+48 800 003 033

Kamienie w pęcherzyku żółciowym: objawy, przyczyny i metody leczenia

Kamienie w pęcherzyku żółciowym: objawy, przyczyny i metody leczenia
gastroenterologia
Zaktualizowano: 12 December 2023
Czytać 7 minut Opublikowano: 29 November 2023 2219
Kamica żółciowa dotyka około 20-30% osób powyżej 65 roku życia. W 80% przypadków choroba przebiega bezobjawowo. Ból brzucha z powodu kamieni żółciowych występuje rocznie u 1-2% osób, u których zdiagnozowano tę chorobę.

Czym jest kamica żółciowa?

Kamica żółciowa to choroba, wskutek której w pęcherzyku żółciowym (woreczku żółciowym) lub drogach żółciowych tworzą się stwardniałe złogi żółci (kamienie). Kamienie żółciowe to fragmenty skoncentrowanych cząsteczek żółciowych (mikrokryształów cholesterolu, bilirubiny, soli kwasów żółciowych i lecytyny).

Kamienie żółciowe

Kamienie żółciowe

Dlaczego w pęcherzyku żółciowym tworzą się złogi?

Powstawanie kamieni żółciowych jest skutkiem nadmiaru cholesterolu lub bilirubiny w organizmie. Substancje te gromadzą się na dnie pęcherzyka żółciowego i z czasem ulegają krystalizacji. Czynniki ryzyka rozwoju kamicy żółciowej:

Do rozwoju kamicy żółciowej może prowadzić niekontrolowane stosowanie leków zawierających estrogeny (na przykład doustnych środków antykoncepcyjnych). Hormon estrogen stymuluje uwalnianie cholesterolu do żółci, osłabia skurcze pęcherzyka żółciowego i powoduje zastój żółci, a także wpływa na metabolizm kwasów żółciowych, lipidów i węglowodanów.

Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych (zapalenie, zwłóknienie i zwężenie dróg żółciowych) powoduje zastój żółci i prowadzi do kamicy żółciowej. Długotrwały post lub głodówka zmniejszają kurczliwość pęcherzyka żółciowego, co prowadzi do nadmiernego stężenia cholesterolu w żółci i zwiększa prawdopodobieństwo powstania kamieni w przewodach żółciowych.

Jakie są objawy kamicy żółciowej?

Charakterystyczny objaw kamicy żółciowej to ból brzucha, który jest zlokalizowany po prawej stronie, pod żebrami i może rozprzestrzeniać się na plecy, ramię, bark lub łopatkę. Ból wywołany kamicą żółciową może być tępy, ostry, falujący, przewlekły lub może mieć charakter napadowy. Inne objawy kamicy żółciowej:

 • przyspieszone tętno;
 • zażółcenie skóry i twardówek;
 • ciemne zabarwienie moczu;
 • nudności i wymioty;
 • zwiększona produkcja gazów;
 • częste zgagi i gorzki posmak w ustach;
 • rozstrój żołądka, biegunka;
 • gorączka;
 • dreszcze;
 • dezorientacja, rozbicie;
 • swędzenie skóry;
 • wzdęcia;
 • słabe tolerowanie tłustych pokarmów.

Pilnej pomocy medycznej należy szukać gdy pojawi się wzmożona potliwość, dreszcze i jasne zabarwienie kału. Objawy kamicy żółciowej u kobiet i mężczyzn mogą przypominać chorobę wrzodową, zapalenie wyrostka robaczkowego, zespół jelita drażliwego, przepuklinę rozworu przełykowego, zapalenie trzustki i zapalenie wątroby. Dlatego w przypadku wystąpienia powyższych objawów należy skonsultować się z gastroenterologiem.

Jak wyglądają kamienie w woreczku żółciowym?

Kamienie w pęcherzyku żółciowym mogą mieć kolor żółtawo-zielony lub jasnobrązowy, gładką lub chropowatą teksturę, mogą być okrągłe lub płaskie. Mogą być małe (jak ziarenka soli czy piasku) lub duże (jak piłeczka golfowa).

Przeciętnie kamienie powiększają się w tempie od jednego do dwóch mm rocznie. Zanim wystąpią objawy, może minąć od pięciu do 20 lat, ponieważ małe kamienie nie powodują dyskomfortu ani bólu. Na zdjęciu przedstawiamy, jak wygląda kamień w pęcherzyku żółciowym.

Kamienie w woreczku żółciowym

Kamienie w woreczku żółciowym

Rodzaje kamieni w woreczku żółciowym

Kamienie w pęcherzyku żółciowym można podzielić ze względu na ich skład, który wpływa na kolor, teksturę i rozmiar złogów.

Rodzaje kamieni w woreczku żółciowym

Typ złogu

Charakterystyka

Kamienie cholesterolowe w pęcherzyku żółciowym

Występują najczęściej wskutek zaburzenia równowagi cholesterolu i kwasów żółciowych. Mogą mieć kolor jasnożółty, żółto-zielony lub brązowy. Kamienie tego typu są zazwyczaj miękkie i gładkie w dotyku.

Barwnikowe (bilirubinowe) kamienie w woreczku żółciowym

Mogą powstawać wskutek zaburzeń metabolizmu bilirubiny i innych barwników. Mogą mieć kolor czarny, ciemnobrązowy lub zielonkawy. Istnieją dwa rodzaje kamieni barwnikowych: czarne (zawierają cząsteczki wapnia, mają bardziej miękką strukturę) i brązowe (bardziej sypkie, kruche, o nierównej powierzchni).

Wapniowe kamienie żółciowe

Składają się głównie z wapnia, zwykle z dodatkiem szczawianów lub węglanów. Mogą mieć barwę żółtawą lub białą. Zazwyczaj mają gęstą strukturę.

Kamienie pływające

Rodzaj kamienia o mniejszej gęstości, który może "unosić się" w żółci w pęcherzyku żółciowym (stąd nazwa). Kamienie mogą przemieszczać się w pęcherzyku żółciowym, a nawet przedostawać się przez drogi żółciowe do przewodu żółciowego wspólnego.

Mieszane kamienie żółciowe

Zawierają cholesterol i barwniki. Ze względu na zróżnicowany skład, mogą mieć różne kolory, teksturę, kształty i rozmiary.

W rzadkich przypadkach mogą pojawić się kamienie białkowe (zbudowane z substancji białkowych) i fosforanowe (zbudowane z wapnia i kwasu fosforowego). Niektóre kamienie mogą również zawierać substancje organiczne (na przykład mikroorganizmy).

Kamica żółciowa u dzieci

Dzieci rzadko zapadają na kamicę żółciową, ponieważ powstanie kamieni trwa zwykle przez co najmniej kilka lat. Możliwe przyczyny kamicy żółciowej u dziecka:

 • mózgowe porażenie dziecięce;
 • przebyte żywienie dożylne;
 • choroby krwi (dziedziczna sferocytoza lub beta-talasemia);
 • dieta o wysokiej zawartości tłuszczu.

U noworodków kamica żółciowa może objawiać się niepokojem, drażliwością, płaczem, problemami z karmieniem i słabym przyrostem masy ciała. Częstotliwość i konsystencja stolców również mogą ulec zmianie.

Kamienie w pęcherzyku żółciowym u kobiet w ciąży

Kamica żółciowa dotyka 5-8% kobiet w ciąży, ponieważ estrogen zwiększa stężenie cholesterolu w woreczku żółciowym. Kamica żółciowa w ciąży może przebiegać bezobjawowo lub objawiać się nagłymi atakami, które powodują ostry i intensywny ból brzucha.

Metody diagnozowania kamieni żółciowych

Przed rozpoczęciem leczenia gastroenterolog przeprowadza wywiad z pacjentem i analizuje jego dolegliwości. Diagnostyka kamicy żółciowej obejmuje:

 • badanie dotykowe jamy brzusznej. Pomaga wykryć lokalizację bólu i napięcia mięśni w jamie brzusznej oraz oznaki powiększenia pęcherzyka żółciowego;
 • USG jamy brzusznej. Badanie to pozwala ocenić stan ścian pęcherzyka żółciowego, wykryć objawy stanu zapalnego, wykryć obecność kamieni żółciowych, określić ich ilość, wielkość i lokalizację;
 • rentgen (RTG). Z pomocą środka kontrastowego można wykryć obecność kamieni w drogach żółciowych i niedrożność dróg żółciowych;
 • sondowanie dwunastnicy. Aby wykonać to badanie, lekarz wprowadza cienką, elastyczną rurkę przez usta lub nos pacjenta i dociera do dwunastnicy. Umożliwia to wizualizację kamieni w pęcherzyku żółciowym i pobranie próbek żółci w celu określenia ich składu chemicznego i oceny funkcjonowania dróg żółciowych.

Aby wykryć kamienie mniejsze niż trzy mm, można zastosować inne metody diagnostyczne: tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. W celu wykrycia powikłań kamicy żółciowej (na przykład zapalenia trzustki) gastroenterolog skieruje pacjenta na badania krwi, które wykażą zmiany w poziomie bilirubiny, aminotransferaz i cholesterolu.

Badaniem, które pomoże ocenić stopień ściśnięcia pęcherzyka żółciowego, jest cholescyntygrafia (scyntygrafia dróg żółciowych). W czasie tego badania gastroenterolog wprowadza do narządu nieszkodliwy materiał radioaktywny, a następnie obserwuje jego ruch w drogach żółciowych. Dzięki temu lekarz może zdiagnozować zapalenie pęcherzyka żółciowego wywołane przez kamienie żółciowe.

Metody diagnozowania kamieni żółciowych

Metody diagnozowania kamieni żółciowych

Jak wyleczyć kamicę żółciową?

Leczenie kamieni w pęcherzyku żółciowym bez operacji jest możliwe, jeśli kamienie są małe i nie występuje ostra niedrożność (zwężenie) dróg żółciowych. Farmakoterapia może obejmować przyjmowanie preparatów zawierających kwas chenodeoksycholowy i ursodeoksycholowy (w celu rozpuszczenia kamieni), a także środków stymulujących czynność pęcherzyka żółciowego, leków przeciwbólowych i przeciwbakteryjnych.

Metody usuwania kamieni żółciowych

Rodzaj operacji

Wskazania

Przebieg operacji

Litotrypsja falą uderzeniową

Małe kamienie w drogach żółciowych lub pęcherzyku żółciowym, które można usunąć bez ryzyka niedrożności

 1. Lekarz wykorzystuje USG lub promieniowanie rentgenowskie, aby skierować źródło fali uderzeniowej na okolicę dróg żółciowych.
 2. Fale uderzeniowe wytwarzają wibracje i ciśnienie, umożliwiając rozbicie kamieni w pęcherzyku żółciowym na drobne fragmenty.
 3. Rozbite fragmenty są samoczynnie usuwane z organizmu wraz z żółcią.

Laserowe usuwanie kamieni żółciowych

Kamienie różnych rozmiarów i różnego rodzaju w drogach żółciowych lub pęcherzyku żółciowym, rozwój powikłań kamicy żółciowej

 1. Lekarz z pomocą endoskopu wprowadza włókno laserowe do dróg żółciowych.
 2. Włókno laserowe dociera do miejsca, w którym znajdują się kamienie i rozbija je na małe fragmenty.
 3. Rozbite fragmenty są usuwane przy użyciu endoskopu lub wydalane samoczynnie z żółcią (w zależności od ich rozmiaru).

Litotrypsja przezskórna

Duże kamienie, których nie można leczyć farmakologicznie

 1. Lekarz wykonuje niewielkie nacięcia na skórze pacjenta.
 2. Przez nacięcia do dróg żółciowych wprowadzana jest elastyczna rurka (cewnik).
 3. Z pomocą endoskopu lekarz określa lokalizację kamieni.
 4. Przez rurkę wprowadzane jest źródło fali uderzeniowej w celu rozbicia kamieni.
 5. Rozbite fragmenty są zbierane i usuwane przez rurkę.

W przypadku dużych i licznych kamieni, silnego bólu i rozwoju powikłań, które wpływają na funkcjonowanie narządu, wskazana może być cholecystektomia (operacja usunięcia pęcherzyka żółciowego). Usunięcie można wykonać w sposób otwarty (przez jedno duże nacięcie w jamie brzusznej) lub laparoskopowo (przez trzy lub cztery nacięcia w jamie brzusznej).

Pierwsza pomoc w przypadku ataku kamicy żółciowej

Atak kamicy żółciowej zaczyna się nagle. Ból staje się bardziej intensywny w ciągu 15-60 minut, trwa do 12 godzin, a następnie stopniowo ustępuje w ciągu 30-90 minut. Zalecenia dotyczące łagodzenia ataku kamieni żółciowych:

 1. Przyjmij wygodną pozycję (na przykład siedzącą lub leżącą).
 2. Przyjmij lek przepisany przez lekarza w celu zmniejszenia bólu.
 3. Zastosuj ciepły (nie za gorący) okład na brzuch, aby złagodzić napięcie mięśni.
 4. Wypij ciepły napój (na przykład herbatę lub wodę z niewielką ilością cytryny).

Podczas ataku kamieni żółciowych nie należy spożywać tłustych i pikantnych potraw ze względu na ryzyko nasilenia objawów. Jeśli ból się nasila, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Do jakich powikłań mogą prowadzić kamienie w pęcherzyku żółciowym?

Gdy kamień dostaje się do dróg żółciowych, zostają one zablokowane, co powoduje cofanie się żółci do pobliskich narządów. Skutkiem tego jest ból i stan zapalny. Możliwe powikłania kamicy żółciowej:

 • choroby wątroby (na przykład marskość wątroby). Blokada w dowolnym miejscu układu żółciowego może prowadzić do uwolnienia żółci do wątroby, powodując stan zapalny, zwiększone ryzyko infekcji i bliznowacenie tkanek;
 • zapalenie trzustki wywołane kamieniami żółciowymi. Kamień blokujący przewód trzustkowy powoduje stan zapalny i zaburzenia czynności tego narządu;
 • żółtaczka. Rozwija się, gdy do krwiobiegu przedostanie się zastała żółć, która transportuje toksyny filtrowane przez wątrobę;
 • malabsorpcja (zaburzenia wchłaniania składników odżywczych). Występuje, gdy żółć nie może dotrzeć do jelita cienkiego, gdzie odbywa się rozkład tłuszczów i wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Kamienie w pęcherzyku żółciowym mogą prowadzić do rozwoju chorób dróg żółciowych (na przykład zapalenia dróg żółciowych). W rzadkich przypadkach, jeśli kamienie nie są leczone, może rozwinąć się rak pęcherzyka żółciowego.

Czy można powstrzymać rozwój kamicy żółciowej?

Regularna i zbilansowana dieta pomoże zmniejszyć ryzyko rozwoju kamieni pęcherzyka żółciowego. Sposoby zapobiegania kamieniom pęcherzyka żółciowego:

 • unikanie gwałtownej utraty wagi podczas odchudzania. Zwykle za prawidłową uznaje się utratę od półtora do jednego kilograma tygodniowo;
 • dieta bogata w błonnik. W diecie powinny znaleźć się owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste.

Regularna aktywność fizyczna pomaga utrzymać prawidłową wagę, poprawia metabolizm i zmniejsza ryzyko rozwoju kamicy żółciowej. Jeśli u pacjenta występują choroby endokrynologiczne (cukrzyca) lub wysoki poziom cholesterolu, ważne jest, aby stosował się do zaleceń lekarza.

Dieta przy kamieniach pęcherzyka żółciowego

Dieta dla osób cierpiących na kamienie pęcherzyka żółciowego powinna być zbilansowana i zdrowa.

Produkty dozwolone przy kamicy żółciowej

Grupa pokarmów

Przykłady

Warzywa

Brokuły, szpinak, kapusta, kalafior, marchew, dynia, bakłażan, cukinia, czosnek

Owoce

Jabłka, gruszki, brzoskwinie, pomarańcze, mandarynki, mango, ananasy, kiwi

Owoce jagodowe

Jagody, maliny, truskawki, żurawina, jeżyny, borówki, agrest, czerwone porzeczki, czarne porzeczki, winogrona, arbuz

Zielenina

Pietruszka, koperek, bazylia, mięta, szpinak, seler, kolendra, rukola, sałata, zielona cebulka

Produkty pełnoziarniste

Płatki owsiane, kasza gryczana, brązowy ryż, chleb pełnoziarnisty, komosa ryżowa, jęczmień, pszenica, amarantus, proso

Zdrowe tłuszcze

Oliwa z oliwek, olej kokosowy, orzechy (włoskie, migdały, orzechy nerkowca), nasiona chia i lnu, awokado, tran

Produkty białkowe

Mięso z kurczaka bez skórki, indyk, ryby (dorsz, łosoś), owoce morza, jaja, tofu

Produkty mleczne

Sery odtłuszczone, mleko, kefir, twaróg, jogurt

Napoje

Woda, buliony o niskiej zawartości tłuszczu, herbatki i napary ziołowe, świeże soki, zielona herbata

Przy kamicy żółciowej należy wykluczyć z diety potrawy pikantne i smażone na oleju, gdyż ich spożywanie zwiększa ryzyko podrażnienia pęcherzyka żółciowego. Zaleca się również rezygnację z kawy i alkoholu.

Tygodniowe menu dla chorych na kamicę żółciową

Przy kamicy żółciowej zaleca się spożywanie małych, ale częstych posiłków, aby zmniejszyć obciążenie pęcherzyka żółciowego i usprawnić trawienie.

Menu dla osób z kamicą żółciową

Dzień tygodnia

Śniadanie

Drugie śniadanie

Obiad

Podwieczorek

Kolacja

Poniedziałek

Owsianka z owocami jagodowymi i orzechami

Sałatka owocowa

Kasza gryczana z gotowanym kurczakiem i sałatką warzywną

Migdały i owoce jagodowe

Morszczuk gotowany na parze z ryżem i warzywami

Wtorek

Kasza gryczana z warzywami i sezamem

Owoce (w tym jagodowe)

Makaron twardej odmiany z dodatkiem warzyw

Smoothie z jabłka, gruszki i szpinaku

Kotlety z indyka z gotowanymi ziemniakami

Środa

Tosty z awokado i zieleniną

Mini marchewki

Zupa z kurczakiem, warzywami i kaszą perłową

Orzechy włoskie i owoce

Królik w pomidorach z warzywami

Czwartek

Sałatka warzywna z sezamem i zieleniną

Pomarańcza

Kotlety z kurczaka z sosem ragout

Migdały z dodatkiem niewielkiej ilości miodu

Pieczony mintaj z warzywami

Piątek

Kasza kukurydziana ze świeżymi pomidorami

Suszone śliwki lub morele

Pierś kurczaka z ziemniakami 

Arbuz

Sałatka z kurczakiem, ogórkiem i pomidorami

Sobota

Owsianka na wodzie z owocami jagodowymi

Zielone smoothie

Ryż z warzywami i mięsem z indyka

Zupa jarzynowa z makaronem typu vermicelli (nitki)

Kotlety z morszczuka z zapiekanym bakłażanem

Niedziela

Kasza gryczana i tost z awokado

Sałatka owocowa z gruszką, jabłkiem i pomarańczą

Stek rybny z warzywami

Smoothie z jabłka, brzoskwini i kiwi

Morszczuk pieczony w folii z warzywami

Przepisy dla osób z kamicą żółciową

Zaleca się, aby unikać smażenia potraw w dużych ilościach oleju. Potrawy można gotować w wodzie lub na parze albo piec w piekarniku.

Przepisy dietetyczne

1
Owsianka z pieczonym jabłkiem i gruszką
2
Sałatka z kurczakiem, awokado i grejpfrutem
3
Quinoa z warzywami i pieczonym łososiem
1

Owsianka z pieczonym jabłkiem i gruszką

Kamienie w pęcherzyku żółciowym: objawy, przyczyny i metody leczenia
Czas ogólny
35 min
Opracowanie
10 min
Przygotowanie
25 min
Kalorie na porcję
310
Liczba porcji
1

Składniki

 • płatki owsiane – ½ szklanki;
 • woda – 1 filiżanka;
 • jabłko – 1 szt.
 • gruszka – 1 szt.;
 • miód – 1-2 łyżki;
 • cynamon – ½ łyżeczki;
 • orzechy włoskie – do smaku.

Przygotowanie

 1. Rozgrzej piekarnik do 180°C.
 2. Opłucz owoce pod bieżącą wodą, usuń pestki i rdzeń i pokrój na małe kawałki.
 3. Ułóż owoce na blasze do pieczenia, skrop miodem i posyp cynamonem.
 4. Wymieszaj, aby owoce były równomiernie pokryte miodem i cynamonem.
 5. Wstaw blachę do rozgrzanego piekarnika na 15-20 minut, piecz, aż owoce będą miękkie i złociste.
 6. Do rondla wsyp płatki owsiane i wlej wodę.
 7. Zagotuj, a następnie zmniejsz ogień do średniego i gotuj jeszcze przez około 5 minut, mieszając, aż płatki owsiane zgęstnieją i staną się miękkie.
 8. Wlej ugotowaną owsiankę do głębokiej miski, na wierzchu umieść upieczone owoce. Skrop pozostałą ilością miodu i posyp orzechami włoskimi.
2

Sałatka z kurczakiem, awokado i grejpfrutem

Kamienie w pęcherzyku żółciowym: objawy, przyczyny i metody leczenia
Czas ogólny
30 min
Opracowanie
10 min
Przygotowanie
20 min
Kalorie na porcję
230
Liczba porcji
2

Składniki

 • filet z kurczaka – 300 g;
 • awokado – 1 szt.;
 • grejpfrut – 1 szt.;
 • liść sałaty – 2-3 szt.;
 • czerwona cebula – ¼ szt.;
 • nasiona sezamu – 1 łyżka;
 • orzechy włoskie – ¼ szklanki;
 • oliwa z oliwek – 2 łyżki;
 • sok z cytryny – do smaku;
 • sól i świeżo zmielony czarny pieprz – do smaku.

Przygotowanie

 1. Opłucz warzywa, owoce i mięso pod bieżącą wodą.
 2. Filet z kurczaka ugotuj i pokrój w kostkę.
 3. Awokado obierz i pokrój w plastry.
 4. Obierz grejpfrut i pokrój go na kawałki.
 5. Pokrój czerwoną cebulę, upraż nasiona sezamu na suchej patelni i rozgnieć orzechy włoskie.
 6. W dużej misce wymieszaj liście sałaty, dodaj kurczaka, awokado, grejpfruta i czerwoną cebulę.
 7. Przygotuj dressing: wymieszaj oliwę z sokiem z cytryny, dodaj sól i świeżo zmielony czarny pieprz do smaku.
 8. Polej sałatkę dressingiem i delikatnie wymieszaj, aby równomiernie nasączyć składniki.
 9. Posyp sałatkę prażonym sezamem i orzechami włoskimi.
 10. Sałatkę z kurczakiem, awokado i grejpfrutem podawaj bezpośrednio po przyrządzeniu, aby zachować jej świeżość i aromat.
3

Quinoa z warzywami i pieczonym łososiem

Kamienie w pęcherzyku żółciowym: objawy, przyczyny i metody leczenia
Czas ogólny
25 min
Opracowanie
5 min
Przygotowanie
20 min
Kalorie na porcję
260
Liczba porcji
2

Składniki

 • łosoś – 2 kawałki po 150 g;
 • komosa ryżowa – 1 filiżanka;
 • bulion warzywny – 2 filiżanki;
 • czerwona papryka – 1 szt.;
 • cukinia – 1 szt.;
 • czerwona cebula – 1 szt.;
 • oliwa z oliwek – 2 łyżki;
 • świeży sok z cytryny – 2 łyżki;
 • miód – 1 łyżeczka;
 • sól i świeżo zmielony czarny pieprz – do smaku;
 • świeże zioła (pietruszka; koperek) – do dekoracji.

Przygotowanie

 1. Rozgrzej piekarnik do 200°C. Przygotuj naczynie do pieczenia, wyłóż je folią i nasmaruj niewielką ilością oliwy z oliwek.
 2. Umieść kawałki łososia na przygotowanej blasze do pieczenia. Skrop je sokiem z cytryny, polej miodem, posól i popieprz.
 3. Piecz łososia w piekarniku przez około 15-20 minut lub do momentu, aż ryba będzie miękka.
 4. Przepłucz komosę ryżową w zimnej wodzie i gotuj w bulionie warzywnym, aż będzie miękka.
 5. Pokrój czerwoną cebulę w piórka, paprykę w plasterki, a cukinię – w kostkę.
 6. Na dużej patelni rozgrzej oliwę z oliwek na średnim ogniu. Dodaj pokrojoną czerwoną paprykę, cukinię i czerwoną cebulę. Smaż warzywa, mieszając, aż będą miękkie.
 7. Posyp warzywa solą i pieprzem do smaku.
 8. Podawaj komosę ryżową z warzywami i pieczonym łososiem na gorąco, posypując świeżymi ziołami (pietruszką, koperkiem).

Gastroenterologia w Doctorpro Wrocław

Kamienie w pęcherzyku żółciowym: objawy, przyczyny i metody leczenia
Adres
ul. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, 40, 50-457 Wrocław, Polska
Nr telefonu
Harmonogram
Pn-Pt: 8:00-20:00
Sob: 8:00-15:00

Popularne pytania

Dlaczego występują mdłości przy kamieniach pęcherzyka żółciowego?

Nudności przy kamieniach pęcherzyka żółciowego są spowodowane podrażnieniem lub blokadą dróg żółciowych, co prowadzi do zastoju żółci i rozwoju stanu zapalnego. Duże kamienie mogą również uciskać sąsiednie narządy lub przewody żółciowe i przemieszczać się we wnętrzu pęcherzyka żółciowego, powodując nudności.

Czy można uprawiać sport, mając kamienie w pęcherzyku żółciowym?

Aktywność fizyczna w przypadku kamieni pęcherzyka żółciowego nie jest przeciwwskazana, jeśli ćwiczenia nie powodują bólu lub dyskomfortu. Dozwolone ćwiczenia u osób z kamieniami żółciowymi:

 • ćwiczenia oddechowe (medytacja, głębokie oddychanie);
 • pływanie;
 • joga i rozciąganie.

Osoby z kamieniami w pęcherzyku żółciowym nie powinny wykonywać intensywnych ćwiczeń, które wymagają napinania mięśni brzucha, ostrych skłonów lub skrętów ciała, podnoszenia ciężkich przedmiotów. Lepiej również unikać treningu typu cardio ze względu na nadmierny nacisk na narządy wewnętrzne.

Czego bezwzględnie nie należy jeść przy kamieniach pęcherzyka żółciowego?

Należy wykluczyć z diety tłuste produkty mleczne (domowa śmietana, masło) i mięsne (wieprzowina), tłuste sosy. Pokarmy niedozwolone w przypadku kamieni pęcherzyka żółciowego:

 • pikantne pokarmy (papryczki chili, przyprawy);
 • fast food (nuggetsy, frytki);
 • przekąski (sucharki, chipsy);
 • napoje zawierające kofeinę (napoje energetyczne, kawa);
 • węglowodany szybko przyswajalne (napoje gazowane, słodycze);
 • słona żywność (na przykład ogórki konserwowe).

Należy również unikać pokarmów o wysokiej zawartości cholesterolu (na przykład podrobów, żółtek jaj). Ważne jest, aby ograniczyć spożycie pokarmów, które sprzyjają powstawaniu gazów (fasola, ciecierzyca, soczewica).

Czy kamienie w pęcherzyku żółciowym mogą same zniknąć?

Organizm może czasami samodzielnie usunąć małe kamienie z pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych. Małe kamienie żółciowe mogą również zaniknąć wraz ze zmianą stylu życia: unormowaniem wagi, regularną aktywnością fizyczną i zdrową dietą.

Jak rozpuścić kamienie w pęcherzyku żółciowym bez operacji?

Kamienie żółciowe można rozpuścić za pomocą kwasu ursodeoksycholowego, który zmniejsza stężenie cholesterolu w żółci. Leczenie farmakologiczne może jednak nie być skuteczne w przypadku licznych kamieni lub kamieni o dużych rozmiarach.

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Kamienie w pęcherzyku żółciowym: objawy, przyczyny i metody leczenia
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie gastroenterologowi
«Doctorpro»

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Marek 5 miesięcy temu
Dobry wieczór, bardzo lubię kawę, ale lekarz zalecił, by wyeliminować kofeinę z diety. Dlaczego nie mogę pić kawy, mając kamienie pęcherzyka żółciowego?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
5 miesięcy temu
Dobry wieczór. Kofeina może pobudzać aktywność skurczową pęcherzyka żółciowego, co może przyczyniać się do zwiększonego ciśnienia w pęcherzyku i zwiększać ryzyko powstawania kamieni. Kofeina może również stymulować skurcz zwieracza Oddiego (mięśnia w dwunastnicy), co może powodować ból w przypadku obecności kamieni.
Klara 6 miesięcy temu
Dzień dobry, dowiedziałam się, że mam kamicę żółciową i lekarz zalecił mi zmianę diety. Jakie owoce można jeść przy kamieniach pęcherzyka żółciowego?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Dzień dobry, przy kamicy żółciowej zaleca się spożywanie owoców o wysokiej zawartości błonnika pokarmowego i niskiej zawartości tłuszczu. Dobrym wyborem są jabłka, gruszki, brzoskwinie, pomarańcze, winogrona, jagody, truskawki i mandarynki. Wspomagają one prawidłowe trawienie i zmniejszają ryzyko powstawania nowych kamieni.
Wiktoria 6 miesięcy temu
Witam, mam kamień w pęcherzyku żółciowym o wielkości dwa cm. Czy jest to już alarmujący rozmiar i muszę go usunąć?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Dzień dobry, kamień o wielkości dwóch centymetrów w pęcherzyku żółciowym można uznać za duży i istnieje ryzyko, że może on zablokować drogi żółciowe lub spowodować atak kamicy żółciowej. Decyzja o usunięciu zależy jednak od rodzaju kamienia, jego lokalizacji, objawów i ogólnego stanu pacjenta.
Barbara 6 miesięcy temu
Dobry wieczór, jakie pokarmy rozpuszczają kamienie żółciowe? Jeśli są takie produkty, to jak to się odbywa?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Dobry wieczór, rozpuszczaniu kamieni żółciowych mogą sprzyjać pokarmy bogate w błonnik pokarmowy, chude białka i zdrowe tłuszcze. Błonnik pomaga regulować trawienie i ogranicza powstawanie nowych kamieni. Chude białka i zdrowe tłuszcze sprzyjają prawidłowemu wydzielaniu żółci, co z czasem może pomóc rozpuścić już istniejące złogi.
Helena 6 miesięcy temu
Dzień dobry, chciałabym skorzystać z masażu pleców, ale od ponad sześciu miesięcy mam kamienie w pęcherzyku żółciowym. Czy mogę w tym przypadku skorzystać z masażu?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Dzień dobry, masaż pleców, zwłaszcza w okolicy prawego podżebrza, może wpływać na ciśnienie w drogach żółciowych i powodować dyskomfort. Lepiej przed masażem skonsultować się z gastroenterologiem, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.
Dominika 6 miesięcy temu
Dzień dobry. Czy to prawda, że istnieją zioła, które pomagają rozdrobnić kamienie w pęcherzyku żółciowym? Czy jakieś zioła mogą prowadzić do zaostrzenia kamicy żółciowej?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Dzień dobry, w medycynie ludowej stosowało się zioła do rozpuszczania kamieni żółciowych. Jednak ich skuteczność nie jest potwierdzona badaniami naukowymi, więc istnieje duże ryzyko powikłań przy ich stosowaniu.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies