+48 800 003 033

Jak radzić sobie z depresją sezonową i lękiem

Jak radzić sobie z depresją sezonową i lękiem
endokrynologia
Zaktualizowano: 02 October 2023
Czytać 6 minut Opublikowano: 02 October 2023 926
1
Czym jest depresja sezonowa?
2
Kiedy zaczyna się depresja sezonowa?
3
Jak objawia się sezonowe zaburzenie nastroju?
4
Główne przyczyny depresji sezonowej
5
Kto jest najbardziej narażony na depresję sezonową?
6
Jak odróżnić zły nastrój od depresji sezonowej?
7
Czy można samodzielnie poradzić sobie z depresją sezonową?
8
Jak rozpoznać, że należy udać się do lekarza z powodu depresji sezonowej?
9
Do jakiego lekarza zwrócić się w przypadku depresji sezonowej?
10
Jak długo trwa depresja sezonowa bez leczenia?
11
Jak leczy się depresję sezonową?
12
W jaki sposób zimowa i letnia depresja sezonowa są do siebie podobne?
13
Jaka jest różnica między zimowym a letnim sezonowym zaburzeniem afektywnym?
14
Co może pogorszyć depresję sezonową?
15
Czego brakuje w organizmie przy jesiennej depresji?
16
Jakie pokarmy pomagają w walce z depresją sezonową?
17
Jak uniknąć depresji sezonowej: metody profilaktyki
1

Czym jest depresja sezonowa?

Depresja sezonowa (choroba afektywna sezonowa), której towarzyszy uczucie smutku, braku energii, senności i utraty zainteresowania codziennymi czynnościami, występuje głównie późną jesienią. Zmianie pór roku towarzyszy zmniejszenie liczby godzin światła dziennego, spadek średniej dziennej temperatury i przewaga pochmurnej pogody. W rezultacie nasz stan psychoemocjonalny pogarsza się i możemy popaść w depresję.

Depresja sezonowa to rodzaj depresji, który rozwija się w zależności od pory roku. Zaostrzenia depresji mogą występować od późnej jesieni lub wczesnej zimy do wczesnej wiosny, lub lata.

2

Kiedy zaczyna się depresja sezonowa?

Sezonowe zaburzenie depresyjne ma zatarte granice czasowe i zależy od indywidualnych cech organizmu, a także od warunków klimatycznych (panującej pogody, pory wschodu i zachodu słońca). Objawy depresji sezonowej mogą nasilać się nie tylko jesienią i zimą, ale także wiosną.

3

Jak objawia się sezonowe zaburzenie nastroju?

Sezonowe zaburzenie depresyjne może objawiać się uczuciem smutku, żalu, rozpaczy, winy, przygnębienia, beznadziejności i bezwartościowości. Objawy depresji sezonowej:

 • spadek sił;
 • apatia;
 • zmniejszona koncentracja;
 • niepokój;
 • nadpobudliwość;
 • lęk;
 • drażliwość, agresywność (charakterystyczne dla depresji w okresie menopauzy);
 • zaburzenia snu (bezsenność, nadmierna senność, ciągła senność);
 • nadużywanie pokarmów węglowodanowych, przyrost masy ciała;
 • utrata apetytu, utrata masy ciała;
 • uczucie ciężkości w kończynach;
 • spadek libido.

Sezonowe zaburzenie depresyjne charakteryzuje się unikaniem kontaktów społecznych, spożywaniem alkoholu i zaburzeniami odżywiania. Ciężkim postaciom depresji mogą towarzyszyć myśli o śmierci lub samobójstwie.

Depresja sezonowa u dzieci objawia się roztargnieniem, wycofaniem, częstymi wahaniami nastroju i niską samooceną. Dzieci w wieku przedszkolnym mogą wyrażać swoje uczucia depresyjne poprzez rysunki, w których występują głównie ciemne kolory.

4

Główne przyczyny depresji sezonowej

Dokładne czynniki ryzyka rozwoju sezonowego zaburzenia depresyjnego nie zostały ustalone. Przyczyny depresji:

 • niedobór światła słonecznego;
 • przesunięcie zegara biologicznego, który reguluje sen i nastrój;
 • niedobór żelaza w organizmie;
 • niedobór witaminy D.

Depresja sezonowa bywa również spowodowana zmianami hormonalnymi. Aktywność serotoniny, która jest jednym z neuroprzekaźników przekazujących sygnały pomiędzy neuronami i jest wytwarzana pod wpływem światła słonecznego, spada w zimnych porach roku.

Jednocześnie następuje wzrost syntezy melatoniny, hormonu niezbędnego do utrzymania prawidłowego cyklu snu i czuwania. Mechanizm adaptacji do sezonowych zmian długości dnia zostaje zakłócony, co skutkuje zaburzeniami snu i zachowania.

Kobiety mogą doświadczać wahań nastroju przed miesiączką z powodu zmian w poziomie estrogenu i progesteronu (żeńskich hormonów płciowych, które determinują rozwój i funkcjonowanie układu rozrodczego). Wynikające z tego objawy znane są w życiu codziennym jako depresja przed PMS.

5

Kto jest najbardziej narażony na depresję sezonową?

Czynniki niekorzystne to występowanie u krewnych objawów depresji sezonowej (np. jesiennej). Objawy depresji mogą się nasilać:

 • mieszkańcy obszarów za kołem podbiegunowym, gdzie jest bardzo mało światła słonecznego;
 • ludzie podatni na zmiany pogody, tzw. meteopaci;
 • zaburzenia afektywne dwubiegunowe;
 • osoby nadpobudliwe.

Ryzyko wystąpienia depresji sezonowej jest zwiększone w przypadku zaburzeń koncentracji uwagi (ADD, ADHD). Zaostrzenia zaburzeń depresyjnych mogą również nasilać się przez zaostrzenia manii w chorobie afektywnej dwubiegunowej lub ataki paniki.

6

Jak odróżnić zły nastrój od depresji sezonowej?

Sama obecność złego nastroju nie jest podstawą do zdiagnozowania depresji sezonowej, która obejmuje całą grupę objawów, takich jak apatia, zaburzenia odżywiania, chęć samoizolacji i myśli o bezsensie życia. Aby uchronić się przed popadnięciem w ciężką depresję, należy poszukać pomocy medycznej już przy pierwszych oznakach choroby.

7

Czy można samodzielnie poradzić sobie z depresją sezonową?

Próby samodzielnego leczenia depresji wiosennej, jesiennej lub zimowej bez pomocy lekarza mogą prowadzić do nasilenia objawów zaburzenia depresyjnego. Zmiany organizacyjne, takie jak zmiana codziennej rutyny, przynoszą jedynie częściowy efekt, ale nie usuwają przyczyn leżących u podstaw depresji.

8

Jak rozpoznać, że należy udać się do lekarza z powodu depresji sezonowej?

W przypadku wystąpienia objawów depresji sezonowej konieczna jest konsultacja z lekarzem psychiatrą. Samodzielne wyleczenie objawów zaburzeń depresyjnych nie jest możliwe. Nie zaleca się zwlekania z wizytą u lekarza specjalisty i podejmowania prób leczenia depresji jesiennej, zimowej czy wiosennej samodzielnie, bez udziału lekarza.

9

Do jakiego lekarza zwrócić się w przypadku depresji sezonowej?

W przypadku jesiennego, zimowego lub wiosennego zaostrzenia depresji konieczna jest konsultacja z psychologiem lub psychiatrą. Lekarz postawi diagnozę i zaleci leczenie.

10

Jak długo trwa depresja sezonowa bez leczenia?

Depresja może występować każdej jesieni, zimy i wiosny przez wiele lat. Objawy nie ustępują bez leków i prowadzą do obniżenia jakości życia.

11

Jak leczy się depresję sezonową?

Diagnoza depresji sezonowej obejmuje wywiad z pacjentem, laboratoryjne badania krwi i USG tarczycy. Leczenie depresji sezonowej obejmuje:

 • terapia światłem. Terapia światłem w przypadku depresji sezonowej polega na przebywaniu pacjenta w pomieszczeniu z jasnym oświetleniem;
 • terapia poznawczo-behawioralna (rodzaj psychoterapii, która pomaga zidentyfikować i zmienić negatywne myśli i postawy);
 • przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych (poprawiają stan psychoemocjonalny poprzez regulację poziomu serotoniny w organizmie);
 • zwiększenie poziomu witaminy D w organizmie.

Można również stosować terapię kolorami w przypadku depresji sezonowej (ekspozycja na niebieskie i jasne białe światło). W leczeniu depresji sezonowej u dzieci stosuje się te same metody, co u dorosłych, ale leki są przepisywane w zmniejszonej dawce.

12

W jaki sposób zimowa i letnia depresja sezonowa są do siebie podobne?

Depresja sezonowa zarówno zimą, jak i latem objawia się: niepokojem, pobudzeniem, rozdrażnieniem, poczuciem winy, smutkiem, uczuciem ciężkości w kończynach oraz poczuciem bezsensu i bezcelowości jakiejkolwiek aktywności.

Podobieństwa w objawach depresji sezonowej latem i zimą

Częstotliwość występowania objawów

Przez większą część dnia (prawie codziennie)

Wydajność pracy, koncentracja

Niskie

Stosunek do pracy i aktywności społecznej

Obojętny

Jednym z kluczowych objawów depresji o każdej porze roku jest występowanie złego (smutnego, przygnębiającego) nastroju, który nie zależy od czynników zewnętrznych.

13

Jaka jest różnica między zimowym a letnim sezonowym zaburzeniem afektywnym?

Sezonowe zaburzenie afektywne podczas zimnych i ciepłych pór roku

Co się zmienia?

Sezonowe zaburzenie afektywne w okresie jesienno-zimowym

Sezonowe zaburzenie afektywne w okresie letnim

Jakość snu

Nadmierna senność (hipersomnia)

Niedobór snu (bezsenność)

Sposób odżywiania

Zwiększony apetyt (depresja może zwiększać apetyt na pokarmy bogate w węglowodany), przyrost masy ciała

Słaby apetyt, utrata masy ciała

Sposób zachowania

Izolacja społeczna, apatia

Niepokój, pobudzenie, lęk, agresywność, zwiększona drażliwość

Wpływ pogody na depresję może objawiać się różnymi symptomami zimą i latem.Objawy depresji letniej i zimowej mogą nasilać się, jeśli u pacjenta występują choroby współistniejące (np. zaburzenia hormonalne).

14

Co może pogorszyć depresję sezonową?

Sezonowe zaburzenia depresyjne mogą występować wraz z otyłością, cukrzycą, niedokrwieniem, nadciśnieniem i obturacyjną chorobą płuc. Zwiększone ryzyko nasilenia objawów depresyjnych wynika z nadużywania alkoholu, zwiększonego niepokoju, fobii, konfliktów i zaburzeń paniki.

15

Czego brakuje w organizmie przy jesiennej depresji?

Jesienią brak światła słonecznego zmniejsza produkcję serotoniny, hormonu, który wpływa na nastrój, apetyt i sen, a niższy poziom serotoniny prowadzi do depresji. Niezbilansowana dieta może powodować niedobory witamin z grupy B, które biorą udział w produkcji substancji chemicznych wpływających na funkcjonowanie mózgu. Z powodu niedoboru witamin objawy jesiennej chandry mogą się nasilić.

Niekorzystnym czynnikiem są również sezonowe wahania poziomu witaminy D, która jest wytwarzana w organizmie pod wpływem słońca. Im większy niedobór witaminy, tym większe ryzyko wystąpienia depresji. Eliminacja niedoboru witamin jest środkiem pomocniczym w terapii i sposobem zapobiegania powikłaniom. Z depresją sezonową można walczyć za pomocą kompleksowego leczenia przepisanego przez lekarza, którego nie można zastąpić przyjmowaniem suplementów witaminowych.

16

Jakie pokarmy pomagają w walce z depresją sezonową?

Jesienna, zimowa i wiosenna depresja jest chorobą, której nie można wyleczyć przy pomocy samej diety. Psychiatra może jednak zalecić zmiany w diecie jako uzupełnienie leczenia. Dieta wspomagająca leczenie depresji obejmuje:

 • produkty zawierające witaminę D (wątroba dorsza, łosoś, sardynki);
 • witaminę B12 (wątroba wołowa, łosoś, tuńczyk);
 • kwas foliowy (ciemnozielone warzywa liściaste, rośliny strączkowe, owoce cytrusowe);
 • kwasy tłuszczowe omega-3 (makrela, tuńczyk, nasiona lnu, orzechy włoskie, olej sojowy).

W przypadku depresji zaleca się odstawienie alkoholu. Należy również ograniczyć spożycie kofeiny i napojów energetycznych.

17

Jak uniknąć depresji sezonowej: metody profilaktyki

Depresji sezonowej można zapobiegać, spacerując na świeżym powietrzu i zażywając kąpieli słonecznych. Zaleca się również obniżenie poziomu stresu, zwiększenie aktywności fizycznej i normalizację snu.

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Jak radzić sobie z depresją sezonową i lękiem
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Róża 5 miesięcy temu
Dobry wieczór. Jak fizycznie odczuwa się depresję sezonową?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
5 miesięcy temu
Dzień dobry. Objawy depresji są dość zróżnicowane indywidualnie. Odczucia są np. opisywane przez pacjentów jako zmęczenie, uczucie ciężkości w rękach i nogach lub pogorszenie apetytu. W przypadku wystąpienia objawów depresji jesiennej, zimowej lub wiosennej należy skonsultować się z lekarzem.
Maja 6 miesięcy temu
Dzień dobry. Dlaczego depresja sezonowa występuje jesienią i zimą?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Dzień dobry. Depresja sezonowa jest reakcją organizmu na zmniejszenie liczby godzin dziennych i niewystarczającą liczbę słonecznych dni. Depresja sezonowa może wystąpić na skutek pogorszenia pogody (opady, niska temperatura, zachmurzenie), typowej dla okresu jesienno-zimowego.
Edward 7 miesięcy temu
Dzień dobry. Jakiej muzyki najlepiej słuchać w czasie jesiennej depresji?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
7 miesięcy temu
Dzień dobry. Zaleca się słuchanie muzyki, która sprawia słuchaczowi przyjemność i pomaga złagodzić objawy depresji. Jednak w przypadku depresji, której towarzyszy fiksacja na negatywnych myślach, nawet wesołe piosenki mogą pogorszyć samopoczucie przy wielokrotnym przesłuchiwaniu.
Halina 8 miesięcy temu
Dobry wieczór. Dlaczego doświadczam objawów depresji latem?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
8 miesięcy temu
Dzień dobry. Depresja może wystąpić o każdej porze roku. Czynnikami ryzyka są zaburzenia hormonalne, niedobór witamin lub siedzący tryb życia. Dokładne przyczyny pomoże ustalić lekarz.
Maria 8 miesięcy temu
Dzień dobry. Jak rozpoznać, że to depresja sezonowa, a nie zwykłe lenistwo?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
8 miesięcy temu
Dzień dobry. Lenistwo można interpretować jako niechęć do wykonywania określonej pracy, przy jednoczesnym braku pogorszenia stanu psychoemocjonalnego. Objawy depresji sezonowej obejmują przedłużające się przygnębienie, zmiany w myśleniu i zachowaniu, które nie są charakterystyczne dla lenistwa.
Edyta 8 miesięcy temu
Dzień dobry. Jakie witaminy powinno się przyjmować na jesienne złe samopoczucie?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
8 miesięcy temu
Dzień dobry. Gdy jesienią pojawiają się oznaki pogłębiającej się depresji, zaleca się konsultację z lekarzem, który przepisze niezbędne preparaty, w tym witaminy B i D (poprawiające nastrój).
Bogusława 8 miesięcy temu
Dobry wieczór. Dlaczego jesienią czuję osłabienie i ciągle chce mi się spać?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
8 miesięcy temu
Dzień dobry. Senność i brak energii to reakcje organizmu na skrócenie godzin dziennych, niedobór serotoniny i nadmiar melatoniny. Osłabienie i senność mogą być również spowodowane brakiem aktywności fizycznej.
Max 8 miesięcy temu
Dzień dobry. Proszę o informację, czy mając depresję sezonową trzeba chodzić na spacery?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
8 miesięcy temu
Dzień dobry. Tak, spacery na świeżym powietrzu (zwłaszcza przy słonecznej pogodzie) mają korzystny wpływ na układ nerwowy i samopoczucie, pod warunkiem że jednocześnie pacjent leczy się pod nadzorem lekarza.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies