+48 800 003 033

Czym jest miażdżyca?

Czym jest miażdżyca?
Zaktualizowano: 25 April 2024
Czytać 10 minut Opublikowano: 03 May 2024 114
Miażdżyca to przewlekła choroba naczyń, w której cholesterol odkłada się na ścianach naczyń i tworzy złogi (blaszki miażdżycowe). W rezultacie dochodzi do pogrubienia, zwężenia i utraty elastyczności ścian naczyń.

Według danych amerykańskiego Narodowego Instytutu Chorób Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego, złogi w naczyniach mogą zawierać nie tylko cholesterol, ale także wapń oraz inne substancje obecne we krwi. Ze względu na nadmierne gromadzenie różnych substancji na ścianach naczyń, mogą one twardnieć i prowadzić do zwężenia tętnic. Tworzy to przeszkody dla normalnego dopływu krwi nasyconej tlenem do serca i innych części ciała. Miażdżyca może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym zawału serca, udaru mózgu, a nawet śmierci.

Kto najczęściej choruje na miażdżycę?

Najczęściej miażdżyca dotyka osoby powyżej 40 roku życia. Jednak zmiany miażdżycowe w tętnicach mogą pojawić się już po 20 roku życia. Wraz z wiekiem ich liczba wzrasta z powodu wielu czynników (stylu życia, szkodliwych nawyków, rozwoju chorób przewlekłych), co prowadzi do wystąpienia choroby.

Dokładne przyczyny powstawania miażdżycy nie są jeszcze poznane. Jednak rozwój choroby może być wywołany przez:

 • brak aktywności fizycznej;
 • palenie papierosów i nadużywanie alkoholu;
 • niezdrowa i niezbilansowana dieta;
 • choroby serca i układu krążenia;
 • zmiany związane z wiekiem.

W większości przypadków miażdżyca przebiega bezobjawowo, dopóki nie wystąpi patologiczne zwężenie tętnicy lub jej blokada.

Objawy miażdżycy

Objawy miażdżycy mogą być różnorodne. Do ogólnych objawów miażdżycy można zaliczyć następujące oznaki złego samopoczucia:

 • problemy z pamięcią i koncentracją uwagi;
 • bóle głowy i bóle w klatce piersiowej, duszności;
 • szumy w uszach;
 • spadek wydajności pracy;
 • zmęczenie, ospałość.

Objawy choroby zależą od tego, która konkretna tętnica jest nią dotknięta. Miażdżyca może atakować tętnice najważniejsze dla funkcjonowania organizmu – tętnice serca, mózgu, rąk, nóg, miednicy i nerek. W rezultacie mogą rozwijać się różne choroby. Choroba niedokrwienna serca rozwija się, gdy tętnice nie są w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości krwi wysyconej tlenem do tkanek serca, zwłaszcza gdy jest to niezbędne, na przykład w sytuacjach stresowych lub podczas wysiłku fizycznego. Gdy dopływ krwi do mięśnia sercowego jest zmniejszony lub zablokowany przez nagromadzenie złogów w tętnicach, może pojawić się stenokardia, ból lub dyskomfort w klatce piersiowej. Długotrwałe występowanie tych objawów może prowadzić do zawału serca.

Złogi mogą również tworzyć się na mniejszych tętnicach, co prowadzi do rozwoju choroby mikronaczyniowej. Jej objawem są duszności, zmęczenie, zaburzenia snu, dusznica bolesna. Również skoki ciśnienia krwi mogą świadczyć o rozwoju miażdżycy. W przypadku uszkodzenia naczyń krwionośnych kończyn dolnych mogą pojawić się bóle w nogach podczas chodzenia.

Stadia miażdżycy

Wyróżnia się wstępne, postępujące i ciężkie stadium miażdżycy. W początkowej fazie objawy choroby zazwyczaj są przejściowe (mogą się pojawiać i znikać). W miarę postępu choroby objawy stają się przewlekłe i wyraźne. W zaawansowanym stadium w organizmie uruchamiane są nieodwracalne procesy. Na przykład w zaawansowanym stadium miażdżycy mózgu chory traci zdolność do orientacji w czasie, dochodzi do częściowej lub całkowitej utraty pamięci.

Miażdżyca aorty

Miażdżyca aorty to choroba, w której na wewnętrznych ścianach aorty pojawiają się blaszki miażdżycowe. W rezultacie ściany aorty tracą elastyczność, co prowadzi do zaburzeń krążenia krwi wewnętrznych organów. Często choroba przebiega bezobjawowo, dlatego diagnozowana jest dopiero po przeprowadzeniu USG lub innych badań. Jeśli blaszki znajdują się w części piersiowej aorty, dochodzi do zaburzeń krążenia krwi w mózgu. Jeśli natomiast blaszki gromadzą się w części brzusznej aorty, obserwuje się zmniejszenie apetytu, wzdęcia, zaparcia i drętwienie kończyn dolnych. W przypadku zajęcia tętnic wieńcowych mogą pojawić się bóle za mostkiem o charakterze uciskowym.

Miażdżyca naczyń mózgowych (miażdżyca mózgu)

Miażdżyca naczyń mózgowych jest wynikiem pogrubienia i zwiększenia gęstości ścian tętnic mózgowych z powodu tworzenia się blaszek miażdżycowych. Objawy miażdżycy mózgu sprowadzają się do pojawienia się bólów głowy, bólów w okolicy twarzy i zaburzeń widzenia. Miażdżyca mózgu może powodować poważne problemy zdrowotne. Jeśli ściany tętnicy są zbyt gęste lub w miejscu zwężenia naczynia pozostaje skrzep krwi, może wystąpić zablokowanie dopływu krwi do mózgu, co prowadzi do rozwoju udaru niedokrwiennego. Gdy dochodzi do nierównomiernego pogrubienia ścian naczyń, mogą rozwijać się tętniaki (patologiczne poszerzenia naczyń mózgowych). Ich pęknięcia mogą być przyczyną udaru krwotocznego. Oba rodzaje udaru mogą prowadzić do śmierci.

Choroba ta prowadzi również do rozwoju otępienia naczyniowego, w którym występują bezobjawowe udary, prowokujące śmierć komórek nerwowych w mózgu. W rezultacie obserwuje się nieodwracalne zmiany osobowości, zwłaszcza u osób starszych (mogą one popadać w stan apatii, histerii).

Miażdżyca naczyń kończyn dolnych

Miażdżyca naczyń kończyn dolnych to choroba naczyń obwodowych, która charakteryzuje się zwężeniem i zwiększeniem gęstości tętnic zaopatrujących krew do nóg i stóp. Zwężenie tętnic powoduje zmniejszenie przepływu krwi, co prowokuje pojawienie się bólu w nogach, drętwienia, bólu mięśni w udach, łydkach lub stopach.

Jakie są zagrożenia związane z miażdżycą?

Miażdżyca polega na tworzeniu się dużej liczby blaszek na ścianach naczyń, które mają tendencję do zwapnienia. W rezultacie zaburzona jest praca układu krążenia, co prowadzi do niedostatecznego zaopatrzenia w tlen mózgu i narządów wewnętrznych. Na tym tle mogą rozwijać się choroby serca, innych narządów i układów. W przypadku pęknięcia blaszek tworzy się skrzeplina, zamykająca przepływ tlenu bogatej krwi do tkanek mózgu i narządów wewnętrznych. Bez leczenia może to prowadzić do śmierci.

Diagnostyka miażdżycy

Diagnostyka miażdżycy obejmuje zebranie wywiadu medycznego oraz przeprowadzenie szeregu procedur diagnostycznych (takich jak badanie krwi, badanie USG Dopplera, zdjęcia rentgenowskie, EKG). Na podstawie wyników badań lekarz dobiera odpowiednie leczenie dla pacjenta.

USG Doppler naczyń krwionośnych

Czym jest USG Doppler? Jest to bezpieczna i skuteczna metoda badania naczyń krwionośnych w celu wykrycia patologii i chorób naczyniowych. Za jej pomocą identyfikuje się miejsca zwężenia naczyń, lokalizację blaszek miażdżycowych i malformacji naczyniowych (wrodzonych anomalii lub zaburzeń w budowie naczynia) w tętnicach. Procedura jest bezbolesna i nieinwazyjna (ultradźwięki nie uszkadzają struktury tkanek) oraz nie wymaga żadnych przygotowań.

USG Doppler jest zalecane przy wszelkich zaburzeniach związanych z krążeniem krwi i może być przeprowadzana dla naczyń głowy i szyi, serca, dolnych i górnych kończyn. Pacjent podczas badania leży na łóżku. Na badany obszar lekarz nakłada specjalny żel i dotyka go sondą ultrasonograficzną. Otrzymany obraz wyświetla się na monitorze komputera. Procedura nie powoduje dyskomfortu, a czas trwania badania zależy od liczby miejsc badanych. Przeciętnie badanie trwa nie dłużej niż pół godziny.

W jakim celu przeprowadza się skanowanie naczyń krwionośnych?

Skanowanie naczyń krwionośnych umożliwia diagnozowanie chorób naczyń krwionośnych w obrębie szyi, głowy oraz kończyn. Badanie pozwala ocenić przepływ krwi, średnice naczyń krwionośnych, ich zakręty, grubość ścian oraz ustalić obecność zakrzepów lub blaszek miażdżycowych.

Leczenie miażdżycy

Leczenie miażdżycy opiera się na terapii mającej na celu zmniejszenie objawów, poprawę stanu naczyń krwionośnych oraz zapobieganie powikłaniom. Zazwyczaj stosuje się leki obniżające poziom cholesterolu i cukru we krwi, a także leki przeciwpłytkowe, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.

Profilaktyka miażdżycy

Profilaktyka miażdżycy opiera się na zmianie stylu życia. Należy regularnie odwiedzać lekarza prowadzącego w celu przeprowadzenia planowych badań kontrolnych. Zwolnić tempo rozwoju miażdżycy lub zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia można poprzez:

 • odpowiednie, zrównoważone odżywianie;
 • utrzymanie prawidłowej wagi;
 • rezygnację ze szkodliwych nałogów (palenie papierosów, spożywanie alkoholu);
 • umiarkowane ćwiczenia fizyczne;
 • spacery na świeżym powietrzu.

Należy również unikać sytuacji stresowych, nadmiernego wysiłku oraz napięcia emocjonalnego.

Dieta w miażdżycy

Dieta jest niezbędna w leczeniu i zapobieganiu miażdżycy i powinna polegać na eliminacji z diety produktów wysokotłuszczowych, bogatych w tłuszcze nasycone i trans, cholesterol, sól oraz cukier. W menu warto wprowadzić warzywa i owoce bogate w pektyny i błonnik (hamujące wchłanianie cholesterolu, normalizujące florę jelitową), takie jak jabłka, gruszki, pomarańcze, ogórki, pomidory. Należy również zrezygnować ze słodkich napojów gazowanych na rzecz naturalnych soków. Posiłki należy spożywać często (ok. 5-6 razy dziennie), ale w małych porcjach. Gotowanie najlepiej prowadzić w piekarniku lub na parze.

W przypadku pierwszych objawów złego samopoczucia należy skonsultować się z lekarzem. Leczenie miażdżycy we wczesnych stadiach pomaga zatrzymać rozwój choroby i zapobiec powikłaniom.

Kardiologia w Doctorpro Łódź

Czym jest miażdżyca?
Adres
ul. Stefana Jaracza 64, 90-251 Łódź, Polska. Opera Park
Nr telefonu
Harmonogram
Pon-Sob: 8:00-20:00

Popularne pytania

Gdzie bolą nogi przy miażdżycy?

Wczesne etapy choroby mogą manifestować się zwiększoną męczliwością mięśni nóg, zazwyczaj odczuwaną z tyłu nóg. Później pojawia się uczucie dyskomfortu i bólu, jakby coś ciężkiego wbijało się w mięśnie. W niektórych sytuacjach podobne doznania mogą występować również w mięśniach uda i pośladków.

Jak zatrzymać miażdżycę naczyń krwionośnych?

Aby wyleczyć miażdżycę, konieczne jest prowadzenie zdrowego stylu życia i przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarza. Należy więcej się ruszać, spędzać czas na świeżym powietrzu, zmienić dietę i unormować wagę. Ponadto zaleca się zrezygnowanie z nałogów, regularne przeprowadzanie planowych badań kontrolnych.

Czy można wykryć miażdżycę podczas USG serca?

Badanie USG serca jest metodą diagnostyki ultrasonograficznej, która umożliwia ocenę prędkości przepływu krwi w tętnicach wieńcowych oraz wykrycie obecności blaszek miażdżycowych. Badanie ultrasonograficzne jest skuteczną metodą przesiewową do wykrywania miażdżycy, umożliwiającą wcześniejsze wykrycie patologii i zapobieganie poważnym powikłaniom. Badanie jest zalecane w przypadku skarg pacjenta dotyczących:

Badania diagnostyczne są wskazane w przypadku chorób serca, po przebytym zawale serca, a także w przypadku oczywistych zmian w budowie serca i naczyń krwionośnych na kardiogramie, rentgenogramie. W celu postawienia diagnozy lekarz może skierować pacjenta na inne badania serca i naczyń krwionośnych (np. na USG Doppler).

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Czym jest miażdżyca?
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie kardiologowi
«Doctorpro»

Komentarze

Dodaj komentarz

Stefania 4 dni temu
Dzień dobry. Jakie są opcje leczenia miażdżycy? Czy są jakieś specjalne pigułki, które mogę brać, czy coś takiego?
Odpowiedz
Dzień dobry. Tak, są różne opcje leczenia miażdżycy, od zmiany diety i stylu życia po przyjmowanie leków, takich jak statyny, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu. W niektórych przypadkach może być konieczna interwencja chirurgiczna, ale zwykle zaczynamy od tych prostszych kroków.
Matylda 1 tydzień temu
Dzień dobry. Mam pytanie o leczenie miażdżycy. Czy to w ogóle możliwe, żeby ją całkowicie wyleczyć?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 tydzień temu
Dzień dobry. Niestety, miażdżyca nie jest choroba, którą można po prostu wyleczyć. Na szczęście można kontrolować jej postęp i zapobiegać poważnym komplikacjom poprzez odpowiednie leczenie, zdrowy styl życia i regularne badania kontrolne.
Wiola 2 tygodnie temu
Dobry wieczór, czy miażdżyca jest w jakiś sposób diagnozowalna? Czy jest na to jakiś test?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
2 tygodnie temu
Dobry wieczór. Tak, jest kilka badań, które mogą pomóc w diagnozie miażdżycy, jak na przykład badanie krwi, badanie obrazowe tętnic czy badanie ultrasonograficzne. Jeśli ma Pani jakieś obawy, zalecam konsultację z lekarzem, dobrze byłoby się zbadać.
Żaneta 2 tygodnie temu
Dzień dobry, chciałabym spytać o czynniki ryzyka związane z miażdżycą. Słyszałam, że jest tego trochę.
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
2 tygodnie temu
Tak, jest kilka rzeczy, które mogą zwiększyć ryzyko rozwoju miażdżycy, jak na przykład palenie papierosów, wysokie ciśnienie krwi, niezdrowa dieta i brak ruchu. Te rzeczy mogą prowadzić do gromadzenia się złogów rzeczy w twoich tętnicach.
Adam 2 tygodnie temu
Dzień dobry. Mam trochę problemów z sercem i słyszałem, że może to być związane z miażdżycą. Czy mogłaby Pani wyjaśnić, czym dokładnie jest ta miażdżyca i jakie są jej objawy?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
2 tygodnie temu
Dzień dobry. Miażdżyca to stan chorobowy, gdy w Pana tętnicach gromadzi się trochę za dużo "złego" cholesterolu, tłuszczów i innych rzeczy, które nie powinny tam się znaleźć. Objawy mogą różnić się u różnych chorych, ale zwykle występują bóle w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem, a nawet problemy z pamięcią i koncentracją.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies