+48 800 003 033

Czym jest kolposkopia i jak wygląda to badanie?

Czym jest kolposkopia i jak wygląda to badanie?
ginekologia
Zaktualizowano: 12 February 2024
Czytać 7 minut Opublikowano: 18 December 2023 1414
1
Czym jest kolposkopia?
2
Jakie są wskazania do kolposkopii?
3
Kiedy można wykonać kolposkopię?
4
Kolposkopia w ciąży
5
Przygotowanie do kolposkopii
6
Jak wygląda kolposkopia?
7
Przeciwwskazania po kolposkopii
8
Kolposkopia czy USG narządów miednicy mniejszej?
9
Czy kolposkopia jest bolesna?
10
Jak często można wykonywać kolposkopię?
11
Czym jest videokolposkopia?
12
Czy można wykonać kolposkopię w czasie miesiączki?
13
Czym jest rozszerzona kolposkopia?
1

Czym jest kolposkopia?

Kolposkopia to metoda badania ginekologicznego, która pozwala wykryć zmiany przedrakowe i rakowe w tkankach szyjki macicy i pochwy. Celem szybkiego zdiagnozowania ewentualnych chorób, ginekolodzy zalecają wykonywanie kolposkopii raz w roku.

Kolposkopia to badanie błony śluzowej pochwy i szyjki macicy przy pomocy kolposkopu (urządzenia optycznego), które powiększa obraz kilkadziesiąt razy. W trakcie kolposkopii ginekolog może również pobrać biopsję (próbkę tkanki) do dalszych badań.

Co wykrywa kolposkopia?

Co wykrywa kolposkopia?

W Centrum Medycznym Doctorpro wykonujemy wideokolposkopię, która umożliwia wyświetlanie obrazu na ekranie monitora. Podczas zabiegu lekarz może wykonać zdjęcia lub materiał video w celu oceny skuteczności leczenia.

2

Jakie są wskazania do kolposkopii?

Zaleca się wykonać kolposkopię, jeśli występują następujące objawy: uczucie dyskomfortu w podbrzuszu, ból w trakcie stosunku płciowego, krwiste upławy, swędzenie lub pieczenie w pochwie. Inne wskazania do kolposkopii:

Za pomocą kolposkopii ginekolodzy mogą również wykryć zapalenie szyjki macicy i brodawki narządów płciowych (łagodne zmiany rozrostowe wywołane przez wirus brodawczaka ludzkiego).

3

Kiedy można wykonać kolposkopię?

Kolposkopię najlepiej wykonać między siódmym a 10 dniem cyklu miesiączkowego. W okresie menopauzy zabieg można wykonać w dowolnym momencie. Kolposkopii nie wykonuje się podczas miesiączki, ponieważ krew menstruacyjna uniemożliwia poprawne wykonanie badania.

4

Kolposkopia w ciąży

W Centrum Medycznym Doctorpro wykonujemy kolposkopie u kobiet ciężarnych w drugim trymestrze ciąży. W pierwszym i trzecim trymestrze ciąży badanie wykonuje się wyłącznie w pilnych przypadkach na zlecenie lekarza. W pierwszym trymestrze lekarz może zlecić badanie najczęściej po to, aby ocenić stan szyjki macicy i wykluczyć obecność chorób ginekologicznych. Badanie nie wpływa na przebieg ciąży i stan płodu, jest więc całkowicie bezpieczne dla kobiety i jej nienarodzonego dziecka.

5

Przygotowanie do kolposkopii

Przed wizytą u ginekologa należy umyć narządy płciowe i założyć czystą bieliznę. Należy też opróżnić pęcherz moczowy i jelita, aby ginekolog mógł przeprowadzić badanie. Przygotowanie do kolposkopii:

  • na dzień przed badaniem należy powstrzymać się od stosunków płciowych;
  • na dwa dni przed zabiegiem nie należy stosować tamponów, ani preparatów dopochwowych (globulek, maści).

Aby wyniki badania były wiarygodne, kolposkopię wykonuje się przed pobraniem wymazu i wykonaniem USG miednicy narządów miednicy mniejszej.

6

Jak wygląda kolposkopia?

Kolposkopię szyjki macicy wykonuje się na fotelu ginekologicznym. Badanie może powodować niewielki dyskomfort. Czas trwania badania wynosi około 10-20 minut. Najpierw ginekolog wykonuje tak zwaną kolposkopię prostą (bez użycia preparatów) i ocenia kolor oraz strukturę błony śluzowej szyjki macicy.

Jeśli lekarz podejrzewa patologiczne zmiany na szyjce macicy, wykonuje rozszerzoną kolposkopię: na błonę śluzową szyjki macicy nakłada się jod lub kwas octowy. Badanie jest bezbolesne i bezinwazyjne.

W trakcie kolposkopii kolor szyjki macicy nie powinien się zmieniać; w przypadku zmian przednowotworowych lub nowotworowych dotknięte obszary błony śluzowej zmieniają kolor na biały. W trakcie wykonywania testu Schillera (barwienie szyjki macicy roztworem jodu) zdrowe tkanki stają się ciemnobrązowe, a obszary patologiczne pozostają niezabarwione. Po wykonaniu badania ginekolog interpretuje wyniki i dobiera odpowiednie leczenie.

7

Przeciwwskazania po kolposkopii

Po kolposkopii może wystąpić niewielki ból i krwiste upławy przez jeden-dwa dni. Aby uniknąć niepożądanych objawów po kolposkopii, należy przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza.

Przez pierwsze trzy-cztery dni po kolposkopii nie należy używać tamponów ani uprawiać seksu. Przez dwa-trzy dni po zabiegu nie należy również podejmować wysiłku fizycznego , korzystać z sauny ani łaźni.

8

Kolposkopia czy USG narządów miednicy mniejszej?

USG narządów miednicy mniejszej to instrumentalna metoda badania narządów żeńskiego układu rozrodczego z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych. Badanie można wykonać przezpochwowo lub przezbrzusznie (przez przednią ścianę jamy brzusznej). USG ginekologiczne pozwala ocenić stan macicy i jej szyjki, jajników oraz jajowodów.

Porównanie kolposkopii i USG narządów miednicy mniejszej

Wskaźnik

Kolposkopia

USG miednicy mniejszej

Opis

Metoda wizualnego badania szyjki macicy i pochwy przy użyciu specjalnego przyrządu medycznego – kolposkopu

Metoda wizualizacji narządów położonych w obszarze miednicy mniejszej przy użyciu fal ultradźwiękowych

Cel badania

Badanie zmian, nieprawidłowości i chorób szyjki macicy i pochwy, w tym wykrywanie zmian przedrakowych lub identyfikacja źródła krwawienia

Ocena stanu i budowy narządów miednicy mniejszej: macicy, jajników, jajowodów i pęcherza moczowego

Przebieg

Lekarz wprowadza kolposkop do pochwy i bada szyjkę macicy przez soczewki powiększające przyrządu

Lekarz nakłada żel na głowicę, przesuwa ją po brzuchu lub wprowadza do pochwy lub odbytnicy, a następnie powoli przesuwa głowicę, by uzyskać obrazy

Co wykazuje

Powiększony obraz szyjki macicy i pochwy z dużą ilością szczegółów

Dwuwymiarowe lub trójwymiarowe obrazy narządów miednicy mniejszej widoczne przez skórę i tkanki

Możliwości diagnostyki i oceny

Wizualne wykrywanie zmian, nieprawidłowości, stanów zapalnych i pobieranie próbki (biopsji) do dalszych badań

Ocena wielkości, budowy, stanu i stopnia ukrwienia narządów miednicy mniejszej

Zalety

Prosta i dostępna, pozwala śledzić zmiany w czasie rzeczywistym

Bardziej szczegółowy obraz narządów miednicy, możliwość oceny ich czynności i ukrwienia

Wady

Ograniczona widoczność narządów miednicy mniejszej, nie dostarcza informacji na temat rozmiaru i struktury narządów wewnętrznych

Możliwe trudności w uzyskaniu obrazu u niektórych pacjentów z określonymi cechami anatomicznymi lub pacjentów z otyłością

Zastosowanie

Wykrywanie zmian w obrębie szyjki macicy i pochwy, badania przesiewowe w kierunku zmian przedrakowych, określenie źródła krwawienia

Ocena stanu i czynności narządów miednicy mniejszej, diagnostyka chorób, monitorowanie ciąży i kontrola wzrostu guzów nowotworowych

Lekarz wykonuje kolposkopię w przypadku podejrzenia chorób szyjki macicy (nadżerka, dysplazja, rak). USG narządów miednicy mniejszej zaleca się w przypadku zaburzeń miesiączkowania, niepłodności, mięśniaka macicy (łagodny nowotwór tkanki mięśniowej), torbieli jajnika (łagodna zmiana rozrostowa z płynną zawartością), a także w celu stwierdzenia ciąży i monitorowania jej przebiegu.

Celem kompleksowej diagnostyki chorób układu rozrodczego, ginekolog może wykonać oba badania w tym samym dniu. Aby uniknąć przedostania się żelu nawilżającego do pochwy, kolposkopię wykonuje się przed badaniem USG.

9

Czy kolposkopia jest bolesna?

Kolposkopia nie powoduje silnych odczuć bólowych, w trakcie badania może wystąpić jedynie niewielki dyskomfort.

10

Jak często można wykonywać kolposkopię?

Kolposkopia to bezbolesne i bezinwazyjne badanie, które można wykonywać dowolną liczbę razy w celu diagnostyki i leczenia schorzeń ginekologicznych. Jako badanie przesiewowe (profilaktyczne) ginekolodzy zalecają wykonywanie kolposkopii raz w roku.

11

Czym jest videokolposkopia?

Videokolposkopia to badanie pochwy i szyjki macicy przy użyciu specjalnych urządzeń optycznych, które umożliwiają wyświetlanie obrazu na ekranie monitora. Podczas videokolposkopii ginekolog może wykonywać zdjęcia i zapisywać je na nośniku cyfrowym w celu oceny skuteczności leczenia.

12

Czy można wykonać kolposkopię w czasie miesiączki?

Kolposkopii nie wykonuje się podczas miesiączki, ponieważ nagromadzenie krwi menstruacyjnej utrudnia wizualizację szyjki macicy.

13

Czym jest rozszerzona kolposkopia?

Podczas kolposkopii rozszerzonej lekarz nanosi na szyjkę macicy specjalne odczynniki (kwas octowy lub jod) i ocenia zmiany w błonie śluzowej.

Ginekologia w Doctorpro Wrocław

Czym jest kolposkopia i jak wygląda to badanie?
Adres
ul. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, 40, 50-457 Wrocław, Polska
Nr telefonu
Harmonogram
Pn-Pt: 8:00-20:00
Sob: 8:00-15:00
5 of 5 na podstawie 1 ocena
Czym jest kolposkopia i jak wygląda to badanie?
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Joanna 5 miesięcy temu
Dzień dobry. Co to znaczy, że szyjka macicy nie jest zabarwiona jodem podczas kolposkopii?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
5 miesięcy temu
Dzień dobry. Przyczyną jodonegatywnego wyniku kolposkopii (brak zabarwienia) mogą być zmiany zapalne, przedrakowe i rakowe w błonie śluzowej szyjki macicy. W celu dokładnej diagnozy należy wykonać biopsję.
Maria 5 miesięcy temu
Dzień dobry! Jeśli podczas kolposkopii znaleziono obszar jodonegatywny, czy oznacza to raka?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
5 miesięcy temu
Dzień dobry. Obszar jodonegatywny w kolposkopii nie zawsze wskazuje na raka szyjki macicy. Brak zabarwienia podczas kolposkopii może również oznaczać nadżerkę lub dysplazję szyjki macicy. W celu uzyskania dokładnej diagnozy należy wykonać biopsję.
Maja 6 miesięcy temu
Dzień dobry, na czym polega próba octowa w kolposkopii?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Dzień dobry. Próba octowa jest rodzajem rozszerzonej kolposkopii. Wykonuje się ją w celu zdiagnozowania zmian patologicznych w błonie śluzowej szyjki macicy.
Jana 6 miesięcy temu
Dzień dobry. Czy są jakieś specjalne zalecenia po kolposkopii?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Dzień dobry. Tak, są. Przez jeden-dwa dni po kolposkopii nie powinno się uprawiać seksu ani używać tamponów. Nie powinno się również korzystać z łaźni i sauny.
Jarosława 6 miesięcy temu
Dzień dobry, ile czasu trwa kolposkopia?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Dzień dobry. Kolposkopia prosta trwa około 10 minut, rozszerzona – do 20 minut.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies