+48 800 003 033

Hemoroidy wewnętrzne: przyczyny, objawy i metody leczenia

Hemoroidy wewnętrzne: przyczyny, objawy i metody leczenia
proktologia
Zaktualizowano: 20 November 2024
Czytać 9 minut Opublikowano: 20 November 2024 617
Hemoroidy wewnętrzne to choroba proktologiczna charakteryzująca się stanem zapalnym i rozszerzeniem naczyń krwionośnych kanału odbytu. Aby wyleczyć hemoroidy wewnętrzne, konieczna jest konsultacja z proktologiem.

Czym są hemoroidy wewnętrzne?

Hemoroidy wewnętrzne to choroba, w której dochodzi do powiększenia i zapalenia splotów żylnych (guzków krwawniczych) wewnątrz odbytu. Hemoroidy wewnętrzne znajdują się pod błoną śluzową i zwykle nie są widoczne z zewnątrz, więc choroba jest trudna do wykrycia bez badania lekarskiego. Hemoroidy wewnętrzne mogą wystąpić u mężczyzn oraz kobiet w każdym wieku i wymagają obowiązkowego leczenia, ponieważ w przypadku braku terapii schorzenie może przejść w postać przewlekłą.

Jakie są przyczyny hemoroidów wewnętrznych?

Zadaj pytanie proktologii
«Doctorpro»

Hemoroidy wewnętrzne rozwijają się z powodu zaburzeń dopływu krwi i zwiększonego ciśnienia w żyłach odbytu. Inne przyczyny hemoroidów wewnętrznych:

  • niewłaściwa dieta (uboga w błonnik);
  • przewlekłe zaparcia lub biegunka;
  • siedzący tryb życia;
  • nadwaga;
  • duży wysiłek fizyczny;
  • seks analny;
  • predyspozycje genetyczne.

Kobiece hemoroidy wewnętrzne mogą pojawić się podczas ciąży z powodu nacisku płodu na narządy miednicy. Hemoroidy wewnętrzne mogą również ulec zapaleniu z powodu urazów odbytu.

Jakie są objawy hemoroidów wewnętrznych?

Pierwszym objawem zapalenia wewnętrznego guzka krwawniczego jest dyskomfort w odbycie. Inne objawy hemoroidów wewnętrznych:

Objawem hemoroidów wewnętrznych u kobiet i mężczyzn może być również uczucie niepełnego opróżnienia jelita po wydalaniu. W przypadku ostrych hemoroidów wewnętrznych mogą pojawić się skrzepy krwi w stolcu, ostry ból podczas defekacji. Przewlekła postać choroby ma łagodne objawy (swędzenie, dyskomfort w odbycie).

Jak bolą hemoroidy wewnętrzne?

We wczesnych stadiach hemoroidów wewnętrznych mogą nie występować żadne dolegliwości bólowe i chorobę trudno jest rozpoznać. W miarę postępu procesu chorobowego odczuwalne jest swędzenie i dyskomfort w odbycie. W przypadku ostrych hemoroidów wewnętrznych występuje ból w okolicy odbytu podczas defekacji i długiego siedzenia. W późniejszych stadiach guzki mogą wypadać, a pacjent odczuwać może silny ból w odbytnicy, który nasila się podczas ruchu.

Jakie są stadia hemoroidów wewnętrznych?

Stadia hemoroidów zależą od stopnia uszkodzenia naczyń krwionośnych odbytnicy. Proktolodzy wyróżniają cztery stadia hemoroidów wewnętrznych:

  1. Hemoroidy wewnętrzne pierwszego stopnia – może pojawić się ból i krew z odbytu bez wypadania guzków.
  2. Hemoroidy wewnętrzne drugiego stopnia – podczas defekacji dochodzi do wypadania guzków krwawniczych oraz ich dalszej niezależnej redukcji.
  3. Hemoroidy wewnętrzne trzeciego stopnia – mogą wypadać podczas wysiłku fizycznego, kaszlu, kichania, wymagają ręcznej repozycji.
  4. Hemoroidy wewnętrzne czwartego stopnia – znajdują się na stałe poza kanałem odbytu i nie są ręcznie repozycjonowane.

Na późniejszych etapach mogą rozwinąć się wewnętrzne zakrzepowe hemoroidy, charakteryzujące się skrzepami krwi w kale. Zakrzepica w hemoroidach wewnętrznych może prowadzić do obumarcia tkanek odbytu i wymaga obowiązkowego leczenia.

Jak wyglądają hemoroidy wewnętrzne?

Hemoroidy wewnętrzne znajdują się wewnątrz odbytnicy, więc w początkowych stadiach nie są widoczne z zewnątrz. W miarę postępu choroby guzki krwawnicze mogą się powiększać i wypadać z kanału odbytu, przez co stają się widoczne. We wczesnych stadiach hemoroidy wewnętrzne objawiają się krwią w kale i obrzękiem tkanek wokół odbytu. W pobliżu odbytu mogą również tworzyć się szczeliny i narośla. Na późniejszym etapie hemoroid powiększa się i wygląda jak guzek umiejscowiony w pobliżu zwieracza.

Czym grożą hemoroidy wewnętrzne?

Hemoroidy wewnętrzne są niebezpieczne ze względu na występowanie stałego krwawienia z odbytu. Inne powikłania hemoroidów wewnętrznych:

  • przetoka odbytu (nieprawidłowy kanał w tkankach miękkich między odbytem lub odbytnicą a skórą);
  • zakrzepica (zablokowanie skrzepów krwi w naczyniach krwionośnych);
  • martwica (śmierć tkanki);
  • szczelina odbytu;
  • niedokrwistość (zmniejszenie stężenia hemoglobiny we krwi).

Uszkodzone hemoroidy mogą ulec zapaleniu i zakażeniu. Nieleczone hemoroidy wewnętrzne mogą prowadzić do zapalenia tkanki wokół odbytu.

Czy hemoroidy wewnętrzne mogą ustąpić samoistnie?

Hemoroidy wewnętrzne nie ustępują samoistnie, a nieleczone postępują. Nieleczone ostre hemoroidy przechodzą w postać przewlekłą i powodują dyskomfort podczas wypróżniania, dlatego jeśli pojawia się swędzenie i ból w odbycie, należy zgłosić się do lekarza.

Hemoroidy wewnętrzne – do jakiego lekarza się udać?

Leczeniem hemoroidów zajmuje się proktolog. W przypadku hemoroidów wewnętrznych konieczne jest umówienie się na wizytę u proktologa, aby zapobiec powikłaniom choroby. Lekarz przeprowadzi badanie i przepisze rektomanoskopię – badanie, które pozwoli ocenić stan błony śluzowej i naczyń krwionośnych odbytnicy. Aby kał nie przeszkadzał w badaniu, przed wizytą u proktologa należy wykonać lewatywę oczyszczającą.

Jakie są metody leczenia hemoroidów wewnętrznych?

Metody leczenia hemoroidów wewnętrznych zależą od stadium i zaawansowania choroby, mogą być zachowawcze (leki) i chirurgiczne. Zachowawcze leczenie hemoroidów wewnętrznych jest zalecane na początkowych etapach, obejmuje przyjmowanie leków i dietę. W celu leczenia hemoroidów wewnętrznych na późniejszych etapach rekomendowana jest operacja.

Na czym polega leczenie farmakologiczne hemoroidów wewnętrznych?

Leczenie farmakologiczne hemoroidów wewnętrznych stosuje się w pierwszym i drugim stadium choroby. Leki stosowane w leczeniu hemoroidów wewnętrznych:

  • leki przeciwzapalne;
  • środki przeciwbólowe (łagodzą ból w okolicy odbytu);
  • środki antyseptyczne (stosowane do dezynfekcji);
  • flebotoniki (poprawiają krążenie krwi);
  • antykoagulanty (leki przeciwzakrzepowe rozrzedzające krew).

W leczeniu hemoroidów wewnętrznych można stosować maści i kremy przeciwzapalne oraz czopki doodbytnicze. Aby dobrać leczenie farmakologiczne hemoroidów wewnętrznych, należy udać się do proktologa.

Jakie są małoinwazyjne metody leczenia hemoroidów wewnętrznych?

Małoinwazyjne leczenie hemoroidów wiążą się z minimalną ingerencją w ciało i krótkim okresem rehabilitacji. Małoinwazyjne metody leczenia hemoroidów:

  • laserowa koagulacja hemoroidów zewnętrznych – usuwanie patologicznych guzków za pomocą wiązki lasera;
  • skleroterapia – wstrzyknięcie do guzków krwawniczych roztworu obliterującego, powodującego ich zrost, a następnie redukcję;
  • podwiązanie pierścieniami lateksowymi (gumkowanie hemoroidów wewnętrznych) – pierścień lateksowy umieszcza się na podstawie guzka krwawniczego, blokując przepływ krwi, co prowadzi do obumarcia patologicznego obszaru tkanki;
  • kriodestrukcja – zamrażanie uszkodzonych komórek przy użyciu ciekłego azotu;
  • metoda fal radiowych – usuwanie hemoroidów za pomocą fal radiowych o wysokiej częstotliwości.

Metoda chirurgicznego usuwania hemoroidów wewnętrznych jest zalecana przez proktologa po przeprowadzeniu badania. Hemoroidy wewnętrzne można usunąć bez operacji tylko na wczesnym etapie. Jeśli guzki wypadną, przeprowadza się leczenie chirurgiczne.

Waporyzacja laserowa hemoroidów wewnętrznych

Waporyzacja laserowa jest stosowana w leczeniu hemoroidów wewnętrznych (zakrzepowych) pierwszego i drugiego stopnia. Usunięcie hemoroidów wewnętrznych za pomocą lasera pozwala wykluczyć ryzyko krwawienia i przeniknięcia infekcji do rany. Kauteryzacji poddawane są wyłącznie komórki patologiczne, bez naruszania zdrowej tkanki. Zabieg trwa od 25 minut do godziny, a okres rehabilitacji wynosi od około dwóch do trzech tygodni. Waporyzacja laserowa wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji.

Usuwanie hemoroidów wewnętrznych falami radiowymi

Usuwanie hemoroidów wewnętrznych za pomocą fal radiowych odbywa się przy użyciu urządzenia o częstotliwości radiowej „Surgitron”. Patologiczne formacje wycinane są przez fale radiowe. Podczas zabiegu nie występuje krwawienie, a po nim nie pozostają blizny. Operacja usunięcia hemoroidów wewnętrznych za pomocą fal radiowych trwa około 15 minut i nie wymaga hospitalizacji. Po procedurze pacjent może natychmiast wrócić do domu.

Podwiązanie hemoroidów wewnętrznych pierścieniami lateksowymi

Podwiązanie (gumkowanie) hemoroidów wewnętrznych pierścieniami lateksowymi jest zalecane w przypadku wyraźnie określonych granic guzków krwawniczych. Gumowy pierścień jest umieszczany na trzonie hemoroidu, co zapobiega przedostawaniu się krwi do patologicznych komórek. Po kilku dniach guzek odpada i następuje regeneracja tkanki.

Jak wygląda rehabilitacja po usunięciu hemoroidów wewnętrznych?

Okres rehabilitacji po małoinwazyjnym leczeniu hemoroidów wewnętrznych wynosi od dwóch tygodni do miesiąca. Szybkość powrotu do zdrowia zależy od metody usuwania hemoroidów i specyfiki organizmu. Podczas rehabilitacji proktolog może zalecić przyjmowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Rekomenduje się przestrzeganie higieny odbytu (mycie po każdej defekacji) i używanie miękkiego papieru toaletowego. Zaleca się również noszenie bielizny wykonanej z naturalnych tkanin (bawełna, len).

W okresie rehabilitacji lekarz może przepisać dietę bogatą w błonnik (w celu poprawy trawienia). Jadłospis powinien zawierać zboża, rośliny strączkowe, świeże owoce i warzywa, chude mięso i ryby.

Czy hemoroidy wewnętrzne mogą nawracać?

Hemoroidy wewnętrzne mogą nawracać, jeśli nie zostaną całkowicie usunięte i jeśli układ odpornościowy jest osłabiony. Aby zmniejszyć ryzyko nawrotu, należy wybrać odpowiednie metody leczenia żylaków odbytu (waporyzacja laserowa, metoda fal radiowych). Zaleca się również przestrzeganie diety i unikanie dużego wysiłku fizycznego.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie hemoroidów wewnętrznych?

Hemoroidy wewnętrzne można całkowicie wyleczyć, jeśli pacjent uda się do proktologa na wczesnym etapie choroby. Lekarz określi metodę usunięcia hemoroidów i wyda zalecenia, które pomogą zapobiegać rozwojowi dolegliwości.

Czego nie należy robić w przypadku hemoroidów wewnętrznych?

Osoby cierpiące na hemoroidy wewnętrzne nie mogą wykonywać lewatyw oczyszczających w celu pozbycia się zaparć. Nie zaleca się również intensywnego wysiłku fizycznego i długotrwałego siedzenia. Należy unikać spożywania pikantnych, tłustych i smażonych potraw. W zaostrzeniu hemoroidów wewnętrznych powinno się zrezygnować z picia alkoholu i palenia papierosów, aby nie podrażniać błony śluzowej odbytnicy.

Czy można ogrzać hemoroidy wewnętrzne?

Ogrzewanie hemoroidów wewnętrznych nie jest zalecane. Ciepło tymczasowo uśmierza ból i łagodzi skurcze, ale może również nasilać stan zapalny i zwiększać obrzęk guzków krwawniczych. Po gorącej kąpieli hemoroidy wewnętrzne mogą krwawić, a ból może się nasilać. Aby zmniejszyć stan zapalny w hemoroidach wewnętrznych, można brać kąpiele nasiadowe z lekami antyseptycznymi.

Czy można siedzieć z hemoroidami wewnętrznymi?

Siedzenie z hemoroidami wewnętrznymi jest możliwe, ale zaleca się wstawanie i poruszanie się co 30-40 minut, aby uniknąć zastoju krwi. Do siedzenia można również używać specjalnych poduszek, które zmniejszają nacisk na okolice odbytu. W przypadku pęknięcia hemoroidów wewnętrznych należy unikać pozycji siedzącej i natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Jakie są metody zapobiegania hemoroidom wewnętrznym?

Profilaktyka hemoroidów wewnętrznych obejmuje zrównoważoną dietę, unikanie szkodliwych nawyków, prowadzenie umiarkowanej aktywności fizycznej. Należy wystrzegać się długotrwałego siedzenia oraz noszenia obcisłej, syntetycznej bielizny. Zaleca się również przestrzeganie zasad higieny i podmywanie się po każdej defekacji.

Proktologiczna w Doctorpro Wrocław

Hemoroidy wewnętrzne: przyczyny, objawy i metody leczenia
Hemoroidy wewnętrzne: przyczyny, objawy i metody leczenia
Adres
ul. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, 40, 50-457 Wrocław, Polska
Nr telefonu
Harmonogram
Pn-Pt: 8:00-20:00
Sob: 8:00-15:00

Popularne pytania

Hemoroidy wewnętrzne po porodzie – jak leczyć?

Hemoroidy wewnętrzne po porodzie można leczyć małoinwazyjnymi metodami chirurgicznymi lub terapią zachowawczą. Sposób leczenia zostanie określony przez proktologa po przeprowadzeniu badania.

Jak leczyć hemoroidy wewnętrzne u karmiącej mamy?

W okresie laktacji do leczenia hemoroidów wewnętrznych stosuje się leki, które nie szkodzą dziecku i nie wpływają na mleko. Leki stosowane w leczeniu hemoroidów u mam karmiących powinny być przepisywane przez proktologa po przeprowadzeniu badania.

Jak leczyć hemoroidy wewnętrzne u kobiet?

Cechy leczenia hemoroidów wewnętrznych u kobiet zależą od objawów i stadium. Na początkowym etapie stosuje się leczenie farmakologiczne. W późniejszych fazach proktolog może zalecić chirurgiczne małoinwazyjne usunięcie guzka krwawniczego.

Jak długo trwa zanikanie hemoroidów wewnętrznych po ich usunięciu?

Po usunięciu hemoroidy wewnętrzne ustępują w ciągu około dwóch do czterech tygodni. Okres rehabilitacji zależy od metody leczenia i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Jak szybko wyleczyć hemoroidy wewnętrzne?

Aby szybko wyleczyć hemoroidy wewnętrzne, należy skonsultować się z proktologiem. Lekarz zaleci zachowawcze lub chirurgiczne leczenie hemoroidów, w zależności od stadium choroby i specyfiki jej przebiegu.

Co powinienem zrobić, jeśli moje hemoroidy wewnętrzne krwawią?

W przypadku krwawienia z hemoroidów wewnętrznych można zastosować zimny okład na okolice odbytu lub wziąć kąpiel w pozycji siedzącej z roztworem antyseptycznym. Leczenie wewnętrznych krwawiących hemoroidów powinno być przepisane przez proktologa, samodzielne leczenie może nasilić objawy i pogorszyć ogólny stan.

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Hemoroidy wewnętrzne: przyczyny, objawy i metody leczenia
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Maria 4 tygodnie temu
Dobry wieczór. Proszę podpowiedzieć, jakie są przydatne ćwiczenia na duże hemoroidy wewnętrzne?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 tygodnie temu
Dobry wieczór. W przypadku dużych hemoroidów wewnętrznych należy zrezygnować z ćwiczeń siłowych i podnoszenia ciężarów. Zalecane są spacery, joga i pilates. Przydatne ćwiczenia to świeca i mostek biodrowy, które pomagają poprawić krążenie krwi w miednicy.
Maja 1 miesiąc temu
Dzień dobry. Proszę o poradę, co zrobić, jeśli hemoroidy wewnętrzne są bardzo bolesne?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 miesiąc temu
Dzień dobry. Jeśli hemoroidy wewnętrzne są bardzo bolesne, należy natychmiast udać się do lekarza, aby uniknąć powikłań. Przed wizytą u proktologa można zażyć środki przeciwbólowe.
Sabina 1 miesiąc temu
Witam. Proszę o informację, jak leczyć hemoroidy wewnętrzne u matki karmiącej?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 miesiąc temu
Witam. Mama karmiąca piersią może leczyć hemoroidy wewnętrzne naturalnymi środkami, które nie wpływają na jakość mleka. Preparaty do leczenia powinien dobierać lekarz, biorąc pod uwagę specyfikę choroby.
Matylda 1 miesiąc temu
Dobry wieczór. Interesuje mnie następujące pytanie: czy konieczne jest usuwanie hemoroidów wewnętrznych laserem?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 miesiąc temu
Dobry wieczór. Hemoroidy wewnętrzne we wczesnych stadiach można leczyć bez interwencji chirurgicznej. Decyzję o zabiegu powinien podjąć proktolog po przeprowadzeniu badania.
Jarosław 1 miesiąc temu
Dobry dzień. Jeśli hemoroidy wewnętrzne nie bolą, czy konieczna jest konsultacja z lekarzem?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 miesiąc temu
Dzień dobry. Nawet jeśli nie ma bólu w hemoroidach wewnętrznych, należy udać się do lekarza, aby uniknąć postępu choroby. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym większa szansa, że hemoroidy nie przejdą w postać przewlekłą.
Lech 1 miesiąc temu
Witam. Proszę o informację, co lepiej stosować na hemoroidy wewnętrzne: maść czy czopki?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 miesiąc temu
Witam. Na hemoroidy wewnętrzne lepiej stosować czopki, a na hemoroidy zewnętrzne – maść. Czopki wprowadza się do odbytu, przez co skuteczniej usuwają stan zapalny wewnątrz odbytnicy. Maść natomiast można stosować tylko zewnętrznie.
Używamy plików cookie, aby wyświetlać spersonalizowane treści i analizować ruch na stronie. Klikając 'Akceptuj', zgadzasz się z Polityką wykorzystywania plików cookie.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies