+48 800 003 033

Sposoby diagnozowania i leczenia nadżerki szyjki macicy

Sposoby diagnozowania i leczenia nadżerki szyjki macicy
ginekologia
Zaktualizowano: 12 February 2024
Czytać 7 minut Opublikowano: 09 February 2024 342
Nadżerka szyjki macicy jest często diagnozowaną chorobą, która nie jest wymieniona w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Nadżerka szyjki macicy może obejmować łagodne lub złośliwe zmiany w nabłonku szyjki macicy.

Jak diagnozuje się nadżerkę szyjki macicy?

W prawidłowych warunkach powierzchnia szyjki macicy pokryta jest nabłonkiem płaskim, podczas gdy kanał szyjki macicy pokryty jest nabłonkiem walcowatym. Pomiędzy nabłonkiem płaskim i walcowatym znajduje się strefa przejściowa (strefa transformacji).

U młodych kobiet nabłonek walcowaty kanału szyjki macicy może być widoczny na powierzchni szyjki macicy (strefa transformacji jest przesunięta na zewnątrz), co jest normalne i nie wymaga leczenia. Diagnoza nadżerki szyjki macicy może również ujawnić choroby zapalne i zakaźne (zapalenie szyjki macicy przy bakteryjnych lub wirusowych chorobach wenerycznych), a także przedrakową atypię nabłonka szyjki macicy (dysplazję) i raka szyjki macicy.

Zmiany w nabłonku szyjki macicy diagnozuje ginekolog podczas badania. W razie potrzeby lekarz zaleci wykonanie dodatkowych badań:

Każda kobieta powinna raz w roku wykonać cytologię podczas standardowego badania ginekologicznego, aby wykluczyć zmiany przedrakowe i raka szyjki macicy. W razie potrzeby ginekolog zaleci wykonanie kolposkopii i biopsji (wycinka tkanki do analizy pod mikroskopem).

Czym grozi nieleczona nadżerka szyjki macicy?

Nieleczona dysplazja szyjki macicy przechodzi w raka szyjki macicy. Jeśli za nadżerką kryje się choroba przenoszona drogą płciową (na przykład rzeżączka, chlamydioza, rzęsistkowica), nieleczona może prowadzić do rozprzestrzenienia się stanu zapalnego na narządy miednicy mniejszej (trzon macicy, jajowody i jajniki).

Czy można wyleczyć nadżerkę szyjki macicy domowymi sposobami?

Leczenie zmian przedrakowych i erozji szyjki macicy domowymi sposobami jest nieskuteczne i niebezpieczne. Aby zdiagnozować i leczyć choroby szyjki macicy, należy umówić się na wizytę do ginekologa. Nie należy próbować leczyć nadżerki szyjki macicy przy pomocy domowych irygacji (na przykład z zawartością ziół lub środków antyseptycznych), ponieważ nie działają i mogą dodatkowo podrażnić narządy płciowe.

Czy rozmiar nadżerki ma wpływ na dobór sposobu leczenia?

Sposób leczenia nadżerki szyjki macicy zależy przede wszystkim od przyczyny jej rozwoju i lokalizacji, nie zaś od jej rozmiaru. W zależności od stopnia zaawansowania zmian ginekolog może zalecić ich obserwację, usunięcie nadżerki, konizację szyjki macicy (wycięcie zmian) lub – w najcięższych przypadkach – histerektomię (usunięcie całej macicy).

Leczenie farmakologiczne nadżerki szyjki macicy

Leczenie zachowawcze można zastosować w sytuacji, gdy przyczyną nadżerki jest zapalenie szyjki macicy o podłożu infekcyjnym. Ginekolog może wówczas zalecić stosowanie antybakteryjnych globulek dopochwowych i tabletek. Leczenie ostrej postaci nadżerki szyjki macicy (na przykład wywołanej wirusem opryszczki) może obejmować leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jeśli leczenie okaże się nieskuteczne, lekarz zaleci usunięcie nadżerki metodami małoinwazyjnymi lub chirurgicznie. Dysplazję szyjki macicy trzeba usunąć, gdyż nie można leczyć jej innymi sposobami.

Metody usuwania nadżerki szyjki macicy

Dysplazja nabłonka szyjki macicy przebiega bezobjawowo i zazwyczaj nie reaguje na leczenie farmakologiczne. W początkowych stadiach atypii nabłonka szyjki macicy ginekolog zaplanuje badanie kontrolne po sześciu-dwunastu miesiącach, ponieważ w niektórych przypadkach dotknięte obszary nabłonka szyjki macicy regenerują się samoistnie.

Leczenie chirurgiczne jest wskazane w przypadku umiarkowanej lub ciężkiej postaci dysplazji szyjki macicy (na podstawie wyników cytologii i biopsji szyjki macicy). Metody usuwania dysplazji i nadżerki szyjki macicy:

  • usuwanie przy pomocy lasera;
  • kriodestrukcja (wymrażanie) zmian;
  • usuwanie atypowych obszarów szyjki macicy przy użyciu fal radiowych;
  • konizacja szyjki macicy.

Podczas zabiegu ginekolog nie tylko usunie zmieniony obszar, ale również pobierze próbkę tkanki do analizy pod mikroskopem. U kobiet w wieku menopauzalnym (po ustaniu miesiączkowania) z ciężką dysplazją ginekolog może zalecić usunięcie macicy (histerektomię).

Która metoda usuwania nadżerki i dysplazji szyjki macicy jest najlepsza?

Najlepszą metodę leczenia dysplazji lub nadżerki szyjki macicy dobiera ginekolog, w zależności od rodzaju i wielkości zmian, wieku pacjentki i indywidualnej historii medycznej. Głębokość wycięcia tkanki szyjki macicy zależeć będzie od stopnia rozwoju zmian.

Sposób działania globulek na nadżerkę szyjki macicy

Farmakologiczne leczenie nadżerki stosuje się tylko w przypadku zapalenia szyjki macicy. Ginekolog przepisze antybakteryjne globulki dopochwowe w przypadku, gdy u pacjentki zostanie wykryta choroba weneryczna o podłożu bakteryjnym.

Jak tabletki i witaminy działają na nadżerkę szyjki macicy?

Leczenie farmakologiczne nadżerki szyjki macicy jest możliwe, jednak może okazać się nieskuteczne. Lekarz może zalecić kurację antybiotykami w formie tabletek, jeśli stwierdzi ciężkie bakteryjne zapalenie szyjki macicy.

Jak przygotować się do zabiegu usuwania nadżerki?

Przygotowanie do zabiegu usunięcia nadżerki należy rozpocząć tydzień wcześniej. Zabieg najlepiej zaplanować między siódmym a 10 dniem licząc od zakończenia miesiączki.

Przed zabiegiem ginekolog zaleci następujące badania:

Jeśli zabieg będzie wykonywany w znieczuleniu ogólnym, należy także wykonać elektrokardiogram (EKG) i skonsultować się ze swoim lekarzem rodzinnym. Pacjentki, które cierpią na choroby przewlekłe, muszą przejść konsultację u lekarza specjalisty (na przykład u endokrynologa w przypadku cukrzycy).

Jak wygląda zabieg laserowego usuwania nadżerki i dysplazji szyjki macicy?

Waporyzacja laserowa to minimalnie inwazyjna i bezbolesna metoda usuwania nadżerki lub dysplazji szyjki macicy. Przy pomocy lasera lekarz może usunąć zmiany lub fragment szyjki macicy oraz pobrać próbkę tkanek do biopsji.

Powikłaniem laserowego usuwania dysplazji lub nadżerki szyjki macicy może być powstanie rany na błonie śluzowej szyjki macicy. Z tego powodu przeciwwskazaniem do zabiegu są ostre choroby zakaźne dróg rodnych (zapalenie pochwy, zapalenie endometrium). Po laserowym leczeniu dysplazji lub nadżerki szyjki macicy mogą pojawić się brązowe upławy, które utrzymują się przez dwa do trzech dni po zabiegu.

Jak wygląda zabieg usuwania nadżerki i dysplazji falą radiową?

Zabieg polega na wykorzystaniu fal radiowych o wysokiej częstotliwości do wycięcia tkanki. Usuwanie nadżerki lub dysplazji za pomocą fal radiowych odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Zabieg trwa do 15 minut.

Jak wygląda okres gojenia po zabiegu usunięcia nadżerki i dysplazji szyjki macicy?

Czas pełnej regeneracji po zabiegu usunięcie dysplazji lub nadżerki szyjki macicy wynosi około miesiąca. Przez pierwsze trzy-cztery dni po zabiegu mogą pojawiać się upławy z domieszką krwi. Jeśli po zabiegu występują krwawienia, można używać wkładek higienicznych lub bielizny menstruacyjnej. Nie należy stosować środków higienicznych, które wprowadza się do pochwy (tampony, kubeczek menstruacyjny) przez pierwsze tygodnie po zabiegu.

Przez miesiąc po zabiegu usuwania nadżerki lub dysplazji nie wolno kąpać się w zbiornikach wodnych i basenach oraz korzystać z sauny ani łaźni. Przez pierwsze dwa tygodnie należy powstrzymać się od stosunków płciowych. Ginekolog wyznaczy terminy wizyt kontrolnych w celu monitorowania stanu dróg rodnych po zabiegu.

Ginekologia w Doctorpro Łódź

Sposoby diagnozowania i leczenia nadżerki szyjki macicy
Adres
ul. Stefana Jaracza 64, 90-251 Łódź, Polska. Opera Park
Nr telefonu
Harmonogram
Pon-Sob: 8:00-20:00

Popularne pytania

Ile kosztuje zabieg usunięcia nadżerki?

Cena leczenia nadżerki szyjki macicy różni się w zależności od placówki medycznej. Koszt usunięcia nadżerki lub dysplazji szyjki macicy można sprawdzić na stronie internetowej Centrum Medycznego Doctorpro.

Czego nie wolno robić po usunięciu nadżerki?

Przez pierwsze dwa tygodnie po zabiegu należy powstrzymać się od współżycia i uprawiania sportu. Nie należy pływać w akwenach wodnych, basenach, korzystać z sauny przez trzy do czterech tygodni po zabiegu.

Czy można zajść w ciążę po usunięciu nadżerki?

Zajście w ciążę po usunięciu nadżerki szyjki macicy jest możliwe. Przez pierwszy miesiąc do dwóch miesięcy po zabiegu ginekolog zaleci stosowanie antykoncepcji w celu uniknięcia ciąży do czasu zagojenia się szyjki macicy.

Jaka metoda leczenia nadżerki jest odpowiednia dla kobiet, które jeszcze nie rodziły?

Zarówno dla kobiet, które już rodziły, jak i tych, które nie rodziły, najbardziej zalecane są metody małoinwazyjne. Obejmują one usuwanie nadżerki metodą laserową lub radiową.

Leczenie nadżerki w ciąży, z wyjątkiem przypadków raka szyjki macicy, powinno być odłożone na czas po porodzie. Większość zmian w nabłonku szyjki macicy u kobiet ciężarnych jest bowiem związana ze zmianami hormonalnymi.

Leczenie nadżerki można rozpocząć nie wcześniej niż sześć tygodni po urodzeniu dziecka, gdy okres regeneracji macicy dobiegnie końca, a pęknięcia się wygoją. Leczenie nadżerki szyjki macicy jest możliwe podczas karmienia piersią, jeśli nie może zostać odroczone (na przykład w przypadku zdiagnozowanego raka szyjki macicy).

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Sposoby diagnozowania i leczenia nadżerki szyjki macicy
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie ginekologowi
«Doctorpro»

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Żanna 3 miesiące temu
Dzień dobry. Kolposkopia wykazała znaczny obszar nieprawidłowego nabłonka. Czy ginekolog może zalecić mi leczenie szyjki macicy nadtlenkiem wodoru?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
3 miesiące temu
Dzień dobry. Nadtlenek wodoru jest stosowany jako zewnętrzny środek dezynfekujący (antyseptyczny). Nadtlenek wodoru nie jest stosowany w leczeniu atypii komórkowej nabłonka szyjki macicy.
Wera 4 miesiące temu
Ginekolog twierdzi, że mam zmiany na szyjce macicy, ale ja wolę naturalne metody leczenia. Jak leczyć nadżerkę przy pomocy ziół?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 miesiące temu
Dzień dobry. Nie stosuje się ziół w leczeniu chorób szyjki macicy. Atypowe zmiany na szyjce macicy, które mogą przekształcić się w nowotwór złośliwy, wymagają usunięcia chirurgicznego.
Samuela 4 miesiące temu
Dzień dobry. Przyjaciółka doradziła mi leczenie nadżerki szyjki macicy propolisem. Czy jest to możliwe?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 miesiące temu
Dzień dobry. Propolis jest nieskuteczny w leczeniu łagodnych i złośliwych nowotworów szyjki macicy. Proszę umówić się na konsultację z ginekologiem.
Klaudia 4 miesiące temu
Witam! Ginekolog zauważył u mnie zmiany na szyjce macicy i zalecił wykonanie kolposkopii, ale boję się tego badania Czy nadżerkę szyjki macicy można leczyć maścią Wiśniewskiego?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 miesiące temu
Dzień dobry, maść Wiśniewskiego nie jest przeznaczona do leczenia zmian w obrębie nabłonka szyjki macicy. Należy przestrzegać zaleceń ginekologa i wykonać badanie.
Kamila 4 miesiące temu
Dzień dobry! Dwa lata temu ginekolog zauważył u mnie nadżerkę na szyjce macicy, ale wtedy nic z tym nie zrobiłam. Jak wygląda leczenie zaniedbanej nadżerki szyjki macicy?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 miesiące temu
Dzień dobry. Leczenie zmian w nabłonku szyjki macicy zależy od ich rodzaju i wyników badań na obecność komórek atypowych. Proszę umówić się na wizytę u ginekologa, wykonać kolposkopię i cytologię.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies