+48 800 003 033

Prawidłowe wypróżnianie: 5 zasad defekacji

Prawidłowe wypróżnianie: 5 zasad defekacji
proktologia
Zaktualizowano: 13 February 2024
Czytać 6 minut Opublikowano: 07 September 2023 11406
W czasie wypróżnienia niestrawiony pokarm, woda i bakterie, które znajdują się w okrężnicy, są usuwane z organizmu. Regularne wypróżnianie pomaga zapobiegać zaparciom i chorobom proktologicznym (np. hemoroidom i szczelinie odbytu).

Czym jest defekacja?

Defekacja to proces wydalania kału z jelita przez odbyt. Składniki odżywcze są trawione w żołądku i jelicie cienkim. Niestrawione resztki pokarmu przemieszczają się do jelita grubego, gdzie powstaje kał. Kał gromadzi się w odbytnicy, a naturalna potrzeba wypróżnienia pojawia się na skutek rozciągania ścian jelita.

Ile razy dziennie powinno się chodzić do toalety?

Normą jest wypróżnianie się od trzech razy dziennie do trzech razy w tygodniu. Czynniki wpływające na częstotliwość wypróżnień:

  • wiek (osoby starsze są bardziej narażone na zaparcia);
  • sposób odżywiania (żywność zawierająca błonnik zwiększa częstotliwość wypróżnień);
  • picie wody (niewystarczające spożycie wody przyczynia się do zaparć).

Częstotliwość oddawania stolca u dorosłych zależy od poziomu aktywności fizycznej. Regularne uprawianie sportu poprawia perystaltykę układu pokarmowego i przyspiesza przesuwanie się mas pokarmowych w jelitach. Stres i niepokój powodują częstsze wypróżnienia.

Ile czasu mija od posiłku do wypróżnienia?

Po posiłku potrzeba około sześciu do ośmiu godzin, aby pokarm przeszedł przez żołądek i jelito cienkie. Dalsze trawienie i formowanie kału w jelicie grubym zajmuje około 36 godzin. Od momentu spożycia pokarmu do wypróżnienia mija średnio od dwóch do pięciu dni.

Potrzeba wypróżnienia natychmiast po jedzeniu może wynikać z odruchu żołądkowo-jelitowego. Polega on na  parciu na stolec chwilę po przyjęciu pokarmu do żołądka. U zdrowych osób odruch występuje rzadko lub jest bardzo łagodny, niemal niezauważalny. Natomiast przewlekłe parcie na stolec natychmiast po jedzeniu i pojawienie się dodatkowych objawów (skurcze, zaparcia lub biegunki) może wskazywać na zespół jelita drażliwego (czynnościowe zaburzenie trawienia).

Jak prawidłowo się wypróżniać?

Nie należy zwlekać z pójściem do toalety, ponieważ opóźnione oddawanie stolca może przyczynić się do zaparć. Postawa, która zapewnia prawidłowe wypróżnienie:

  1. Unieś nogi i oprzyj stopy na płaskiej powierzchni (niskim stołku), tak aby kolana znajdowały się wyżej niż biodra.
  2. Pochyl się lekko do przodu, możesz oprzeć łokcie na kolanach.
  3. Wyprostuj plecy.

Podczas defekacji należy się rozluźnić, aby kał wydostawał się z jelita w sposób naturalny. Nie należy przeć podczas defekacji, ponieważ nadmierne ciśnienie w miednicy i odbycie może prowadzić do omdlenia i rozwoju przepukliny lub chorób proktologicznych, takich jak hemoroidy.

Co się stanie, jeśli przez dłuższy czas nie będziesz się wypróżniać?

Jeśli jelita nie są regularnie opróżniane, kał staje się twardy, a dalsza defekacja może powodować ból i uszkodzenia błony śluzowej odbytnicy. Jeśli nie korzystasz z toalety przez dwa tygodnie lub dłużej, może dojść do zatrucia organizmu: toksyczne substancje z kału dostają się z powrotem do krwiobiegu i powodują pogorszenie ogólnego stanu zdrowia (zwiększona drażliwość i zmęczenie, bóle głowy).

Opóźniona defekacja może spowodować uszkodzenie ścian jelit, ponieważ nagromadzenie dużych ilości kału powoduje nadmierne rozciągnięcie jelita. W przypadku braku regularnej defekacji skonsultuj się z proktologiem, aby zapobiec rozwojowi powikłań.

Jak długo można nie chodzić do toalety?

Brak codziennego wypróżnienia może być indywidualną cechą danej osoby. Brak wypróżnień przez dwa dni mieści się w normie. Dłuższe opóźnienia w wypróżnianiu mogą wskazywać na niewystarczające spożycie wody, siedzący tryb życia lub schorzenia przewodu pokarmowego (np. zespół jelita drażliwego lub nowotwór złośliwy jelita grubego).

Co robić jeśli nie mam parcia na stolec?

W przypadku braku parcia na stolec należy zwiększyć w diecie ilość pokarmów, które zawierają błonnik: warzyw, owoców, zbóż, roślin strączkowych i orzechów. Należy pić wystarczającą ilość wody, prowadzić aktywny tryb życia i regularnie ćwiczyć.

Konieczne jest wypracowanie nawyku chodzenia do toalety każdego dnia o tej samej porze, aby przywrócić właściwy rytm wypróżnień. Ważne jest, aby nie opóźniać pójścia do WC ani nie powstrzymywać potrzeby wypróżnienia.

Jak przywrócić parcie na stolec?

Możliwe jest przywrócenie parcia na stolec poprzez wprowadzenie zmian w stylu życia (m.in. normalizację diety i zwiększenie aktywności fizycznej). Jeśli nie daje to efektu, konieczna jest konsultacja z proktologiem. Lekarz zbierze wywiad, przeprowadzi badanie i ustali przyczynę braku parcia na stolec. W razie potrzeby proktolog przepisze leki, które pomogą unormować pracę układu trawiennego.

Skąd się bierze fałszywe parcie na stolec?

Fałszywe parcie na stolec (tzw. tenesmus) wywołują choroby zapalne jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna, nieswoiste wrzodziejące zapalenie jelita grubego). Fałszywe parcie na stolec może pojawić się także w przypadku hemoroidów i polipów (łagodnych zmian) jelita grubego. Inne przyczyny fałszywego parcia na stolec to:

  • rak odbytu;
  • uchyłek (wybrzuszenie w ścianie jelita);
  • celiakia (nietolerancja glutenu).

Częste i bolesne parcie na stolec może być spowodowane zakażeniem jelita grubego przez mikroorganizmy, takie jak E. coli lub bakterie Salmonella. Leczenie fałszywego parcia na stolec zależy od przyczyny i może obejmować antybiotyki, kortykosteroidy (hormony) lub leki immunosupresyjne.

Skąd się bierze uczucie niepełnego wypróżnienia?

Uczucie niepełnego opróżnienia odbytnicy może pojawiać się w przebiegu choroby hemoroidalnej i zespołu jelita drażliwego. Może być spowodowane przez łagodne (np. polipy) lub złośliwe (rak) zmiany w jelicie grubym.

Jak całkowicie opróżnić jelita?

Aby całkowicie opróżnić jelita, należy przyjąć odpowiednią pozycję i się rozluźnić. Podczas wypróżnienia nie powinno się robić nic innego (np. grać na telefonie lub czytać książki), ponieważ można się rozproszyć i przerwać defekację przed zakończeniem procesu. Wygodne i ciche miejsce oraz regularny rytm wypróżnień pomogą w całkowitym opróżnieniu odbytnicy.

Co oznacza krew przy wypróżnianiu?

Podczas defekacji może wystąpić krwawienie z hemoroidów wewnętrznych; krew może pojawić się na papierze toaletowym lub w kale. Krew podczas defekacji może wskazywać na chorobę zapalną jelit, polipy i guzy jelita grubego. Krew w stolcu po wypróżnieniu może być objawem szczeliny odbytu.

Dlaczego wypróżnianie sprawia ból?

Ból w trakcie lub po defekacji może wystąpić w przypadku hemoroidów, ponieważ poszerzone sploty żylne są uszkadzane kiedy kał przechodzi przez odbytnicę. Wypróżnianie się przy zaparciach jest bardzo bolesne z powodu rozciągania ścian jelita przez twardy, zbity i suchy stolec.

Ból podczas defekacji może być spowodowany szczeliną odbytu lub podrażnieniem skóry odbytu. Przyczyną bólu podczas wypróżniania może być także zapalenie odbytnicy i zapalenie okołoodbytnicze (ropne zapalenie okołoodbytniczej tkanki tłuszczowej). Skurczowe bóle przed wypróżnieniem mogą wskazywać na zespół jelita drażliwego.

Jak złagodzić ból podczas defekacji?

Aby złagodzić ból w trakcie defekacji, konieczne jest przyjęcie właściwej postawy. Należy pójść do toalety gdy odczuwa się naturalną potrzebę wypróżnienia, ale nie powinno się zbytnio przeć ani napinać. Aby kał nie był twardy i łatwiej było go wydalić, należy pić wystarczającą ilość wody i spożywać pokarmy zawierające błonnik.

Jeśli wystąpi silny lub długotrwały ból w jamie brzusznej po wypróżnieniu, należy skonsultować się z lekarzem, aby poznać jego przyczynę. W razie potrzeby lekarz przepisze środki przeciwbólowe lub leki ułatwiające wypróżnianie.

Proktologia w Doctorpro Łódź

Prawidłowe wypróżnianie: 5 zasad defekacji
Adres
ul. Stefana Jaracza 64, 90-251 Łódź, Polska. Opera Park
Nr telefonu
Harmonogram
Pon-Sob: 8:00-20:00

Popularne pytania

Jak szybko wywołać defekację?

Może pomóc picie ciepłej wody i masowanie brzucha zgodnie z kierunkiem ruchu jelit (zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Niektóre pokarmy, takie jak śliwki czy morele, pomogą zwiększyć perystaltykę, by wywołać wypróżnienie.

Co się stanie, jeśli nie będę się wypróżniać przez tydzień lub miesiąc?

Kiedy nie załatwiasz się przez tydzień, kał staje się twardy i suchy, co prowadzi do bólu podczas wypróżniania. Brak defekacji prowadzi również do zatrucia organizmu, ponieważ toksyczne substancje z kału przenikają do naczyń jelitowych i przedostają się wraz z krwią do całego organizmu. Brak wypróżnień przez miesiąc może spowodować znaczne rozdęcie jelit i uszkodzenie błony śluzowej jelit.

Dlaczego nie powinno się wypróżniać w nocy?

Można to robić, ale regularne budzenie się w nocy pogarsza jakość snu. W rezultacie pacjent nie wysypia się, czuje się senny w ciągu dnia i szybciej się męczy. Aby przestać chodzić do toalety w nocy, należy stopniowo zmieniać tryb defekacji, na przykład zacząć wypróżniać się rano.

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Prawidłowe wypróżnianie: 5 zasad defekacji
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie proktologowi
«Doctorpro»

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Anna 2 tygodnie temu
Dzień dobry, co robić, jeśli nie mogę się wypróżnić?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
2 tygodnie temu
Dzień dobry. Można unormować pracę jelit i ułatwić proces wypróżniania, zmieniając styl życia: musisz regularnie ćwiczyć, spożywać wystarczającą ilość wody i pokarmów bogatych w błonnik. Podczas wypróżniania ważne jest, aby się rozluźnić i unieść nogi na podpórce, aby ułatwić wypróżnienie.
Marek 1 miesiąc temu
Dzień dobry. Nie odczuwam parcia już od czterech dni, co zrobić?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 miesiąc temu
Dzień dobry. Należy zwiększyć spożycie wody i pokarmów zawierających błonnik (rośliny strączkowe, jabłka, suszone morele, orzechy), a także prowadzić aktywny tryb życia. Nie ma potrzeby pchania i długiego siedzenia na toalecie, jeśli nie ma naturalnej potrzeby wypróżnienia, gdyż może wystąpić hemoroidy lub szczelina odbytu. Podczas wypróżniania postaw stopy na podnóżku i pochyl się lekko do przodu, co ułatwi wypróżnienie.
Marianna 2 miesiące temu
Dzień dobry. Jak się zmusić do wypróżnienia, gdy nie ma parcia?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
2 miesiące temu
Dzień dobry. Opróżnianie jelit wspomagane jest poprzez spożywanie wody oraz świeżych warzyw i owoców. Aby się wypróżnić, należy się zrelaksować i przyjąć odpowiednią postawę (podnieść stopy i oprzeć je na podnóżku, lekko pochylić się do przodu).
Oliwia 3 miesiące temu
Dzień dobry. Rzadko się wypróżniam, co może być przyczyną?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
3 miesiące temu
Dzień dobry. Przyczynami zaburzeń defekacji może być niewystarczające spożywanie wody i błonnika, siedzący tryb życia. Rzadkie wypróżnienia mogą być skutkiem chorób proktologicznych (np. nowotworów jelit, zespołu jelita drażliwego).
Paulina 4 miesiące temu
Dzień dobry, odczuwam parcie, ale nie mogę się wypróżnić. Co robić?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 miesiące temu
Dzień dobry. Jeśli kał znajduje się w odbycie i nie wychodzi, należy się rozluźnić i przyjąć prawidłową postawę (podnieść stopy i oprzeć je na podnóżku). Nie powinno się mocno przeć i napinać, gdyż może to powodować hemoroidy lub szczelinę odbytu.
Maria 5 miesięcy temu
Dzień dobry. Jak się wypróżnić, jeśli nie czuć parcia?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
5 miesięcy temu
Dzień dobry. Jedną z przyczyn braku parcia może być brak regularnego rytmu wypróżnień. Aby pojawiło się naturalne pragnienie wypróżnienia, konieczny jest regularny rytm wypróżnień – co najmniej trzy razy w tygodniu o podobnej porze. Aby przyspieszyć perystaltykę, warto pić ciepłą wodę lub kawę i spożywać śliwki surowe lub suszone oraz suszone morele.
Natalia 6 miesięcy temu
Dzień dobry, dlaczego muszę się napinać podczas defekacji?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Dzień dobry. Konieczność silnego napinania się podczas wypróżnień może wskazywać na zaparcia. Częstotliwość wypróżnień u osoby dorosłej wynosi od trzech razy dziennie do trzech razy w tygodniu. Rzadsze wypróżnienia powodują stwardnienie kału i zakłócenie rytmu wypróżnień. W wyniku nadmiernego napinania się w trakcie wypróżnień mogą pojawić się hemoroidy lub szczelina odbytu.
Laura 7 miesięcy temu
Dzień dobry. Co zrobić, jeśli nie mogę całkowicie opróżnić jelit?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
7 miesięcy temu
Dzień dobry. Aby całkowicie opróżnić jelita, należy przyjąć odpowiednią pozycję podczas defekacji. Należy podeprzeć stopy na podnóżku (niskim stołku) i rozluźnić się. Ważne jest, aby udać się do toalety jak najszybciej od momentu, w którym pojawi się naturalna potrzeba wypróżnienia. Jeżeli uczucie zalegania kału w odbytnicy nie ustępuje po wypróżnieniu, konieczna jest wizyta u proktologa.
Jarosław 7 miesięcy temu
Dzień dobry. Dlaczego piecze mnie w odbycie po wypróżnieniu?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
7 miesięcy temu
Dzień dobry. Pieczenie odbytu po wypróżnieniu może wskazywać na hemoroidy, zapalenie jelit lub nadmierne spożycie pikantnych potraw. Przyczyną swędzenia po wypróżnieniu może być szczelina odbytu lub podrażnienie błony śluzowej odbytu zbyt twardym papierem toaletowym.
Alina 7 miesięcy temu
Dzień dobry. Mam śluz w kale, co robić?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
7 miesięcy temu
Dzień dobry. Podczas wypróżnień śluz może być wydalany, jest to normalne. Jeżeli jednak pojawi się obfita ilość śluzu lub wystąpią dodatkowe objawy (ból, krew), niezbędna jest konsultacja z proktologiem.
Joanna 7 miesięcy temu
Dzień dobry. Co robić, jeśli wypróżnienia powodują taki ból, jakby doszło do skaleczenia w okolicy odbytu?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
7 miesięcy temu
Dzień dobry. Aby pozbyć się bólu i dyskomfortu w odbycie w trakcie i po wypróżnieniu, należy spożywać pokarmy bogate w błonnik, który zmiękcza kał i unikać ostrych przypraw, które mogą podrażniać odbyt. W przypadku przedłużającego się bólu lub braku pozytywnego efektu należy skonsultować się z proktologiem.
Maks 7 miesięcy temu
Dzień dobry. Jak powinno się wypróżniać po zapaleniu okołoodbytniczym?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
7 miesięcy temu
Dzień dobry. Podczas wypróżniania po zapaleniu tkanek okołoodbytniczych nie należy przeć ani się napinać. Ważne jest regularne wypróżnianie (codziennie lub co drugi dzień), aby uniknąć zaparć, picie wystarczającej ilości wody i spożywanie pokarmów zawierających błonnik (świeże owoce i warzywa, rośliny strączkowe, orzechy).
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies