+48 800 003 033

Jaka jest norma testosteronu i za co on odpowiada?

Jaka jest norma testosteronu i za co on odpowiada?
ginekologia
Czytać 7 minut Opublikowano: 07 November 2023 1906
Testosteron to hormon płciowy, który wpływa na rozwój fizjologiczny, dojrzewanie płciowe oraz funkcjonowanie układu rozrodczego, nerwowego, sercowo-naczyniowego i innych.

Organizm męski bardziej niż żeński jest zależny od testosteronu ze względu na wysokie stężenie tego hormonu u mężczyzn.

Co to jest testosteron?

Testosteron to hormon produkowany przez nadnercza, męskie jądra i żeńskie jajniki. Poziom testosteronu może ulegać zmianom z wiekiem (po 40. roku życia) lub z powodu chorób.

Produkcja testosteronu

Produkcja testosteronu

Za co odpowiada testosteron?

Poziom testosteronu ma wpływ na samopoczucie, funkcje seksualne i reprodukcyjne. Testosteron odpowiada również za:

 • metabolizm tłuszczów;
 • prawidłowe funkcjonowanie serca i naczyń krwionośnych;
 • utrzymanie gęstości tkanki kostnej;
 • przyrost mięśni;
 • produkcję nasienia u mężczyzn;
 • popęd seksualny;
 • utrzymanie prawidłowego funkcjonowania gruczołu krokowego u mężczyzn.

Ponadto testosteron u mężczyzn odpowiada za pojawienie się i rozwój drugorzędowych cech płciowych, takich jak niski ton głosu czy wzrost owłosienia na ciele i twarzy.

Norma testosteronu u kobiet i mężczyzn

Dopuszczalny poziom testosteronu zależy od płci i wieku. Aby określić stężenie hormonu we krwi, przeprowadza się badanie laboratoryjne krwi żylnej.

Normy testosteronu całkowitego i wolnego w zależności od płci i wieku

Wiek i płeć

Testosteron całkowity

Testosteron wolny

Mężczyźni do 50. roku życia

8–31 nmol/l

35–92,6%

Mężczyźni po 50. roku życia

5–31 nmol/l

24,3–72,1%

Kobiety

do 1,8 nmol/l

do 5,6%

Dla Twojej wygody udostępniamy naszą tabelę w formie ilustracji. W razie potrzeby możesz ją zapisać lub udostępnić znajomym.

Tabela norm testosteronu całkowitego i wolnego u mężczyzn i kobiet

Tabela norm testosteronu całkowitego i wolnego u mężczyzn i kobiet

Aby obliczyć wskaźnik wolnego testosteronu, całkowity testosteron należy podzielić przez zawartość globuliny wiążącej hormony płciowe. Przykładowo: jeśli poziom testosteronu całkowitego wynosi 20 nmol/l, a zawartość globuliny 40 nmol/l, to wskaźnik wolnego testosteronu wyniesie 50%.

Kiedy należy wykonać badanie na poziom testosteronu?

Badania poziomu testosteronu wykonuje się gdy pacjent przyjmuje leki, które wpływają na równowagę hormonalną, a także jeśli występują opóźnienia w rozwoju seksualnym, przyspieszone dojrzewanie płciowe lub problemy z erekcją. Sprawdzenie poziomu testosteronu jest również wskazane, jeśli u pacjenta stwierdzono spadek masy mięśniowej, utratę wtórnych cech płciowych, osteoporozę, bezpłodność lub depresję.

Poziom testosteronu może się różnić w zależności od pory dnia. Aby zminimalizować błędy pomiaru zaleca się, by osobom do 45. roku życia pobierać krew żylną rano, przed godziną 9:00. Natomiast od pacjentów w wieku powyżej 45 lat krew powinno się pobierać maksymalnie do godziny 14:00.

Badanie poziomu testosteronu całkowitego wskazuje na ogólne stężenie hormonu wolnego (dostępnego do wykorzystania przez organizm) i związanego z białkami. W przypadku wątpliwości co do wiarygodności wyników należy ponownie oddać krew do badania.

Przyczyny obniżonego poziomu testosteronu

Do przyczyn niskiego poziomu testosteronu u mężczyzn zalicza się choroby nerek, wątroby i przysadki mózgowej oraz zaburzenia genetyczne. Inne przyczyny obniżonego poziomu testosteronu u mężczyzn to:

 • nadużywanie alkoholu lub innych substancji toksycznych;
 • opóźnienie rozwoju;
 • urazy jąder lub głowy;
 • nowotwory łagodne i złośliwe;
 • siedzący tryb życia;
 • chemioterapia;
 • cukrzyca;
 • otyłość.

Kolejnym czynnikiem, który obniża poziom testosteronu, jest starzenie się organizmu. Zbyt niski poziom testosteronu u kobiet może natomiast być skutkiem zaburzeń pracy przysadki mózgowej, jajników i chorób nadnerczy.

Objawy niedoboru testosteronu

U kobiet niedobór testosteronu może objawiać się bezpłodnością, nieregularnym cyklem menstruacyjnym, suchością pochwy i uczuciem przewlekłego zmęczenia. U mężczyzn natomiast objawy zbyt niskiego poziomu testosteronu to:

 • zaburzenia erekcji;
 • obniżone libido;
 • niedobór masy mięśniowej;
 • otyłość;
 • zmniejszenie liczby plemników;
 • osteoporoza;
 • bezpłodność;
 • wypadanie włosów;
 • anemia;
 • przerost tkanek gruczołu piersiowego;
 • depresja.

Niski poziom testosteronu może również powodować spadek wydolności organizmu i pogorszenie koncentracji. Mogą też wystąpić wahania nastroju, bezsenność i drażliwość.

Jak podnieść poziom testosteronu?

Aby podnieść poziom testosteronu, należy zwiększyć aktywność fizyczną, zrzucić zbędne kilogramy, zadbać o sen i racjonalne odżywianie. Należy też włączyć do diety produkty, które zawierają cynk i witaminę D oraz zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu. W przypadku stwierdzenia niedoboru testosteronu stosuje się również leki, m.in. hormonalne.

Czy boostery testosteronu są bezpieczne?

Boostery to suplementy diety, które są stosowane w celu podniesienia poziomu testosteronu we krwi. Przyjmowanie boosterów może zwiększać ryzyko zaburzeń funkcjonowania wątroby, serca i naczyń krwionośnych, a także powstawania łagodnych nowotworów, wystąpienia zespołu bezdechu sennego, zakrzepicy, obrzęków i stanów zapalnych skóry. Aby uniknąć skutków ubocznych przyjmowania tego typu preparatów, należy je stosować wyłącznie po konsultacji z urologiem.

Produkty, które podnoszą poziom testosteronu

Aby podnieść poziom testosteronu można uzupełnić dietę o zielone warzywa liściaste Inne produkty, które wpływają na produkcję testosteronu, to:

 • granaty;
 • imbir;
 • rośliny strączkowe;
 • orzechy;
 • oliwa.

Na produkcję testosteronu korzystnie wpływa też cynk. Mikroelement ten występuje w owocach morza, na przykład w tłustych rybach i ostrygach.

Abstynencja seksualna a testosteron

Kilkudniowa lub kilkutygodniowa abstynencja seksualna pomaga podnieść poziom testosteronu u mężczyzn. W badaniach potwierdzono, że wzrost stężenia tego hormonu utrzymuje się przez jeden do trzech tygodni po okresie wstrzemięźliwości seksualnej. W perspektywie długoterminowej regularny seks i masturbacja nie mają jednak znaczącego wpływu na poziom testosteronu.

Przyczyny wysokiego poziomu testosteronu

Zbyt wysoki poziom testosteronu u mężczyzn może być skutkiem nadużywania sterydów, nowotworów jąder lub chorób nadnerczy. U kobiet nadmierny poziom testosteronu może być spowodowany przez zespół policystycznych jajników, raka jajników, choroby nadnerczy lub zaburzenia przysadki mózgowej.

Objawy wysokiego poziomu testosteronu

U kobiet objawy wysokiego poziomu testosteronu obejmują: utratę libido, bezpłodność, obniżony głos, przerzedzenie i wypadanie włosów (na skroniach i czole). Inne skutki wysokiego poziomu testosteronu u kobiet to:

 • zatrzymanie miesiączkowania lub rzadziej występujące miesiączki;
 • zmniejszenie piersi;
 • trądzik i przetłuszczanie się skóry;
 • wzrost masy ciała;
 • pojawienie się owłosienia na twarzy; nadmierne owłosienie ciała.

Zbyt wysoki poziom testosteronu u mężczyzn objawia się także bezsennością, otyłością i utrudnionym oddawaniem moczu. Mogą też występować bóle głowy, wahania nastroju oraz agresywność.

Jak obniżyć poziom testosteronu?

Jeśli nadmierne stężenie testosteronu we krwi jest spowodowane przyjmowaniem leków, należy skonsultować się z lekarzem, który może wprowadzić zmiany w schemacie leczenia (np. zmniejszyć dawkowanie). W przypadku gdy wysoki poziom testosteronu jest skutkiem chorób nowotworowych lub schorzeń układu rozrodczego, należy podjąć leczenie zalecane przez ginekologa, endokrynologa lub innego lekarza specjalistę.

Produkty, które obniżają poziom testosteronu

Aby obniżyć poziom testosteronu, zaleca się wykluczenie z diety alkoholu i mięty oraz stosowanie diety niskowęglowodanowej. Do produktów i składników odżywczych, które obniżają poziom testosteronu, zalicza się: lukrecja, nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 oraz białko (przy spożyciu powyżej 3,4 grama białka na kilogram masy ciała).

Endokrynologia w Doctorpro Łódź

Jaka jest norma testosteronu i za co on odpowiada?
Jaka jest norma testosteronu i za co on odpowiada?
Adres
ul. Stefana Jaracza 64, 90-251 Łódź, Polska. Opera Park
Nr telefonu
Harmonogram
Pon-Sob: 8:00-20:00

Popularne pytania

Testosteron – w którym dniu cyklu należy wykonać badanie?

Zaleca się, by krew do badania była pobierana od 2. do 5. dnia cyklu – w tym czasie występują bowiem najmniejsze wahania hormonalne.

Gdzie jest produkowany testosteron?

Największą ilość hormonu produkują komórki Leydiga, które znajdują się w jądrach. W niewielkich ilościach testosteron jest również wytwarzany przez nadnercza, a u kobiet – również przez jajniki.

Jak sprawdzić poziom testosteronu?

Aby oznaczyć poziom testosteronu, należy wykonać badanie krwi. Krew do badania jest pobierana rano, na czczo (przed badaniem można jedynie pić wodę).

Na co wpływa testosteron?

Hormon ten ma wpływ na popęd płciowy, a także stan tkanki kostnej, mięśniowej i tłuszczowej. Poziom testosteronu wpływa również na produkcję erytrocytów i plemników oraz erekcję u mężczyzn.

Co jest ważniejsze: testosteron całkowity czy wolny?

W celu kompleksowej oceny równowagi hormonalnej zaleca się wykonanie obu badań – zarówno na poziom testosteronu całkowitego, jak i wolnego. Testosteron całkowity jest związany z hemoglobiną, białkiem i hormonami płciowymi; testosteron wolny to czysty, aktywny hormon, który oddziałuje na komórki organizmu.

Jak podnieść poziom testosteronu u mężczyzn w warunkach domowych?

Aby zwiększyć stężenie testosteronu we krwi, zaleca się prowadzenie aktywnego stylu życia (utrzymywanie odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej). Inne sposoby na podniesienie poziomu testosteronu to:

 • przebywanie na świeżym powietrzu (promieniowanie UV pomaga w utrzymaniu równowagi hormonalnej);
 • wysypianie się;
 • unikanie stresu,
 • ograniczenie spożycia alkoholu;
 • zrzucenie nadwagi.

Należy też zweryfikować listę stosowanych leków. Niektóre preparaty przyjmowane przez pacjenta mogą bowiem wpływać na równowagę hormonalną.

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Jaka jest norma testosteronu i za co on odpowiada?
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie endokrynologowi
«Doctorpro»

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Ewa 3 miesiące temu
Dzień dobry. Mam pytanie: jak podnieść poziom testosteronu u starszego mężczyzny?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
3 miesiące temu
Dzień dobry. W przypadku braku przeciwwskazań, endokrynolog może przepisać Panu leki podnoszące poziom testosteronu. Korzystne mogą się również okazać umiarkowane ćwiczenia fizyczne. Ważne jest także unikanie stresu, wysypianie się oraz utrzymanie prawidłowej masy ciała.
Alina 3 miesiące temu
Dzień dobry. Chciałbym się dowiedzieć, jakich informacji dostarcza badanie poziomu testosteronu?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
3 miesiące temu
Dzień dobry. Badanie poziomu testosteronu przeprowadza się w ramach diagnostyki różnych chorób i zaburzeń hormonalnych. Na podstawie wyników badania oraz objawów zgłaszanych przez pacjenta, lekarz zaleci odpowiednie leczenie.
Dominika 3 miesiące temu
Dobry wieczór. Zlecono mi badanie poziomu testosteronu. Kiedy najlepiej je wykonać (w której części dnia)?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
3 miesiące temu
Dobry wieczór. Aby wynik był jak najbardziej wiarygodny, zaleca się, by krew została pobrana rano (do godziny 9:00).
Agata 3 miesiące temu
Dzień dobry. Ostatnio praktycznie nie mam ochoty na uprawianie seksu. Czy niski poziom testosteronu może w taki sposób wpływać na organizm?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
3 miesiące temu
Dzień dobry. Tak, obniżenie libido może wskazywać na niski poziom testosteronu. Więcej informacji będzie można jednak uzyskać dopiero po wykonaniu badania krwi.
Sabina 3 miesiące temu
Dzień dobry. Zauważyłam, że na twarzy rosną mi włosy. Czy może to być oznaką wysokiego poziomu testosteronu?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
3 miesiące temu
Dzień dobry. Tak, wzrost owłosienia na twarzy u kobiet jest jednym z objawów podwyższonego poziomu testosteronu. Aby uzyskać dokładniejszy obraz kliniczny, konieczne jest wykonanie odpowiednich badań.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies