+48 800 003 033

Czy spożywanie smażonych i pikantnych potraw jest szkodliwe?

Czy spożywanie smażonych i pikantnych potraw jest szkodliwe?
gastroenterologia
Zaktualizowano: 27 March 2024
Czytać 12 minut Opublikowano: 27 March 2024 137
Gotowanie zapewnia eliminację patogenów, usprawnia trawienie żywności i nadaje jej odpowiedni smak i konsystencję. Produkty spożywcze można gotować w wodzie, smażyć, piec, dusić lub gotować na parze.

Potrawy smażone, czyli jakie?

Żywność jest uważana za smażoną, jeśli jest przyrządzana poprzez smażenie w wysokiej temperaturze na oleju lub innym tłuszczu. Smażenie może być wykorzystywane do obróbki cieplnej mięsa, ryb, owoców morza, warzyw, jaj. Smażenie wykorzystuje się również do wyrobu produktów kulinarnych (na przykład pączków, ciast).

Na czym i w jaki sposób można smażyć?

Smażenie zwykle zachodzi na gorącej powierzchni patelni pokrytej olejem lub innym tłuszczem. Ta metoda smażenia pozwala nadać potrawom złocistą skórkę, a także wzmocnić aromat i smak składników. Inne metody smażenia:

 • smażenie w głębokim tłuszczu. Polega na całkowitym zanurzeniu żywności w rozgrzanym oleju (zwykle słonecznikowym) i smażeniu do momentu ugotowania. W głębokim tłuszczu można przyrządzać frytki, krewetki;
 • grillowanie. Przyrządzanie potraw na rozgrzanym ruszcie grilla nad otwartym ogniem lub żarzącymi się węglami. Na grillu można przyrządzać mięso, ryby i warzywa;
 • piekarnik. W piekarniku można nie tylko piec (w folii lub rękawie), ale także smażyć na oleju.

Żywność można również grillować na otwartym ogniu, używając szaszłyków lub umieszczając owiniętą folią żywność bezpośrednio na rozżarzonych węglach. Do smażenia można użyć wody lub metody "smażenia na sucho", która polega na przyrządzaniu potraw na suchej patelni.

Jak smażona żywność wpływa na organizm?

Smażone pokarmy wpływają na funkcjonowanie układów i narządów, układu krążenia i naczyń krwionośnych. Oddziaływanie tłuszczu na organizm:

 • stany zapalne i stres oksydacyjny. Smażone potrawy, zwłaszcza te przyrządzane w wysokich temperaturach, mogą przyczyniać się do powstawania produktów peroksydacji i wolnych rodników. Substancje te powodują stany zapalne i stres oksydacyjny w organizmie, co może wpływać na zdrowie naczyń krwionośnych;
 • wzrost poziomu tłuszczów we krwi. Pokarmy bogate w tłuszcze nasycone i tłuszcze trans zwiększają poziom cholesterolu, co prowadzi do powstawania blaszek miażdżycowych na ścianach tętnic i zwiększa ryzyko miażdżycy;
 • podwyższony poziom cukru. Smażone potrawy zawierające węglowodany szybko przyswajalne mogą zwiększać poziom insuliny lub zmniejszać wrażliwość na insulinę. W rezultacie istnieje zwiększone ryzyko rozwoju cukrzycy i zespołu metabolicznego;
 • zaburzenia funkcjonowania trzustki. Spożywanie nadmiernych ilości tłustych pokarmów powoduje, że gruczoł produkuje więcej enzymów do ich trawienia, co może zwiększać ryzyko wystąpienia zapalenia trzustki.

Częste spożywanie smażonych potraw może przyczyniać się do chorób układu krążenia (zawału serca, nadciśnienia tętniczego lub udaru mózgu). Smażone jedzenie jest również ciężkostrawne, powoduje zaburzenia pracy jelit, zaparcia lub biegunkę.

Co szkodliwego jest w smażonych potrawach?

Smażenie na oleju zazwyczaj zwiększa zawartość tłuszczu i kalorii w żywności, co przyczynia się do przybierania na wadze i zwiększa ryzyko otyłości. Inne szkodliwe skutki smażenia:

 • powstawanie akrylamidu. Akrylamid powstaje w warunkach wysokiej temperatury i smażenia na sucho, zwłaszcza podczas smażenia produktów bogatych w skrobię (na przykład frytek). Może być potencjalnie rakotwórczy, jeśli jest spożywany przez długi czas i często, gdyż powoduje uszkodzenia komórek i DNA;
 • utrata składników odżywczych. Smażenie może powodować zmiany strukturalne w składnikach żywności, niszcząc witaminy, minerały i przeciwutleniacze, co zmniejsza wartość odżywczą żywności;
 • powstawanie wolnych rodników. Smażenie może wytwarzać wolne rodniki, które uszkadzają komórki i sprzyjają stanom zapalnym w tkankach.

Osoby z chorobami układu krążenia, chorobami wątroby, żołądka i jelit nie powinny spożywać smażonych potraw w dużych ilościach, ponieważ zwiększa to obciążenie narządów, nasilając objawy i prowadząc do progresji chorób. Smażone potrawy mogą również nasilać wrzody żołądka i dwunastnicy, zapalenie żołądka, kamicę żółciową i niewydolność nerek.

Dlaczego smażone jedzenie jest szkodliwe dla żołądka i wątroby?

Smażone produkty są szkodliwe dla wątroby, ponieważ musi ona przetwarzać i wykorzystywać tłuszcze, co zwiększa obciążenie tego narządu. Z czasem tłuszcze gromadzą się w komórkach, co może prowadzić do rozwoju niealkoholowego stłuszczenia wątroby, stłuszczeniowego zapalenia wątroby i marskości wątroby.

Spożywanie smażonych potraw przyczynia się do rozwoju zespołu metabolicznego, który obejmuje otyłość, nadciśnienie, zaburzenia metabolizmu węglowodanów i dyslipidemię (zaburzenie równowagi lipidów we krwi). Niekorzystny wpływ smażonych potraw na żołądek:

 • wolniejsze opróżnianie żołądka. Tłuste pokarmy wymagają więcej czasu i wysiłku, aby je strawić, co może prowadzić do uczucia ciężkości i dyskomfortu po jedzeniu;
 • zwiększona kwasowość treści żołądkowej. Podwyższona kwasowość może powodować refluks i zgagę;
 • zwiększone ryzyko powstawania kamieni w pęcherzyku żółciowym. Mogą one powodować kolkę, bóle brzucha i problemy trawienne.

Jeśli dieta nie jest odpowiednio zbilansowana, smażone potrawy mogą powodować zaparcia ze względu na niską zawartość błonnika i wilgoci. Używanie dużych ilości soli i pikantnych przypraw stymuluje perystaltykę i zwiększa częstotliwość i objętość stolca.

Korzyści ze spożywania smażonych potraw

Smażenie żywności może nadać jej chrupiącą teksturę, złocistą skórkę i apetyczny wygląd, wzmacniając smak potraw. Zalety smażonych potraw:

 • rozbijanie ścian komórkowych owoców i warzyw. Pieczenie sprawia, że żywność jest lepiej przyswajalna i zwiększa się spożycie składników odżywczych;
 • stymulowanie produkcji enzymów trawiennych. Amylaza, proteaza i lipaza pomagają rozkładać żywność na poziomie molekularnym i wspomagają trawienie.

Smażenie może zmniejszać zawartość fitynianów i szczawianów, które mogą "wiązać" niektóre składniki odżywcze i utrudniać ich wchłanianie. Jednakże, ze względu na potencjalne szkodliwe działanie smażonych potraw, zaleca się zastępowanie ich potrawami pieczonymi, gotowanymi w wodzie i na parze, aby dieta była zdrowa i zbilansowana.

Jak sprawić, by smażone potrawy były zdrowe?

Unikanie tłuszczów trans i olejów bogatych w tłuszcze nasycone (jak olej palmowy czy kokosowy) sprawi, że smażone potrawy będą zdrowsze. Zaleca się wybieranie tłuszczów jednonienasyconych, oliwy z oliwek lub oleju z awokado, które zawierają kwasy tłuszczowe. Inne zalecenia, które pomogą uczynić smażone potrawy zdrowszymi:

 1. Dostosuj temperaturę smażenia. Wysokie temperatury mogą prowadzić do powstawania szkodliwych związków (na przykład akrylamidu), dlatego ważne jest, aby nie przegrzewać oleju i unikać smażenia na mocno złoty kolor.
 2. Usuwaj nadmiar tłuszczu. Po usmażeniu można przełożyć potrawę na papierowy ręcznik, aby odsączyć ją z nadmiaru oleju.
 3. Dodawaj warzywa. Dodatek dużej ilości warzyw do smażonych potraw może zwiększyć ich wartość odżywczą. Warzywa są bogate w witaminy, minerały i błonnik, co ma pozytywny wpływ na organizm.

Ważne jest również, aby zwracać uwagę na wielkość porcji smażonych potraw. Przejadanie się może prowadzić do nadmiernego spożycia kalorii i tłuszczu, co może mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Jak prawidłowo smażyć żywność, aby zmniejszyć jej szkodliwość?

Zaleca się smażenie w średniej temperaturze i kontrolowanie stanu oleju. Pojawienie się dymu lub nieprzyjemnego zapachu może być oznaką przegrzania oleju.

Nie zaleca się również używania raz podgrzanego oleju ponownie, gdyż może to prowadzić do powstawania szkodliwych związków i zwiększenia stresu oksydacyjnego. Smażenie powinno być wystarczające, aby żywność nadawała się do spożycia, ale należy unikać przesmażenia lub przypalenia żywności.

Czy można smażyć na wodzie?

Smażenie na wodzie stosuje się w przypadku unikania oleju, zwykle do potraw o niskiej zawartości tłuszczu. Zalety smażenia w wodzie:

 • niższa zawartość tłuszczu;
 • obniżona zawartość kalorii w potrawie;
 • delikatna konsystencja.

Smażenie z użyciem wody pozwala zachować więcej składników odżywczych w żywności niż smażenie z użyciem oleju. Wiele witamin i minerałów jest wrażliwych na ciepło i może ulec zniszczeniu w wysokich temperaturach. Na wodzie można smażyć warzywa, owoce morza, tofu, ryby i jajka.

Co się stanie, jeśli nie będziesz jeść smażonych potraw?

Rezygnacja ze smażonych potraw zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia (nadciśnienia, miażdżycy) i podwyższonego poziomu cholesterolu. Inne korzyści z unikania smażonych potraw:

 • kontrola wagi. Ograniczenie spożycia smażonych potraw pomoże zmniejszyć kaloryczność posiłków i nadmierny przyrost masy ciała;
 • poprawa jakości tłuszczu. Unikanie tłuszczów trans i włączenie do diety zdrowych źródeł tłuszczu (nierafinowanych olejów roślinnych, orzechów, nasion i czerwonych ryb) pomoże zbilansować dietę;
 • poprawa trawienia. Pokarmy smażone na oleju utrudniają trawienie, więc wyeliminowanie ich z diety pomoże zapobiec dyskomfortowi i bólowi po posiłkach, zgadze i zaparciom;
 • poprawa jakości skóry. Smażone potrawy mogą wywoływać stany zapalne w organizmie, które mogą wpływać na skórę. Przejście na gotowane lub pieczone potrawy może pomóc poprawić stan skóry.

Rezygnacja ze smażonych potraw pozwala zachować więcej składników odżywczych w pożywieniu, dzięki czemu dieta jest zdrowsza. Zmniejszy to również ryzyko rozwoju chorób przewlekłych (cukrzyca, zespół metaboliczny).

Czy podczas ciąży i karmienia piersią można jeść smażone i pikantne potrawy?

Smażone i pikantne potrawy spożywane w czasie ciąży nie szkodzą dziecku, zwłaszcza jeśli dieta przyszłej matki jest zbilansowana. Ważne jest jednak, aby monitorować indywidualną reakcję organizmu, ponieważ pikantne jedzenie może powodować zgagę, nudności, rozstrój żołądka.

Podczas karmienia piersią należy ograniczyć smażone potrawy, ponieważ tłuszcze nasycone mogą powodować przyrost masy ciała, cukrzycę, wysokie ciśnienie krwi, udar. Zaleca się spożywanie chudego mięsa grillowanego lub pieczonego w piekarniku.

Ostre potrawy w małych ilościach nie są przeciwwskazane podczas karmienia piersią. Podczas karmienia piersią zaleca się ograniczenie rozmarynu, tymianku, mięty, pietruszki, ponieważ mogą one wpływać na produkcję mleka.

Czy jedzenie pikantnych potraw jest zdrowe?

Pikantne potrawy są dobre dla organizmu, ponieważ mogą stymulować trawienie i przyspieszać metabolizm. Na przykład ostra papryka zawiera kapsaicynę, która przyspiesza metabolizm i zwiększa produkcję ciepła, co może być pomocne w kontrolowaniu wagi. Korzyści ze spożywania pikantnych pokarmów:

 • antyoksydanty. Niektóre ostre przyprawy (takie jak papryczki chili) zawierają naturalne przeciwutleniacze i mają właściwości przeciwzapalne, które zmniejszają ryzyko rozwoju chorób przewlekłych;
 • poprawa nastroju. Pikantne potrawy mogą stymulować produkcję endorfin, które są naturalnym środkiem przeciwbólowym, mogą poprawiać nastrój i wywoływać uczucie radości;
 • kontrola apetytu. Spożywanie pikantnych potraw jest korzystne, ponieważ ma wpływ na obszary podwzgórza, które są odpowiedzialne za uczucie głodu i sytości;
 • zdrowie serca. Regularne spożywanie pikantnych potraw pomaga zmniejszyć ryzyko nadciśnienia, wysokiego poziomu cholesterolu i cukrzycy typu 2.

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Vermont wykazało, że osoby, które regularnie jadły papryczki chili, były o 13% mniej narażone na śmierć z powodu zawału serca lub udaru mózgu. Spożywanie pikantnych potraw sprzyja również stymulacji zdrowej flory jelitowej i ma pozytywny wpływ na przewód pokarmowy.

Pikantne potrawy spożywane w czasie przeziębienia mogą pomóc rozrzedzić śluz i usunąć wydzielinę z dróg oddechowych, co może ułatwić oddychanie w przypadku kataru. Niektóre pikantne przyprawy (takie jak czosnek i imbir) mają właściwości antybakteryjne, które mogą pomóc zwalczyć infekcję. Ostre jedzenie może jednak podrażniać gardło i zwiększać przekrwienie błony śluzowej nosa, dlatego pikantne potrawy należy spożywać z umiarem.

Jakie są szkodliwe skutki spożywania pikantnych potraw?

Pikantne jedzenie może powodować wewnętrzne podrażnienia, stany zapalne i ból, ponieważ organizm może postrzegać kapsaicynę jako toksynę. Szkodliwość pikantnych potraw:

 • podrażnienie układu pokarmowego. Pikantne potrawy mogą podrażniać błony śluzowe żołądka i jelit, szczególnie u osób z zapaleniem żołądka, wrzodami lub refluksem;
 • pogorszenie objawów nietolerancji pokarmowej. Kapsaicyna może powodować wzdęcia, zwiększoną ilość gazów, biegunkę lub skurcze jelit;
 • pogorszenie stanu zdrowia jelit. Nadmierne spożycie pikantnych potraw jest niebezpieczne, ponieważ może powodować podrażnienie jelit u osób z chorobą zapalną jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego);
 • możliwość wystąpienia reakcji alergicznych. Ostra papryka może powodować alergie i wywoływać wysypki skórne, swędzenie, obrzęk lub trudności w oddychaniu.

Ostre potrawy w dużych ilościach są szkodliwe i mogą prowadzić do bólu brzucha i klatki piersiowej, biegunki, wymiotów. Jeśli wystąpi pieczenie w jamie ustnej, łzawienie i katar, zaleca się zjedzenie chleba, wypicie lemoniady lub mleka. Ponieważ kapsaicyna ma oleistą bazę, picie wody nie zmniejszy bólu, a jedynie rozprowadzi substancję po jamie ustnej.

Aby zmniejszyć szkodliwy wpływ pikantnych potraw na organizm, pomocne będą proste zalecenia, które zmniejszą ryzyko podrażnienia narządów i objawów takich jak pieczenie lub ból w jamie ustnej i żołądku. Zasady spożywania pikantnych potraw:

 1. Zacznij od małych ilości pikantnych potraw. Stopniowe wprowadzanie ostrych potraw do diety pomoże organizmowi przyzwyczaić się do pikantnego smaku i uniknąć podrażnień.
 2. Wypróbuj różne pikantne potrawy. Pikantne pokarmy mogą być różnorodne i obejmować przyprawy i sosy (pieprz, musztarda, chrzan, imbir, czosnek). Aby określić wrażliwość organizmu, należy wprowadzać ostre pokarmy pojedynczo.
 3. Łącz pikantne pokarmy z innymi produktami spożywczymi. Pikantne potrawy można łączyć z innymi produktami spożywczymi, aby złagodzić ich wpływ na organizm (na przykład dodając pikantne przyprawy do zup lub sosów).

Spożywanie pikantnych potraw przed snem może powodować dyskomfort w żołądku i utrudniać zasypianie. Wypicie chłodnego mleka może złagodzić ostry posmak i zmniejszyć uczucie pieczenia w ustach.

Czy pikantne jedzenie odchudza?

Pikantne jedzenie może powodować utratę wagi, ponieważ zwiększa aktywność metaboliczną, wymianę ciepła i zużycie energii. Pikantne jedzenie może pomóc schudnąć, ponieważ nadaje potrawom bogatszy smak i przyspiesza wystąpienie uczucia sytości.

Co zrobić, gdy po pikantnym posiłku boli brzuch?

Jeśli żołądek boli po pikantnym posiłku, ważne jest, aby unikać ciężkich, smażonych i tłustych potraw, aby przyspieszyć regenerację błony śluzowej przewodu pokarmowego. Zalecenia dotyczące bólu brzucha po zjedzeniu pikantnych potraw:

 1. Pij odpowiednie ilości wody. Picie wody pomoże nawodnić żołądek i złagodzić objawy. Ważne jest, aby unikać napojów gazowanych, kofeiny i alkoholu.
 2. Unikaj leżenia i pochylania się do przodu. Możesz siedzieć lub stać, ponieważ wtedy nacisk na narządy przewodu pokarmowego jest mniejszy.

Zaleca się włączenie do diety lekkich pokarmów: niskotłuszczowych bulionów, gotowanych warzyw lub niskotłuszczowych pokarmów białkowych (na przykład kurczaka). Jeśli ból się nasili, należy skonsultować się z gastroenterologiem.

Co się stanie, jeśli zjesz dużo pikantnych potraw?

Pikantne potrawy zawierają aktywne składniki, które mogą podrażniać błony śluzowe żołądka i jelit. Spożywanie dużej ilości pikantnych potraw może stymulować zwiększone wydzielanie soku żołądkowego, w tym kwasu żołądkowego, co może prowadzić do zgagi, pieczenia i dyskomfortu w górnej części brzucha. Przed włączeniem do diety pikantnych potraw (na przykład papryczek chili), należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub gastroenterologiem w celu wykluczenia przeciwwskazań i określeniu indywidualnej wrażliwości na pokarmy. 

Przepisy dietetyczne

1
Grillowany łosoś z warzywami
2
Pikantna zupa-krem z kurczakiem i warzywami
1

Grillowany łosoś z warzywami

Czy spożywanie smażonych i pikantnych potraw jest szkodliwe?
Czas ogólny
30 min
Opracowanie
20 min
Przygotowanie
10 min
Kalorie na porcję
290
Liczba porcji
2

Składniki

 • łosoś (świeży) – 2 sztuki (150-200 g każda);
 • cukinia – 1 sztuka;
 • papryka czerwona – 1 sztuka;
 • papryka żółta – 1 sztuka;
 • czerwona cebula – 1 sztuka;
 • oliwa z oliwek – 2 łyżki;
 • świeży sok z cytryny – 2 łyżki;
 • miód – 2 łyżeczki;
 • czosnek – 3 ząbki;
 • sól – do smaku;
 • świeżo zmielony czarny pieprz – do smaku;
 • zioła (kolendra; pietruszka) – do dekoracji.

Przygotowanie

 1. Przygotuj warzywa: pokrój cukinię, czerwoną i żółtą paprykę w cienkie paski, czerwoną cebulę w piórka.
 2. W misce wymieszaj oliwę z oliwek, sok z cytryny, miód i zmiażdżony czosnek na marynatę, dodaj szczyptę soli i świeżo zmielonego czarnego pieprzu i dokładnie wymieszaj.
 3. Umieść łososia w misce z marynatą, aby dobrze nasiąknął. Pozostawić do namoczenia na 10-15 minut.
 4. Włącz grill i rozgrzej go do średnio wysokiej temperatury. Pokryj ruszt grilla niewielką ilością oliwy z oliwek, aby zapobiec przywieraniu.
 5. Wyjmij łososia z marynaty i osusz za pomocą papierowych ręczników. Umieść łososia na grillu i smaż przez 4-5 minut z każdej strony (czas może się różnić w zależności od grubości ryby).
 6. Umieść pokrojone warzywa na grillu i smaż przez około 3-4 minuty z każdej strony, aż będą miękkie i powstaną na nich charakterystyczne paski.
 7. Gdy łosoś i warzywa będą gotowe, przełóż je na talerz. Skrop pozostałą ilością marynaty i posyp świeżymi ziołami (kolendrą lub pietruszką) do dekoracji.
2

Pikantna zupa-krem z kurczakiem i warzywami

Czy spożywanie smażonych i pikantnych potraw jest szkodliwe?
Czas ogólny
40 min
Opracowanie
10 min
Przygotowanie
30 min
Kalorie na porcję
325
Liczba porcji
2

Składniki

 • pierś z kurczaka – 400 g;
 • duża cebula – 1 sztuka;
 • czosnek – 2 ząbki;
 • ostra czerwona papryka – 1 sztuka (lub do smaku);
 • marchew – 1 sztuka;
 • por – 1 sztuka;
 • łodyga selera – 1 sztuka;
 • bulion drobiowy lub warzywny – 1 litr;
 • śmietana lub mleko – 1 szklanka;
 • oliwa z oliwek – 2 łyżki;
 • kurkuma – 1 łyżeczka;
 • pieprz cayenne – ½ łyżeczki (lub do smaku);
 • sól i świeżo zmielony czarny pieprz do smaku;
 • pietruszka; kolendra lub zielona cebulka – do dekoracji.

Przygotowanie

 1. Pokrój marchew, cebulę i seler w małą kostkę, posiekaj czerwoną paprykę.
 2. Smaż pokrojone warzywa (z wyjątkiem czerwonej papryki) na głębokiej patelni na oliwie z oliwek do miękkości, około 5-7 minut.
 3. Dodaj posiekaną czerwoną paprykę, czosnek i kurkumę i smaż, mieszając, przez 2-3 minuty.
 4. Wrzuć pokrojoną pierś z kurczaka na patelnię i smaż na złoty kolor.
 5. Dodaj bulion i doprowadź do wrzenia, a następnie zmniejsz ogień i gotuj na średnim ogniu, aż kurczak będzie ugotowany (zwykle około 15-20 minut).
 6. Gdy kurczak będzie gotowy, użyj blendera, aby zmielić zupę na gładką masę.
 7. Dodaj śmietanę i pieprz cayenne. Wymieszaj i podgrzej na średnim ogniu, ale nie doprowadzaj do wrzenia.
 8. W razie potrzeby dodaj sól i świeżo zmielony czarny pieprz do smaku.
 9. Podawaj gorącą zupę-krem przyozdobioną świeżymi ziołami (natką pietruszki, kolendrą lub zieloną cebulką).

Gastroenterologia w Doctorpro Wrocław

Czy spożywanie smażonych i pikantnych potraw jest szkodliwe?
Adres
ul. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, 40, 50-457 Wrocław, Polska
Nr telefonu
Harmonogram
Pn-Pt: 8:00-20:00
Sob: 8:00-15:00

Popularne pytania

Czy można schudnąć, rezygnując ze słodyczy, potraw mącznych i smażonych?

Można schudnąć, nie jedząc słodyczy, potraw mącznych i smażonych. Jednak to deficyt kaloryczny jest najważniejszy podczas odchudzania, a nie całkowite unikanie węglowodanów szybko przyswajalnych i smażonych potraw. Aby schudnąć, należy stosować zbilansowaną i zdrową dietę, aby zmniejszyć ryzyko podjadania i zapewnić sobie odpowiedni poziom sytości.

Czy smażenie na oleju roślinnym jest szkodliwe?

Smażenie na oleju roślinnym nie jest szkodliwe, ponieważ zaleca się stosowanie olejów o temperaturze wrzenia powyżej 180 stopni (olej słonecznikowy ma temperaturę wrzenia 225 stopni). Jednak lepsza do smażenia jest oliwa z oliwek, olej rzepakowy, arachidowy i kukurydziany, ponieważ mają bardziej stabilną strukturę chemiczną i wyższą temperaturę wrzenia.

Czy można jeść smażone mięso, będąc na diecie?

Na diecie można jeść smażone mięso w małych ilościach, wybierając chude odmiany (kurczak, cielęcina, indyk, mięso królicze). Mięso powinno się łączyć z dużą ilością warzyw, aby przyspieszyć jego trawienie.

Czy wszystko, co smażone, jest szkodliwe?

Smażenie na głębokim tłuszczu lub na dużej ilości oleju jest szkodliwe. Lepsze jest smażenie na otwartym ogniu i grillowanie. Smażenie można zastąpić pieczeniem w piekarniku (w rękawie lub folii), gotowaniem w wodzie lub na parze.

Czy smażone jajka są szkodliwe?

Jajka są pożywnym pokarmem bogatym w białko, witaminy (A, D, E, K, z grupy B) i minerały (żelazo, cynk, selen). Zawierają również cholinę i niezbędne kwasy tłuszczowe, które są ważne dla zdrowia.

Jajka smażone mogą zawierać więcej tłuszczu ze względu na użycie oleju do smażenia, co będzie miało wpływ na poziom cholesterolu, jeśli będą spożywane często. Podczas smażenia można użyć niewielkiej ilości oliwy z oliwek lub gotować jajka w wodzie, co sprawi, że będą zdrowsze.

Prażone nasiona – szkodliwe czy zdrowe?

Nasiona zawierają witaminy, minerały, błonnik roślinny i zdrowe tłuszcze. Są bogate w przeciwutleniacze, białka i niezbędne kwasy tłuszczowe (omega-3 i omega-6), które mają pozytywny wpływ na zdrowie serca i mózgu.

Prażone nasiona mogą być jednak szkodliwe, ponieważ zazwyczaj są wysokokaloryczne (jeśli są prażone w oleju). Aby uczynić nasiona zdrowszymi, zaleca się prażenie ich na suchej patelni lub spożywanie ich na surowo.

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Czy spożywanie smażonych i pikantnych potraw jest szkodliwe?
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie gastroenterologowi
«Doctorpro»

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Weronika 2 tygodnie temu
Dzień dobry, uwielbiam jajka smażone, jem je prawie codziennie. Ale planuję schudnąć, więc mam pytanie: czy mogę jeść jajka sadzone na diecie?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
2 tygodnie temu
Dzień dobry, na diecie odchudzającej można nadal jeść jajka smażone, ale ważne jest, aby kontrolować wielkość porcji i częstotliwość ich spożywania. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę całkowite spożycie kalorii w diecie i zapewnić równowagę i różnorodność w diecie.
Roksana 2 tygodnie temu
Dzień dobry, czy można jeść jajka smażone codziennie? Czy może lepiej jeść je na przemian z gotowanymi? Mam lekko podwyższony cholesterol.
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
2 tygodnie temu
Dzień dobry, osobom z wysokim poziomem cholesterolu nie zaleca się codziennego spożywania jajek smażonych. Naprzemienne spożywanie jajek smażonych i gotowanych pomoże urozmaicić dietę, zachować składniki odżywcze zawarte w jajkach i uniknąć ewentualnych negatywnych skutków nadmiernego spożycia smażonych potraw.
Helena 3 tygodnie temu
Dzień dobry, jaki jest najlepszy sposób obróbki termicznej żywności, aby była ona zdrowa dla organizmu?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
3 tygodnie temu
Dzień dobry, do przygotowania zdrowych posiłków można wykorzystać gotowanie, pieczenie, gotowanie na parze i grillowanie, które pomagają zachować witaminy i minerały w żywności i nie dostarczają nadmiaru kalorii ani nie powodują powstawania związków rakotwórczych. Należy również sięgać po świeże produkty, warzywa, owoce, zboża i białka, aby zapewnić sobie zróżnicowaną i zbilansowaną dietę.
Marianna 3 tygodnie temu
Dzień dobry, czy smażone ziemniaki są szkodliwe i dlaczego? Czy należy je całkowicie wyeliminować z diety, czy można je spożywać w niewielkich ilościach?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
3 tygodnie temu
Dzień dobry, smażone ziemniaki mogą być szkodliwe ze względu na wytwarzanie akrylamidu. Aby zmniejszyć ich szkodliwość, zaleca się zmniejszenie spożycia smażonych ziemniaków i spożywanie ich w formie pieczonej lub gotowanej. Można włączyć smażone ziemniaki do diety, ale z umiarem i niezbyt często, aby zapewnić równowagę i różnorodność w diecie.
Joanna 4 tygodnie temu
Dzień dobry, bardzo lubię prażone orzeszki ziemne. Co jest szkodliwego w prażonych orzeszkach ziemnych i czym można je zastąpić?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 tygodnie temu
Prażone orzeszki ziemne mogą być szkodliwe ze względu na wysoką zawartość tłuszczów nasyconych, soli i możliwe powstawanie rakotwórczej substancji (akrylamidu) podczas prażenia. Warto wybierać świeże lub prażone orzeszki ziemne bez dodatku soli, migdały, orzechy laskowe lub włoskie. Mają one wyższą zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies