+48 800 003 033

Zaburzenia snu

Zaburzenia snu
Zaktualizowano: 06 March 2024
Czytać 8 minut Opublikowano: 04 March 2024 194
Zaburzenia snu u dorosłych i dzieci to stan сhorobowy, który powoduje trudności z zaśnięciem i wysypianiem się. Problemy ze snem mogą być różne – począwszy od niedosypiania, a skończywszy na całkowitym braku snu.

Zaburzenia snu mają negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia i jakość życia. Brak snu obniża na przykład zdolność do bezpiecznego prowadzenia pojazdów i zwiększa ryzyko rozwoju chorób układu krążenia, cukrzycy oraz otyłości.

Co powoduje zaburzenia snu?

Przyczyny zaburzeń snu mogą być zróżnicowane. W większości przypadków jednak są powiązane ze stylem życia, trybem snu i czuwania oraz stanem zdrowia. Objawy zaburzeń snu obejmują:

 • nadmierną senność i zmęczenie w ciągu dnia;
 • płytki sen i częste wybudzenia w nocy;
 • nieregularny oddech i nadmierną ruchliwość w czasie snu;
 • trudności z zaśnięciem.

Często przyczyną zaburzeń snu jest stres, nałogi, przyjmowanie niektórych leków, a także warunki pracy. Na przykład niedobór snu u osób pracujących w systemie zmianowym (szczególnie na zmiany nocne) skutkuje zwiększonym ryzykiem rozwoju cukrzycy i problemów z wagą. Do najczęstszych zaburzeń snu należą:

 • bezsenność, która powoduje problemy z zasypianiem i ponownym zaśnięciem w nocy po przebudzeniu;
 • bezdech senny – przerwy w oddychaniu, którym często towarzyszy chrapanie;
 • zespół niespokojnych nóg, który powoduje dyskomfort i potrzebę poruszania nogami podczas prób zaśnięcia;
 • narkolepsja – silna senność i nagłe zasypianie w ciągu dnia (na przykład podczas prowadzenia samochodu).

Wiele zaburzeń snu można skutecznie leczyć. Niektóre osoby mogą nie zauważać swoich problemów ze snem przez długi czas i budzić się wypoczęte, mimo że śpią znacznie krócej, niż powinny, mają płytki lub niespokojny sen. Po pewnym czasie jednak zaczynają odczuwać zmęczenie i skutki bezsenności.

Co zrobić, żeby zasnąć?

Zgodnie z wytycznymi Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu, bezsenność definiuje się jako przewlekłe trudności z zasypianiem, nieprawidłową długość lub jakość snu. Bezsenność ma wiele potencjalnych przyczyn i objawów, ale jej rozpoznanie zależy od dwóch głównych czynników:

 1. Zaburzenia snu, które występują niezależnie od okoliczności.
 2. Przykre dolegliwości w ciągu dnia spowodowane niską jakością lub czasem trwania snu (stres, rozdrażnienie, wybuchy emocjonalne).

Bezsenność może być krótkotrwała (utrzymuje się przez okres poniżej trzech miesięcy) lub przewlekła (trwa powyżej trzech miesięcy). Przyczynę zaburzeń snu pomoże wykryć lekarz neurolog. Sposób leczenia bezsenności zależeć będzie od objawów, które doskwierają danemu pacjentowi. Większość przypadków bezsenności można podzielić na dwa typy:

 1. Trudności z zaśnięciem. Najczęściej występują u osób, których rytm życia nie jest zsynchronizowany z powodu czynników takich jak zaburzenia biorytmu lub nieregularny harmonogram pracy (na przykład praca zmianowa).
 2. Trudności z ponownym zaśnięciem po wybudzeniu się z krótkiego snu. Ten rodzaj bezsenności często dotyczy osób starszych i tych, które przed snem spożywają alkohol, kawę lub palą tytoń.

Niektórzy pacjenci borykają się z bezsennością mieszaną, która obejmuje zarówno problemy z zasypianiem, jak i zaburzenia długości i jakości snu. Szczególnie osoby cierpiące na bezsenność przewlekłą mogą doświadczać objawów bezsenności mieszanej.

Metody leczenia problemów ze snem obejmują zmiany trybu życia i codziennych nawyków. Osoby cierpiące na bezsenność powinny:

 • wyeliminować drzemki w ciągu dnia, zwłaszcza w godzinach popołudniowych;
 • ograniczyć spożycie alkoholu, kofeiny i palenie tytoniu w godzinach wieczornych;
 • unikać spożywania posiłków o późnej porze;
 • regularnie ćwiczyć w ciągu dnia;
 • przestrzegać stałego harmonogramu snu – kłaść się spać i wstawać każdego dnia o tej samej porze.

Oprócz prowadzenia zdrowego trybu życia i przestrzegania zbilansowanej diety może być konieczne wdrożenie leczenia farmakologicznego lub psychoterapii (na przykład poznawczo-behawioralnej). W zależności od diagnozy i wyników badań lekarz zaleci odpowiedni sposób leczenia bezsenności, biorąc pod uwagę indywidualny stan zdrowia i sytuację pacjenta.

Jak poprawić jakość snu, mając nerwicę?

Jeśli niespokojny, przerywany sen jest spowodowany nerwicą, należy skonsultować się z neurologiem. Bezsenność w przebiegu nerwicy często jest skutkiem nasilenia wielu czynników psychologicznych (apatii, zmęczenia, lęków, traum). Zaburzenia snu na tle nerwicowym leczy się przy pomocy terapii farmakologicznej (leki nasenne, uspokajające, przeciwlękowe).

Leczenie bezsenności w nerwicy polega również na nauce zarządzania stresem i oddziaływaniu psychoterapeutycznym (psychoterapia indywidualna lub grupowa). Pacjent powinien unikać silnego stresu i obciążenia psychicznego oraz nauczyć się zdrowych sposobów radzenia sobie z emocjami.

Jak leczyć zaburzenia snu spowodowane długotrwałym stresem?

Leczenie zaburzeń snu wywołanych długotrwałym stresem polega na farmakoterapii – przyjmowaniu leków przeciwdepresyjnych i uspokajających. Aby opanować stres, często stosuje się także ćwiczenia oddechowe i techniki medytacyjne. Zalecane są również spacery na świeżym powietrzu, zmiana diety na zdrowszą i skorzystanie z pomocy psychologa (w razie potrzeby).

Jakie mogą być skutki przewlekłego niedoboru snu?

Sen odgrywa kluczową rolę w regeneracji fizycznej i psychicznej, dlatego brak jego odpowiedniej ilości może prowadzić do różnych negatywnych skutków. Przewlekły niedobór snu może mieć znaczny wpływ na ogólną kondycję zdrowotną i funkcjonowanie organizmu. Skutki niedoboru snu:

 • obniżenie odporności organizmu, zwiększona podatność na infekcje;
 • problemy z sercem i naczyniami krwionośnymi (między innymi choroby serca, nadciśnienie);
 • zaburzenia równowagi hormonalnej;
 • choroby metaboliczne (w tym otyłość, cukrzyca typu 2);
 • zaburzenia pracy tarczycy.

Osoby doświadczające problemów ze snem mają również zwiększone ryzyko wystąpienia problemów psychicznych. Badania dowiodły, że osoby, które chronicznie nie dosypiają, są bardziej podatne na depresję, uczucie lęku, niepokoju, paranoi.

Ile godzin powinno się spać?

Zdrowa osoba potrzebuje około 7-9 godzin snu. Wyniki badań pokazują, że nie należy odkładać wysypiania się na weekend. Niedobór snu w dni pracujące powoduje negatywne skutki, których nie jest w stanie zniwelować wysypianie się w dni wolne. Regularność pór zasypiania i wstawania jest zatem kluczowa.

Co pomaga złagodzić nerwy?

Jeśli bezsenność występuje na tle nerwicy, stresu i innych stanów chorobowych, trzeba wyciszyć układ nerwowy z pomocą środków przepisanych przez lekarza. Nie należy przyjmować tabletek nasennych i innych leków dostępnych bez recepty bez kontroli lekarza. Samoleczenie prowadzi do pogorszenia samopoczucia i zwiększa ryzyko rozwoju innych schorzeń.

Przyczyn może być wiele, dlatego najlepiej zwrócić się o pomoc do lekarza. W niektórych przypadkach potrzebne będzie kompleksowe leczenie przy współpracy neurologa i psychologa.

Jakie witaminy pomagają wzmocnić układ nerwowy?

Aby wspomóc pracę układu nerwowego, można przyjmować preparaty witaminowe. Lekarz zaleci odpowiednie środki, które zawierają minerały, mikroelementy i makroelementy. Witaminy z grupy B mają korzystny wpływ na układ nerwowy, poprawiają koncentrację i usprawniają procesy metaboliczne w organizmie.

Dobór witamin zależy od diagnozy postawionej przez lekarza. Na przykład na zaburzenia snu w ciąży zaleca się stosowanie suplementów z kwasem foliowym, witaminami B1, B6, B9, C, a także minerałami (potasem, magnezem, żelazem). Jeśli kobiecie w ciąży dokucza nerwica i bezsenność, nie powinna zażywać leków nasennych. Kobietom ciężarnym przepisuje się raczej leki przeciwdepresyjne bezpieczne dla płodu.

O tym, jak długo powinno się przyjmować witaminy, powinien decydować lekarz. Dotyczy to zwłaszcza osób, u których zdiagnozowano problemy z układem nerwowym, ciśnieniem krwi i biciem serca.

Neurologia w Doctorpro Wrocław

Zaburzenia snu
Zaburzenia snu
Adres
ul. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, 40, 50-457 Wrocław, Polska
Nr telefonu
Harmonogram
Pn-Pt: 8:00-20:00
Sob: 8:00-15:00

Popularne pytania

Dlaczego bezsenność występuje podczas miesiączki?

Problemy ze snem zaczynają się zwykle na cztery-pięć dni przed miesiączką i trwają aż do drugiego dnia menstruacji. Przed okresem dochodzi do wahania poziomów progesteronu i estrogenu, co wpływa na szybkość zasypiania i jakość snu, podnosi temperaturę ciała i zmniejsza produkcję melatoniny.

Czy mogę pić kawę, jeśli cierpię na bezsenność?

Spożywanie kofeiny wieczorem może prowadzić do zwiększonego niepokoju i bezsenności. Spożycie kawy może skrócić całkowity czas trwania snu, wywołać trudności z zasypianiem, częste wybudzenia nocne i nadmierna senność w ciągu dnia. Osoby cierpiące na bezsenność mogą doświadczać nasilenia objawów po spożyciu napojów zawierających kofeinę.

Skąd się bierze bezdech senny?

Bezdech senny polega na tym, że mięśnie tylnej części gardła rozluźniają się, powodując zwężenie lub zamknięcie dróg oddechowych podczas wdechu. Ryzyko wystąpienia bezdechu zwiększają predyspozycje genetyczne, nadwaga, duży obwód szyi, palenie tytoniu, niedrożność nosa. Zastoinowa niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2 i choroba Parkinsona również zwiększają prawdopodobieństwo występowania bezdechów sennych.

Jakie badania zrobić, jeśli mam zespół niespokojnych nóg?

W przypadku zespołu niespokojnych nóg lekarz może skierować na ogólne i biochemiczne badania krwi, badanie ogólne moczu, badania krwi na poziom hormonów tarczycy i poziom żelaza. Jednak aby ustalić przyczynę występowania zespołu niespokojnych nóg, konieczne może być także wykonanie innych badań, w tym tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego mózgu oraz USG naczyń krwionośnych kończyn dolnych.

Dlaczego nastolatki cierpią na bezsenność?

Bezsenność u nastolatków jest zwykle związana ze zmianami hormonalnymi w okresie dojrzewania, przeciążeniem emocjonalnym i psychicznym. Na jakość snu może też wpływać niewłaściwe odżywianie, długotrwałe korzystanie z komputera i nałogi.

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Zaburzenia snu
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie neurologowi
«Doctorpro»

Komentarze

Dodaj komentarz

Rozalia 2 tygodnie temu
Dzień dobry, czy można przytyć z powodu bezsenności? Przytyłam dwa kilogramy w ciągu trzech miesięcy, chociaż odżywiam się zdrowo jak zwykle, prawie nie jem słodyczy i regularnie uprawiam fitness. Będę wdzięczna za odpowiedź.
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
2 tygodnie temu
Dzień dobry, przyrost masy ciała na skutek bezsenności i niedoboru jest jak najbardziej możliwy. Zaburzenia snu powodują zwiększone wydzielanie kortyzolu, który jest uważany za hormon stresu. Bezsenność zmienia również poziomy leptyny i greliny. Wahania hormonalne powodują zwiększony głód, dlatego przyczyniają się do tycia.
Amalia 1 miesiąc temu
Witam, kiedy kładę się spać, odczuwam dziwny dyskomfort w nogach, chociaż nigdy wcześniej się to nie zdarzało. Nogi zaczynają drgać, przez co nie mogę zasnąć. Lekarz powiedział, że to zespół niespokojnych nóg, chociaż nigdy wcześniej się z tym nie spotkałam. Dlaczego kobiety w ciąży mogą mieć zespół niespokojnych nóg?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 miesiąc temu
Dzień dobry, zespół niespokojnych nóg występuje u wielu kobiet w okresie ciąży. Do przyczyn wystąpienia zespołu niespokojnych nóg należy: nieprawidłowe odżywianie, czynniki hormonalne i zmiany fizjologiczne, a także predyspozycje genetyczne.
Teresa 1 miesiąc temu
Dobry wieczór. Bardzo głośno chrapię, mam trudności z oddychaniem i kaszlę podczas snu. Kiedy tak się dzieje, mam wrażenie, że na chwilę przestaję oddychać. Mój lekarz rodzinny podejrzewa bezdech senny i dlatego skierował mnie do neurologa. Proszę powiedzieć, czy bezdech senny jest niebezpieczny?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 miesiąc temu
Dobry wieczór, bezdech senny może powodować zmęczenie w ciągu dnia, drażliwość, zaburzenia koncentracji i senność. Powikłaniem bezdechu sennego może być również: wysokie ciśnienie krwi (wskutek spadku poziomu tlenu we krwi), cukrzycę typu 2, zespół metaboliczny, choroby wątroby i choroby serca.
Serafina 1 miesiąc temu
Dzień dobry, cierpię na zespół niespokojnych nóg, który objawia się drganiem stóp zarówno w ciągu dnia, jak i przed zaśnięciem. Próbuję ustalić, jakich substancji brakuje w moim organizmie? Może muszę zażywać jakieś witaminy lub suplementy?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 miesiąc temu
Dzień dobry, zespół niespokojnych nóg może być spowodowany niedoborem żelaza, który zaburza produkcję dopaminy. Nie wolno jednak przyjmować leków, witamin ani suplementów diety bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, ponieważ ich dawkowanie należy ustalać indywidualnie.
Olga 1 miesiąc temu
Dzień dobry, cierpię na ciężką bezsenność. Moja mama mówi, że nie trzeba brać żadnych tabletek ani iść do lekarza, bo istnieją skuteczne i zdrowsze sposoby domowe. Który palec należy masować na bezsenność? Czy to naprawdę może pomóc?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 miesiąc temu
Dzień dobry, masowanie palców nie pomoże na bezsenność. Aby rozpocząć leczenie, należy najpierw ustalić przyczynę zaburzeń snu. Problemy z zasypianiem lub niska jakość snu wymagają konsultacji z neurologiem.
Adrian 1 miesiąc temu
Dobry wieczór, jak przezwyciężyć senność w ciągu dnia? Nie mogę nic ze sobą zrobić: ciągle budzę się rozbity, czuję się okropnie, raz prawie zasnąłem za kierownicą, chociaż wcześniej normalnie sypiałem po osiem godzin, tak jak powinno być.
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 miesiąc temu
Dobry wieczór, przede wszystkim należy wykluczyć fizjologiczne przyczyny bezsenności. Może Pan próbować zwalczyć senność w ciągu dnia przy pomocy ćwiczeń fizycznych, pryszniców kontrastowych (naprzemiennych – polewanie ciała raz ciepłą, raz zimną wodą). Może Pan również pić kawę i częściej wychodzić na światło słoneczne, aby zatrzymać produkcję hormonu snu.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies