+48 800 003 033

Przedwczesny wytrysk: przyczyny i metody leczenia

Przedwczesny wytrysk: przyczyny i metody leczenia
urologia
Zaktualizowano: 12 September 2023
Czytać 6 minut Opublikowano: 05 September 2023 5398
Aby zacząć leczyć przedwczesny wytrysk, należy umówić się na wizytę i badanie u urologa lub androloga i znaleźć przyczyny, które spowodowały rozwój tej przypadłości.

Przedwczesny wytrysk przez całe życie występuje u 30-40% mężczyzn na świecie. Nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, ale może negatywnie wpływać na życie seksualne. Powodem jest niezdolność mężczyzny do utrzymania czasu trwania stosunku, który jest niezbędny do osiągnięcia orgazmu przez oboje partnerów seksualnych.

Czym jest przedwczesny wytrysk?

Przedwczesny wytrysk jest formą dysfunkcji seksualnej, przez którą mężczyzna nie może kontrolować swojego wytrysku. Wytrysk nasienia występuje już przy minimalnej stymulacji penisa.

Przedwczesny wytrysk może być absolutny lub względny. W przypadku typu absolutnego wytrysk występuje przed lub na początku stosunku płciowego (po mniej niż czterech-pięciu ruchach frykcyjnych). W przypadku typu względnego stosunek płciowy nie trwa wystarczająco długo, aby zadowolić oboje partnerów.

Jak przebiega wytrysk?

Wytrysk jest czynnością odruchową, która skutkuje usunięciem plemników z organizmu. Wytrysk u mężczyzn występuje w wyniku stymulacji seksualnej penisa na określonym poziomie podniecenia. Wytrysk występuje w dwóch fazach:

 1. W pierwszej fazie gruczoł krokowy i pęcherzyki nasienne produkują wydzielinę, z której powstają plemniki, a przewody wytryskowe kurczą się, aby wycisnąć ejakulat do nasady penisa.
 2. W drugiej fazie mięśnie u podstawy penisa kurczą się co 0,8 sekundy, aby wypchnąć ejakulat z penisa (do pięciu skurczów).

Kobiecy wytrysk występuje podczas podniecenia seksualnego lub orgazmu i polega na wypuszczeniu płynu ejakulacyjnego z pęcherza moczowego przez cewkę moczową na zewnątrz. Płyn ejakulacyjny jest wytwarzany przez gruczoły przycewkowe, ma mlecznobiały kolor i gęstą konsystencję. Ponadto podczas orgazmu z kobiecej cewki moczowej może wypływać przezroczysty płyn, który składa się z moczu i niewielkiej ilości ejakulatu.

Przyczyny przedwczesnego wytrysku

Przedwczesny wytrysk może być pierwotny lub wtórny. Pierwotne zaburzenie wytrysku jest stanem wrodzonym, który występuje już od pierwszego w życiu stosunku płciowego. Zaburzenie to występuje na skutek nieprawidłowego funkcjonowania ośrodków nerwowych, które regulują wytrysk, nieprawidłowości w rozwoju narządów płciowych (zwichnięcie lub skrzywienie penisa) lub wewnątrzmacicznego urazu płodu.

Inne przyczyny przedwczesnego wytrysku to:

 • choroby zapalne i zakaźne układu moczowo-płciowego (zapalenie cewki moczowej, zapalenie prostaty, zapalenie pęcherzyków nasiennych);
 • nadwrażliwość żołędzi prącia;
 • słabe mięśnie dna miednicy;
 • urazy okolic pachwiny;
 • niski poziom hormonów regulujących funkcje seksualne (oksytocyna, prolaktyna, hormony luteinizujące i stymulujące tarczycę).

Problemy z wytryskiem mogą być spowodowane niepewnością, niepokojem i nadmiernym podnieceniem mężczyzny w trakcie stosunku seksualnego. Zaburzenia wytrysku mogą być również skutkiem negatywnych doświadczeń seksualnych i problemów w relacjach z partnerką seksualną.

Przyczynami wytrysku w czasie snu (polucji nocnych) są sny o treści erotycznej, nadmierne podniecenie seksualne i przedłużająca się abstynencja seksualna. Mimowolny wytrysk w czasie snu występuje bez stymulacji narządów płciowych; najczęściej występuje u chłopców w okresie dojrzewania (14-16 lat).

Jeśli pacjent odczuwa ból i pieczenie w czasie przedwczesnego wytrysku lub jeśli w ejakulacie znajduje się krew, wskazuje to na schorzenia urologiczne. Hematospermia (krew w nasieniu podczas wytrysku) może wskazywać na zapalenie prostaty, jąder i pęcherzyków nasiennych, infekcje dróg moczowych, choroby przenoszone drogą płciową i nowotwory układu moczowo-płciowego.

Ból podczas wytrysku może pojawić się wskutek przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego, zapalenia cewki moczowej, kamieni w cewce moczowej i zwężenia cewki moczowej. Uczucie pieczenia podczas wytrysku zwykle wskazuje na infekcję błony śluzowej cewki moczowej lub zapalenie gruczołu krokowego.

Jak powstrzymać wytrysk?

Przedwczesny wytrysk można kontrolować przy pomocy technik behawioralnych. Skuteczna technika kontroli wytrysku polega na zatrzymaniu stymulacji penisa, gdy zbliża się wytrysk; następnie należy lekko ścisnąć miejsce, w którym żołądź łączy się z trzonem penisa — aż pacjent poczuje, że chęć wytrysku minęła.

Jak wyleczyć przedwczesną ejakulację

Jak wyleczyć przedwczesną ejakulację

Wytrysk można również opóźnić, zatrzymując na chwilę ruchy frykcyjne, spowalniając oddychanie i napinając mięsień łonowo-guziczny (maksymalny skurcz obszaru miednicy). Gdy chęć wytrysku ustąpi, można kontynuować stosunek płciowy.

Można również opóźnić wytrysk przy pomocy żeli intymnych i sprejów, które zawierają lidokainę. Środek znieczulający zmniejsza wrażliwość penisa i pozwala przedłużyć stosunek o dwie do trzech minut. Niektóre środki miejscowo znieczulające mogą powodować pieczenie po wytrysku i tymczasową utratę czucia w prąciu, dlatego przed użyciem takich preparatów należy najpierw skonsultować się z urologiem.

Metody leczenia przedwczesnego wytrysku

Leczenie przedwczesnego wytrysku rozpoczyna się od ustalenia jego przyczyny. Aby zdiagnozować przedwczesny wytrysk, urolog może zalecić badania laboratoryjne (ogólne badania krwi i moczu, badania poziomu hormonów) oraz USG Dopplera (nieinwazyjne badanie USG, które pozwala ocenić prędkość i kierunek przepływu krwi w naczyniach penisa). Wyróżnia się następujące metody leczenia przedwczesnego wytrysku:

 • farmakologiczne;
 • psychoterapeutyczne;
 • chirurgiczne.

Leczenie farmakologiczne ma na celu wyeliminowanie przyczyn przedwczesnego wytrysku. W przypadku stanu zapalnego lub infekcji układu moczowo-płciowego urolog może przepisać leki przeciwzapalne lub antybiotyki. Metoda psychoterapeutyczna obejmuje konsultację z psychoterapeutą i nauczenie pacjenta technik kontrolowania wytrysku. Chirurgiczne leczenie przedwczesnego wytrysku jest wskazane w przypadku zwiększonej wrażliwości żołędzi prącia.

Denerwacja żołędzi — chirurgiczne leczenie przedwczesnego wytrysku

Denerwacja żołędzi to małoinwazyjna operacja, która ma na celu zmniejszenie zwiększonej wrażliwości penisa poprzez przecięcie włókien nerwowych. W zależności od zakresu interwencji chirurgicznej, denerwacja może być

 • częściowa — przecięcie poszczególnych włókien nerwowych z późniejszym przywróceniem ich integralności;
 • niepełna — przecięcie poszczególnych nerwów bez ich dalszego zszywania;
 • całkowita — przecięcie wszystkich nerwów bez dalszego zszywania.

Denerwację przeprowadza się metodą fal radiowych, która pozwala na wykonanie niewielkich nacięć bez uszkadzania otaczających tkanek. Okres rehabilitacji po operacji trwa około miesiąca. W tym czasie zaleca się: powstrzymanie się od stosunków seksualnych, ograniczenie aktywności fizycznej, branie prysznica zamiast kąpieli w wannie, rezygnację z sauny i unikanie pływania w basenach i otwartych zbiornikach wodnych.

Przedwczesny wytrysk — domowe sposoby

Leczenie przedwczesnego wytrysku można wspomagać w domu, ściśle przestrzegając zaleceń urologa. Najpierw lekarz przedstawia pacjentowi techniki behawioralne, które mogą pomóc opóźnić wytrysk, a w razie potrzeby — przepisuje leki.

W przypadku słabych mięśni dna miednicy mężczyznom zaleca się wykonywanie ćwiczeń Kegla, które pomogą wzmocnić mięśnie i przedłużyć stosunek seksualny. Za każdym razem, gdy pacjent oddaje mocz, należy wstrzymać mocz na trzy sekundy, a następnie wypuścić go na trzy sekundy. Należy powtarzać to ćwiczenie 10 razy przy każdym oddawaniu moczu.

Urologia w Doctorpro Łódź

Przedwczesny wytrysk: przyczyny i metody leczenia
Adres
ul. Stefana Jaracza 64, 90-251 Łódź, Polska. Opera Park
Nr telefonu
Harmonogram
Pon-Sob: 8:00-20:00

Popularne pytania

Dlaczego można mieć orgazm bez wytrysku?

Mężczyźni mogą doświadczać orgazmu bez wytrysku (tzw. orgazm suchy). Dochodzi do niego, gdy produkcja ejakulatu jest niewystarczająca lub gdy mężczyzna odbywa kilka stosunków seksualnych pod rząd (organizm zużywa całą wyprodukowaną spermę). Przyczyny suchego orgazmu mogą również obejmować: zablokowanie przewodu wytryskowego, cukrzycę, operacje chirurgiczne w obrębie układu moczowo-płciowego, zażywanie niektórych leków (na przykład leki na powiększoną prostatę, leki na nadciśnienie, antydepresanty).

Brak wytrysku podczas orgazmu może być spowodowany także wytryskiem wstecznym (niepełnym). Jest to zaburzenie wytrysku, które charakteryzuje się nieprawidłowym ruchem plemników. W przypadku niepełnego wytrysku nasienie przedostaje się z jąder do cewki moczowej i nie jest wydalane na zewnątrz, lecz kierowane do pęcherza moczowego. Wytrysk do pęcherza moczowego następuje na skutek słabych mięśni zwieracza cewki moczowej. Ejakulat, który dostał się do pęcherza, jest wydalany podczas kolejnego oddawania moczu.

Jak dochodzi do wytrysku bez orgazmu?

W rzadkich przypadkach mężczyźni mogą doświadczać wytrysku bez orgazmu (anhedonia ejakulacyjna). Anhedonia ejakulacyjna (seksualna) to słabo poznane zaburzenie, które polega na niezdolności mężczyzny do odczuwania satysfakcji ze stosunku płciowego. W przypadku anhedonii seksualnej mężczyzna doświadcza podniecenia seksualnego, osiąga erekcję i wytrysk, ale nie ma połączenia w mózgu, które rejestrowałoby to uczucie jako przyjemność.

Przyczynami anhedonii ejakulacyjnej może być: spadek libido, zaburzenia równowagi hormonalnej (na skutek dysfunkcji przysadki mózgowej, tarczycy lub jąder), zaburzenia psychiczne lub zażywanie niektórych narkotyków (heroina, opiaty). W przypadku anhedonii zaleca się badania poziomu hormonów we krwi, konsultację z urologiem i psychoterapeutą.

Jakie są rodzaje zaburzeń wytrysku?

Urolodzy wyróżniają cztery kategorie zaburzeń wytrysku. Rodzaje zaburzeń wytrysku:

 • przedwczesny wytrysk — to dysfunkcja, w której wytrysk występuje przed lub na początku stosunku płciowego (po czterech-pięciu ruchach frykcyjnych) przy minimalnej stymulacji seksualnej;
 • opóźniony wytrysk — niezdolność mężczyzny do wytrysku w rozsądnym czasie (do 30 minut) przy normalnej stymulacji seksualnej;
 • wytrysk wsteczny — zaburzenie przepływu ejakulatu; płyn nie wydostaje się przez cewkę moczową, tylko wpływa do pęcherza moczowego;
 • anejakulacja — całkowity brak wytrysku, któremu może, ale nie musi towarzyszyć orgazm.

Przedwczesny i opóźniony wytrysk zwykle nie są niebezpieczne, ale mogą powodować dyskomfort w życiu seksualnym pacjenta. Wytrysk wsteczny i anejakulacja mogą prowadzić do niepłodności, jeśli nie są leczone, więc w przypadku jakichkolwiek zaburzeń wytrysku należy skonsultować się z urologiem.

0 of 5 na podstawie 0 ocena
Przedwczesny wytrysk: przyczyny i metody leczenia
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie urologowi
«Doctorpro»

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Mikołaj 1 rok temu
Panie doktorze, mam problem z przedwczesnym wytryskiem. Próbowałem kontrolować wytrysk, stosować lubrykanty chłodzące, ale nic nie pomaga. Jak skutecznie leczyć przedwczesny wytrysk?
Odpowiedz
Dzień dobry! Leczenie przedwczesnego wytrysku może być farmakologiczne, psychoterapeutyczne lub chirurgiczne i zależy od przyczyny zaburzenia. Przede wszystkim należy umówić się na wizytę u urologa i przejść badanie, na podstawie którego lekarz dobierze odpowiednią metodę leczenia.
Marek 1 rok temu
Dzień dobry, Doktorze. Proszę powiedzieć, jak kontrolować orgazm podczas stosunku płciowego?
Odpowiedz
Dzień dobry! Aby kontrolować wytrysk i przedłużyć stosunek seksualny, należy zaprzestać wykonywania ruchów frykcyjnych, gdy zbliża się orgazm i lekko ścisnąć penisa w miejscu, w którym żołądź łączy się z trzonem penisa – aż poczuje Pan, że chęć wytrysku ustąpiła. Regularne wykonywanie ćwiczeń Kegla również pomoże przedłużyć stosunek.
Jacek 1 rok temu
Proszę podpowiedzieć, jakie domowe sposoby mogą pomóc przy przedwczesnym wytrysku?
Odpowiedz
Dzień dobry! Domowe sposoby na przedwczesny wytrysk nie mają udowodnionej skuteczności i mogą być niebezpieczne dla zdrowia. W przypadku przedwczesnego wytrysku należy skonsultować się z urologiem, który określi przyczynę zaburzenia i zaleci odpowiednie leczenie. Urolog doradzi również techniki behawioralne, które pomogą kontrolować przedwczesny wytrysk i wydłużyć stosunek.
Anna 1 rok temu
Dzień dobry. Mój mąż ma przedwczesny wytrysk. Badanie wykazało, że jest zdrowy. Co więc może być tego przyczyną?
Odpowiedz
Dzień dobry! Oprócz przyczyn fizjologicznych przedwczesny wytrysk może wystąpić z powodu nadmiernego podniecenia mężczyzny lub rozwinąć się na tle problemów psychologicznych (niepewność, ciągły stres, depresja, problemy w relacjach z partnerką seksualną). Innym powodem przedwczesnego wytrysku może być wysoka wrażliwość żołędzi prącia, którą można skorygować chirurgicznie.
Lech 1 rok temu
Dzień dobry, Panie doktorze! Mam taki problem, że osiągam orgazm dużo wcześniej niż moja partnerka. Czy może mi Pan powiedzieć, co robić w przypadku szybkiego wytrysku?
Odpowiedz
Dzień dobry! W przypadku przedwczesnego wytrysku należy udać się na badanie u urologa. W zależności od przyczyny konieczne może być zastosowanie leków, psychoterapii lub, w niektórych przypadkach, zabiegu chirurgicznego. Urolog nauczy Pana również technik behawioralnych i ćwiczeń, które pomogą przedłużyć stosunek.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies