+48 800 003 033

Kamienie nerkowe: objawy, przyczyny i leczenie

Kamienie nerkowe: objawy, przyczyny i leczenie
urologia
Zaktualizowano: 12 February 2024
Czytać 8 minut Opublikowano: 16 January 2024 985
Kamica nerkowa (kamica moczowa) to choroba urologiczna, w której w wyniku zaburzeń metabolizmu minerałów w organizmie dochodzi do odkładania się soli i piasku w tkance nerek.

Sole różnych minerałów gromadzą się w nerkach i tworzą kamienie (złogi). Powikłania kamicy nerkowej mogą prowadzić do zaburzeń odpływu moczu, dlatego choroba wymaga leczenia.

Przyczyny powstawania kamieni nerkowych

Główną przyczyną gromadzenia się piasku i soli w nerkach są zaburzenia metabolizmu.

Przyczyny kamicy nerkowej

Przyczyny kamicy nerkowej

Inne przyczyny powstawania kamieni nerkowych:

 • infekcje układu moczowo-płciowego;
 • niewłaściwa dieta;
 • niewystarczające spożycie płynów;
 • nadwaga;
 • choroby przewodu pokarmowego;
 • siedzący tryb życia;
 • predyspozycje genetyczne.

Kamica nerkowa może być wrodzona (związana z nieprawidłowym rozwojem układu moczowo-płciowego) lub nabyta (na skutek niewłaściwego trybu życia). Spożywanie niskiej jakości wody, która zawiera duże ilości soli i minerałów, przyczynia się do powstawania kamieni nerkowych. Obecność soli szczawianowych w moczu może być skutkiem niewystarczającego spożycia witamin.

Objawy kamicy nerkowej

Objawy kamieni nerkowych u mężczyzn i kobiet przez dłuższy czas trwania choroby mogą wcale nie występować. Nieprzyjemne dolegliwości pojawiają się, gdy kamień się powiększa lub przedostaje się do moczowodu. Objawy ostrej kamicy nerkowej:

 • ból w okolicy lędźwiowej, który nasila się w trakcie wysiłku fizycznego;
 • ostry ból w dolnej części brzucha, udach, okolicy pachwiny;
 • częste parcie na mocz;
 • kłucie i ból przy oddawaniu moczu;
 • obecność krwi i ropy w moczu;
 • wzdęcia brzucha;
 • nudności i wymioty.

Objawem kamieni nerkowych może być również zbyt rzadkie oddawanie moczu. Mocz może być mętny i mieć nieprzyjemny zapach.

Jak wyglądają kamienie w nerkach?

Kamica nerkowa może być prawostronna lub lewostronna, a jej początkowy etap nazywany jest mikrolitiazą nerek. Mikrolity w nerkach to małe kamienie o wielkości do czterech mm.

Rodzaje kamieni w nerkach

Typ kamienia

Charakterystyka

Przyczyny rozwoju

Sposób diagnozowania

Kamienie moczanowe

Składają się z soli potasu i sodu oraz kwasu moczowego. Kamienie moczanowe mają zwartą strukturę, gładką powierzchnię i żółty kolor.

Niewłaściwe odżywianie: zbyt dużo pokarmów białkowych w diecie (mięso, podroby), niewystarczające spożycie płynów. Ryzyko wystąpienia kamieni moczanowych jest zwiększone u osób dotkniętych zaburzeniami metabolizmu i otyłością.

Ze względu na brak wapnia kamienie nie są widoczne na zdjęciach rentgenowskich. W celu zdiagnozowania moczanów wykonuje się USG nerek i badania moczu.

Kamienie szczawianowe

Zawierają dużo wapnia i mają zwartą strukturę. Przeważnie mają ciemnoszary kolor i nieregularny kształt.

Nadmierne spożycie owoców cytrusowych, słodyczy, kawy, herbaty, buraków i czarnych porzeczek. Ryzyko powstawania kamieni nerkowych szczawianowych zwiększa się wraz z wiekiem. Są na nie bardziej narażone także osoby dotknięte osteoporozą oraz chorobami tarczycy i przytarczyc.

RTG, USG układu moczowego, badanie moczu

Kamienie fosforanowe

Składają się z soli wapniowych kwasu fosforowego. Są gładkie, łatwo się kruszą, mają szarawo-biały kolor.

Zwykle powstają na tle niewydolności nerek, fosfaturii (zwiększone wydalanie fosforanów z moczem) lub infekcji dróg moczowych

Badania moczu na obecność zasad, soli i stanu zapalnego, ogólne badania krwi, badania nerek, RTG

Kamienie struwitowe

Składają się z magnezu, amonu i fosforanu. Mają miękką konsystencję i szarawy kolor oraz szybko zwiększają swój rozmiar, zwiększając ryzyko wypełnienia miedniczki nerkowej.

Zakażenie bakteryjne (gronkowce, bakterie z rodzaju Pseudomonas)

Badania krwi i moczu, USG, RTG

Kamienie cystynowe

Są rzadko spotykane. Zawierają aminokwas zwany cystyną. Mają zaokrąglony kształt, miękką konsystencję, biało-żółtawy kolor i gładką powierzchnię.

Występują u dzieci i młodych osób. Ich przyczyną jest choroba uwarunkowana genetycznie, która polega na nieprawidłowym wchłanianiu cystyny (nadmiar cystyny wytrąca się w postaci kryształów i kamieni nerkowych).

USG i badanie stężenia cystyny w moczu 

Kamienie ksantynowe

Mają miękką konsystencję

Predyspozycje genetyczne, zaburzenia metabolizmu aminokwasów

W celu ich rozpoznania wykonuje się USG układu moczowego

W początkowym stadium w nerkach i pęcherzu moczowym tworzy się piasek, który następnie może przekształcić się w kamienie. Kamienie nerkowe mają postać małych żółtych, szarych lub białych grudek o gładkiej lub nieregularnej powierzchni. Mogą występować pojedynczo lub gromadnie. Mogą być niewielkie (do 4 mm) lub duże (do 10-15 cm).

Kamienie nerkowe – jak wydostają się z organizmu?

Kamienie nerkowe mogą wydostać się samoistnie pod postacią piasku w moczu, jeśli ich rozmiar nie przekracza pięciu-sześciu milimetrów. Duże kamienie nerkowe mogą powodować silny ból w dolnej części pleców, podbrzuszu i pachwinie. Jeśli kamień nerkowy zacznie się przemieszczać, może dostać się do wąskich miejsc w układzie moczowym (moczowód, szyjka kielicha nerkowego) i doprowadzić do zablokowania odpływu moczu.

Wydalenie kamienia z nerki zajmuje około dwóch do trzech tygodni, w zależności od rodzaju i wielkości kamienia. Im niżej w moczowodzie znajduje się kamień, tym ból jest silniejszy. Objawy, które mogą wskazywać, że kamień nerkowy wydostał się z nerki:

 • mętny mocz z domieszką krwi (krew jest wynikiem uszkodzenia moczowodu przez ostre krawędzie kamienia);
 • podwyższona temperatura ciała (do 38,5 stopni Celsjusza);
 • podwyższone ciśnienie krwi;
 • zwiększone parcie na mocz;
 • ból i kłucie przy oddawaniu moczu.

Podczas wydalania kamienia może również wystąpić obrzęk twarzy i kończyn, co jest skutkiem trudności w odpływie moczu. Jeśli pojawią się skurcze nerek i ból przy oddawaniu moczu, należy pilnie skonsultować się z urologiem.

Leczenie kamieni nerkowych

Na pierwszej wizycie urolog zbada pacjenta, przeprowadzi wywiad medyczny i w razie potrzeby skieruje na dodatkowe badania. Diagnostyka kamicy nerkowej obejmuje badania krwi, badania moczu oraz USG nerek. Na podstawie wyników urolog zaleci leczenie kamicy nerkowej, które może obejmować farmakoterapię, fizjoterapię lub zabieg chirurgiczny – w zależności od stopnia zaawansowania choroby.

Maksymalny rozmiar kamieni nerkowych, które można leczyć farmakologicznie, wynosi pięć do sześciu milimetrów. Leczenie małych kamieni nerkowych przy pomocy leków pozwala uniknąć operacji. W przypadku dużych kamieni nerkowych stosuje się małoinwazyjne metody leczenia chirurgicznego.

Jak rozbić kamień nerkowy?

Zabieg kruszenia kamieni nerkowych (litotrypsja) to usunięcie złogów piasku i soli w nerkach bez przecinania tkanek, przy użyciu małoinwazyjnych metod leczenia. Najpopularniejsze techniki litotrypsji:

 • laserowe rozbijanie kamieni nerkowych – pozwala usunąć nawet duże kamienie bez potrzeby wykonywania nacięć. Wiązka lasera kierowana jest bezpośrednio na kamień, krusząc go i rozbijając. Po zabiegu pozostałości kamienia są usuwane z organizmu wraz z moczem;
 • ultradźwiękowe rozbijanie kamieni nerkowych to metoda leczenia kamicy nerkowej, która pozwala nie tylko usunąć kamień, ale również pozbyć się jego pozostałości. Po skruszeniu kamienia przy pomocy ultradźwięków, do nerki wprowadzany jest płyn, który szybko i bezboleśnie wypłukuje resztki piasku nerkowego z organizmu.

Powikłania po zabiegach rozbijania kamieni nerkowych występują rzadko. W pierwszym tygodniu po zabiegu może być odczuwalny niewielki ból przy oddawaniu moczu. W moczu może pojawić się piasek i krew. Może również wystąpić podwyższona temperatura ciała, niedociśnienie lub nadciśnienie, drżenie mięśni i omdlenia.

Profilaktyka kamicy nerkowej

Zapobieganie kamicy nerkowej obejmuje prawidłowe odżywianie, nawodnienie (co najmniej dwa litry wody dziennie), unikanie wychłodzenia organizmu. Należy również unikać dużego wysiłku fizycznego i podnoszenia ciężarów. W przypadku przewlekłej kamicy nerkowej należy wykonywać badania profilaktyczne u urologa przynajmniej raz w roku.

Dieta przy kamicy nerkowej

Właściwa dieta przy kamicy moczowej obejmuje spożywanie pokarmów bogatych w witaminy i minerały. Należy jeść małe posiłki kilka razy dziennie. Urolodzy zalecają spożywanie odtłuszczonego mleka, chleba żytniego, chudych odmian ryb i mięsa, zup warzywnych.

Przy kamicy moczowej nie powinno się spożywać tłustego mięsa, wędzonych i solonych potraw, wypieków, marynat, czekolady. Należy również unikać mocnej herbaty i kawy, napojów gazowanych, alkoholu.

Urologia w Doctorpro Wrocław

Kamienie nerkowe: objawy, przyczyny i leczenie
Adres
ul. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, 40, 50-457 Wrocław, Polska
Nr telefonu
Harmonogram
Pn-Pt: 8:00-20:00
Sob: 8:00-15:00

Popularne pytania

Jak rozpuścić kamienie nerkowe?

Leki, które usuwają kamienie nerkowe, przepisuje lekarz urolog po badaniach. W zależności od rodzaju i wielkości kamienia urolog dobiera leki, które normalizują stężenie kwasu moczowego. Lekarz zaleci również odpowiednią dietę, która wspomaga pracę układu moczowo-płciowego.

Jak określić rodzaj kamieni nerkowych?

Typ kamieni nerkowych może określić lekarz urolog na podstawie badań. Diagnostyka kamicy nerkowej obejmuje badania moczu i krwi, RTG i USG nerek.

Czego nie wolno robić w przypadku kamieni nerkowych?

Jeżeli masz kamienie nerkowe, nie powinieneś intensywnie ćwiczyć, pić kawy ani alkoholu. Należy również unikać spożywania pokarmów tłustych, solonych i wędzonych oraz wypieków.

Jak sobie radzić z bólem przy kamicy nerkowej?

W przypadku gwałtownego wzrostu temperatury ciała, silnego bólu w dolnej części pleców lub w podbrzuszu, należy pilnie skonsultować się z urologiem. Jeśli kamień nerkowy wydostaje się na zewnątrz i powoduje ból, wizyta u lekarza jest niezbędna, ponieważ samoleczenie może prowadzić do niebezpiecznych powikłań zdrowotnych (trudności w oddawaniu moczu i zaburzenia czynności nerek).

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Kamienie nerkowe: objawy, przyczyny i leczenie
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie urologowi
«Doctorpro»

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Jarosław 4 miesiące temu
Dzień dobry, czy są jakieś zioła, które pomagają usunąć kamienie nerkowe?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 miesiące temu
Dzień dobry, w przypadku małych kamieni nerkowych można stosować zioła lecznicze, które pomagają unormować pracę układu moczowo-płciowego. Należy do nich: ziele skrzypu, nieśmiertelnik, borówka brusznica i serdecznik.
Julia 4 miesiące temu
Dzień dobry, co muszę zrobić, jeśli mam kamienie nerkowe?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 miesiące temu
Dzień dobry. Jeśli zostały wykryte kamienie nerkowe, należy wykonywać badanie profilaktyczne u urologa przynajmniej raz w roku. Kamienie z czasem mogą się powiększać i wydostawać na zewnątrz, dlatego należy kontrolować ich stan i przyjmować przepisane leki. Jeśli kamienie nerkowe są duże, może być konieczny zabieg ich usunięcia.
Paulina 5 miesięcy temu
Dzień dobry. Jak mogę samodzielnie określić, jaki rodzaj kamieni mam w nerkach?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
5 miesięcy temu
Dzień dobry, nie jest możliwe samodzielne określenie rodzaju kamieni w nerkach. Aby zdiagnozować typ kamieni nerkowych, należy skonsultować się z urologiem i wykonać badania krwi i moczu oraz USG.
Marek 5 miesięcy temu
Co mogę zrobić, aby usunąć kamień nerkowy w warunkach domowych?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
5 miesięcy temu
Leczenie kamieni nerkowych w warunkach domowych jest możliwe tylko pod nadzorem urologa. Lekarz musi przepisać niezbędne leki i wydać zalecenia dotyczące diety i stylu życia, które pomogą usunąć kamienie nerkowe.
Wiola 5 miesięcy temu
Witam, jaka woda mineralna rozpuszcza kamienie nerkowe?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
5 miesięcy temu
Dzień dobry. Zalecenia dotyczące picia wody powinien określić lekarz urolog, w zależności od składu chemicznego kamieni nerkowych. Picie niegazowanej wody mineralnej z wapniem wspomaga prawidłową pracę układu moczowo-płciowego.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies