+48 800 003 033

Niska hemoglobina: objawy, przyczyny i sposoby na jej zwiększenie

Niska hemoglobina: objawy, przyczyny i sposoby na jej zwiększenie
badania laboratoryjne
Zaktualizowano: 16 November 2023
Czytać 7 minut Opublikowano: 07 November 2023 17887
Hemoglobina wpływa na aktywność, wydajność, apetyt, stan włosów i skóry. Znaczny i długotrwały brak hemoglobiny powoduje hipoksję (niedobór tlenu), co prowadzi do śmierci komórek.

Co to jest hemoglobina?

Hemoglobina jest białkiem zawierającym żelazo, które jest niezbędne do transportu tlenu do tkanek organizmu i odprowadzania dwutlenku węgla z narządów do płuc. Hemoglobina A (hemoglobina dorosłych) wraz z erytrocytami (krwinkami czerwonymi) jest wytwarzana w szpiku kostnym i krąży we krwi przez około 120 dni.

Tabela norm hemoglobiny u kobiet, mężczyzn i dzieci według wieku

Tabela norm hemoglobiny u kobiet, mężczyzn i dzieci według wieku

Hemoglobina glikowana (HbA1c) to wskaźnik biochemiczny, który odzwierciedla średnią zawartość cukru w organizmie w ciągu trzech miesięcy. Im wyższy poziom HbA1c, tym wyższe stężenie cukru we krwi.

Normy dla hemoglobiny glikowanej według zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabeltologicznego

Poziom hemoglobiny glikowanej

Interpretacja wskaźników

poniżej 6,5%

osoby z cukrzycą typu 1., osoby z krótkotrwałą cukrzycą typu 2., dzieci i młodzież niezależnie od typu cukrzycy, jeśli nie wiąże się to z ryzykiem częstych niedocukrzeń (jeśli takowe występują, celem powinna być hemoglobina glikowana poniżej 7%)

poniżej 8%

chorzy w zaawansowanym wieku, z wieloletnią cukrzycą, z powikłaniami sercowo-naczyniowymi (po udarze mózgu i zawale serca)

poniżej 6%

w okresie ciąży

Lekarz zleca badanie hemoglobiny glikowanej w celu monitorowania przebiegu i kontroli skuteczności leczenia cukrzycy. Poziom HbA1c służy do oceny ryzyka rozwoju powikłań cukrzycy (zaburzenia widzenia, uszkodzenia zakończeń nerwowych).

Przyczyny niskiego poziomu hemoglobiny

Niski poziom hemoglobiny jest objawem złośliwych chorób krwi i układu limfatycznego. Inne przyczyny niskiego poziomu hemoglobiny to:

 • splenomegalia (powiększona śledziona);
 • zatrucie ołowiem;
 • niedobór żelaza, kwasu foliowego i witaminy B12;
 • reumatoidalne zapalenie stawów (choroba autoimmunologiczna wpływająca na stawy).

Ilość hemoglobiny zmniejsza się z powodu przewlekłej niewydolności nerek i niedoczynności tarczycy (patologii endokrynologicznej objawiającej się brakiem hormonów tarczycy). Przyczynami spadku poziomu białka zawierającego żelazo mogą być krwawienia wewnętrzne lub zewnętrzne, przyjmowanie leków antyretrowirusowych (działających na HIV) lub chemioterapii.

Objawy niskiego poziomu hemoglobiny

Obniżenie poziomu ΗbA (hemoglobiny A) powoduje niedokrwistość z niedoboru żelaza, która objawia się bólami głowy, szybkim męczeniem się, osłabieniem oraz bladością skóry i błon śluzowych.

Objawy niskiego poziomu hemoglobiny

Objawy niskiego poziomu hemoglobiny

Inne objawy niskiego poziomu hemoglobiny to:

 • zmniejszony apetyt;
 • zniekształcenie smaku (chęć jedzenia kredy, surowych zbóż) i zapachu (osoba lubi zapach benzyny, farby)
 • suchość i łuszczenie się skóry;
 • łamliwe paznokcie i włosy.

Niska hemoglobina zaburza pracę układu krążenia, co powoduje duszności i tachykardię (szybkie bicie serca). Osoba może odczuwać ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, a nawet stracić przytomność.

W przypadku wystąpienia objawów spadku hemoglobiny należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym, lekarz przeprowadzi badanie i zaleci leczenie. W celach profilaktycznych zaleca się coroczne badanie krwi na poziom hemoglobiny.

Norma hemoglobiny u kobiet

Na poziom hemoglobiny u kobiet wpływa wiek, choroby współistniejące, nieprawidłowe nawyki (palenie papierosów zwiększa ilość białka zawierającego żelazo) oraz dieta. Z wiekiem prawidłowe stężenie hemoglobiny stopniowo maleje.

Tabela normy poziomu hemoglobiny u kobiet w zależności od wieku

Wiek kobiety

Wartości referencyjne hemoglobiny u kobiet

18–59 lat

120–160 g/l

> 60 lat

110–140 g/l

W czasie ciąży zwiększa się ilość krwi krążącej w organizmie kobiety i hemoglobina jest wykorzystywana do dostarczania tlenu płodowi. Dolna granica hemoglobiny u kobiet w ciąży wynosi 110 g/l.

Norma hemoglobiny u mężczyzn

Normalnie mężczyźni mają wyższy poziom hemoglobiny niż kobiety, ponieważ testosteron stymuluje erytropoezę (tworzenie komórek krwi). Z wiekiem poziom androgenów spada, co prowadzi do spadku hemoglobiny.

Tabela normy poziomu hemoglobiny u mężczyzn w zależności od wieku

Wiek mężczyzny

Wartości referencyjne hemoglobiny u mężczyzn

18–59 lat

140–180 g/l

> 60 lat 

125–150 g/l

Poziom hemoglobiny poniżej 50 g/l jest krytyczny, ponieważ tkanki organizmu nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu, co prowadzi do ich śmierci. Aby zwiększyć poziom hemoglobiny we krwi, należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym.

Norma hemoglobiny u dzieci

Niski poziom hemoglobiny u dziecka prowadzi do upośledzenia rozwoju fizycznego i intelektualnego. Dzieci stają się ospałe i drażliwe, pogarsza się ich pamięć i zdolność koncentracji.

Norma poziomu hemoglobiny u dzieci 

Noworodek

140–240 g/l

2–6 miesięcy

100–170 g/l

6–12 miesięcy

110–135 g/l

1–6 lat

110–140 g/l

6–18 lat

115–150 g/l

Ryzyko spadku hemoglobiny wzrasta u dzieci urodzonych przedwcześnie lub z niską masą urodzeniową, a także przy obecności przewlekłych chorób wątroby i nerek. Aby zapobiec spadkowi ilości hemoglobiny w organizmie, niezbędna jest wizyta u pediatry przynajmniej raz w roku (co miesiąc w przypadku dzieci poniżej 1. roku życia).

Jak zwiększyć poziom hemoglobiny?

Aby zdiagnozować niski poziom hemoglobiny, lekarz zbiera wywiad, przeprowadza badanie i kieruje na badanie krwi. Aby podnieść poziom hemoglobiny w organizmie, lekarz ustala leczenie, w tym terapię choroby podstawowej, przyjmowanie leków zwiększających poziom żelaza we krwi oraz dostosowuje dietę.

Środki zwiększające poziom hemoglobiny

Poziom hemoglobiny można szybko podnieść, przyjmując leki zawierające żelazo. W przypadku krwawienia lub zaburzonego wchłaniania żelaza w jelitach leki podaje się dożylnie. Aby zwiększyć poziom erytrocytów i hemoglobiny, lekarz może przepisać leki stymulujące hemopoezę (tworzenie komórek krwi).

Produkty zwiększające poziom hemoglobiny

W przypadku niskiej hemoglobiny lekarz dostosowuje dietę, aby zwiększyć pobór żelaza w organizmie i poprawić jego wchłanianie w jelitach. Produkty spożywcze mogą zwiększać poziom hemoglobiny w niedokrwistości z niedoboru żelaza.

Tabela produktów zwiększających poziom hemoglobiny

Produkty

Ilość żelaza w 100 g

Wątróbka

23 mg

Czekolada gorzka

17 mg

Odmiany czerwonego mięsa:

 • wołowina
 • jagnięcina
 • dziczyzna

 

 • 2,5 mg
 • 1,8 mg
 • 5,0 mg

Owoce morza:

 • mięczaki
 • małże
 • ostrygi

 

 • 2,9 mg
 • 7,0 mg
 • 8,3 mg

Szpinak

2,7 mg

Morele suszone

2,7 mg

Nasiona dyni

8,5 mg

Produkty zawierające wapń, takie jak mleko, jogurt, ser, tofu i brokuły, zmniejszają wchłanianie żelaza w organizmie. Lekarze nie zalecają picia kawy i czarnej herbaty w czasie posiłków, ponieważ zakłócają one wchłanianie żelaza w jelitach.

Witaminy zwiększające poziom hemoglobiny

Aby zwiększyć ilość hemoglobiny, lekarz zleca zażywanie witaminy C, B9 i B12, których dawkowanie i czas trwania zależy od stopnia ich niedoboru. Ilość witamin w organizmie można zwiększyć poprzez zdrową dietę: należy jeść owoce cytrusowe, mięso, owoce morza, zielony groszek, fasolę i szparagi.

Popularne pytania

Dlaczego dochodzi do gwałtownego spadku hemoglobiny?

Przyczyną gwałtownego spadku hemoglobiny może być krwawienie wewnętrzne lub zewnętrzne. W takim przypadku wykonuje się transfuzję krwi w celu szybkiego podniesienia poziomu hemoglobiny.

Hemoglobina glikowana – o czym świadczy?

Hemoglobina glikowana pokazuje średnią zawartość cukru w organizmie w ciągu trzech miesięcy. Lekarz zleca badanie hemoglobiny glikowanej, aby ocenić czas trwania cukrzycy i kontrolować jej leczenie.

Czy można umrzeć z powodu niskiego poziomu hemoglobiny?

Można umrzeć z powodu niskiego poziomu hemoglobiny, ponieważ tkanki organizmu nie otrzymują niezbędnej ilości tlenu. Rozwija się głód tlenowy i komórki stopniowo obumierają, co prowadzi do upośledzenia funkcji narządów i układów.

Jak niebezpieczny jest niski poziom hemoglobiny?

Niski poziom hemoglobiny jest niebezpieczny ze względu na rozwój arytmii (zaburzeń rytmu serca) i niewydolności serca (niezdolności serca do pompowania krwi). Znaczny spadek hemoglobiny (poniżej 50 g/l) może prowadzić do śmierci z powodu braku tlenu w tkankach.

Jak podnieść poziom hemoglobiny w 3 dni?

Czas trwania korekty poziomu hemoglobiny zależy od przyczyny i stopnia jej niedoboru. Średnio wzrost hemoglobiny trwa około 3 do 6 tygodni. W ciągu trzech dni można podnieść poziom hemoglobiny za pomocą transfuzji krwi, którą wykonuje się przy krytycznym poziomie ΗbA (poniżej 70 g/l).

0 of 5 na podstawie 0 ocena
Niska hemoglobina: objawy, przyczyny i sposoby na jej zwiększenie
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Matylda 10 miesięcy temu
Dzień dobry, jak mogę podnieść hemoglobinę za pomocą leków?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
10 miesięcy temu
Dzień dobry. Leki na podwyższenie poziomu hemoglobiny można przyjmować tylko po konsultacji z lekarzem. W celu podniesienia hemoglobiny lekarz ustala leczenie choroby, która spowodowała spadek wskaźników, oraz przepisuje leki zawierające żelazo lub stymulujące powstawanie komórek krwi.
Wiola 10 miesięcy temu
Dzień dobry, co robić, jeśli erytrocyty i hemoglobina są niskie?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
10 miesięcy temu
Dzień dobry. Niski poziom erytrocytów i hemoglobiny świadczy o anemii. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem, który ustali przyczynę spadku i zaleci leczenie.
Antonina 10 miesięcy temu
Dzień dobry. Ile wynosi niski poziom hemoglobiny?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
10 miesięcy temu
Dzień dobry. Poziom hemoglobiny zależy od wieku i płci osoby. Dla mężczyzn i kobiet dolna granica wynosi 120 g/l, dla dzieci i kobiet w ciąży – 110 g/l.
Artur 11 miesięcy temu
Dzień dobry, jak długo utrzymuje się hemoglobina po transfuzji krwi?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
11 miesięcy temu
Dzień dobry. Transfuzję krwi wykonuje się w przypadku spadku hemoglobiny poniżej 70 g/l. Wzrost hemoglobiny po transfuzji krwi następuje w ciągu 24 godzin. Gdy wskaźnik osiągnie wartość powyżej 70 g/l, lekarz ustala leczenie farmakologiczne.
Halina 11 miesięcy temu
Dzień dobry. Kobieta ma hemoglobinę 150, czy to jest normalne?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
11 miesięcy temu
Dzień dobry. Tak, jest to normalny wskaźnik. Norma hemoglobiny dla kobiet wynosi 120–160 g/l.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies