+48 800 003 033

Cechy chorób przenoszonych drogą płciową u mężczyzn

Cechy chorób przenoszonych drogą płciową u mężczyzn
urologia
Czytać 8 minut Opublikowano: 05 September 2023 4659
Choroby przenoszone drogą płciową przenoszą się w trakcie niezabezpieczonych stosunków seksualnych.

Mogą być to zakażenia wirusowe (opryszczka, wirus HPV), bakteryjne (kiła, rzeżączka) lub grzybicze (grzybica).

Pierwsze objawy zakażeń przenoszonych drogą płciową pojawiają się po okresie inkubacji. Objawy chorób przenoszonych drogą płciową u mężczyzn to:

 • częste oddawanie moczu;
 • wydzielina z cewki moczowej lub odbytu (może być przezroczysta, biała, zielonkawa lub żółtawa; może także zawierać domieszkę ropy, w zależności od rodzaju infekcji);
 • zmiany skórne, zaczerwienienie skóry i błon śluzowych, wysypka (może pojawić się na penisie lub w odbycie i mieć czerwone lub brązowe zabarwienie);
 • ból w odbycie podczas oddawania moczu lub podczas wypróżniania;
 • dyskomfort i uczucie pieczenia w penisie podczas stosunku seksualnego;
 • wrzody, pęcherze w okolicy odbytu i genitaliów;
 • obrzęk i bolesność węzłów chłonnych w pachwinach;
 • ból i swędzenie w okolicy narządów płciowych;
 • bolesny lub przedwczesny wytrysk.

Jeśli wystąpią problemy z oddawaniem moczu, dyskomfort i ból w trakcie stosunku lub wypróżnień lub zmiany skórne na narządach płciowych – należy umówić się na wizytę u urologa. Aby w porę wykryć choroby weneryczne u mężczyzn, należy wykonywać raz do roku badanie profilaktyczne u urologa.

Najczęściej spotykane choroby przenoszone drogą płciową u mężczyzn

Do najczęściej występujących chorób przenoszonych drogą płciową u mężczyzn należą: opryszczka, chlamydioza, mykoplazmoza, cytomegalia, ureaplazmoza i rzęsistkowica. Infekcje seksualne mogą nie dawać żadnych objawów, ale nadal mogą przenosić się podczas seksu, pocałunków lub wspólnego korzystania z przedmiotów higieny osobistej. 

Sposoby przenoszenia chorób wenerycznych

Infekcje seksualne przenoszą się poprzez nasienie, wydzielinę pochwową, krew i ślinę. Sposoby przenoszenia chorób wenerycznych:

 • niezabezpieczony stosunek seksualny (oralny, analny lub waginalny);
 • pocałunki;
 • kontakt z zakażoną krwią (poprzez wspólne strzykawki i igły, a także podczas transfuzji);
 • dotykanie narządów płciowych z owrzodzeniami, pęcherzami, naroślami spowodowanymi infekcją seksualną (opryszczka narządów płciowych).

Chorobami wenerycznymi można zarazić się także w domu. Dzielenie się przedmiotami higieny osobistej (ręcznikami, szczoteczkami do zębów), korzystanie ze wspólnego sedesu, używanie kubków wspólnie z zakażoną osobą może prowadzić do przeniesienia infekcji 

Mykoplazmoza u mężczyzn

Mykoplazmoza u mężczyzn często powoduje ból podczas oddawania moczu, pojawienie się wodnistej wydzieliny z penisa i ból w okolicy krocza. Mykoplazmoza może prowadzić do zapalenia cewki moczowej.

Cytomegalia u mężczyzn

Cytomegalia jest zakaźną chorobą weneryczną przenoszoną przez nasienie i preejakulat (podczas stosunku płciowego), mocz, ślinę i krew. Cytomegalowirus powoduje pieczenie podczas stosunku płciowego i ból mięśni.

Chlamydioza u mężczyzn

Chlamydioza to infekcja bakteryjna, która objawia się u mężczyzn wydzieliną z prącia z domieszką ropy, bólem podczas oddawania moczu, obrzękiem i opuchlizną jąder. Jeśli do zakażenia doszło w trakcie seksu analnego, pojawia się także ból w odbycie i krwawienie z odbytu.

Ureaplazmoza u mężczyzn

Ureaplazmoza wpływa na układ moczowo-płciowy, objawiając się uczuciem pieczenia w cewce moczowej, częstym oddawaniem moczu i bólem w trakcie stosunku płciowego. Jeśli ureaplazmoza jest leczona nieprawidłowo, mogą rozwinąć się powikłania w postaci zapalenia gruczołu krokowego (prostaty) i kamieni nerkowych.

Rzęsistkowica u mężczyzn

Rzęsistkowica jest chorobą wywoływaną przez pierwotniaka Trichomonas vaginalis. Przenosi się wyłącznie poprzez niezabezpieczone stosunki pochwowe, oralne i analne.

Rzęsistkowica zwykle atakuje cewkę moczową. W niektórych przypadkach może dojść do zakażenia żołędzi prącia lub gruczołu krokowego, który jest odpowiedzialny za produkcję spermy. Zaczerwienienie i obrzęk żołędzi prącia, rzadka biaława wydzielina z penisa, ból i pieczenie podczas wytrysku wskazują na rzęsistkowicę.

Opryszczka u mężczyzn

Na obecność opryszczki wskazuje: czerwona wysypka na penisie, pęcherze na mosznie, penisie i wokół odbytu, otwarte rany, z których może wypływać płyn lub krew, oraz swędzenie okolicy pachwiny. Leczenie opryszczki narządów płciowych, jeśli rozpocznie się odpowiednio wcześnie, trwa do 10 dni przy pierwszym wystąpieniu objawów opryszczki i do pięciu dni w przypadku jej nawrotu.

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) u mężczyzn

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) to infekcja przenoszona drogą płciową, która powoduje powstawanie narośli na narządach płciowych (te zmiany skórne to kłykciny kończyste). Na zakażenie wirusem HPV mogą wskazywać brodawki na penisie, mosznie i w okolicy odbytu, a także na dłoniach, stopach i w okolicach brody.

Bezobjawowy przebieg chorób wenerycznych u mężczyzn

Choroby przenoszone drogą płciową mogą nie dawać żadnych objawów zewnętrznych. Na przykład opryszczka narządów płciowych, rzęsistkowica i chlamydioza mogą rozwijać się i przebiegać bezobjawowo. Nawet przy braku objawów zakażona osoba może przenosić chorobę na swojego partnera seksualnego.

Powikłania infekcji płciowych u mężczyzn

Powikłania chorób przenoszonych drogą płciową zależą od rodzaju infekcji, która je wywołała. Możliwe powikłania chorób wenerycznych u mężczyzn to:.

 • niepłodność męska;
 • rak odbytu i penisa;
 • reaktywne zapalenie stawów, które występuje jako reakcja na infekcję w organizmie (w przypadku chlamydii);
 • zapalenie jąder i najądrzy;
 • zapalenie odbytnicy i wirusowe zapalenie opon mózgowych (w przypadku opryszczki narządów płciowych).

Odpowiednio wczesne leczenie chorób przenoszonych drogą płciową pomoże uniknąć powikłań. Jeśli pacjent zauważy zmiany skórne na genitaliach, wydzielinę z penisa, ból i dyskomfort podczas oddawania moczu lub stosunku płciowego, powinien jak najszybciej umówić się na wizytę do urologa.

Metody diagnozowania chorób wenerycznych u mężczyzn

Przed rozpoczęciem leczenia urolog przeprowadza wywiad z pacjentem i bada jego narządy płciowe. Następnie kieruje go na badania laboratoryjne. Aby wykryć obecność infekcji przenoszonej drogą płciową w organizmie, pobiera się od pacjenta jeden z następujących biomateriałów:

 • ejakulat;
 • wydzielinę z prostaty;
 • wymaz z cewki moczowej;
 • mocz.

Rodzaj badania zależy od rodzaju podejrzewanej infekcji. W celu zdiagnozowania rzęsistkowicy pobiera się wymaz z cewki moczowej do hodowli bakteriologicznej. W przypadku cytomegalii pobiera się ejakulat. Aby uzyskać dokładne wyniki, należy powstrzymać się od stosunku seksualnego na 24 godziny przed badaniem.

Leczenie i profilaktyka chorób wenerycznych u mężczyzn

W leczeniu chorób przenoszonych drogą płciową urolog przepisuje leki przeciwzapalne, antybiotyki i leki stymulujące odporność. W leczeniu opryszczki narządów płciowych i ureaplazmozy pomocna jest również fizjoterapia (magnetoterapia, laseroterapia, terapia ultradźwiękowa). Po zakończeniu leczenia urolog przepisuje leki, które przywracają prawidłowy stan mikroflory jelitowej po przyjęciu antybiotyków.

W celu zapobiegania chorobom przenoszonym drogą płciową zaleca się coroczne badania przez urologa i odpowiednio wczesne zgłoszenie się do lekarza, gdy wystąpią jakiekolwiek objawy. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zarażenia się chorobą weneryczną, zaleca się stosowanie prezerwatywy podczas stosunku płciowego.

Skuteczną profilaktyką wirusa brodawczaka ludzkiego jest szczepienie (podawane domięśniowo w ramię). Szczepienie przeciwko wirusowi HPV przeprowadza się w trzech etapach: pierwsza dawka, druga dawka po miesiącu od pierwszej dawki i trzecia dawka sześć miesięcy po pierwszej dawce.

Urologia w Doctorpro Łódź

Cechy chorób przenoszonych drogą płciową u mężczyzn
Adres
ul. Stefana Jaracza 64, 90-251 Łódź, Polska. Opera Park
Nr telefonu
Harmonogram
Pon-Sob: 8:00-20:00

Popularne pytania

Jak samodzielnie leczyć choroby przenoszone drogą płciową?

Samodzielne leczenie infekcji przenoszonych drogą płciową u mężczyzn nie jest zalecane. Stosowanie czopków przeciw chorobom przenoszonym drogą płciową, antybiotyków czy innych leków bez zalecenia lekarza może prowadzić do nasilenia istniejących objawów lub rozwoju powikłań (niepłodność, rak prącia lub odbytu).

Po jakim czasie występują objawy chorób wenerycznych u mężczyzn?

Pierwsze objawy chorób wenerycznych pojawiają się po okresie inkubacji, który wynosi od dwóch dni do sześciu miesięcy. W przypadku rzęsistkowicy okres inkubacji trwa do 28 dni, w przypadku opryszczki narządów płciowych – do 12 dni, rzeżączki – do dwóch tygodni, chlamydii – do trzech tygodni, wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) – do sześciu miesięcy.

Jakie choroby weneryczne wykazuje badanie krwi?

Zazwyczaj w celu wykrycia infekcji seksualnej pobiera się wymaz z cewki moczowej. Do badań może też być pobierany mocz, ejakulat lub wydzielina z prostaty. Badanie krwi wykazuje takie choroby przenoszone drogą płciową jak opryszczka i kiła.

Kiedy najlepiej przebadać się pod kątem infekcji przenoszonych drogą płciową?

Badania w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową powinno się wykonywać w momencie pojawienia się objawów. Badanie należy wykonać przed przyjęciem antybiotyków i po wstępnej konsultacji z lekarzem. Oprócz tego, nawet gdy nie ma żadnych objawów, zaleca się badać corocznie w celach profilaktycznych.

W jaki sposób przenoszą się utajone choroby weneryczne?

Utajone choroby weneryczne przenoszą się poprzez seks oralny, stosunki pochwowe i analne. Mogą być także przenoszone przez ślinę (pocałunki) i krew (transfuzja).

0 of 5 na podstawie 0 ocena
Cechy chorób przenoszonych drogą płciową u mężczyzn
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie urologowi
«Doctorpro»

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Mikołaj 8 miesięcy temu
U mnie i mojego partnera zdiagnozowano chlamydię. Przeszliśmy dwa cykle leczenia farmakologicznego, ale wynik testu nadal jest pozytywny. Czy jest to spowodowane niewłaściwie dobranymi lekami?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
8 miesięcy temu
Pozytywny wynik testu na chlamydię po przejściu terapii może być spowodowany niewłaściwie dobranymi lekami, indywidualnymi cechami organizmu lub nieprzestrzeganiem zaleceń lekarza. Może być również spowodowany odpornością bakterii na składniki antybiotyków. Tylko urolog może ustalić dokładną przyczynę. Trzeba będzie umówić się do urologa i wykonać posiew z określeniem wrażliwości na antybiotyki.
Marek 9 miesięcy temu
Czy mogę uprawiać seks w trakcie leczenia choroby wenerycznej (mam wirusa cytomegalii), jeśli używamy prezerwatyw?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
9 miesięcy temu
Cytomegalia przenosi się poprzez nasienie, preejakulat, mocz, ślinę i krew. Podczas leczenia zaleca się rezygnację ze stosunków seksualnych i pocałunków.
Leopold 9 miesięcy temu
Dzień dobry. Od ponad tygodnia dokucza mi ból podczas wytrysku, ale nie mam żadnych innych objawów. Czy muszę umówić się na wizytę u urologa lub innego specjalisty?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
9 miesięcy temu
Dzień dobry, bolesny wytrysk jest jednym z objawów infekcji narządów płciowych, więc musi Pan umówić się do urologa, aby znalazł przyczynę tej dolegliwości.
Filip 9 miesięcy temu
Dzień dobry. W trakcie seksu zauważyłem dziwne brodawki w pobliżu genitaliów mojej dziewczyny. Co powinienem zrobić (stosunek odbył się cztery dni temu)?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
9 miesięcy temu
Brodawki w okolicy narządów płciowych mogą wskazywać na opryszczkę narządów płciowych lub wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Powinien Pan umówić się na wizytę u urologa. Po badaniu lekarz skieruje Pana na testy wykrywające choroby weneryczne. Ponieważ jednak okres inkubacji opryszczki narządów płciowych trwa do 12 dni, może być konieczne powtórzenie badań.
Alfred 9 miesięcy temu
Proszę powiedzieć, które choroby przenoszone drogą płciową są najbardziej niebezpieczne dla mężczyzn i mogą wpływać na funkcje rozrodcze? I czy wszystkie te choroby mogą powodować nieuleczalną niepłodność?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
9 miesięcy temu
Rzeżączka i wirus HIV mogą wpływać na funkcje rozrodcze i prowadzić do niepłodności. Aby uniknąć problemów z poczęciem, proszę skonsultować się z urologiem gdy tylko wystąpią objawy chorób wenerycznych (częste oddawanie moczu, nietypowa wydzielina z cewki moczowej, ból, uczucie pieczenia w penisie podczas oddawania moczu lub stosunku płciowego).
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies