+48 800 003 033

Czym jest mezoterapia włosów i jakie przynosi korzyści?

Czym jest mezoterapia włosów i jakie przynosi korzyści?
dermatologia
Czytać 8 minut Opublikowano: 22 January 2024 292
Mezoterapia to bezpieczna i skuteczna metoda regeneracji włosów i skóry głowy. Można ją stosować u kobiet i mężczyzn od 18 roku życia. Zabieg reguluje równowagę wodną skóry głowy, odżywia mieszki włosowe i poprawia kondycję włosów.

Czym jest mezoterapia włosów?

Mezoterapia włosów to terapeutyczny zabieg iniekcyjny, który ma na celu unormowanie stanu skóry głowy, wzmocnienie mieszków włosowych i stymulację wzrostu włosów. Zabieg mezoterapii włosów polega na wprowadzeniu w skórę głowy witamin, minerałów, substancji organicznych i składników leczniczych.

Wskazania do mezoterapii

Wskazania do mezoterapii

Wskazania do zabiegu mezoterapii włosów:

 • wypadanie włosów;
 • łamliwe i suche włosy;
 • zniszczone włosy (rozdwojone końcówki, włosy osłabione po trwałej ondulacji lub częstym farbowaniu, utrata połysku);
 • łupież;
 • nadwrażliwość skóry głowy;
 • przedwczesne siwienie.

Mezoterapia jest stosowana w leczeniu nadmiernego przesuszania lub – na odwrót – nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy. Mezoterapię można również stosować w leczeniu łojotoku skóry głowy (stanu chorobowego, w którym gruczoły łojowe nie funkcjonują prawidłowo).

Jak działa mezoterapia włosów?

Mezoterapia polega na wstrzykiwaniu substancji leczniczych do wewnętrznych warstw skóry (na głębokość około dwóch do czterech milimetrów) przy pomocy cienkiej igły. Etapy zabiegu mezoterapii:

 1. Konsultacja trychologiczna i wywiad.
 2. Diagnostyka skóry głowy i włosów.
 3. Indywidualny dobór mezokoktajlu (preparat zawierający dużą ilość substancji odżywczych).
 4. Przygotowanie do zabiegu (dezynfekcja skóry).
 5. Iniekcje w skórę głowy (substancje wstrzykuje się w oznaczone punkty, rozmieszczone co około jeden centymetr wzdłuż linii wzrostu włosów).
 6. Pokrycie skóry głowy preparatem antyseptycznym (w celu zminimalizowania obrzęku, zaczerwienienia i uniknięcia stanu zapalnego).

Aby zdiagnozować przyczynę problemu ze skórą głowy i włosami, lekarz może wykonać trichoskopię (badanie skóry głowy i mieszków włosowych w wielokrotnym powiększeniu przy użyciu trichoskopu). Zabieg mezoterapii włosów trwa 30-60 minut. Jeśli skóra głowy jest wrażliwa, można zastosować środki znieczulające w celu zmniejszenia bólu.

Produkty do mezoterapii skóry głowy mogą zawierać wiele przydatnych składników, które lekarz dobiera indywidualnie, w zależności od celów i kondycji włosów. Preparaty do mezoterapii włosów mogą zawierać:

 • składniki lecznicze (stymulatory wzrostu, preparaty naczyniowe);
 • witaminy (biotyna, kwas foliowy, witaminy: A, B2, B6, C, E);
 • mikroelementy (żelazo, cynk, chrom, selen, wapń);
 • aminokwasy (arginina, cysteina);
 • kwas hialuronowy;
 • kolagen;
 • elastynę;
 • kwasy organiczne;
 • hormony;
 • przeciwutleniacze.

Indywidualnie przygotowane mezokoktajle do włosów, wstrzykiwane w skórę głowy za pomocą mikroiniekcji, stymulują ukrwienie i odżywienie mieszków włosowych, regulują metabolizm i wydzielanie sebum. W miejscu wstrzyknięcia może wystąpić zaczerwienienie i umiarkowany ból, które są normalną reakcją i ustępują po jednym-dwóch dniach.

Korzyści z mezoterapii włosów

Zastrzyki regenerujące mogą powstrzymać wypadanie włosów, poprawić ich wytrzymałość i elastyczność na całej długości. Korzyści z mezoterapii włosów:

 • przywrócenie równowagi wodnej skóry głowy (nawilżenie, eliminacja łuszczenia i swędzenia);
 • normalizacja gruczołów łojowych skóry głowy (likwidacja nadmiernego przetłuszczania);
 • poprawa mikrokrążenia krwi w skórze właściwej głowy;
 • wzmocnienie mieszków włosowych (eliminacja wypadania włosów);
 • pobudzenie aktywnego wzrostu włosów;
 • odżywienie skóry głowy i mieszków włosowych dobroczynnymi substancjami (w celu poprawy struktury włosów, połysku, wytrzymałości, elastyczności).

Mezoterapia iniekcyjna zapewnia skumulowany i długotrwały efekt, który jest widoczny po pierwszym cyklu zabiegów (średnio siedem sesji). Po zabiegu mezoterapii aktywna faza wzrostu włosów zostaje przedłużona, co przyspiesza ich porost.

Mezoterapia frakcyjna

Mezoterapia frakcyjna włosów to metoda kosmetologiczna oparta na wprowadzaniu preparatów kosmetycznych w skórę głowy przy pomocy odpowiedniego urządzenia. Urządzenie do mezoterapii frakcyjnej wyposażone jest w nasadkę z mikroigłami, wykonującymi mikronakłucia w skórze właściwej głowy, przez które wchłaniany jest użyteczny mezokoktajl.

Mezoterapia mikroigłowa

Mezoterapia mikroigłowa to minimalnie inwazyjny zabieg, który polega na wykonywaniu iniekcji w warstwę podskórną skóry głowy przy pomocy specjalnego urządzenia (meso injector). W trakcie zabiegu lekarz określa głębokość wkłucia (od 0,4 do czterech milimetrów) i kontroluje odległości między kolejnymi wkłuciami (0,5 milimetra).

Mezoterapia bezigłowa

Mezoterapia bezigłowa to zabieg, który polega na wprowadzeniu preparatów pielęgnacyjnych w głąb skóry głowy bez użycia zastrzyków. Mezoterapia bez iniekcji przeprowadzana jest przy pomocy urządzeń, które sprzyjają wnikaniu mezokoktajli w warstwy skóry. Rodzaje mezoterapii bezigłowej:

 • mezoterapia tlenowa (z pomocą preparatu, który wykorzystuje silny przepływ tlenu);
 • mezoterapia laserowa (z wykorzystaniem ukierunkowanego promieniowania podczerwonego).

Podczas zabiegu mezoterapii tlenowej składniki aktywne wraz z tlenem pobudzają regenerację skóry głowy, sprzyjają produkcji kolagenu i elastyny, poprawiają procesy metaboliczne skóry właściwej. W przeciwieństwie do mezoterapii iniekcyjnej, mezoterapia bezigłowa nie powoduje urazów skóry (zaczerwienienie i obrzęk), ale preparaty nie wnikają tak głęboko w skórę właściwą, więc efekt jest mniej widoczny i wymaga powtórzenia serii zabiegów w celu utrwalenia efektu (po czterech do sześciu miesiącach).

Czy mezoterapia pomaga na łysienie?

Mezoterapia włosów może być zabiegiem pomocniczym w leczeniu łysienia ogniskowego lub androgenowego, ponieważ szczególnie wzmacnia i odżywia mieszki włosowe, uruchamia procesy regeneracyjne i metaboliczne w skórze głowy. Leczenie łysienia u mężczyzn i kobiet powinno być kompleksowe: obejmować zabiegi kosmetyczne i terapię lekową mającą na celu wyeliminowanie przyczyn wypadania włosów. Farmakologiczne leczenie łysienia wyznacza trycholog po przeprowadzeniu badań. Diagnostyka łysienia może obejmować trichoskopię, badania tarczycy, nadnerczy, ocenę trawienia, procesów metabolicznych i hormonów.

Z czym można łączyć mezoterapię?

W przypadku włosów mezoterapię warto połączyć z peelingami glikolowymi skóry głowy i stosowaniem kosmetyków leczniczych (szampony, maski, serum), które powinny być dobrane przez trychologa, aby wykluczyć niepożądane interakcje między składnikami. 

Zabiegi kosmetologiczne na włosy można również uzupełnić przyjmowaniem witamin. Aby dobrać odpowiednie witaminy na włosy, lekarz może zalecić badania krwi.

Aby stymulować regenerację komórek i aktywację procesów metabolicznych, można dodatkowo zastosować terapię osoczem bogatopłytkowym. Zabieg polega na wprowadzeniu do skóry głowy osocza pozyskanego z własnej krwi, które jest wyjątkowo bogate w płytki krwi. Osocze bogatopłytkowe przyspiesza wzrost włosów i poprawia kondycję skóry głowy.

Przeciwwskazania do mezoterapii włosów

Przed mezoterapią włosów konieczna jest konsultacja z lekarzem (trychologiem lub dermatologiem), który zbada stan skóry głowy i włosów. Lekarz przeprowadzi wywiad odnośnie obecności chorób przewlekłych i wcześniejszych zabiegów. Przeciwwskazania do mezoterapii włosów:

 • choroby krwi (na przykład zaburzenia krzepnięcia, skłonność do zakrzepicy);
 • cukrzyca;
 • choroby zapalne skóry (łuszczyca, egzema, atopowe zapalenie skóry);
 • naruszenia ciągłości skóry głowy (rany, zadrapania, oparzenia);
 • choroby nowotworowe;
 • ciąża i laktacja;
 • skłonność do powstawania blizn przerostowych i keloidowych.

Bardzo ważne jest uprzedzenie lekarza o możliwości wystąpienia reakcji alergicznych. Tymczasowym przeciwwskazaniem do mezoterapii włosów są ostre choroby wirusowe i zakaźne (na przykład ostre infekcje wirusowe dróg oddechowych, grypa), a także okresy zaostrzenia chorób przewlekłych.

Dermatologia w Doctorpro Łódź

Czym jest mezoterapia włosów i jakie przynosi korzyści?
Adres
ul. Stefana Jaracza 64, 90-251 Łódź, Polska. Opera Park
Nr telefonu
Harmonogram
Pon-Sob: 8:00-20:00

Popularne pytania

Jakie są zagrożenia związane z mezoterapią włosów?

Mezoterapia włosów nie jest niebezpieczna, jeśli wykluczone zostaną przeciwwskazania. Aby zapobiec powikłaniom, ważne jest, aby przestrzegać zaleceń lekarza po zabiegu (przez godzinę nie czesać włosów, przez kilka dni nie pić alkoholu i unikać nagrzewania skóry głowy, przez tydzień nie wykonywać innych zabiegów kosmetycznych na włosach).

Kiedy mogę umyć głowę po mezoterapii?

Można myć głowę dwa do trzech dni po zabiegu mezoterapii. Po mezoterapii iniekcyjnej włosów należy zrezygnować z sauny, łaźni, basenu i solarium. Należy unikać bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne przez co najmniej dwa dni.

Mezoterapia włosów – jak często należy ją wykonywać?

Częstotliwość cyklów mezoterapii określa lekarz. Może on zalecić powtórzenie cyklu zabiegowego po sześciu-12 miesiącach.

Mezoterapia włosów – ile zabiegów należy wykonać?

Liczba sesji mezoterapii jest określana przez lekarza w zależności od indywidualnych cech organizmu, problemów i potrzeb pacjenta. Średnio cykl składa się z siedmiu do dziesięciu sesji przeprowadzanych w odstępie półtora tygodnia.

Mezoterapia czy biorewitalizacja skóry głowy – co wybrać?

Mezoterapia i biorewitalizacja skóry głowy to zabiegi polegające na wstrzykiwaniu w skórę głowy preparatów, które poprawiają kondycję włosów i aktywują ich wzrost. Różnica między tymi dwiema metodami polega na stosowanych preparatach i celach zabiegu.

Biorewitalizacja polega na wstrzykiwaniu kwasu hialuronowego do skóry właściwej głowy, co pomaga w normalizacji bilansu wodnego (nawilżenie, eliminacja łuszczenia i łupieżu). Preparaty do mezoterapii zawierają wiele różnych składników, które są indywidualnie dobierane przez lekarza. Wybór zabiegu zależy od pożądanego rezultatu, a także od indywidualnych cech: wskazań, rodzaju skóry, wieku, zidentyfikowanych przeciwwskazań.

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Czym jest mezoterapia włosów i jakie przynosi korzyści?
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie dermatologowi
«Doctorpro»

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Stefania 3 tygodnie temu
Dzień dobry, jak działa mezoterapia skóry głowy na łysienie plackowate?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
3 tygodnie temu
Preparaty do mezoterapii na łysienie androgenowe lub ogniskowe mogą zawierać substancje antyandrogenowe, a także składniki wzmacniające i chroniące mieszki włosowe. Przy łysieniu plackowatym ważne jest połączenie zabiegów kosmetologicznych z leczeniem farmakologicznym, gdyż wypadanie włosów może być związane z zaburzeniami hormonalnymi lub problemami metabolicznymi. Należy skonsultować się z trychologiem.
Antonina 4 tygodnie temu
Dzień dobry, ile zastrzyków potrzeba na porost włosów?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 tygodnie temu
Dzień dobry. Mezoterapia stosowana jest na porost włosów, ponieważ wstrzykiwane preparaty zawierają wiele dobroczynnych składników, a sam zabieg mikroiniekcji stymuluje krążenie krwi i dopływ tlenu do skóry głowy. Liczba sesji jest określana przez lekarza po diagnozie (z reguły jeden cykl zabiegowy obejmuje minimum pięć sesji).
Paulina 1 miesiąc temu
Czy mezoterapia pomoże na łamliwe włosy? Jakie są jej wady i zalety?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 miesiąc temu
Dzień dobry. Mezoterapia to minimalnie inwazyjny zabieg, który pozwala przywrócić i poprawić kondycję włosów na całej ich długości. Zalety zabiegu mezoterapii na włosy: szybki i długotrwały efekt (efekty można zauważyć po pięciu-siedmiu sesjach, rezultat może utrzymywać się do roku); indywidualne podejście (dobór zawartości mezokoktajli); stymulacja wzrostu włosów i zapobieganie ich wypadaniu; regulacja wydzielania sebum przez skórę głowy (eliminacja suchości lub nadmiernego przetłuszczania); leczenie chorób dermatologicznych skóry głowy (łupież, łojotok, swędzenie). Minusy mezoterapii to dyskomfort i zaczerwienienie, które pojawia się w miejscach nakłuć. Po zabiegu mezoterapii należy przez dwa do trzech dni przestrzegać zasad: nie dopuszczać do ekspozycji głowy na światło słoneczne, unikać przegrzania głowy, nie stosować silnych produktów do stylizacji włosów.
Beata 1 miesiąc temu
Dzień dobry. Jakie zastrzyki podaje się w skórę głowy na porost włosów?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 miesiąc temu
Dzień dobry. Aby aktywować wzrost włosów, można zastosować mezoterapię iniekcyjną. Zabieg polega na wprowadzeniu w skórę głowy preparatów, które wzmacniają mieszki włosowe, regenerują i odżywiają skórę głowy, aktywują procesy metaboliczne, zapobiegają wypadaniu włosów i stymulują ich wzrost.
Dominika 1 miesiąc temu
Dzień dobry, jaki jest najlepszy produkt do mezoterapii?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 miesiąc temu
Dzień dobry. Preparat do mezoterapii dobiera się, biorąc pod uwagę rodzaj skóry głowy, kondycję włosów oraz pożądany efekt zabiegu. Do mezoterapii włosów można używać gotowych produktów, jak również stosować indywidualnie skomponowane mezokoktajle. Dla uzyskania maksymalnego efektu konieczna jest konsultacja z trychologiem lub dermatologiem.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies