Co powoduje ból i krwawienie podczas seksu?
Krwawienie po seksie lub w jego trakcie może wskazywać na zaburzenia hormonalne lub choroby układu moczowo-płciowego. Przyczyny pojawienia się krwawienia po stosunku:
- uraz narządów płciowych podczas seksu;
- infekcje przenoszone drogą płciową (chlamydioza, rzęsistkowica);
- choroby zapalne układu moczowo-płciowego (zapalenie pochwy, zapalenie sromu, zapalenie pęcherza moczowego);
- niekontrolowane przyjmowanie leków hormonalnych;
- ektopia szyjki macicy;
- endometrioza;
- mięśniaki macicy;
- nowotwory narządów płciowych;
- atrofia pochwy;
- urazy narządów płciowych po porodzie lub zabiegu chirurgicznym.
Upławy z krwią po stosunku mogą wystąpić podczas owulacji (ze względu na wzrost estrogenu). W okresie menopauzy mogą wskazywać na włókniaki lub polipy macicy. Ból brzucha po stosunku może być również oznaką chorób jelit (zapalenie okrężnicy, dysbakterioza).
Czy krwawienie podczas seksu jest normalnym zjawiskiem?
Krwawienie u kobiet jest normalnym zjawiskiem tylko podczas menstruacji. Krwawienie podczas stosunku płciowego przed i po miesiączce nie jest normalne i może być oznaką chorób ginekologicznych. Krwawienie po stosunku u mężczyzn może wskazywać na choroby weneryczne i urologiczne (chlamydioza, zapalenie cewki moczowej).
Krwawienie po seksie może być objawem groźnych chorób (dysfunkcja jajników, rak endometrium). W przypadku wystąpienia silnego bólu macicy po stosunku, obfitego krwawienia i skrzepów krwi, natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Niewielkie krwawienie po bezbolesnym stosunku może wskazywać na mikrourazy narządów płciowych powstałe w wyniku nieodpowiedniego nawilżenia.
Ból i krwawienie podczas „pierwszego razu”
Podczas „pierwszego razu” może wystąpić ból i niewielkie krwawienie z pochwy, co jest spowodowane uszkodzeniem błony dziewiczej. Pierwszy stosunek nie powinien być bolesny, ponieważ błona dziewicza jest elastyczna i łatwo się rozciąga.
Ból po „pierwszym razie” może być związany z niewystarczającym podnieceniem partnerki i brakiem odpowiedniego nawilżenia. Krwawienie po stosunku może pojawić się w wyniku mikrourazów pochwy, które mogą powstać podczas gwałtownych ruchów partnera. W przypadku wystąpienia obfitego krwawienia po pierwszym stosunku należy skonsultować się z ginekologiem, ponieważ może to być związane z chorobami żeńskich narządów płciowych.
Ból i krwawienie podczas seksu analnego
Seks analny jest bezpieczny, jeśli odpowiednio się do niego przygotujesz (użyjesz prezerwatyw i lubrykantu na bazie wody). Jeśli środki ostrożności nie są przestrzegane, podczas seksu analnego może pojawić się krwawienie i ból. Krwawienie po seksie analnym może wskazywać na uraz błony śluzowej odbytnicy spowodowany nieostrożnymi i gwałtownymi ruchami. Inne negatywne konsekwencje seksu analnego to:
- hemoroidy;
- przetoka odbytu;
- szczeliny odbytu;
- nietrzymanie stolca;
- niekontrolowane gazy;
- zaparcia.
Seks analny sam w sobie nie powoduje hemoroidów i szczelin odbytu, ale w obecności czynników ryzyka (siedzący tryb życia, zaparcia) wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia chorób odbytu. Istnieje również zwiększone ryzyko tworzenia się ropni okołoodbytniczych z powodu przenikania bakterii z kału do mikropęknięć odbytnicy.
Szkodliwość seksu analnego polega na możliwym zaostrzeniu przewlekłych chorób odbytnicy. Ponadto, bez stosowania mechanicznych metod antykoncepcji podczas seksu analnego wzrasta ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeśli podczas seksu analnego wystąpi ból w odbycie lub jelitach, konieczne jest przerwanie stosunku płciowego, aby nie uszkodzić błony śluzowej.
Krwawienie podczas seksu w czasie ciąży
Krwawienie podczas seksu w czasie ciąży może być zarówno niegroźnym zjawiskiem, jak i poważnym zagrożeniem dla zdrowia matki i dziecka. Krwawienie po stosunku w czasie ciąży zwykle może pojawić się w pierwszym do czwartego tygodnia. W pierwszym miesiącu zarodek zagnieżdża się w macicy i mogą pojawić się upławy z krwią. Inne przyczyny krwawienia po stosunku u kobiet w ciąży:
- choroby zakaźne (waginoza, toksoplazmoza);
- mikrourazy pochwy;
- ciąża pozamaciczna;
- poronienie;
- przedwczesne odklejenie łożyska.
Upławy z krwią po stosunku w czasie ciąży nie powinny być ignorowane, ponieważ mogą sygnalizować zagrożenie poronieniem. W przypadku pojawienia się silnego rwącego bólu w dolnej części brzucha i obfitego krwawienia po stosunku należy natychmiast wezwać karetkę pogotowia, ponieważ takie objawy mogą wskazywać na poronienie.
Krwawienie po seksie u kobiet
Krwawienie po stosunku u kobiet po miesiączce nie powinno mieć miejsca. Krew podczas stosunku, nawet bezbolesnego, jest objawem uszkodzenia błony śluzowej lub chorób ginekologicznych. Wydzielina z krwią może mieć różną objętość i kolor. Pojawienie się ciemnych skrzepów krwi w okresie międzymiesiączkowym może sygnalizować choroby macicy (ektopia, leukoplakia szyjki macicy). Jasnoczerwona krew może być objawem uszkodzenia błony śluzowej pochwy. Niewielkie brązowe upławy mogą pojawić się podczas owulacji.
Krwawienie i ból po stosunku mogą być objawami łagodnych zmian nowotworowych (mięśniaki macicy, torbiele jajników) i złośliwych zmian nowotworowych żeńskich narządów płciowych. Krwawienie podczas seksu występuje często w przypadku ektopii szyjki macicy i endometriozy. Aby ustalić przyczynę bólu i krwawienia podczas seksu, konieczne jest umówienie się na konsultację ginekologiczną.
Krwawienie po seksie u mężczyzn
Krwawienie po seksie lub podczas masturbacji u mężczyzn wskazuje na uraz prącia lub obecność chorób układu moczowo-płciowego. Przyczyny wystąpienia krwawienia po stosunku u mężczyzn:
- uraz napletka lub wędzidełka;
- stulejka (zwężenie napletka);
- zapalenie żołędzi i napletka;
- zapalenie cewki moczowej;
- zapalenie gruczołu krokowego;
- kamica nerkowa.
Krwawienie z prącia po stosunku może być oznaką nowotworu, dlatego nie należy ignorować tego objawu. Krwiomocz po stosunku i ból podczas oddawania moczu mogą również pojawić się w przypadku chorób przenoszonych drogą płciową (chlamydioza, rzeżączka). Jeśli zauważysz krew w nasieniu lub moczu, powinieneś umówić się na wizytę u urologa.
Co robić, jeśli w trakcie lub po seksie wystąpiło krwawienie?
W przypadku krwawienia w trakcie lub po stosunku płciowym należy przerwać współżycie. Ważne jest również, aby poddać się badaniu ginekologicznemu lub urologicznemu. Badanie kobiet obejmuje badanie na fotelu ginekologicznym, USG narządów miednicy mniejszej, kolposkopię, wymaz z pochwy i cytologię. Mężczyźni muszą zostać zbadani przez urologa. Oboje partnerzy powinni również zostać przebadani pod kątem infekcji przenoszonych drogą płciową.