Trądzik jest przewlekłą chorobą skóry, której towarzyszy pojawienie się na skórze plam, zapalnych guzków, zaskórników, pęcherzyków i krost. Najczęściej trądzik rozwija się u nastolatków w okresie dojrzewania, a także u kobiet podczas zmian hormonalnych (w szczególności w okresie ciąży, laktacji i menopauzy).
Lekarze w Centrum Medycznym Doctorpro Wrocław zajmują się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką trądziku pospolitego we Wrocławiu. Rejestracja na konsultację lekarską oraz diagnostykę schorzeń dermatologicznych dostępna jest przez całą dobę.
Przyczyny trądziku
Główną przyczyną trądziku jest nadmierne wydzielanie sebum (łoju), które prowadzi do zatkania gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Zablokowany przewód łojowy stwarza dogodne warunki do rozwoju infekcji. W zależności od rodzaju drobnoustroju chorobotwórczego, który wniknął do gruczołu łojowego, wyróżnia się trądzik bakteryjny i grzybiczy. Inne przyczyny trądziku:
- dziedziczne predyspozycje do chorób dermatologicznych;
- czynne lub bierne palenie tytoniu;
- nadużywanie alkoholu;
- zażywanie narkotyków;
- choroby endokrynologiczne (w szczególności nadczynność tarczycy, wole guzkowe);
- wysoka wilgotność powietrza;
- zespół policystycznych jajników;
- niekontrolowane przyjmowanie leków (np. kortykosteroidów);
- noszenie odzieży wykonanej z materiałów syntetycznych;
- przewlekły stres fizyczny lub psychiczny.
Trądzik grzybiczy na twarzy występuje z powodu nadmiernego wzrostu i namnażania się grzyba Malassezia na skórze, co prowadzi do stanu zapalnego i powstawania małych i swędzących pryszczy. Tłuste lub olejowe kosmetyki mogą zwiększać ryzyko zatykania porów i przyczyniać się do nadmiernej produkcji sebum. Produkty do pielęgnacji skóry zawierające agresywne składniki mogą podrażniać skórę, sprzyjać stanom zapalnym i powodować trądzik na plecach i brzuchu.
Trądzik hormonalny może być spowodowany nadmiarem lub niedoborem estrogenu, progesteronu, testosteronu, insuliny, kortyzolu i prolaktyny. Trądzik hormonalny może być również spowodowany brakiem równowagi hormonów tarczycy (tyroksyny i trójjodotyroniny), co wpływa na ogólny metabolizm i stan skóry.
Trądzik hormonalny u kobiet często występuje z powodu braku równowagi androgenów, ponieważ hormony stymulują gruczoły łojowe i zwiększają produkcję sebum. Powoduje to zatykanie porów i tworzy środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii.
Objawy i etapy trądziku
Trądzik może występować na twarzy (w szczególności na policzkach, czole, brodzie), plecach, brzuchu, kończynach dolnych i górnych. Objawy trądziku na ciele:
- zwiększone przetłuszczanie się skóry;
- pieczenie i mrowienie skóry;
- swędzenie i stan zapalny dotkniętych obszarów;
- podwyższona miejscowa temperatura w obszarze trądziku;
- pęcherze wypełnione krwią, płynem lub limfą;
- żółte, białe lub czarne rozszerzone pory;
- zaognione czerwone guzki i podskórne guzy;
- krosty na twarzy lub ciele.
Trądzik piorunujący jest częściej diagnozowany u dorastających chłopców i charakteryzuje się występowaniem dużych zaskórników, które zwykle znajdują się na plecach i klatce piersiowej. Trądzik u nastolatków i mężczyzn występuje zazwyczaj z powodu zmian poziomu hormonów, objawiających się głębokimi owrzodzeniami, gorączką i zapaleniem stawów.
W zależności od rodzaju i liczby pryszczy wyróżnia się trzy stadia trądziku. Etapy rozwoju trądziku:
- Łagodny. W pierwszym stadium trądziku na skórze dominują zaskórniki i niewielka liczba zapalnych guzków (krost).
- Umiarkowany. W drugim etapie na skórze mogą pojawić się podskórne guzki i krosty.
- Ciężki. Ciężka postać trądziku, w której rozwijają się cysty i guzki, które są zwykle gęste i bolesne.
Otwarte i zamknięte zaskórniki, grudki i krosty znikają bez śladu. Konsekwencje ciężkiego trądziku, który charakteryzuje się występowaniem cyst i guzków, mogą obejmować plamy, przebarwienia lub odbarwienia skóry. Trądzik może powodować blizny i bliznowacenie z powodu uszkodzenia skóry i tkanki łącznej spowodowanego stanem zapalnym, który zakłóca normalne gojenie się tkanek.
Rodzaje trądziku
Niezależnie od rodzaju choroby patogeneza trądziku obejmuje cztery etapy: hiperkeratozę (zwiększoną produkcję keratyny), nadmierne wydzielanie sebum, penetrację i rozmnażanie patogenów w mieszkach włosowych oraz rozwój procesu zapalnego. Trądzik jest klasyfikowany w zależności od lokalizacji: może występować na twarzy, głowie i ciele. Istnieje kilka rodzajów trądziku, z których każdy charakteryzuje się pewnymi cechami dotyczącymi wyglądu zmian, ich lokalizacji (na przykład na brodzie, plecach) oraz głębokości.
Rodzaje trądziku na twarzy i ciele | ||
Rodzaj trądziku | Przyczyna trądziku | Wygląd zewnętrzny |
Otwarte zaskórniki (wągry) | Nagromadzenie sebum, martwych komórek i pozostałości kosmetyków w porach skóry oraz ich utlenianie w kontakcie z powietrzem. | Czarne kropki o średnicy od jednego do dwóch mm. Trądzik na policzkach i czole nie powoduje swędzenia, pieczenia, bólu ani mrowienia. |
Zaskórniki zamknięte | Trądzik zaskórnikowy występuje z powodu nadczynności gruczołów łojowych i nadmiernej produkcji sebum. | Żółte lub białe guzki podskórne o średnicy nieprzekraczającej dwóch do trzech mm. |
Trądzik grudkowy | Wniknięcie patogennego mikroorganizmu (zwykle bakterii) do zamkniętego zaskórnika prowadzi do rozwoju procesu zapalnego w tkankach. | Zapalone czerwone guzki zlokalizowane pod skórą. Trądzik pojawia się na dolnej części twarzy i klatki piersiowej, jest bolesny w badaniu palpacyjnym. |
Trądzik krostkowy | „Dojrzewanie” grudek następuje w wyniku procesu zapalnego, namnażania się patogenów i działania hormonów. | Jasnoczerwone pryszcze z ropą gromadzącą się w środku (skutkuje to pojawieniem się żółtej główki na pryszczu). Trądzik krostkowy może występować na nogach, ramionach i twarzy. Krosty bolą po naciśnięciu, są twarde i zwarte w dotyku. |
Trądzik guzkowy | Postać grudkowo-krostkowa trądziku występuje z powodu przedwczesnego lub niewłaściwego leczenia krost, rozprzestrzeniania się infekcji i stanu zapalnego w wyniku prób wyciskania lub nakłuwania trądziku. | Zaskórniki znajdują się głęboko pod skórą (w przeciwieństwie do grudek), bolą po naciśnięciu i mają średnicę do pięciu mm. Trądzik guzkowy na czole, plecach i nogach może być fioletowy, czerwony lub niebieski. |
Trądzik torbielowaty | Postać torbielowata (cystowa) trądziku występuje z powodu poważnych zaburzeń równowagi hormonalnej, predyspozycji genetycznych. | Podskórne, głębokie, gęste i twarde w dotyku formacje, które wyglądem przypominają czyraki. Cysty są wypełnione płynem (zwykle ropą i limfą). |
Diagnostyka trądziku na twarzy i ciele w Doctorpro Wrocław
Dermatolog pomaga mężczyznom i kobietom pozbyć się trądziku po ustaleniu przyczyny jego występowania oraz ilości, umiejscowienia i rodzaju zmian. Diagnoza trądziku na plecach, twarzy i kończynach obejmuje:
- badanie fizykalne. Lekarz bada skórę pod kątem zaczerwienienia, podrażnienia, wysypki i stanu zapalnego. Badanie pozwala odróżnić trądzik od innych chorób dermatologicznych (np. czyraków, zapalenia skóry);
- dermatoskopia. Polega na ocenie stanu skóry za pomocą dermatoskopu, urządzenia wyposażonego w kamerę, mikroskop i źródło światła.
W przypadku trądziku dermatolog przepisuje badania laboratoryjne w celu ustalenia przyczyny schorzenia. W zależności od objawów i historii chorób pacjenta lekarz może skierować na badania ogólne moczu i krwi, badania hormonalne oraz infekcje (wirusowe, bakteryjne, grzybicze). Na podstawie wyników testów i badań dermatolog przepisuje kurację przeciwtrądzikową.
Leczenie zaskórników otwartych we Wrocławiu
W leczeniu zaskórników otwartych stosuje się środki miejscowe (kremy, żele, maści i balsamy), które nakłada się na skórę. Przebieg terapii zaskórników:
- retinoidy. Są to pochodne witaminy A, które wspomagają regenerację skóry i oczyszczanie porów. Przyspieszają metabolizm komórkowy, pomagając złuszczać martwe komórki skóry, które mogą zatykać pory. Retinoidy zmniejszają również stan zapalny i poprawiają teksturę skóry;
- kwas azelainowy. Ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Kwas pomaga zmniejszyć wydzielanie sebum i oczyścić pory z zanieczyszczeń, pomaga wyrównać koloryt skóry;
- kwas salicylowy. Jest to kwas β-hydroksylowy, który wnika w pory i rozpuszcza zanieczyszczenia. Ma właściwości keratolityczne (pomaga złuszczać martwe komórki skóry) i przeciwzapalne (zmniejsza stan zapalny i zaczerwienienie).
Nie zaleca się wyciskania zaskórników. Zabieg ten może prowadzić do uszkodzenia skóry, infekcji i powstawania blizn, a także może zwiększać stan zapalny i prowokować postęp trądziku.
Leczenie zaskórników zamkniętych we Wrocławiu
W ramach leczenia zaskórników zamkniętych dermatolog może przepisać retinoidy (złuszczają wierzchnią warstwę skóry), kwas azelainowy (oczyszcza zatkane pory i zapobiega powstawaniu nowych zmian). Leczenie trądziku może obejmować keratolityki (np. kwas salicylowy, mlekowy lub glikolowy), które działają poprzez rozpuszczanie wiązań międzykomórkowych w warstwie rogowej naskórka, pomagają złuszczać martwe komórki i oczyszczać pory.
Leczenie trądziku grudkowego we Wrocławiu
Leczenie trądziku podskórnego ma na celu zmniejszenie stanu zapalnego i zapobieganie powstawaniu nowych grudek. Leczenie trądziku grudkowego może obejmować:
- leki przeciwbakteryjne. W przypadku trądziku antybiotyki zmniejszają obciążenie bakteryjne, co prowadzi do łagodzenia stanu zapalnego i redukcji liczby grudek;
- retinoidy. Pomagają oczyścić pory poprzez przyspieszenie metabolizmu komórkowego;
- nadtlenek benzoilu. Zmniejsza liczbę bakterii na skórze i pomaga złuszczać martwe komórki;
- terapia osoczem bogatopłytkowym (PRP). Polega na pobraniu własnej krwi pacjenta, a następnie rozdzieleniu jej na składniki w celu wstrzyknięcia oczyszczonego osocza bogatopłytkowego w dotknięte obszary skóry. PRP zawiera czynniki wzrostu, które przyspieszają gojenie się tkanek, redukują blizny i poprawiają ogólną kondycję skóry.
Trądzik można trwale wyleczyć w domu tylko za pomocą leków przepisanych przez dermatologa. Samodzielne leczenie trądziku za pomocą środków tradycyjnych jest nieskuteczne i może prowadzić do podrażnienia skóry, reakcji alergicznych i postępu choroby.
Leczenie trądziku krostkowego we Wrocławiu
Przebieg leczenia trądziku krostkowego u kobiet i mężczyzn jest złożony i może obejmować przyjmowanie leków przeciwbakteryjnych, nadtlenku benzoilu i retinoidów. Jeśli trądzik ma podłoże hormonalne, lekarz może dodatkowo przepisać leki normalizujące poziom estrogenów, testosteronu, prolaktyny i insuliny. Korzyści z hormonalnego leczenia trądziku:
- normalizacja poziomu hormonów;
- zmniejszenie procesu zapalnego w tkankach;
- ograniczenie produkcji sebum;
- zapobieganie zatykaniu porów.
W przypadku trądziku zaleca się przestrzeganie diety, ponieważ zmiana sposobu żywienia pomaga zmniejszyć stan zapalny, znormalizować poziom insuliny (wpływający na produkcję sebum) i dostarczyć organizmowi witamin i przeciwutleniaczy w celu utrzymania zdrowia skóry. W przypadku trądziku nie należy spożywać w dużych ilościach pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym (np. słodyczy, białego pieczywa) i tłustych produktów mlecznych. Dieta powinna być bogata w owoce, warzywa, chude mięso bez skóry i zdrowe tłuszcze (np. awokado, łosoś).
Leczenie trądziku torbielowatego we Wrocławiu
Na trądzik torbielowaty przepisuje się leki hormonalne, retinoidy stosowane miejscowo, antybiotyki i nadtlenek benzoilu. Terapia ma na celu zmniejszenie stanu zapalnego, eliminację patogenów, regulację produkcji sebum i zapobieganie powstawaniu nowych cyst. Kompleksowe podejście do leczenia trądziku torbielowatego pomaga zapobiegać powstawaniu głębokich blizn po zakończeniu terapii.
Leczenie trądziku guzkowego we Wrocławiu
Do leczenia trądziku guzkowego zazwyczaj stosuje się ogólnoustrojowe retinoidy, które działają poprzez zmniejszenie produkcji sebum, minimalizowanie stanu zapalnego i zapobieganie rozwojowi bakterii Cutibacterium acnes. Dodatkowo dermatolog może przepisać środki hormonalne, nadtlenek benzoilu i antybiotyki.
Na konsultację dermatologiczną i leczenie trądziku (zaskórniki zamknięte i otwarte, grudki, krosty, torbiele i guzki) we Wrocławiu można umówić się w Centrum Medycznym Doctorpro Wrocław, dzwoniąc pod podany na stronie numer telefonu lub korzystając z formularza wizyty.
Название | Цена |
51-Wizyta dermatologiczna pierwszorazowa | 240 zł |
52-Wizyta dermatologiczna kolejna | 240 zł |
53-Wizyta dermatologiczna + dermatoskopia | 240 zł |
1590-Konsultacja trychologiczna + trichoskopia | 220 zł |
48-Konsultacja dermatologiczna online | 240 zł |
49-Konsultacja dermatologiczna online (poza granicami Polski) | 240 zł |
55-Konsultacja dermatologiczna telefoniczna - kontynuacja leczenia | 150 zł |
1649-Kriochirurgia: usunięcie zmian skórnych (1 zmiana) DERM | 210 zł |
1650-Kriochirurgia: usunięcie zmian skórnych (każda następna zmiana) DERM | 100 zł |
1654-Pobranie materiału do badania histologicznego (biopsja) DERM | 250 zł |
1655-Pobieranie materiału do badań laboratoryjnych DERM | 30 zł |
3010 - Mezoterapia skóry głowy 1 zabieg preparat Dr. Cyj | 680 zł |
3011 - Mezoterapia skóry głowy 3 zabiegs preparat Dr. Cyj | 1730 zł |
3012 - Mezoterapia skóry głowy 5 zabiegów preparat Dr. Cyj | 2700 zł |
3013 - Mezoterapia skóry głowy 1 zabieg preparat Dermaheal | 400 zł |
3014 - Mezoterapia skóry głowy 3 zabiegi preparat Dermaheal | 1000 zł |
3015 - Mezoterapia skóry głowy 5 zabiegów preparat Dermaheal | 1600 zł |
3016 - Mezoterapia twarzy 1 zabieg preparat Dermaheal | 520 zł |
3017 - Mezoterapia twarzy 3 zabiegi preparat Dermaheal | 1300 zł |
3018 - Mezoterapia twarzy 5 zabiegów preparat Dermaheal | 2100 zł |
3019 - Mezoterapia twarz+szyja 1 zabieg preparat Dermaheal | 820 zł |
3020 - Mezoterapia twarz+szyja 3 zabiegi preparat Dermaheal | 2100 zł |
3021 - Mezoterapia twarz+szyja 5 zabiegów preparat Dermaheal | 3300 zł |
3022 - Mezoterapia pod oczy 1 zabieg preparat Dermaheal | 400 zł |
3023 - Mezoterapia pod oczy 3 zabiegi preparat Dermaheal | 1020 zł |
3024 - Mezoterapia pod oczy 5 zabiegów preparat Dermaheal | 1600 zł |
3025 - Mezoterapia twarzy 1 zabieg preparat RRS | 550 zł |
3026 - Mezoterapia twarzy 3 zabiegi preparat RRS | 1400 zł |
3027 - Mezoterapia twarzy 5 zabiegów preparat RRS | 2200 zł |
3028 - Mezoterapia twarz+szyja 1 zabieg preparat RRS | 900 zł |
3029 - Mezoterapia twarz+szyja 3 zabiegi preparat RRS | 2300 zł |
3030 - Mezoterapia twarz+szyja 5 zabiegów preparat RRS | 3600 zł |
3031 - Mezoterapia pod oczy oczy 1 zabieg preparat RRS | 390 zł |
3032 - Mezoterapia pod oczy oczy 3 zabiegipreparat RRS | 990 zł |
3033 - Mezoterapia pod oczy oczy 5 zabiegów preparat RRS | 1560 zł |
3034 - Osocze bogatopłytkowe twarz, 1 zabieg | 750 zł |
3035 - Pakiet: Osocze bogatopłytkowe twarz, 3 zabiegi | 1900 zł |
3036 - Pakiet: Osocze bogatopłytkowe twarz, 5 zabiegów | 3000 zł |
3037 - Osocze bogatopłytkowe skóra glowy , 1 zabieg | 740 zł |
3038 - Pakiet: Osocze bogatopłytkowe skóra glowy, 3 zabiegi | 1800 zł |
3039 - Pakiet: Osocze bogatopłytkowe skóra glowy, 5 zabiegów | 1960 zł |
3040 - Osocze bogatopłytkowe szyja, 1 zabieg | 720 zł |
3041 - Pakiet: Osocze bogatopłytkowe szyja, 3 zabiegi | 1800 zł |
3042 - Pakiet: Osocze bogatopłytkowe szyja, 5 zabiegów | 2800 zł |
3043 - Osocze bogatopłytkowe twarz + szyja, 1 zabieg | 1050 zł |
3044 - Pakiet: Osocze bogatopłytkowe twarz + szyja, 3 zabiegi | 2680 zł |
3045 - Pakiet: Osocze bogatopłytkowe twarz + szyja, 5 zabiegów | 4200 zł |
3046 - Kriomasaż cryo-s głowy | 275 zł |
3050: Usuwanie zmarszczek toksyną botulinową: lwia zmarszczka | 550 zł |
3051: Usuwanie zmarszczek toksyną botulinową: całe czoło | 800 zł |
3052: Usuwanie zmarszczek toksyną botulinową: zmarszczki poprzeczne czoła | 550 zł |
3053: Usuwanie zmarszczek toksyną botulinową: kurze łapki | 550 zł |
3054: Usuwanie zmarszczek toksyną botulinową: trzy okolіce (zmarszczki poprzeczne czoła, kurze łapki, lwia zmarszczka) | 1200 zł |
3055: Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową: pachy | 1700 zł |
3056: Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową: stopy | 1700 zł |
3057: Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową: dłonie | 1700 zł |
3058- Ostrzyknięcie blizny przerosłej/keloidów sterydem | 350 zł |
3059- Leczenie blizn/keloidów osoczem bogatopłytkowym | 300 zł |