku stanów zapalnych skóry (w tym „aktywnego” trądziku) ze względu na ryzyko pogorszenia i progresji choroby.

Dermatologia w Doctorpro Łódź

Trądzik: rodzaje, objawy i sposoby leczenia
Adres
ul. Stefana Jaracza 64, 90-251 Łódź, Polska. Opera Park
Nr telefonu
Harmonogram
Pon-Sob: 8:00-20:00

Popularne pytania

Jak leczyć trądzik u nastolatka?

Sposób leczenia trądziku u nastolatka zależy od stopnia zaawansowania choroby. W przypadku łagodnego trądziku (do 30 zaskórników i 10 krostek na skórze) można stosować zewnętrzne preparaty na trądzik, takie jak produkty na bazie kwasu azelainowego lub retinoidy. W każdym przypadku należy najpierw umówić się na wizytę do dermatologa, ponieważ tylko lekarz może zalecić skuteczne leczenie.

Czy blizny potrądzikowe można usunąć?

Blizny potrądzikowe mogą być znacznie mniej widoczne dzięki zabiegom takim jak złuszczanie laserowe, peelingi chemiczne, mikrodermabrazja oraz wstrzykiwanie pod skórę kolagenu, tkanki tłuszczowej lub kwasu hialuronowego. Do korekcji blizn potrądzikowych można również wykorzystać techniki chirurgiczne. Przy wyborze odpowiedniej metody usuwania blizn bierze się pod uwagę rodzaj blizny, jej nasilenie oraz typ skóry.

Jaka powinna być dieta przy trądziku?

Dieta przy trądziku polega na spożywaniu pokarmów o niskim indeksie glikemicznym, które nie powodują gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi. Do pokarmów zakazanych należą wszelkie wyroby piekarnicze i cukiernicze, ziemniaki, ryż i inne zboża, a także soki i napoje gazowane z dodatkiem cukru. Według wielu badań codzienne spożywanie mleka krowiego przyczynia się również do rozwoju trądziku.

Jak wybrać peeling przy trądziku?

W przypadku trądziku można zastosować peeling Jessnera lub peeling z kwasami AHA (glikolowym, mlekowym, jabłkowym, winowym lub cytrynowym), peelingi azelainowe lub salicylowe (B-hydroksykwasy). Dobór peelingu jest indywidualny i zależy od przyczyn, stopnia i rodzaju trądziku. Peelingi w przypadku trądziku nie powinny być wybierane samodzielnie ze względu na ryzyko powikłań (progresja choroby, stan zapalny skóry, rozprzestrzenianie się infekcji na zdrową skórę).

Trądzik noworodka – kiedy ustępuje?

Trądzik noworodkowy zazwyczaj ustępuje samoistnie do 4–6. miesiąca życia. Jeśli skóra dziecka jest odpowiednio pielęgnowana, nie pozostają po nim żadne blizny ani bliznowce. Jeśli choroba postępuje, należy skonsultować się z dermatologiem lub pediatrą.

Jak odróżnić u noworodka trądzik od alergii?

Trądzik powoduje pojawienie się na skórze dziecka małych, czerwonych grudek, które czasami mają białą końcówkę, podczas gdy alergie zwykle objawiają się płaską, bezropną wysypką. Jednak tylko pediatra lub dermatolog dziecięcy podczas badania może odróżnić u noworodka trądzik od alergii.

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Trądzik: rodzaje, objawy i sposoby leczenia
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie dermatologowi
«Doctorpro»

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Stefania 6 miesięcy temu
Witam, mam ropne krostki na policzkach, czole i brodzie. Byłam u dermatologa, lekarz stwierdził, że to trądzik. Czy mogą mi Państwo poradzić, jakich ziół używać do mycia twarzy, gdy mam trądzik? Czy trądzik można leczyć środkami medycyny ludowej?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Dzień dobry, na trądzik można stosować aloes, olejek z drzewa herbacianego, zieloną herbatę, ale tylko po konsultacji z dermatologiem. Nie da się wyleczyć trądziku środkami medycyny ludowej, bez leków. Samodzielne leczenie może doprowadzić do zaostrzenia trądziku i pojawienia się nowych krost.
Helena 7 miesięcy temu
Witam, u dziecka (1 miesiąc) na rączkach i pupie pojawiła się mała czerwona wysypka, dziecko stało się drażliwe i niespokojne. Co to może być? Jak odróżnić trądzik od alergii u noworodka?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
7 miesięcy temu
Dzień dobry, trądzik powoduje powstawanie na skórze krost wypełnionych ropą, natomiast potówki i alergie wywołują duże czerwone plamy lub małe różowoczerwone wysypki. Jednak wysypka u noworodka może być również spowodowana egzemą, liszajem, ospą wietrzną, szkarlatyną, odrą, świerzbem, mięczakiem zakaźnym. W celu ustalenia przyczyny wysypki konieczna jest konsultacja z pediatrą.
Maria 8 miesięcy temu
Witam, od trzech lat cierpię na trądzik. Jednak ostatnio zaczęłam zauważać, że wiosną zwiększa się liczba pryszczy na mojej twarzy. Dlaczego wiosną nasila się trądzik?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
8 miesięcy temu
Witamy, zaostrzenie trądziku na wiosnę jest spowodowane spadkiem odporności. W okresach zaostrzeń konieczne jest dostosowanie przebiegu leczenia trądziku, aby zmniejszyć liczbę krost. Dermatolog może również zalecić dietę przeciwzapalną, unikanie ostrych przypraw, wędzonych, pikantnych i smażonych potraw.
Olga 9 miesięcy temu
Dobry wieczór. Słyszałam, że twarz wymaga szczególnej pielęgnacji w przypadku stanów zapalnych i zaczerwienień. Jak powinnam myć twarz, gdy mam trądzik? Jak mam dobrać produkty do pielęgnacji?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
9 miesięcy temu
Witamy, jeśli ma Pani trądzik, do mycia twarzy należy używać produktów bez mydła. Konieczne jest również używanie ciepłej wody (gorąca i zimna woda może podrażniać skórę i powodować zaostrzenia). Nie należy myć twarzy dwa razy dziennie ze względu na ryzyko zwiększenia suchości skóry. Dobór preparatów do pielęgnacji skóry trądzikowej najlepiej skonsultować z dermatologiem.
Roksana 10 miesięcy temu
Witam, mam czerwoną skórę na policzkach i dużo krostek, które swędzą. Wydaje mi się, że jest to trądzik. Czy mogliby Państwo powiedzieć, kto leczy trądzik: kosmetolog czy dermatolog? I czy w ogóle muszę się do kogoś zgłosić, czy jest jakiś uniwersalny lek na trądzik?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
10 miesięcy temu
Dzień dobry, w przypadku trądziku należy skonsultować się z dermatologiem, ponieważ kosmetolog nie zajmuje się leczeniem chorób skóry. Przebieg terapii dobierany jest indywidualnie w zależności od przyczyny trądziku, lokalizacji i ilości krost, wieku pacjenta oraz obecności chorób towarzyszących.
Marlena 11 miesięcy temu
Dzień dobry, jak odróżnić trądzik od potówek? Czym różnią się ich objawy? I jakich kremów mogę używać na wysypkę, żeby zniknęła? Z góry dziękuję.
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
11 miesięcy temu
Witamy, przy trądziku na twarzy zazwyczaj pojawiają się krostki wypełnione ropą. Poceniu się towarzyszy niewielka czerwona wysypka, która może rozprzestrzeniać się na brzuch, plecy, kończyny dolne i górne. W przypadku wystąpienia wysypki, pęcherzy, owrzodzeń lub zaczerwienienia skóry należy skonsultować się z dermatologiem, który po zbadaniu zmienionych chorobowo obszarów skóry postawi diagnozę i dobierze rodzaj terapii.
Maks 1 rok temu
Witam, mam 15 lat i ostatnio zauważyłam na swoim czole kilka pryszczy. Miałam zamiar umówić się na wizytę u dermatologa, ale myślę, że najpierw muszę się przebadać. Jakie hormony powinien zbadać mężczyzna w przypadku trądziku?
Odpowiedz
Witamy, jeśli ma Pan trądzik, to powinien Pan skonsultować się z dermatologiem, który po zbadaniu skóry i zebraniu wywiadu przepisze niezbędne badania laboratoryjne. Lekarz może skierować na badania poziomu testosteronu, androgenów, insuliny, progesteronu oraz hormonów tarczycy (tyreostymulujących, trójjodotyroniny i wolnej tyroksyny).
Żaneta 1 rok temu
Dzień dobry. Zauważyłam, że po zjedzeniu czegoś słodkiego nasila się mój trądzik i zwiększa się wysypka. Jak słodycze wpływają na trądzik? Czy muszę je całkowicie wyeliminować z diety?
Odpowiedz
Dzień dobry, rafinowana żywność i cukier prowadzą do nagromadzenia insuliny we krwi. Z powodu zwiększonego poziomu insuliny zmienia się poziom androgenów (męskich hormonów), co powoduje przyspieszoną produkcję sebum (zatykanie porów). Dlatego jedzenie słodyczy może prowadzić do zaostrzenia trądziku i nasilenia objawów.
Matylda 1 rok temu
Witam, mam silny trądzik, mam 35 lat i nigdy wcześniej go nie miałam. Proszę mi powiedzieć, jakie badania powinna wykonać kobieta w przypadku trądziku?
Odpowiedz
Dzień dobry, przed wizytą u dermatologa nie musi Pani wykonywać żadnych badań. Lekarz zbada skórę i w razie potrzeby skieruje Panią na badania laboratoryjne krwi, aby ustalić przyczynę i dobrać rodzaj terapii.
Helena 1 rok temu
Dzień dobry, jak szybko usunąć trądzik? Czy jakieś środki medycyny ludowej mogą pomóc?
Odpowiedz
Witamy, w szybkim usunięciu trądziku pomoże lekarz dermatolog. Stosowanie środków medycyny ludowej jest nieskuteczne i niebezpieczne, może prowadzić do postępu choroby i pojawienia się nowego trądziku.
Antonina 1 rok temu
Dobry wieczór, będzie mi bardzo miło, jeśli otrzymam odpowiedź na pytanie: w jakim wieku kończy się trądzik? Od kilku lat poddaję się leczeniu, ale nie widzę żadnych efektów.
Odpowiedz
Witamy, trądzik spowodowany okresem dojrzewania kończy się zazwyczaj do 21. roku życia. Jednak trądzik może nie ustąpić samoistnie, jeśli przyczyną nie jest dojrzewanie. Zaburzenia równowagi hormonalnej, predyspozycje genetyczne, zła dieta mogą prowadzić do trądziku, który nie znika z wiekiem.
Artur 1 rok temu
Witam, na twarzy i klatce piersiowej mam czerwony trądzik, który przy ucisku sprawia mi ból i dyskomfort. Czy mogą Państwo mi poradzić, jak usunąć trądzik zapalny?
Odpowiedz
Dzień dobry, dermatolog pomoże Pani usunąć trądzik zapalny po określeniu przyczyny i stopnia jego zaawansowania. Lekarz może przepisać leki antybakteryjne, kremy lub maści z retinolem, kwasem azelainowym, a także zalecić dietę.
Halina 1 rok temu
Witam, mam dziwne blizny i nierówną skórę po trądziku. Czy mogą Państwo mi poradzić, jak wygładzić skórę po trądziku? Czy wystarczy po prostu poczekać, czy samo przejdzie? Dziękuję.
Odpowiedz
Witamy, laseroterapia pomoże wygładzić skórę po trądziku. Naświetlanie laserem jest nieurazowe, ponieważ wiązka usuwa tylko patologiczną tkankę. Nie ma ryzyka krwawienia, ponieważ laser natychmiast uszczelnia naczynia, a gojenie nie trwa dłużej niż tydzień.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies