+48 800 003 033

Dieta przy mięśniakach macicy: tygodniowe menu z przepisami

Dieta przy mięśniakach macicy: tygodniowe menu z przepisami
ginekologia
Zaktualizowano: 03 November 2023
Czytać 8 minut Opublikowano: 27 October 2023 16093
Mięśniak macicy to łagodny guz, który powstaje na skutek patologicznego rozrostu tkanki mięśniowej (mięśniak gładkokomórkowy) lub mięśniowej i łącznej (włókniakomięśniak).

Zmiana może być zlokalizowana na błonie śluzowej, w ścianie macicy lub w jamie macicy. Mięśniak może rosnąć i osiągać duże rozmiary, powodując komplikacje w układzie rozrodczym i moczowym (niepłodność, niemożność donoszenia ciąży, zablokowanie cewki moczowej).

Czy przy mięśniakach macicy konieczna jest specjalna dieta?

Jeśli u pacjentki zdiagnozowano mięśniaka macicy, konieczne jest przestrzeganie diety, ponieważ powstawanie i wzrost guza wywołuje nierównowagę hormonalną, zaburzenia metabolizmu i awitaminozę. Ważne jest kontrolowanie masy ciała, ponieważ nadmiar tłuszczu w organizmie przyczynia się do wzrostu i aktywności hormonalnej tkanki tłuszczowej, a także zatrzymuje płyn i zwiększa obrzęk, co pogarsza objawy mięśniaka macicy.

Dieta przy mięśniakach macicy

Dieta przy mięśniakach macicy

Dietę w przypadku mięśniaków macicy i endometriozy zaleca ginekolog, biorąc pod uwagę indywidualne cechy organizmu (alergie, nietolerancje pokarmowe, masę ciała). Odżywianie przy schorzeniach w obrębie macicy ma na celu normalizację wydzielania hormonów płciowych.

Czy dieta może pomóc w leczeniu mięśniaków macicy?

Diagnostyka mięśniaków macicy obejmuje kolposkopię, USG ginekologiczne oraz badania laboratoryjne (badania poziomu hormonów, witamin i minerałów w organizmie). Ginekolog dobiera odpowiednie leczenie mięśniaków macicy na podstawie wyników badań i wywiadu (bierze pod uwagę wiek rozrodczy pacjentki, obecność chorób współistniejących oraz nasilenie objawów).

Leczenie łagodnego guza macicy może być zachowawcze: przy pomocy leków lub hormonalnych wewnątrzmacicznych środków antykoncepcyjnych. Efekt terapii farmakologicznej można wzmocnić dietą antyestrogenową, ponieważ guz jest hormonozależny i rośnie wraz ze zwiększoną produkcją żeńskich hormonów płciowych – estrogenów.

Wskazane może być również leczenie chirurgiczne metodami małoinwazyjnymi: endoskopowe wycięcie przez kanał szyjki macicy lub embolizacja tętnicy macicznej (zablokowanie dopływu krwi). Jeśli średnica guza przekracza sześć centymetrów lub występują powikłania (na przykład zaburzenie funkcji sąsiednich narządów), macicę lub jej część usuwa się chirurgicznie. Dieta po operacji mięśniaka macicy jest niezbędna, aby zapobiec nawrotom i przyspieszyć okres rekonwalescencji.

Dieta przy mięśniakach macicy: podstawowe zasady

Odżywianie w przypadku mięśniaka macicy powinno być zdrowe i zrównoważone. Główne zasady diety:

  • regularne posiłki w małych porcjach (aby uniknąć przejadania się);
  • wykluczenie pokarmów zawierających duże ilości hormonu estrogenu;
  • ograniczenie żywności bogatej w szybko przyswajalne węglowodany (słodycze, pieczywo);
  • picie odpowiedniej ilości wody;
  • wystarczające spożycie żywności bogatej w błonnik;
  • umiarkowane spożycie tłuszczów (do 90-100 gramów dziennie);
  • ograniczenie do minimum spożycia alkoholu (wywołuje stany zapalne i zaburzenia metabolizmu).

Ważne jest, aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, więc w diecie powinny przeważać przez owoce i warzywa, które zawierają witaminy, minerały, flawonoidy, przeciwutleniacze i beta-karoten. Główne cele diety w przypadku mięśniaków macicy to: powstrzymanie dalszego rozwoju zmian, kontrola masy ciała, unormowanie poziomu hormonów i metabolizmu, a także poprawa stanu ogólnego (unormowanie ciśnienia krwi, eliminacja osłabienia i przewlekłego zmęczenia).

Produkty dozwolone w przypadku mięśniaków macicy

Odżywianie kobiety cierpiącej na mięśniaki macicy powinno być zrównoważone: powinno zawierać wystarczającą ilość tłuszczów i węglowodanów, a zawartość kalorii w codziennej diecie nie powinna przekraczać normy fizjologicznej. Dozwolone produkty dla kobiet z mięśniakami macicy:

  • chude mięso i ryby (kurczak, indyk, cielęcina, królik, sandacz, tuńczyk, sardynka, makrela);
  • orzechy (nerkowce, orzechy włoskie, migdały);
  • zboża (należy preferować grykę, owies, ryż, otręby pszenne);
  • jaja;
  • tłuszcze roślinne (oliwa z oliwek, amarantus, dynia, olej lniany);
  • niesłodzone owoce (zielone jabłko, maliny, jagody, porzeczki, owoce cytrusowe, persymony);
  • niskotłuszczowy nabiał i fermentowane produkty mleczne.

Podstawą diety przy mięśniakach macicy powinny być warzywa: brokuły, brukselka, kalafior, marchew, szpinak, dynia. Ważne jest spożywanie pokarmów zawierających likopen – arbuza, pomidorów, grejpfruta, czerwonej papryki.

Jakich pokarmów nie należy spożywać w przypadku mięśniaków macicy?

W przypadku mięśniaków macicy nie należy spożywać pokarmów bogatych w cholesterol (źródło estrogenu), cukier i tłuszcze zwierzęce. Niedozwolone są:

  • margaryny, mieszanki olejów, masło;
  • tłuste mięsa (wieprzowina, baranina, kaczka) i smalec;
  • chleb, ciasta i wypieki z białej mąki;
  • słodycze;
  • sery o wysokiej zawartości tłuszczu;
  • wędzone mięso.

Należy unikać żywności zawierającej konserwanty i substancje chemiczne (np. batony, soki, wędliny). Warto również ograniczyć napoje zawierające kofeinę, które zwiększają ciśnienie krwi i zatrzymują płyny w organizmie.

Tygodniowy jadłospis dla chorych na mięśniaki macicy

Odpowiednio dobrane menu w diecie na mięśniaki macicy pomaga poprawić metabolizm i ma pozytywny wpływ na obniżenie poziomu estrogenu w organizmie, co z kolei zapobiega patologicznemu przerostowi komórek i zatrzymuje wzrost zmian nowotworowych. Codzienna dieta powinna obejmować owsiankę i warzywa w postaci świeżej lub gotowanej.

Tygodniowy jadłospis dla mięśniaków macicy

Śniadanie

Obiad

Kolacja

Poniedziałek

Owsianka na wodzie lub odtłuszczonym mleku z suszonymi owocami i orzechami. Zielona herbata.

Zupa jarzynowa, pieczona ryba (śledź lub makrela) z dodatkiem ryżu.

Pieczone piersi z kurczaka i sałatka ze świeżych warzyw.

Wtorek

Kasza pszenna i szklanka soku z marchwi.

Klopsiki rybne, tłuczone ziemniaki i świeże warzywa. Zielona herbata.

Zapiekanka serowa i odtłuszczony kefir.

Środa

Owsianka z miodem, morelami i suszonymi śliwkami. Napar z dzikiej róży.

Zupa z warzywami i fasolą. Gotowana ryba z surówką z kapusty.

Gulasz warzywny. Szklanka beztłuszczowego jogurtu.

Czwartek

Omlet z zieleniną (koperek, szpinak, cebula). Sok warzywny (z marchwi lub buraków).

Zupa na bulionie drobiowym, chleb pełnoziarnisty. Kisiel lub kompot.

Gotowana pierś z indyka i kasza gryczana, sałatka z zieleniną. Niskotłuszczowy kefir lub mleko.

Piątek

Kasza ryżowa na wodzie lub mleku. Zielona herbata.

Sałatka z gotowanych buraków, niskotłuszczowej kwaśnej śmietany i czosnku. Pieczywo ryżowe lub chleb z otrębami.

Zapiekanka twarogowa z dynią i miodem, kompot.

Sobota

Dwa jajka na twardo (lub w koszulkach) z zieleniną i serem. Niezbyt mocna kawa z mlekiem.

Duszony królik z warzywami i sałatką z zieleniny.

Niskotłuszczowy kefir z owocami.

Niedziela

Kasza gryczana. Czarna lub zielona herbata z herbatnikami.

Ryba zapiekana z warzywami. Świeża sałatka z rukolą, pomidorami i gotowanym jajkiem.

Zapiekane brokuły z serem i jajkiem.

Posiłki powinny być regularne, co najmniej trzy razy dziennie, z przekąskami pomiędzy nimi. Przekąski mogą zawierać dowolne orzechy, zawierają one bowiem tłuszcze nasycone, które są dobre dla kobiecego organizmu. Można również jeść herbatniki – krakersy, z otrębami lub płatkami owsianymi.

Jak schudnąć, jeśli ma się mięśniaki macicy?

Aby schudnąć przy mięśniakach macicy, konieczne jest przestrzeganie diety zalecanej przez lekarza. Dieta ma na celu ograniczenie spożycia węglowodanów, cukru i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Konieczne jest również spożywanie wystarczającej ilości błonnika i dbałość o nawodnienie organizmu.

Liczba kalorii dostarczanych z pożywieniem powinna odpowiadać kaloriom zużywanym. Aby skutecznie schudnąć, dietę można połączyć z aktywnością fizyczną.

Jakich witamin nie należy przyjmować w przypadku mięśniaków macicy?

Teoria mówiąca, że nie wolno przyjmować niektórych witamin w przypadku mięśniaków macicy z powodu ryzyka przyspieszonego wzrostu guza, został obalony. Ginekolog może zalecić przyjmowanie witamin jako uzupełnienie podstawowego leczenia, ponieważ odgrywają one ważną rolę w organizmie: wpływają na metabolizm, równowagę hormonalną, funkcjonowanie narządów wewnętrznych, przepływ krwi i limfy. Określony kompleks witamin i ich dawkowanie powinny być przepisywane przez lekarza na podstawie wyników badań, ponieważ nadmiar niektórych z nich jest nie mniej szkodliwy niż ich niedobór.

Kwasy omega-3 a mięśniaki macicy

Kwasy omega-3 poprawiają przepływ krwi w macicy, ale nie mają bezpośredniego wpływu na mięśniaki macicy. Omega-3 można przyjmować z zalecenia lekarza, ponieważ kwasy tłuszczowe zmniejszają stężenie cholesterolu we krwi, zapobiegają rozwojowi blaszek cholesterolowych na ścianach naczyń krwionośnych, zmniejszają ryzyko zakrzepicy i wzmacniają układ odpornościowy.

Kwas foliowy a mięśniaki macicy

Kwas foliowy (witamina B9) jest ważny dla zdrowia kobiety i może być zalecony przez lekarza w celu leczenia i zapobiegania mięśniakom macicy. Witamina B9 pomaga kontrolować poziom żeńskich hormonów płciowych, które wpływają na powstawanie i wzrost guzów.

Dieta przy mięśniakach macicy – zdrowe przepisy

Dieta w przypadku mięśniaków macicy może być zróżnicowana i pożywna. Należy wybierać produkty naturalne (z wyłączeniem barwników, stabilizatorów, konserwantów). Zalecane przepisy na dania dla mięśniaków macicy:

Przepisy dietetyczne

1
Jesiotr zapiekany z warzywami
2
Zapiekanka twarogowa z dynią
3
Pilaw z kurczakiem i warzywami
1

Jesiotr zapiekany z warzywami

Dieta przy mięśniakach macicy: tygodniowe menu z przepisami
Czas ogólny
85 min
Opracowanie
25 min
Przygotowanie
60 min
Kalorie na porcję
345
Liczba porcji
2

Składniki

  • jesiotr — 1 sztuka;
  • ziemniaki — 3 sztuki;
  • cebula — 1-2 sztuki;
  • marchew — 1-2 sztuki;
  • ćwiartka cytryny;
  • sól i pieprz do smaku.

Przygotowanie

  1. Oczyść rybę i pokrój ją na plastry, posól, dodaj zmielony pieprz, odrobinę soku z cytryny i pozostaw do marynowania w głębokiej misce na 15-20 minut.
  2. Ziemniaki obierz i pokrój w krążki, cebulę w piórka, a marchewkę w cienkie słupki.
  3. Wysmaruj blachę do pieczenia olejem słonecznikowym, ułóż na niej warzywa i posól.
  4. Umieść jesiotra na warzywach i wstaw naczynie do nagrzanego piekarnika na godzinę.
2

Zapiekanka twarogowa z dynią

Dieta przy mięśniakach macicy: tygodniowe menu z przepisami
Czas ogólny
75 min
Opracowanie
30 min
Przygotowanie
45 min
Kalorie na porcję
360
Liczba porcji
2

Składniki

  • dynia — 500 g (1/2 szt.);
  • niskotłuszczowy twaróg — 400 g;
  • mąka — 2 łyżki;
  • jajka — 2 szt.;
  • cukier — 3 łyżki;
  • masło - 1 łyżka;
  • cukier waniliowy — 1 łyżeczka.

Przygotowanie

  1. Przygotuj dynię: umyj, osusz, nie odcinaj skórki. Umieść na blasze do pieczenia i piecz w piekarniku w temperaturze 180 stopni przez 30 minut, aż miąższ będzie miękki. Miąższ dyni przełóż łyżką do miski.
  2. Do miąższu dyni dodaj twaróg, jajka, cukier, cukier waniliowy i szczyptę soli.
  3. Do masy dodaj mąkę i wszystko dokładnie ubij mikserem na gładką masę.
  4. Wysmaruj formę do pieczenia masłem i równomiernie rozprowadź w niej masę.
  5. Piecz zapiekankę w piekarniku w temperaturze 180 stopni przez 40-45 minut, aż się zarumieni.
3

Pilaw z kurczakiem i warzywami

Dieta przy mięśniakach macicy: tygodniowe menu z przepisami
Czas ogólny
35 min
Opracowanie
10 min
Przygotowanie
25 min
Kalorie na porcję
420
Liczba porcji
4

Składniki

  • filet z kurczaka — 400 g;
  • ryż — 300 g;
  • cebula — 1 sztuka;
  • marchew — 1 sztuka;
  • papryka -—1 sztuka;
  • zielony groszek z puszki — 100 g;
  • kukurydza konserwowa — 100 g;
  • czosnek — 3 ząbki;
  • olej roślinny — 60 g;
  • sól i przyprawy do smaku.

Przygotowanie

  1. Pokrój filety z kurczaka na średniej wielkości kawałki i smaż w rozgrzanym rondlu na oleju słonecznikowym przez siedem minut.
  2. Dodaj do kurczaka posiekaną cebulę, marchewkę, czosnek i paprykę i smaż przez kolejne pięć minut.
  3. Dobrze opłucz ryż, wrzuć go do rondla i dodaj wodę (woda powinna przykryć pilaw z kurczakiem i warzywami na około półtora-dwa cm).
  4. Gotuj pilaw z kurczakiem na średnim ogniu pod przykryciem przez 20-25 minut, aż woda wyparuje. Dodaj kukurydzę i groszek na około pięć minut przed końcem gotowania.
  5. Wymieszaj ugotowany pilaw z kurczakiem i warzywami i pozostaw danie pod przykryciem przez 5 minut.

Popularne pytania

Czy w przypadku mięśniaków macicy dozwolony jest post terapeutyczny?

Post terapeutyczny opiera się na tymczasowym zaprzestaniu spożywania pokarmów w celu oczyszczenia organizmu z toksyn. Metoda ta nie jest uznana przez medycynę, nie jest oparta na wiarygodnych dowodach i ma szeroki zakres przeciwwskazań. Nie wolno praktykować postu terapeutycznego w przypadku mięśniaków macicy, ponieważ może on nasilać objawy: zwiększać krwawienie miesiączkowe, prowadzić do anemii i osłabienia, a nawet omdlenia.

Czy można stosować dietę ketogeniczną przy mięśniakach macicy?

Dieta ketogeniczna oznacza ograniczenie białka i przewagę tłuszczów w diecie. Dieta niskobiałkowa może być stosowana w celu pozbycia się nadwagi, co jest pożądane w leczeniu mięśniaków macicy, ale każda dieta powinna być uzgodniona z lekarzem.

5 of 5 na podstawie 2 oceny
Dieta przy mięśniakach macicy: tygodniowe menu z przepisami
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Oliwia 1 rok temu
Dzień dobry. Schudłam i mięśniak zniknął, czy to możliwe? Jak powinnam się odżywiać, aby zapobiec jego ponownemu pojawieniu się?
Odpowiedz
Dzień dobry. Mięśniak macicy może zmniejszać swój rozmiar aż do całkowitego zaniknięcia w okresie menopauzy, ponieważ jajniki przestają wtedy pełnić swoje funkcje, a produkcja hormonów płciowych znacznie spada. Utrata wagi nie może spowodować zniknięcia guza, ale może zatrzymać jego wzrost. Jednak zawsze konieczna jest wizyta u ginekologa.
Irena 1 rok temu
Dzień dobry. Jak się odżywiać z mięśniakami macicy?
Odpowiedz
Dzień dobry. Odżywianie przy mięśniakach macicy powinno być regularne i zbilansowane. Należy unikać pokarmów, które podnoszą poziom cholesterolu we krwi, takich jak margaryna, masło, tłuste mięso. Ważne jest również kontrolowanie masy ciała, dlatego dieta powinna zawierać wystarczającą ilość błonnika (świeże warzywa i produkty pełnoziarniste).
Wiktoria 1 rok temu
Dzień dobry. Jaką dietę należy stosować przy mięśniaku macicy, żeby go zmniejszyć?
Odpowiedz
Dzień dobry. Dieta jest przepisywana przez lekarza jako dodatek do głównego leczenia, na przykład przyjmowania leków hormonalnych. Odpowiednie odżywianie może pomóc zahamować wzrost mięśniaków i złagodzić objawy choroby.
Krystyna 1 rok temu
Dzień dobry, czy nalewka z pieprzu wodnego pomaga na mięśniaki macicy?
Odpowiedz
Dobry dzień. Nalewka z pieprzu wodnego może być przepisana przez lekarza w celu zmniejszenia obfitości krwi menstruacyjnej. Nie leczy ani nie zmniejsza mięśniaków macicy.
Róża 1 rok temu
Dzień dobry, jak wygląda jadłospis po usunięciu macicy?
Odpowiedz
Dzień dobry. Dieta w tym przypadku powinna być zbilansowana i zawierać niezbędną ilość składników odżywczych. W jadłospisie powinny znaleźć się kasze, chude mięso i ryby (królik, indyk, sandacz, jesiotr), warzywa i owoce. Warto zrezygnować z tłustych produktów mlecznych (zwłaszcza masła, śmietany, serów) oraz tłuszczów pochodzenia zwierzęcego.
Używamy plików cookie, aby wyświetlać spersonalizowane treści i analizować ruch na stronie. Klikając 'Akceptuj', zgadzasz się z Polityką wykorzystywania plików cookie.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies