+48 800 003 033

Częste bóle głowy: leki czy wizyta u lekarza?

Częste bóle głowy: leki czy wizyta u lekarza?
Czytać 8 minut Opublikowano: 31 January 2024 118
Częste bóle głowy to przypadłość, z którą zmaga się obecnie znaczna większość populacji. Dolegliwość ta dotyczy wszystkich grup wiekowych i może objawiać się nawet we wczesnym dzieciństwie.

Podczas napadów bólu głowy wielu pacjentów zauważa również inne negatywne zmiany w swoim samopoczuciu. Do najbardziej powszechnych należą: brak apetytu, apatia i senność, obniżony nastrój. Z powodu bólu głowy wiele osób odczuwa także dyskomfort przy jasnym świetle i głośnych dźwiękach. Niedyspozycja zmusza do rezygnacji z wcześniej zaplanowanych aktywności, zaburza normalny rytm życia.

O czym świadczą częste bóle głowy?

Przyczyny częstych bólów głowy mogą mieć charakter psychologiczny i fizjologiczny, sygnalizując poważne zaburzenia w pracy narządów i układów. Specjaliści wyróżniają następujące czynniki, które wywołują bóle głowy:

 • nadmierne obciążenie fizyczne, intelektualne i psychoemocjonalne;
 • zaburzenia rytmu dobowego;
 • napięcie mięśniowe;
 • ucisk na nerwy i naczynia krwionośne przy osteochondrozie, spondylozie szyjnej;
 • choroby zakaźne i zapalne;
 • zaburzenia ciśnienia tętniczego i wewnątrzczaszkowego,
 • choroby układu sercowo-naczyniowego, nerwowego i oddechowego;
 • zatrucia pokarmowe lub zatrucia lekami, inne choroby spowodowane działaniem substancji toksycznych;
 • uszkodzenia tkanki mózgowej w wyniku urazu lub guza mózgu.

Częste bóle głowy są jednym z głównych objawów zaburzeń dopływu krwi do mózgu i dystonii wegetatywno-naczyniowej. Z tego typu dolegliwościami borykają się także pacjenci z zapaleniem ucha, zapaleniem zatok szczękowych i przynosowych, zapaleniem płuc, zapaleniem jamy ustnej depresją, przewlekłym zmęczeniem, chorobami pasożytniczymi.

W zależności od przyczyny, dolegliwości bólowe mogą być zlokalizowane w różnych obszarach. W przypadku osteochondrozy, dyskopatii, zwiększonego napięcia mięśniowego w odcinku szyjnym oraz nadciśnienia tętniczego pacjenci skarżą się na ból w tylnej części głowy. W przypadku zwiększonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego ból najczęściej koncentruje się na czole; ból w tym obszarze jest również charakterystyczny dla chorób narządów wzroku, zapalenia opon mózgowych oraz dystonii wegetatywno-naczyniowej. Jeśli przyczyną dolegliwości jest zapalenie ucha, choroby zębów i jamy ustnej, ból występuje miejscowo od strony ogniska zapalnego.

Pacjent powinien zwrócić szczególną uwagę na charakter bólu i częstotliwość jego występowania. Może mu towarzyszyć uczucie ucisku, napięcia lub pulsowania w głowie, nudności, wymioty i różne inne objawy.

Przyczynę sporadycznego bólu głowy można w większości przypadków łatwo rozpoznać. Ból głowy może być spowodowany zmęczeniem, przeziębieniem, spożyciem alkoholu, niektórych pokarmów i leków. Dolegliwość ustępuje, gdy warunki psychologiczne wracają do normy lub organizm przystosowuje się do nowych warunków.

Jeśli ból pojawia się 15 lub więcej razy w ciągu miesiąca, nazywany jest przewlekłym. Częste bóle głowy wskazują na występowanie zaburzeń w organizmie. Jeśli dolegliwości są ciągłe i intensywne, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.

Rodzaje bólu głowy

Specjaliści wyróżniają kilka rodzajów tego zaburzenia, z których każdy ma odmienny charakter i podłoże:

 • w przypadku uszkodzenia nerwu trójdzielnego ból jest intensywny, ale trwa zaledwie kilka minut. Z tego typu bólem najczęściej borykają się pacjenci z przewlekłym zapaleniem zatok szczękowych i chorobami jamy ustnej (próchnica, wady zgryzu, procesy zapalne);
 • w przypadku podwyższonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego, które występuje po porodzie lub urazie mechanicznym, cała powierzchnia głowy bardzo boli. Może również pojawić się uczucie rozpierania. U pacjenta mogą wystąpić wymioty i zwiększona nadwrażliwość na światło;
 • zatokowy ból głowy jest spowodowany procesami zapalnymi w zatokach. Objawom towarzyszy wydzielina i przekrwienie błony śluzowej nosa;
 • ból głowy może wystąpić natychmiast lub po pewnym czasie od urazu, gdy kręgi kręgosłupa szyjnego są uszkodzone. Charakter i natężenie bólu zależą od stopnia urazu;
 • ból głowy podczas infekcji może przejawiać się na różne sposoby. Pacjenci z przeziębieniem i grypą skarżą się na ból w okolicy skroniowej i czołowej. W przypadku infekcji meningokokowej ból jest pulsujący i towarzyszy mu wysoka gorączka;
 • klasterowy ból głowy to ból utrzymujący się przez długi czas. Atak może trwać półtorej godziny lub dłużej. Zwykle boli tylko jedna strona głowy, czasami dochodzi do łzawienia i zaczerwienienia twarzy;
 • napięciowy ból głowy jest najczęstszy i zarazem najmniej uciążliwy. Charakteryzuje się uczuciem ściskania. Dolegliwość ta zwykle występuje u osób, które muszą pozostawać w jednej pozycji przez długi czas, na przykład siedząc przy biurku, prowadząc samochód itp.
 • migrena to silny ból o charakterze pulsacyjnym. Towarzyszy mu osłabienie, łzawienie, zwiększona wrażliwość na hałas i jasne światło. Atak migreny może trwać do trzech dni.

Co robić, gdy boli głowa?

W przypadku sporadycznych bólów głowy spowodowanych zmęczeniem można samemu sobie ulżyć. Gorąca słodka herbata, spacer na świeżym powietrzu, ciepła kąpiel lub inny sposób relaksu może pomóc złagodzić napięcie i stres. Jeśli ból głowy pojawił się na skutek przeziębienia, stan poprawi przyjęcie leków przeciwgorączkowych. W przypadku nadciśnienia tętniczego pomocne będą środki przepisane przez lekarza w celu obniżenia wysokiego ciśnienia krwi.

Czym grozi silny ból głowy?

Nagły i intensywny ból głowy wskazuje na poważne problemy zdrowotne. W szczególności może to być przełom nadciśnieniowy, tętniak, wstrząs mózgu, krwotok śródczaszkowy, guz, migrena, zapalenie opon mózgowych. Stanowią one zagrożenie dla życia i wymagają natychmiastowej pomocy ze strony specjalistów. Jeśli odczucia bólowe nasilają się i towarzyszą im dodatkowe objawy (gorączka, problemy z mową, koncentracją, koordynacją), należy niezwłocznie udać się do placówki medycznej w celu diagnozy.

Leki na ból głowy – stosować czy nie?

Gdy tylko zaczyna boleć głowa, większość ludzi zażywa leki przeciwbólowe. Przyjmowanie środków uśmierzających ból jest wskazane wtedy, kiedy znana jest przyczyna dolegliwości. W pozostałych przypadkach stosowanie leków przeciwbólowych jest niewskazane, a nawet może zagrażać życiu. Tabletka zniweluje ból, ale nie usunie jego przyczyny. Jeśli częste bóle głowy spowodowane są poważną chorobą, to przyjmowanie środków przeciwbólowych może zaburzyć obraz kliniczny i uniemożliwić dokładną diagnozę.

Przed przyjęciem leków na ból głowy należy zmierzyć ciśnienie krwi. W przypadku zaostrzenia nadciśnienia konieczne jest przyjęcie leku obniżającego ciśnienie tętnicze.

Eksperci ostrzegają przed zjawiskiem uzależnienia od leków przeciwbólowych. Osoby, które muszą przyjmować więcej niż 15 tabletek na ból głowy miesięcznie, są podatne na ten problem. Niekontrolowane przyjmowanie leków powoduje pogorszenie ogólnego stanu zdrowia, powikłania ze strony narządów i układów organizmu.

Czym się różni ból głowy od migreny?

Migrena jest chorobą neurologiczną, której towarzyszy długotrwały ból głowy. Dokładne przyczyny tego schorzenia wciąż nie są znane. Według statystyk migrena występuje trzy-cztery razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Na skutek ataku migreny spada poziom serotoniny, co wywołuje jej gwałtowne uwalnianie z płytek krwi. Powoduje to zwężenie naczyń mózgowych i ich skurcz, co z kolei powoduje silny ból.

W celu leczenia migreny pacjentom przepisuje się leki regulujące metabolizm serotoniny. Jest to podstawowa różnica między migreną a innymi rodzajami bólów głowy.

Kiedy należy udać się do lekarza z powodu bólu głowy?

Jeśli ból występuje regularnie i ma przewlekły charakter, trudno jest zwalczyć problem bez pomocy specjalistów. To samo dotyczy sytuacji, gdy silny ból pojawia się nagle, a stan gwałtownie się pogarsza. Pacjent potrzebuje kompleksowej diagnostyki, którą zleci lekarz internista. Po ustaleniu przyczyny bólu, lekarz określi plan leczenia.

Neurologia w Doctorpro Łódź

Częste bóle głowy: leki czy wizyta u lekarza?
Częste bóle głowy: leki czy wizyta u lekarza?
Adres
ul. Stefana Jaracza 64, 90-251 Łódź, Polska. Opera Park
Nr telefonu
Harmonogram
Pon-Sob: 8:00-20:00

Popularne pytania

Czy należy przeczekać ból głowy?

Nie zaleca się ignorowania bólów głowy, niezależnie od czasu ich trwania. Nie należy jednak nadużywać leków przeciwbólowych. Jeśli objawy często się powtarzają, warto skonsultować się z lekarzem w celu zidentyfikowania przyczyny i doboru ewentualnego leczenia.

Jakie bóle głowy są szczególnie niebezpieczne?

Ból głowy jest niebezpieczny, jeśli ma charakter przeszywający, szczególnie u dzieci i osób powyżej 50 roku życia. Jest również groźny, gdy czas trwania ataku bólu jest dłuższy niż trzy kolejne dni, gdy intensywnie wzrasta natężenie bólu lub częstotliwość ataków, bólowi towarzyszy uczucie ucisku. Należy być ostrożnym, zwracać uwagę, czy ból głowy nasila się przy wysiłku fizycznym, nagłych ruchach.

Jak szybko zwalczyć ból głowy?

Leczenie bólu głowy powinno rozpocząć się od znalezienia i wyeliminowania przyczyny. Aby osiągnąć najlepszy rezultat, konieczne jest działanie wielokierunkowe. W leczeniu pacjentów z bólami głowy wykorzystuje się zarówno leki, jak i metody niefarmakologiczne: akupunkturę, masaż, terapię manualną.

Czy bóle głowy są dziedziczne?

Najczęściej dziedziczność dotyczy migreny. Większość dzieci i dorosłych cierpiących na migrenę ma w rodzinie przypadki tej choroby. Jeśli napady bólu głowy dotyczą obojga rodziców, istnieje szansa, że choroba zostanie odziedziczona przez dziecko, a jeśli jedno z rodziców cierpi na tę chorobę, ryzyko zmniejsza się do 25%-50%.

Do jakiego lekarza należy się udać w przypadku bólu głowy?

Internista (lekarz rodzinny) przeprowadza wstępne badanie pod kątem dolegliwości związanych z bólem głowy. W razie potrzeby skieruje on pacjenta na badania do neurologa, okulisty, laryngologa i innych specjalistów.

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Częste bóle głowy: leki czy wizyta u lekarza?
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie neurologowi
«Doctorpro»

Komentarze

Dodaj komentarz

Helena 3 tygodnie temu
Dzień dobry. Skąd wiadomo, że ból głowy jest przewlekły?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
3 tygodnie temu
Dzień dobry. Jeśli ataki bólu głowy występują cyklicznie przez ponad trzy miesiące i trwają dłużej niż trzy dni z rzędu, uznaje się je za przewlekłe.
Maja 3 tygodnie temu
Dzień dobry, dlaczego ból głowy nie ustępuje? Biorę środki przeciwbólowe i pomagają tylko na chwilę.
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
3 tygodnie temu
Dzień dobry. Bóle głowy nie ustąpią, dopóki nie zostaną wyeliminowane przyczyny ich występowania: wysokie ciśnienie krwi, niedrożność naczyń krwionośnych, guz. Diagnostyka bólów głowy obejmuje badanie mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, USG naczyń krwionośnych, badania krwi, pomiar ciśnienia krwi. Zalecamy również konsultację z neurologiem. Tabletki eliminują tylko objawy, ale ważne jest, by ustalić przyczynę i ją leczyć.
Żaneta 3 tygodnie temu
Dzień dobry. Proszę mi powiedzieć, co można stosować w celu złagodzenia przewlekłego bólu głowy?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
3 tygodnie temu
Dzień dobry. Ataku bólu głowy można pozbyć się przy pomocy środków przeciwbólowych. Leki spazmolityczne (rozkurczowe) pomagają złagodzić bolesne skurcze. Lekarz rodzinny lub neurolog może pomóc w wyborze konkretnych leków na podstawie diagnozy.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies