+48 800 003 033

Zapalenie pochwy: objawy, przyczyny i metody leczenia

Zapalenie pochwy: objawy, przyczyny i metody leczenia
ginekologia
Zaktualizowano: 12 February 2024
Czytać 7 minut Opublikowano: 08 August 2023 1172
Zapalenie pochwy występuje u 37% kobiet w wieku reprodukcyjnym, a najczęstszą przyczyną zapalenia pochwy jest infekcja bakteryjna. Profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób zajmuje się lekarz ginekolog.

Co to jest zapalenie pochwy?

Colpitis (zapalenie pochwy) to stan zapalny błony śluzowej pochwy. W normalnych warunkach w mikroflorze pochwy dominują bakterie z rodzaju Lactobacillus (pałeczki Döderleina), które tworzą kwaśne środowisko, co działa destrukcyjnie na drobnoustroje chorobotwórcze. W przypadku zaburzeń równowagi mikroflory lub zaburzeń hormonalnych powstają korzystne warunki dla rozwoju bakterii chorobotwórczych i zapalenia błony śluzowej pochwy.

Objawy zapalenia pochwy

Ostre zapalenie pochwy charakteryzuje się ostrym i wyraźnym zaburzeniem ogólnego stanu zdrowia: wzrasta temperatura ciała, pojawia się osłabienie i ból w podbrzuszu. Przy przewlekłym zapaleniu jelita grubego okresy zaostrzenia przeplatają się z remisją (brakiem objawów), kobieta odczuwa dyskomfort podczas stosunku płciowego, okresowo występują zaczerwienienie i obrzęk warg sromowych.

Do objawów zapalenia zalicza się również nietypowe wydzieliny z narządów płciowych (zielone, żółte, pieniste, o nieprzyjemnym zapachu), występuje świąd i pieczenie w pochwie. Inne objawy zapalenia jelita grubego to:

  • ból przy oddawaniu moczu;
  • krwawienie z pochwy.

Konsekwencją zapalenia pochwy jest m.in. zapalenie narządów miednicy (jajników, macicy, jajowodów). Zapalenie pochwy zwiększa ryzyko rozwoju STD (chorób przenoszonych drogą płciową) oraz przedwczesnego porodu.

Rodzaje i przyczyny zapalenia pochwy

Do zapalenia pochwy dochodzi w wyniku zakażenia drobnoustrojami chorobotwórczymi podczas stosunku płciowego. W zależności od patogenu wyróżnia się następujące rodzaje zapalenia jelita grubego:

  • specyficzne – rozwija się w przypadku zakażenia rzęsistkowicą, dwoinką rzeżączki lub chlamydiozą;
  • niespecyficzne zapalenie jelita grubego ⎼ występuje w przypadku nadmiernego wzrostu flory oportunistycznej (candida, E. coli, gronkowce).

Ginekolodzy wyróżniają też nieinfekcyjne zapalenie pochwy, które pojawia się w wyniku stosowania irygacji lub używania mydła zapachowego podrażniającego ściany pochwy i zaburzającego prawidłową mikroflorę. Natomiast zmniejszony poziom estrogenów (steroidowych hormonów płciowych) w wyniku zaburzeń hormonalnych lub menopauzy prowadzi do ścieńczenia błony śluzowej pochwy i rozwoju zanikowego zapalenia pochwy.

Przyczyny zapalenia pochwy

Przyczyny zapalenia pochwy

Przyczyny zapalenia jelita grubego to: niekontrolowane stosowanie leków przeciwbakteryjnych lub hormonalnych, noszenie wilgotnej lub obcisłej odzieży. Ryzyko rozwoju patologii wzrasta przy cukrzycy z powodu zaburzeń układu odpornościowego.

Atroficzne (zanikowe) zapalenie pochwy

Poziom estrogenów w organizmie kobiety zmniejsza się w okresie menopauzy, laktacji (karmienia piersią) oraz podczas przyjmowania niektórych środków antykoncepcyjnych. Zmiany poziomu hormonów mogą też wystąpić podczas chemioterapii oraz po usunięciu obu jajników.

W przypadku zanikowego zapalenia pochwy zmniejsza się lubrykacja pochwy, co prowadzi do bolesności podczas stosunku płciowego oraz częstego i bolesnego oddawania moczu. Atroficzne zapalenie pochwy u kobiet w starszym wieku objawia się świądem i pieczeniem w okolicy narządów płciowych oraz krwawą wydzieliną z pochwy. Patologia może prowadzić do nietrzymania moczu i nawracających infekcji dróg moczowych (zapalenie cewki moczowej, zapalenie pęcherza moczowego).

Rzęsistkowe zapalenie pochwy

Rzęsistek jest drobnoustrojem chorobotwórczym przenoszonym drogą płciową. Okres inkubacji (czas od momentu zakażenia do wystąpienia objawów) wynosi około 5–28 dni.

Rzęsistkowe zapalenie pochwy powoduje świąd i pieczenie narządów płciowych, ból podczas stosunku płciowego i oddawania moczu. Rzęsistkowica objawia się zielonożółtą lub pienistą wydzieliną z pochwy o nieprzyjemnym zapachu. Nieleczona, zwiększa ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy.

Drożdżakowe zapalenie pochwy

Kandydoza są częścią normalnej mikroflory pochwy, a ich nadmierny wzrost powoduje drożdżakowe zapalenie pochwy. Patologia ta charakteryzuje się swędzeniem i zaczerwienieniem narządów płciowych oraz dyskomfortem podczas stosunku płciowego. W przypadku kandydozowego zapalenia pojawia się biała, „serowata” wydzielina z narządów płciowych.

Zapalenie pochwy w czasie ciąży

Zapalenie pochwy w ciąży charakteryzuje się obfitą białą lub zielonożółtą wydzieliną o nieprzyjemnym zapachu. Kobieta odczuwa swędzenie w okolicy narządów płciowych, a zewnętrzne narządy płciowe stają się czerwone i obrzęknięte.

Zapalenie pochwy w czasie ciąży może prowadzić do przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej dziecka. Aby zapobiec powikłaniom, należy poddać się badaniom na obecność chorób wenerycznych podczas planowania i w czasie ciąży.

Jak leczyć zapalenie pochwy?

Aby zdiagnozować chorobę, lekarz ginekolog zbiera wywiad, przeprowadza badanie i pobiera wymaz z błony śluzowej pochwy i szyjki macicy. W przypadku zaburzeń w oddawaniu moczu lekarz kieruje na badanie moczu.

Leczenie zapalenia pochwy polega na przyjmowaniu tabletek antybakteryjnych lub stosowaniu przeciwgrzybiczych globuli dopochwowych. Czas trwania terapii zależy od stopnia zaawansowania patologii, średnio leczenie trwa około 10–14 dni.

Niehormonalne leczenie zanikowego zapalenia pochwy polega na stosowaniu nawilżającego kremu dopochwowego. Aby zmniejszyć dyskomfort podczas stosunku seksualnego, należy stosować lubrykant na bazie wody. W leczeniu zanikowego zapalenia związanego z wiekiem lekarz może zalecić globule dopochwowe lub krem zawierający estrogen.

Aby szybciej wyleczyć chorobę, należy myć się pod bieżącą wodą co najmniej dwa razy dziennie, nie używając zapachowych żeli pod prysznic, i codziennie zmieniać bieliznę. Regularna (dwa do trzech razy w tygodniu) aktywność seksualna pomaga zapobiegać rozwojowi zapalenia pochwy, ponieważ stosunek płciowy zwiększa przepływ krwi do narządów płciowych, co zapobiega rozwojowi zmian strukturalnych w błonie śluzowej pochwy.

Ginekologia w Doctorpro Łódź

Zapalenie pochwy: objawy, przyczyny i metody leczenia
Adres
ul. Stefana Jaracza 64, 90-251 Łódź, Polska. Opera Park
Nr telefonu
Harmonogram
Pon-Sob: 8:00-20:00

Popularne pytania

W jaki sposób przenoszone jest zapalenie pochwy?

Czynniki sprawcze bakteryjnego zapalenia przenoszone są podczas stosunków płciowych lub podczas używania wspólnych środków higieny osobistej (ręczniki, gąbki do kąpieli). Aby zapobiec zakażeniu, należy stosować barierowe metody antykoncepcji (prezerwatywy) oraz przestrzegać zasad higieny osobistej.

Czy zapalenie pochwy to drożdżyca?

Kandydoza pochwy to zakażenie drożdżakowe pochwy spowodowane nadmiernym wzrostem i rozmnożeniem się grzyba z rodzaju Candida. Zapalenie pochwy atroficzne (spowodowane niedoborem estrogenów), bakteryjne (rozwijające się w przypadku zakażenia rzęsistkowicą, chlamydiozą) i nieinfekcyjne (wywołane przez irygację lub stosowanie aromatyzowanych żeli) nie jest drożdżycą.

Jak leczyć zapalenie pochwy w domu?

Zapalenie pochwy nie powinno być leczone w domu, ponieważ samoleczenie może prowadzić do rozwoju patologii. Leczenie sodą lub innymi metodami medycyny ludowej jest niebezpieczne ze względu na rozwój stanu zapalnego macicy i jej przydatków w wyniku zaburzeń mikroflory oraz podrażnienia błony śluzowej wewnętrznych narządów płciowych.

0 of 5 na podstawie 0 ocena
Zapalenie pochwy: objawy, przyczyny i metody leczenia
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie ginekologowi
«Doctorpro»

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Joanna 1 rok temu
Dzień dobry. Jakie są objawy zapalenia pochwy u mężczyzn?
Odpowiedz
Dzień dobry. Mężczyzna nie może chorować na zapalenie pochwy, ponieważ choroba ta charakteryzuje się stanem zapalnym błony śluzowej pochwy. Jeśli mężczyzna ma objawy zapalenia narządów płciowych (świąd, wysypka, zaczerwienienie, nadmierne upławy), powinien umówić się na wizytę do urologa.
Weronika 1 rok temu
Dzień dobry. Czym jest pomenopauzalne zanikowe zapalenie pochwy?
Odpowiedz
Dzień dobry. Pomenopauzalne zanikowe zapalenie pochwy (vaginitis) to choroba ginekologiczna charakteryzująca się ścieńczeniem błony śluzowej pochwy na skutek niedoboru estrogenów. W przypadku wystąpienia objawów zapalenia pochwy należy skonsultować się z ginekologiem.
Patrycja 1 rok temu
Dzień dobry. Jakie jest najskuteczniejsze leczenie zapalenia pochwy?
Odpowiedz
Dzień dobry. Leczenie zapalenia pochwy zależy od przyczyny patologii. W przypadku zapalenia błony śluzowej pochwy lekarz może przepisać antybiotyki, leki przeciwgrzybicze lub hormonalne.
Natalia 1 rok temu
Dzień dobry, jak leczyć zapalenie pochwy?
Odpowiedz
Dzień dobry. W przypadku bakteryjnego zapalenia pochwy ginekolog przepisuje antybiotyki, natomiast w przypadku kandydozowego zapalenia jelita grubego – środki przeciwgrzybicze. W leczeniu zanikowego zapalenia pochwy stosuje się leki hormonalne z estrogenami oraz nawilżający krem dopochwowy.
Milena 1 rok temu
Dzień dobry. Jakie są objawy zanikowego zapalenia jelita grubego i jak je leczyć?
Odpowiedz
Dzień dobry. Starcze (zanikowe) zapalenie pochwy objawia się suchością błony śluzowej pochwy i bolesnością podczas stosunku płciowego. Leczenie zanikowego zapalenia pochwy polega na stosowaniu leków: lekarz przepisuje nawilżający krem dopochwowy oraz leki hormonalne zawierające estrogeny.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies