+48 800 003 033

Czym jest mięśniak gładkokomórkowy macicy i jak go wyleczyć?

Czym jest mięśniak gładkokomórkowy macicy i jak go wyleczyć?
ginekologia
Zaktualizowano: 28 February 2024
Czytać 7 minut Opublikowano: 22 January 2024 1428
Mięśniak gładkokomórkowy to łagodny nowotwór, który rozwija się w ścianie macicy w wyniku patologicznego namnażania się komórek błony mięśniowej macicy (środkowej warstwy ściany macicy).

Nowotwór ma postać guza mięśniowego, który może osiągać rozmiary od jednego milimetra aż do 20 centymetrów.

Mięśniak gładkokomórkowy macicy

Mięśniak gładkokomórkowy macicy

Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków gładkokomórkowych macicy?

Mięśniak gładkokomórkowy macicy może powstać na skutek zaburzeń hormonalnych. Pozostałe przyczyny mięśniaków gładkokomórkowych macicy:

 • predyspozycje genetyczne;
 • stany zapalne macicy i przydatków (zapalenie błony śluzowej macicy, zapalenie jajników, zapalenie jajowodów);
 • powikłania ciąży i porodu (pierwsza ciąża po 30. roku życia, krwotok poporodowy);
 • brak porodu w przeszłości;
 • długotrwałe stosowanie spirali antykoncepcyjnej;
 • endometrioza (nieprawidłowy rozrost tkanki macicy);
 • zaburzenia endokrynne (zespół policystycznych jajników, choroby tarczycy lub nadnerczy, cukrzyca);
 • niekontrolowane stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Do grupy ryzyka narażonej na rozwój mięśniaków macicy należą kobiety prowadzące siedzący tryb życia, borykające się z nadwagą i otyłością, prowadzące nieregularną aktywność seksualną. Stres również należy do czynników ryzyka choroby, ponieważ nadmierna produkcja glikokortykoidów, zwłaszcza kortyzolu, prowadzi do zaburzeń metabolicznych i nierównowagi hormonalnej.

Klasyfikacja mięśniaków gładkokomórkowych macicy

Mięśniak gładkokomórkowy może występować pojedynczo lub mnogo (kilka guzów różnej wielkości). Mięśniaki gładkokomórkowe klasyfikuje się również ze względu na strukturę i kierunek wzrostu guza mięśniowego.

Rodzaje mięśniaków gładkokomórkowych macicy

Mięśniak śródścienny macicy

Rozwija się w środkowej warstwie tkanki mięśniowej macicy

Mięśniak podśluzówkowy macicy

Rozwija się przy zaburzeniach równowagi hormonalnej i zmianach wrażliwości komórek mięśni gładkich mięśniówki macicy na działanie żeńskich hormonów płciowych. Guz powstaje wewnątrz macicy lub szyjki macicy w kierunku jamy macicy.

Mięśniak podsurowicówkowy macicy

Rozwija się na zewnątrz macicy, pod błoną surowiczą. Guz ma szeroką podstawę lub długą szypułę.

Jakie są objawy mięśniaków gładkokomórkowych macicy?

Mięśniak gładkokomórkowy macicy przez długi czas nie daje żadnych objawów, dlatego ważne jest, aby przynajmniej raz w roku poddawać się rutynowym badaniom kontrolnym u ginekologa. Objawy mięśniaka macicy:

 • kłujący, ciągnący ból w jamie brzusznej i lędźwiach;
 • zaburzenia miesiączkowania (obfite, bolesne i długie miesiączki);
 • plamienie międzymiesiączkowe;
 • ogólne złe samopoczucie (osłabienie, zawroty głowy, bladość skóry);
 • powiększenie brzucha.

Mięśniak gładkokomórkowy o dużych rozmiarach (powyżej sześciu centymetrów) może negatywnie wpływać na sąsiednie narządy (pęcherz moczowy, odbytnicę, cewkę moczową). Może to objawiać się utrudnionym i częstym oddawaniem moczu, zaparciami, bólem przy wypróżnianiu. Guz w jamie macicy może również stanowić przyczynę problemów z zajściem w ciążę i jej donoszeniem. 

Mięśniak gładkokomórkowy macicy w ciąży

Mięśniak gładkokomórkowy w ciąży może prowadzić do jej komplikacji: poronienie samoistne, odklejenie łożyska, krwawienie z macicy i poród przedwczesny. Ponadto guzek może się intensywnie rozwijać w czasie ciąży z powodu zmian hormonalnych.

Jak diagnozuje się mięśniaki gładkokomórkowe macicy?

Mięśniak gładkokomórkowy macicy może zostać zdiagnozowany przez ginekologa po przeprowadzeniu badań. Diagnostyka mięśniaka gładkokomórkowego macicy obejmuje:

 • zebranie wywiadu i badanie przez ginekologa;
 • USG ginekologiczne (przezbrzuszne lub przezpochwowe);
 • histeroskopię (badanie endoskopowe ścian jamy macicy i szyjki macicy za pomocą cienkiego urządzenia optycznego);
 • laboratoryjne badania krwi (w celu oceny gospodarki hormonalnej i procesów biochemicznych zachodzących w organizmie).

W przypadku mięśniaków dużych rozmiarów, mnogich lub o nieokreślonym potencjale złośliwości lekarz może zlecić wykonanie rezonansu magnetycznego miednicy mniejszej. W razie potrzeby ginekolog może także skierować na konsultację do innych specjalistów, na przykład endokrynologa (w przypadku współistniejących chorób układu hormonalnego).

Sposoby leczenia mięśniaków gładkokomórkowych macicy

W leczeniu mięśniaków gładkokomórkowych macicy wykorzystuje się zarówno metody operacyjne, jak i nieoperacyjne. Ginekolog zleca odpowiednie leczenie, biorąc pod uwagę wyniki badań (wielkość i umiejscowienie guzów, tempo ich wzrostu, występowanie powikłań), wiek rozrodczy i indywidualne cechy organizmu.

Farmakologiczne leczenie mięśniaków stosuje się we wczesnym stadium choroby (przy niewielkich rozmiarach nowotworów). Leczenie zachowawcze obejmuje przyjmowanie leków doustnych lub założenie wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej, aby zapobiec wzrostowi guza i patologicznemu namnażaniu się komórek. Terapia może być również uzupełniona o leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

W celu chirurgicznego leczenia mięśniaków gładkokomórkowych mogą być zastosowane metody małoinwazyjne. Metody usuwania mięśniaków:

 • embolizacja żylna macicy (odcięcie dopływu krwi do mięśniaka);
 • histeroskopia operacyjna (endoskopowe usuwanie mięśniaków poprzez szyjkę macicy).

W przypadku szybkiego wzrostu guza, średnicy przekraczającej sześć centymetrów lub zaburzeniach czynności sąsiednich narządów, usuwa się chirurgicznie macicę lub jej część. Histologię mięśniaka gładkokomórkowego macicy wykonuje się w celu wykluczenia obecności komórek atypowych (przedrakowych) i rakowych.

Czy można leczyć mięśniaki gładkokomórkowe macicy domowymi sposobami?

Leczenie mięśniaków macicy domowymi sposobami jest nieefektywne i grozi wystąpieniem powikłań (na przykład krwawienia z macicy). Ponadto tylko lekarz na podstawie badań może odróżnić mięśniaka gładkokomórkowego od nowotworu złośliwego.

Czy mięśniaki gładkokomórkowe macicy mogą być groźne?

Mięśniak gładkokomórkowy macicy jest niebezpieczny ze względu na możliwość wystąpienia powikłań w przypadku nieprawidłowego lub zbyt późnego leczenia. Możliwe powikłania mięśniaka gładkokomórkowego macicy:

 • problemy z zajściem w ciążę i jej donoszeniem (na skutek deformacji macicy);
 • anemia (na skutek obfitych krwawień miesiączkowych);
 • zaburzenia miesiączkowania (nieprawidłowe krwawienie z macicy prowadzi do nieregularnych miesiączek);
 • hemoroidy (z powodu uszkodzenia odbytnicy i rozwoju żylaków);
 • przewlekły ból miednicy;
 • wypadanie pochwy.

Mięśniaki gładkokomórkowe mogą częściowo uciskać na cewkę moczową i utrudniać odpływ moczu, co z kolei może prowadzić do zatrzymania moczu, a także wywoływać infekcje dróg moczowych i niewydolność nerek. Nowotwory macicy w ostrej postaci stanowią zagrożenie życia (w przypadku skrętu i martwicy szypuły mięśniaka). Objawem tego stanu jest silny ból brzucha i krwawienie z macicy, wymaga on natychmiastowej hospitalizacji.

Jak zapobiegać powstawaniu mięśniaków gładkokomórkowych?

Mięśniakom macicy nie można zapobiec, ale można zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia, biorąc pod uwagę czynniki ryzyka. Profilaktyka mięśniaków gładkokomórkowych macicy obejmuje:

 • poród przed 30. rokiem życia;
 • kontrola masy ciała i aktywność fizyczna;
 • rzucenie palenia i ograniczenie spożycia napojów alkoholowych;
 • wczesne leczenie stanów zapalnych narządów płciowych.

Ważne jest, aby przyjmować preparaty hormonalne (w tym doustne środki antykoncepcyjne) wyłącznie zgodnie z zaleceniami ginekologa. Należy również co najmniej raz w roku wykonywać badania profilaktyczne.

Ginekologia w Doctorpro Wrocław

Czym jest mięśniak gładkokomórkowy macicy i jak go wyleczyć?
Adres
ul. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, 40, 50-457 Wrocław, Polska
Nr telefonu
Harmonogram
Pn-Pt: 8:00-20:00
Sob: 8:00-15:00

Popularne pytania

Czym różni się mięśniak gładkokomórkowy od mięśniaka macicy?

Mięśniak gładkokomórkowy i mięśniak macicy to różne określenia tego samego schorzenia. W praktyce mięśniak to powszechnie stosowana nazwa niezłośliwych guzów macicy. W zależności od struktury guza wyróżnia się włókniaki macicy i mięśniaki gładkokomórkowe. Włókniak składa się z komórek tkanki włóknistej, podczas gdy mięśniak gładkokomórkowy – z komórek mięśni gładkich.

Jak szybko rośnie mięśniak gładkokomórkowy macicy?

Mięśniaki powiększają się w różnym tempie, czasem rosną wolno (kilka milimetrów rocznie), a niekiedy szybko (kilka centymetrów miesięcznie). Intensywny wzrost guza następuje wskutek działania hormonów (na przykład zmian hormonalnych podczas ciąży lub menopauzy, przyjmowania leków hormonalnych).

Czy mięśniak gładkokomórkowy macicy to rak?

Mięśniak gładkokomórkowy nie jest rakiem, tylko nowotworem niezłośliwym. Ryzyko zezłośliwienia (przekształcenia w nowotwór złośliwy) jest minimalne – wynosi około jednego procenta. Objawy mięśniaka gładkokomórkowego i guza złośliwego macicy we wczesnych stadiach są takie same (ból brzucha i lędźwi, który nasila się przy dużym wysiłku fizycznym i stosunku płciowym, obfite i bolesne miesiączki, ogólne osłabienie). Charakter guza może określić ginekolog po przeprowadzeniu badań.

W jakich narządach mogą rozwinąć się mięśniaki gładkokomórkowe?

Mięśniak gładkokomórkowy najczęściej rozwija się u kobiet w wieku rozrodczym zwykle w macicy lub szyjce macicy. Nowotwór może jednak wpływać na błony śluzowe układu pokarmowego (przełyk, żołądek), nerki, płuca i skórę.

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Czym jest mięśniak gładkokomórkowy macicy i jak go wyleczyć?
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie ginekologowi
«Doctorpro»

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Antonina 6 miesięcy temu
Dzień dobry. Co to jest atypowy mięśniak gładkokomórkowy macicy?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Dzień dobry. Atypowy mięśniak gładkokomórkowy macicy to rodzaj łagodnego nowotworu. Charakteryzuje się hiperchromicznymi jądrami o atypowym kształcie.
Maria 6 miesięcy temu
Dzień dobry! Mięśniak gładkokomórkowy skóry z kodem morfologicznym M889, co to oznacza?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Dzień dobry. Kod morfologiczny jest nadawany zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób (ICD-11) i określa typ histologiczny guza. Mięśniak gładkokomórkowy skóry z kodem morfologicznym m889 jest łagodnym nowotworem tkanki mięśniowej.
Wiola 6 miesięcy temu
Dzień dobry. Czy przy mięśniakach macicy konieczna jest specjalna dieta?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Dzień dobry. Dieta w przypadku występowania mięśniaków powinna być zbilansowana i zdrowa. Należy przestrzegać diety skierowanej na obniżenie poziomu cholesterolu, ponieważ zwiększa on poziom estrogenu w organizmie. Należy wybierać produkty bogate w białko pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, warzywa i owoce. Aby kontrolować masę ciała i utrzymać ją w normie warto wykluczyć fast foody, tłuste mięsa i wędliny.
Matylda 7 miesięcy temu
Dzień dobry. Czy treningi przy mięśniakach macicy są dozwolone?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
7 miesięcy temu
Dzień dobry. Dozwolona jest aktywność fizyczna, która nie wymaga podnoszenia ciężarów i ćwiczeń brzucha (na przykład chód sportowy, lekki jogging, pływanie, joga). Brzuszki, pompki i przysiady pobudzają krążenie krwi i stymulują wzrost guzów. Zabronione są również intensywne masaże i drenaż limfatyczny w okolicy brzucha oraz zabiegi wyszczuplające (np. kawitacja – liposukcja ultradźwiękowa).
Zofia 7 miesięcy temu
Dzień dobry. Dlaczego nie wolno podnosić ciężarów, cierpiąc na mięśniaki macicy?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
7 miesięcy temu
Dzień dobry. Podnoszenie ciężkich przedmiotów w przypadku mięśniaków może powodować obniżenie i wypadanie macicy. Dźwiganie ciężkich przedmiotów może również wywoływać krwawienie na skutek skręcenia szypuły guza lub jego oderwania.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies