+48 800 003 033

Co wykazuje USG jamy brzusznej i jak się do niego przygotować?

Co wykazuje USG jamy brzusznej i jak się do niego przygotować?
usg
Zaktualizowano: 12 September 2023
Czytać 5 minut Opublikowano: 08 August 2023 3118
Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej (OBU) jest bezpieczną, nieinwazyjną metodą diagnozowania chorób przewodu pokarmowego.

Z reguły ultrasonografia narządów wewnętrznych jest zlecana przez lekarzy ogólnych i gastroenterologów, a w razie potrzeby – także przez lekarzy innych specjalności.

Co wchodzi w skład badania USG jamy brzusznej?

W badaniu USG jamy brzusznej wyraźnie widoczne są narządy przewodu pokarmowego, które nie posiadają jam. USG jamy brzusznej obejmuje badanie m.in.:

 • trzustki;
 • wątroby;
 • pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych;
 • śledziony;
 • węzłów chłonnych i dużych naczyń okolicy brzucha.

USG narządów układu pokarmowego, takich jak żołądek i jelita, może wykryć oznaki zapalenia i dużych guzów. USG jelit pokazuje również oznaki ich niedrożności.

Wskazania do wykonania ultrasonografii jamy brzusznej

Choroby jamy brzusznej mogą być spowodowane zaburzeniami diety i odżywiania, zmianami kwasowości soku żołądkowego, zakażeniem drobnoustrojami chorobotwórczymi (w szczególności bakterią Helicobacter pylori), chorobami autoimmunologicznymi i dziedzicznymi. Objawy chorób jamy brzusznej to ból i dyskomfort, wzdęcia, zaburzenia rytmu wypróżnień (zaparcia i biegunki), zgaga.

Badanie USG narządów wewnętrznych może być wykonywane zarówno z zalecenia lekarza, jak i bez niego. Wskazania do wykonania ultrasonografii jamy brzusznej to m.in.:

 • ostre i przewlekłe zapalenie trzustki (zapalenie trzustki);
 • ostre i przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego (zapalenie pęcherzyka);
 • choroba kamicy żółciowej;
 • dyskinezy dróg żółciowych;
 • ostre i przewlekłe zapalenie wątroby (zapalenie wątroby);
 • urazy jamy brzusznej;
 • tętniak aorty brzusznej;
 • anemia;
 • nadciśnienie wrotne;
 • łagodne i złośliwe nowotwory jamy brzusznej.

Badania ultrasonograficzne nie mają żadnych przeciwwskazań, ponieważ ultradźwięki nie są szkodliwe. Ultrasonografia jamy brzusznej może być wykonywana u dzieci od urodzenia, kobiet w ciąży oraz u pacjentów cierpiących na ciężkie choroby przewlekłe.

Co pokazuje badanie USG jamy brzusznej?

USG jamy brzusznej pokazuje wewnętrzną budowę jej narządów. Ultrasonografia pęcherzyka żółciowego pozwala zbadać również funkcjonowanie układu żółciowego.

Co ujawnia USG jamy brzusznej?

Co ujawnia USG jamy brzusznej?

Zazwyczaj w badaniu USG jamy brzusznej wszystkie narządy mają określoną echogeniczność, wielkość i lokalizację. Pogrubienie ścian i zwiększenie rozmiarów narządów wewnętrznych świadczy o toczącym się w nich stanie zapalnym. Normalnie pęcherzyk żółciowy nie zawiera inkluzji i jest wypełniony żółcią podczas badania na czczo, a opróżnia się po posiłku.

USG trzustki pokazuje jej wielkość, oznaki zapalenia lub zniszczenia. Ultrasonografia wątroby dostarcza informacji o jej budowie i obecności stanu zapalnego w wirusowych i niewirusowych zapaleniach wątroby, a także pozwala zdiagnozować steatohepatozę (złogi tłuszczowe wokół wątroby). Ultrasonografia śledziony może być pomocna w przypadku chorób układu krwiotwórczego (anemia). Ultrasonografia jamy brzusznej pokazuje również stan regionalnych węzłów chłonnych i pozwala zdiagnozować ich zapalenie (zapalenie mezadencyjne).

Jeśli konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, gastroenterolog może zalecić także endoskopię (fibrogastroduodenoskopię, anoskopię, rektomanoskopię, kolonoskopię), TK (tomografię komputerową) narządów jamy brzusznej, badania krwi i soku żołądkowego. Ze względu na dużą zawartość informacyjną i łatwość wykonania zabiegu badanie jamy brzusznej zwykle rozpoczyna się od badania USG.

Jak przygotować się do badania USG jamy brzusznej?

Aby przygotować się do badania USG jamy brzusznej, wystarczy w dniu badania zrezygnować ze śniadania i przyjść do kliniki na czczo. Przed badaniem USG jamy brzusznej nie należy również pić kawy.

Jeśli planowane jest funkcjonalne USG pęcherzyka żółciowego, należy przynieść ze sobą śniadanie o działaniu żółciopędnym (jajko lub kawałek czekolady). W takim przypadku lekarz wykona dwa badania – przed posiłkiem i 10–15 minut po nim. Przed ultrasonografią brzuszną warto założyć wygodne ubranie, aby czuć się komfortowo, odsłaniając brzuch.

Przygotowanie do USG jamy brzusznej w godzinach popołudniowych nie wymaga całkowitej rezygnacji z jedzenia – dopuszczalne jest lekkie śniadanie (sałatka lub niskotłuszczowy jogurt). Minimalny czas od spożycia posiłku do przyjścia na badanie USG jamy brzusznej powinien wynosić od 4 do 5 godzin.

Dieta przed ultrasonografią jamy brzusznej

Dieta przed ultrasonografią jamy brzusznej pozwala na naturalne oczyszczenie jelit i łagodzi wzdęcia. Pilne badania USG można wykonać bez przygotowania, ale do planowanego przesiewowego badania USG jamy brzusznej lepiej przygotować się wcześniej.

Przed ultrasonografią jamy brzusznej nie należy spożywać pokarmów, które zwiększają tworzenie się gazów w jelitach i prowokują zaparcia. Przed badaniem ultrasonograficznym jamy brzusznej nie należy więc jeść m.in.:

 • świeżego chleba (zwłaszcza żytniego);
 • mleka pełnego;
 • roślin strączkowych;
 • kapusty;
 • sody.

Przed ultrasonografią jamy brzusznej można jeść świeże i termicznie przetworzone warzywa i owoce, produkty zbożowe i inne bogate w błonnik. Nie ma potrzeby zmiany reżimu picia przed ultrasonografią.

Jak oczyścić jelita przed USG jamy brzusznej?

Nie ma potrzeby oczyszczania jelit przed ultrasonografią brzuszną. Dieta na 2–3 dni przed planowanym terminem USG pomoże oczyścić przewód pokarmowy. Przyjmowanie specjalnych leków (środki przeczyszczające, sorbenty, leki przeciw wzdęciom) przed USG jamy brzusznej jest konieczne w niektórych przypadkach zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jak wykonuje się badanie USG jamy brzusznej?

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej trwa około 15 minut. Podczas badania USG osoba leży na kozetce na plecach, odsłaniając okolice brzucha, do których lekarz przykłada sondę ultrasonograficzną. Podczas zabiegu lekarz może poprosić o wstrzymanie oddechu lub obrócenie się na bok.

Po wykonaniu badania USG jamy brzusznej lekarz ultrasonografista wyda opinię, która nie jest diagnozą. Aby zinterpretować wyniki badania i otrzymać zalecenia, należy umówić się na konsultację z terapeutą lub gastroenterologiem.

Ultrasonografia w Doctorpro Łódź

Co wykazuje USG jamy brzusznej i jak się do niego przygotować?
Adres
ul. Stefana Jaracza 64, 90-251 Łódź, Polska. Opera Park
Nr telefonu
Harmonogram
Pon-Sob: 8:00-20:00

Popularne pytania

Czy w badaniu USG jamy brzusznej można wykryć nowotwór?

Badanie USG nie jest główną metodą diagnozowania łagodnych i złośliwych guzów jamy brzusznej. Jedynie duże guzy i ich przerzuty mogą być widoczne w badaniu USG jamy brzusznej.

Czy mogę palić przed ultrasonografią jamy brzusznej?

Palenie papierosów przed ultrasonografią jamy brzusznej może wpłynąć na wynik badania. Konieczne jest także zrezygnowanie z palenia w ogóle, jako złego nawyku, który zwiększa ryzyko rozwoju nie tylko chorób układu krążenia i układu oddechowego, ale także chorób przewodu pokarmowego.

Czy można pić wodę przed USG jamy brzusznej?

Przed ultrasonografią jamy brzusznej można pić wodę. Jeśli dodatkowo planowana jest ultrasonografia przestrzeni zaotrzewnowej (nerek), lekarz może zalecić wypicie litra czystej wody na pół godziny przed zabiegiem, aby przygotować się do badania.

Czy mogę wykonać badanie USG jamy brzusznej podczas miesiączki?

Istnieje możliwość wykonania badania ultrasonograficznego jamy brzusznej podczas miesiączki. Menstruacja nie wpływa na anatomię jamy brzusznej i nie zniekształca wyników badania USG jamy brzusznej u kobiet.

Co jest lepsze: badanie USG czy tomografia komputerowa jamy brzusznej?

Badanie ultrasonograficzne i tomografia komputerowa (TK) jamy brzusznej mają różne cele i wskazania. Zaletami USG są jego nieszkodliwość i brak przeciwwskazań, dlatego jest ono zwykle zlecane jako pierwsza metoda diagnostyczna. Jeśli okaże się to konieczne, po tym badaniu lekarz może zalecić wykonanie tomografii komputerowej jamy brzusznej. Wyboru TK lub USG jamy brzusznej dokonuje lekarz w zależności od postawionej diagnozy.

0 of 5 na podstawie 0 ocena
Co wykazuje USG jamy brzusznej i jak się do niego przygotować?
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie ultrasonografiście
«Doctorpro»

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Roksana 11 miesięcy temu
Dzień dobry! Podczas badania lekarz podejrzewał przepuklinę pępkową i zalecił wykonanie badania USG. Czy na badaniu USG jamy brzusznej można zobaczyć przepuklinę?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
11 miesięcy temu
Witamy! Badanie USG jest główną metodą diagnozowania przepuklin. USG pozwala określić jej lokalizację, rodzaj i wielkość, a także wykryć wypadnięcie pętli jelitowych przez ubytek przepukliny.
Sabina 11 miesięcy temu
Dzień dobry! Przeczytałam w internecie, że przed badaniem USG wątroby należy oczyścić jelita. Jaki jest prawidłowy sposób przyjmowania węgla aktywnego przed USG jamy brzusznej?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
11 miesięcy temu
Dzień dobry! Nie ma potrzeby przyjmowania węgla aktywnego ani innych leków przed badaniem USG jamy brzusznej. Proszę sprawdzić u lekarza kierującego, czy w Pani przypadku istnieje potrzeba specjalnego przygotowania do badania USG.
Marlena 1 rok temu
Dzień dobry! Od dłuższego czasu zastanawiam się, dlaczego nie powinnam jeść przed badaniem USG jamy brzusznej.
Odpowiedz
Dzień dobry! Badanie ultrasonograficzne narządów jamy brzusznej wykonuje się na czczo, ponieważ pokarm znajdujący się w jelitach odbija fale ultradźwiękowe i zniekształca wyniki badania. Narządy i struktury wewnętrzne są po prostu niewidoczne za grudką pokarmu.
Żaneta 1 rok temu
Witam! Mój gastroenterolog skierował mnie na badanie ultrasonograficzne. Ponieważ przyjmuję leki na serce i ciśnienie, to czy mogę wziąć tabletki przed badaniem USG jamy brzusznej?
Odpowiedz
Witamy! Przed badaniem USG jamy brzusznej można przyjmować leki jak zwykle. Proszę powiedzieć ultrasonografiście, jakie leki były przyjmowane w dniu badania.
Matylda 1 rok temu
Dzień dobry! Jutro wybieram się na badanie USG jamy brzusznej. Czy przed badaniem USG jamy brzusznej mogę wyjść do toalety?
Odpowiedz
Dzień dobry! Wypróżnienie pęcherza i jelit nie ma wpływu na wyniki badania USG jamy brzusznej. Lekarz może poprosić o wypełnienie pęcherza i nie oddawanie moczu przed badaniem, jeśli planuje Pani badanie nerek.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies