+48 800 003 033

Czym jest zapalenie gruczołu krokowego i jak się go pozbyć?

Czym jest zapalenie gruczołu krokowego i jak się go pozbyć?
urologia
Zaktualizowano: 28 May 2025
Czytać 10 minut Opublikowano: 28 May 2025 33
Zapalenie gruczołu krokowego dotyka około 8,2% mężczyzn na świecie. W 90-95% przypadków diagnozuje się przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego, w 2-5% przypadków – ostre bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego. Diagnostyką, leczeniem i profilaktyką zapalenia gruczołu krokowego u mężczyzn zajmuje się urolog.

Co to jest zapalenie gruczołu krokowego?

Zapalenie gruczołu krokowego to choroba urologiczna, która charakteryzuje się stanem zapalnym prostaty u mężczyzn. W zależności od postaci przebiegu rozróżnia się ostre i przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego.

Objawy zapalenia gruczołu krokowego

Zadaj pytanie urologii
«Doctorpro»

Zapalenie gruczołu krokowego u mężczyzn we wczesnym stadium może przebiegać bezobjawowo lub charakteryzować się łagodnymi dolegliwościami. Pierwszymi symptomami są zazwyczaj ból i pieczenie podczas oddawania moczu. Inne objawy zapalenia gruczołu krokowego:

W przypadku ostrego zapalenia gruczołu krokowego objawy obejmują również ból mięśni, gorączkę, dreszcze, nudności i wymioty. Wydzielina u mężczyzn cierpiących na nieleczone zapalenie gruczołu krokowego może przybrać żółtawy lub zielonkawy kolor i mieć nieprzyjemny zapach.

Etapy (formy) ostrego zapalenia gruczołu krokowego

Stadium

Charakterystyka

Wczesny (nieżytowy) etap zapalenia gruczołu krokowego

Charakteryzuje się zapaleniem poszczególnych płatów gruczołu, w wyniku czego zmienia się struktura błon śluzowych i warstwy podśluzówkowej przewodów wydalniczych. Obrzęk ścian przewodów gruczołu krokowego prowadzi do przekrwienia pęcherzyków prostaty i postępu ostrego zapalenia gruczołu krokowego.

Pęcherzykowe stadium zapalenia gruczołu krokowego

Rozwija się ogniskowe ropienie uszkodzonych płatów, w wyniku czego ból staje się bardziej intensywny, promieniuje do odbytu i może nasilać się podczas defekacji.

Miąższowe stadium zapalenia gruczołu krokowego

Występują liczne zmiany, obejmujące większość gruczołu krokowego w procesie zapalnym. Małe krosty mogą łączyć się w duże ognisko, tworząc ropień. Jeśli ropień otworzy się, ropna zawartość zostanie uwolniona do cewki moczowej, odbytnicy lub pęcherza moczowego.

Objawy przewlekłego zapalenia stercza są wyraźne w okresach zaostrzeń i ustępują w czasie remisji. W przewlekłym zapaleniu prostaty może również występować tępy ból miednicy i narządów płciowych oraz problemy z oddawaniem moczu.

Objawy zapalenia gruczołu krokowego

Objawy zapalenia gruczołu krokowego

Zapalenie gruczołu krokowego ma podobne objawy do zwężenia cewki moczowej, ropnia i gruczolaka prostaty, raka prostaty i pęcherza moczowego. Urolog może postawić diagnozę i zalecić terapię po zebraniu wywiadu lekarskiego, przeprowadzeniu badania fizykalnego i zapoznaniu się z wynikami badań laboratoryjnych.

Przyczyny zapalenia prostaty

Bakteryjne zapalenie prostaty może być spowodowane przez bakterie, które infekują gruczoł krokowy (np. E. coli). Inne przyczyny zapalenia gruczołu krokowego:

  • choroby przenoszone drogą płciową (rzeżączka, chlamydioza);
  • urazy gruczołu krokowego lub narządów miednicy;
  • ludzki wirus niedoboru odporności;
  • zaburzenia hormonalne;
  • choroby autoimmunologiczne (np. reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy);
  • dysfunkcja układu nerwowego;
  • stres psychiczny;
  • skurcz mięśni dna miednicy;
  • kamica gruczołu krokowego;
  • niepełne opróżnienie pęcherza (zatrzymanie moczu).

Powiększony gruczoł krokowy, obecność cewnika moczowego oraz infekcje pęcherza i dróg moczowych mogą zwiększać ryzyko zapalenia gruczołu krokowego. Chorobę wywołać może także uszkodzenie nerwów miednicy podczas operacji lub urazu.

Często przyczyną infekcji prostaty jest zapalenie odbytnicy lub cewki moczowej. Infekcje prostaty mogą mieć charakter wstępujący (bakterie przemieszczają się z zewnętrznego ujścia cewki moczowej do prostaty) lub zstępujący (zarazki dostają się do prostaty wraz z zakażonym moczem).

Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego 

Przewlekłe zapalenie stercza rozpoznaje się, gdy stan zapalny gruczołu krokowego trwa dłużej niż trzy miesiące. Rodzaje przewlekłego zapalenia prostaty: 

  • przewlekłe bakteryjne zapalenie prostaty. Spowodowane infekcją bakteryjną, zwykle dotyka mężczyzn młodych i w średnim wieku;
  • przewlekłe niebakteryjne zapalenie gruczołu krokowego (zespół przewlekłego bólu miednicy). Towarzyszy mu ból w dolnej części brzucha, dolnej części pleców, między jądrami i odbytem oraz nad kością łonową.

Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego może być spowodowane zablokowaniem odpływu moczu z cewki moczowej, podrażnieniem gruczołu krokowego (z powodu ekspozycji na kwas moczowy), zaburzeniami funkcjonowania nerwów i mięśni miednicy. Leczenie przewlekłego zapalenia prostaty jest dobierane przez urologa w zależności od rodzaju choroby i objawów występujących u pacjenta.

Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego o charakterze zastoinowym

Zastoinowe zapalenie prostaty rozwija się w wyniku przepełnienia gruczołu krokowego krwią lub zaburzenia jej odpływu. W przebiegu zastoinowego zapalenia prostaty dochodzi do obniżenia libido, nieprawidłowości w oddawaniu moczu oraz pojawienia się tępych bólów w okolicy pachwinowej.

Zaburzenia krążenia w tętnicach miednicy mniejszej, spowodowane siedzącym trybem życia i nadwagą, prowadzą do powstania zjawisk zastoju. Komórki tkanek gruczołu krokowego nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu, co stwarza warunki do namnażania się w nich drobnoustrojów chorobotwórczych. Nieregularne oraz przerywane kontakty seksualne również mogą prowadzić do zapalenia prostaty (w wyniku zaburzenia odpływu wydzieliny z gruczołu krokowego).

Kamica sterczowa

Kamica sterczowa jest powikłaniem przewlekłego stanu zapalnego gruczołu krokowego i charakteryzuje się powstawaniem kamieni (złogów wapnia) w prostacie lub jej przewodach wyprowadzających. Charakterystycznym objawem kamicy sterczowej są bóle w okolicy krocza i moszny, które nasilają się podczas stosunku seksualnego, po wypróżnieniu oraz przy wysiłku fizycznym.

Na rozwój kamicy sterczowej mogą również wskazywać obecność krwi w moczu i nasieniu, wydzielanie się płynu sterczowego w stanie spoczynku lub podczas aktywności fizycznej. Objawy zapalenia prostaty nasilają się wraz ze wzrostem liczby i rozmiaru kamieni w prostacie.

Jak trwale wyleczyć zapalenie gruczołu krokowego?

Urolog pomoże trwale wyleczyć zapalenie gruczołu krokowego po postawieniu diagnozy. Podczas wizyty lekarz zbiera wywiad (pyta o objawy i czas ich pojawienia się, przebyte infekcje, choroby i operacje). Diagnostyka zapalenia gruczołu krokowego:

  • badanie palpacyjne gruczołu krokowego;
  • wymaz z cewki moczowej (w celu określenia obecności bakterii w wydzielinie gruczołu krokowego);
  • badanie ogólne moczu i krwi;
  • oznaczenie poziomu PSA (białka produkowanego przez komórki gruczołu krokowego);
  • badanie bakteriologiczne i cytologiczne moczu;
  • badanie pierwszej porcji nasienia po masażu prostaty.

W przypadku podejrzenia powiększenia gruczołu krokowego lub obecności nowotworów prostaty i pęcherza moczowego urolog może skierować na badanie ultrasonograficzne narządów miednicy (USG prostaty przez powłoki brzuszne lub odbyt). Lekarz może również wykonać badania urodynamiczne w celu oceny zdolności pęcherza moczowego i cewki moczowej do zatrzymywania i wydalania moczu.

Leczenie farmakologiczne zapalenia gruczołu krokowego dobierane jest przez urologa w zależności od rodzaju, przebiegu i przyczyny choroby. Sposoby leczenia zapalenia prostaty:

  • leki przeciwbakteryjne (dożylne lub doustne);
  • leki przeciwbólowe;
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne (zmniejszają obrzęk gruczołu krokowego);
  • leki poprawiające funkcje seksualne.

W ramach leczenia wspomagającego stosuje się witaminy, leki naczyniowe, preparaty usprawniające krążenie żylne, środki poprawiające właściwości reologiczne krwi, preparaty metaboliczne. W ramach leczenia przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego lekarz może przepisać kombinację leków na receptę i bez recepty, tabletek, czopków i suplementów.

Czasem stosuje się też alfa-blokery (alfa1-adrenolityki), w celu rozluźnienia szyi pęcherza moczowego i włókien mięśniowych na styku gruczołu krokowego i pęcherza moczowego. Alfa-blokery mogą zmniejszyć objawy zapalenia stercza (bolesne i utrudnione oddawanie moczu). 

W przypadku zapalenia gruczołu krokowego urolog może również skierować na fizjoterapię w celu poprawy napięcia mięśni dna miednicy. Aby złagodzić objawy przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego, lekarz może zalecić masaż prostaty, który pomaga odprowadzić nadmiar płynu nasiennego z gruczołu krokowego i zmniejszyć stan zapalny. Czasem stosuje się także terapię falą uderzeniową, magnetoterapię czy jonoforezę. W trakcie leczenia przewlekłej formy schorzenia korzystne może być wprowadzenie diety.

Profilaktyka zapalenia gruczołu krokowego

Profilaktyka zapalenia prostaty polega na stosowaniu prezerwatyw podczas kontaktów seksualnych (co pozwala uniknąć zakażeń przenoszonych drogą płciową). Higiena narządów płciowych również zmniejsza ryzyko zapalenia gruczołu krokowego.

Dieta przy zapaleniu prostaty

Dieta przy zapaleniu prostaty jest przepisywana przez urologa w celu złagodzenia objawów (bólu i pieczenia podczas oddawania moczu). W przypadku zapalenia prostaty zaleca się wykluczenie produktów kwaśnych i ostrych, napojów gazowanych, alkoholowych oraz zawierających kofeinę (ponieważ drażnią pęcherz moczowy). Aby złagodzić objawy zapalenia prostaty, należy także utrzymywać odpowiedni poziom nawodnienia.

Przy zapaleniu prostaty warto włączyć do diety produkty bogate w cynk (orzechy, małże, jajka i mięso). Zmniejszenie stanu zapalnego gruczołu krokowego wspomagają także kwasy tłuszczowe omega-3 (obecne w rybach i owocach morza).

Ćwiczenia przy zapaleniu prostaty

Regularne ćwiczenia przy zapaleniu prostaty (spacerowanie, pływanie, bieganie) pomagają zmniejszyć stan zapalny i złagodzić objawy. Urolog może również zalecić ćwiczenia Kegla w celu wzmocnienia mięśni dna miednicy.

Leczenie zapalenia prostaty: domowe sposoby

Leczenie zapalenia prostaty domowymi metodami jest niewskazane ze względu na ryzyko pogorszenia objawów i przejścia choroby w formę przewlekłą. Niewłaściwe leczenie ostrego zapalenia prostaty może prowadzić do powikłań, takich jak zakażenie krwi (sepsa), zapalenie najądrza, ropień prostaty czy rozprzestrzenienie się infekcji na dolny odcinek kręgosłupa. Przewlekłe zapalenie prostaty może skutkować zaburzeniami erekcji i niepłodnością.

Urologiczna w Doctorpro Wrocław

Czym jest zapalenie gruczołu krokowego i jak się go pozbyć?
Czym jest zapalenie gruczołu krokowego i jak się go pozbyć?
Adres
ul. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, 40, 50-457 Wrocław, Polska
Nr telefonu
Harmonogram
Pn-Pt: 8:00-20:00
Sob: 8:00-19:00

Umów się na wizytę do lekarza

Popularne pytania

Jak leczyć zapalenie prostaty samodzielnie?

Samodzielne leczenie zapalenia prostaty jest niewskazane, ponieważ objawy tego schorzenia są podobne do innych chorób (np. gruczolak, ropień, rak prostaty). Zdiagnozować, a następnie leczyć zapalenie prostaty może wyłącznie urolog, stosując odpowiednią farmakoterapię.

Jak boli zapalenie prostaty?

Ból przy zapaleniu prostaty może być odczuwany w okolicach brzucha, pachwin i dolnej części pleców. Dyskomfort i ból mogą też występować w kroczu (między moszną a odbytem), prąciu i jądrach.

Czego nie wolno robić przy zapaleniu prostaty?

Przy zapaleniu prostaty nie należy wykonywać ćwiczeń fizycznych z dużym obciążeniem (np. przysiady ze sztangą) oraz spożywać słonych, wędzonych i ostrych potraw. Przeciwwskazane są również jazda na rowerze i długotrwałe prowadzenie samochodu, ponieważ aktywności te sprzyjają zastojowi krwi w prostacie.

Zapalenie prostaty u mężczyzn – jak wpływa na kobietę?

Zapalenie prostaty u mężczyzn może wpływać na kobietę podczas niezabezpieczonego stosunku seksualnego, kiedy to infekcja bakteryjna może zaatakować narządy płciowe, pęcherz moczowy i drogi moczowe. Przeniknięcie infekcji do organizmu kobiety może prowadzić do rozwoju chorób układu moczowo-płciowego (np. zapalenie cewki moczowej, zapalenie pęcherza, waginoza).

Jak prowadzić życie seksualne przy zapaleniu prostaty?

Aktywność seksualna przy zapaleniu prostaty jest zalecana, aby zapobiegać zastojowi płynu nasiennego w gruczole krokowym. W przypadku bakteryjnego zapalenia prostaty podczas kontaktów seksualnych należy stosować antykoncepcję barierową, aby uniknąć zarażenia partnerki.

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Czym jest zapalenie gruczołu krokowego i jak się go pozbyć?
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Lech 9 godzin temu
Dzień dobry. Nie wiem, co robić. Jestem w trakcie leczenia zapalenia prostaty, ale ból w okolicy miednicy nie ustępuje. Jak mogę go złagodzić? Z góry dziękuję.
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 godzin temu
Dzień dobry, ulgę w bólu mogą przynieść leki przeciwbólowe przepisane przez urologa. Pomóc mogą również ciepłe kąpiele nasiadowe oraz stosowanie termoforu na dolną część brzucha lub krocze.
Jarosław 1 dzień temu
Dobry wieczór, chcę zapobiec rozwojowi zapalenia prostaty, ponieważ jestem w grupie ryzyka z powodu siedzącego trybu pracy (jestem kierowcą). Jak mogę wspierać zdrowie prostaty? Czy warto zmienić dietę?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 dzień temu
Dobry wieczór, aby zmniejszyć ryzyko zapalenia prostaty, warto wprowadzić do diety produkty bogate w cynk – szczególnie owoce morza (ostrygi, krewetki), pestki dyni, orzechy włoskie oraz czosnek. Istotna jest także regularna aktywność fizyczna i odpowiednie nawodnienie organizmu.
Używamy plików cookie, aby wyświetlać spersonalizowane treści i analizować ruch na stronie. Klikając 'Akceptuj', zgadzasz się z Polityką wykorzystywania plików cookie.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies