+48 800 003 033

Jak przebiega operacja stulejki (fimozy)?

Jak przebiega operacja stulejki (fimozy)?
urologia
Zaktualizowano: 07 May 2024
Czytać 7 minut Opublikowano: 07 May 2024 73
Męski członek składa się z trzonu i główki pokrytej fałdem skórnym – napletkiem. Między napletkiem a główką penisa znajduje się szczelina (prącie), w której może gromadzić się mastka (wydzielina gruczołów łojowych). W przypadku zdrowego członka napletek jest ruchomy, a główkę penisa można całkowicie odsłonić.

Czym jest stulejka?

Zwężenie napletka, przy którym odsłonięcie główki penisa staje się trudne, bolesne lub niemożliwe, nazywa się stulejką. U mężczyzn stulejka (fimoza) może powodować bolesne erekcje oraz utrudniać higienę narządów płciowych. Objawem stulejki przy wyraźnym zwężeniu napletka u mężczyzny może być także utrudnione oddawanie moczu.

Rodzaje stulejki

Fimoza może wystąpić zarówno u dorosłego mężczyzny, jak i u dziecka. Rozróżnia się wrodzone i nabyte zwężenie napletka. Stulejka może być również fizjologiczna lub patologiczna.

U dzieci w większości przypadków stulejka jest fizjologiczna. Zwężenie napletka u chłopców zazwyczaj ustępuje samoistnie w wieku około sześciu lat, ale w niektórych przypadkach całkowite odsłonięcie główki penisa może wystąpić w wieku dojrzewania. Samodzielnemu odsłonięciu główki penisa u dzieci sprzyja wzrost penisa, fizjologiczna erekcja oraz nasilone wytwarzanie mastki.

Do patologicznych postaci fimozy należy nabyte zwężenie napletka u dorosłych mężczyzn, a także przypadki powikłanej fimozy u chłopców (z rozwojem zapalenia lub trudnościami z oddawaniem moczu). W zależności od typu nieprawidłowości w budowie napletka wyróżnia się następujące rodzaje fimozy:

 • hipertroficzna (nadmiar skóry na napletku);
 • atroficzna (napletek jest słabo rozwinięty i ciasno obejmuje główkę penisa);
 • bliznowata (tkanka bliznowata prowadzi do zrostu krawędzi napletka z główką penisa).

Przyczynami występowania stulejki u dorosłych mogą być infekcje męskich narządów płciowych, podrażnienie napletka przez działanie substancji chemicznych (np. antyseptyków lub środków nawilżających), urazy penisa. W wyniku kolejnych procesów zapalnych dochodzi do zastępowania zdrowej skóry napletka tkanką bliznowatą, między fałdem skórnym a główką penisa tworzą się zrosty. Stulejka hipertroficzna i atroficzna rozwijają się przy obecności predyspozycji genetycznej.

Etapy rozwoju stulejki

Stulejka może prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu układu moczowo-płciowego u mężczyzn. W zależności od stopnia zwężenia napletka u dorosłych wyróżnia się cztery stopnie rozwoju stulejki:

 • stulejka pierwszego stopnia (główka penisa odsłania się w spoczynku, trudności w odsłonięciu główki występują podczas erekcji);
 • stulejka drugiego stopnia (częściowe odsłonięcie główki penisa w spoczynku, podczas erekcji – główka nie odsłania się);
 • stulejka trzeciego stopnia (główka penisa nie odsłania się, oddawanie moczu nie jest utrudnione);
 • stulejka czwartego stopnia (główka penisa nie otwiera się, występują trudności z oddawaniem moczu).

Stopień i rodzaj stulejki określa urolog na podstawie skarg pacjenta i badania penisa. W razie potrzeby wykonuje się dodatkowe badania: ogólne i biochemiczne badania krwi, badania moczu, testy na choroby przenoszone drogą płciową, badanie ultrasonograficzne (USG) narządów układu moczowego.

Powikłania stulejki

Stulejka jest niebezpieczna ze względu na rozwój powikłań i współistniejących chorób układu moczowo-płciowego. Powikłaniem stulejki mogą być choroby zakaźno-zapalne penisa (ropna stulejka, zapalenie żołędzi, zapalenie prącia i napletka), infekcje górnych i dolnych dróg moczowych (zapalenie cewki moczowej, zapalenie pęcherza moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek), zwiększone ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym – wirusem HIV. Zwiększone ryzyko zakażenia wirusowymi i bakteryjnymi infekcjami wynika z trudności w utrzymaniu higieny penisa na skutek stulejki, co powoduje gromadzenie się pod napletkiem mastki, będącej pożywką dla rozwoju mikroorganizmów.

Powikłaniem stulejki może być także dysfunkcja seksualna (impotencja). Impotencja przy stulejce związana jest z bolesnym wzwodem. Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem stulejki jest rozwój załupka (parafimozy). Załupek prącia to stan, w którym odsłonięcie główki penisa staje się niemożliwe, a napletek uciska prącie. Prowadzi to do zaburzenia przepływu krwi, rozwoju obrzęku i narastających dolegliwości bólowych. Załupek może prowadzić do martwicy tkanek części narządu płciowego. Różnicowania między stulejką a parafimozą może dokonać chirurg, dlatego w przypadku podejrzenia załupka należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Jak przebiega operacja stulejki?

Leczenie stulejki może być zarówno zachowawcze, jak i operacyjne. Zachowawcze leczenie fimozy polega na rozciąganiu napletka i stosowaniu leków w celu zmiękczenia i zwiększenia elastyczności fałdu skórnego. Leczenie farmakologiczne jest długotrwałe (dwa-trzy miesiące) i często okazuje się nieskuteczne. Po zachowawczym leczeniu fimozy możliwe są nawroty zwężenia napletka.

Najbardziej skuteczną metodą leczenia stulejka jest operacja polegająca na całkowitym lub częściowym usunięciu napletka. Operacja stulejki nazywana jest również obrzezaniem. Wskazania do operacyjnego leczenia stulejki:

 • częste zachorowania na zapalenie główki penisa i napletka;
 • powtarzające się infekcje dróg moczowych;
 • zaburzenia erekcji;
 • postać stulejki przebiegająca z bliznowaceniem tkanki.

Operacja usunięcia napletka wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa około 30 minut. Chirurg całkowicie lub częściowo usuwa napletek, zachowując naturalny szew skórny (wędzidełko penisa) na tylnej powierzchni penisa. Po operacji na penisa zakładany jest sterylny opatrunek. Obrzezanie jest przeprowadzane w warunkach ambulatoryjnych, kilka godzin po zabiegu pacjent może wrócić do domu.

Stulejka po operacji

Okres rekonwalescencji po operacji obrzezania napletka trwa od dwóch do trzech tygodni. W pierwszych dniach po obrzezaniu mogą pojawić się obrzęk penisa i ból. Aby zmniejszyć dyskomfort w okresie pooperacyjnym, stosuje się leki przeciwbólowe i zimne okłady na okolicę pachwiny. Przez 10-14 dni po obrzezaniu konieczne jest codzienne (lub co drugi dzień, w zależności od zaleceń lekarza) zmienianie opatrunków. Szwy po obrzezaniu rozpuszczają się samoistnie. Po dwóch-trzech tygodniach od usunięcia napletka można wznowić aktywność seksualną.

Dzięki operacji stulejkę można całkowicie wyeliminować i nie trzeba martwić się o nawroty, ponieważ napletek zostaje usunięty i nie regeneruje się. Główka penisa pozostaje stale odsłonięta po operacji obrzezania, jednakże nie powoduje to dyskomfortu, nie wpływa na jakość erekcji i nie utrudnia oddawania moczu.

Urologia w Doctorpro Wrocław

Jak przebiega operacja stulejki (fimozy)?
Adres
ul. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, 40, 50-457 Wrocław, Polska
Nr telefonu
Harmonogram
Pn-Pt: 8:00-20:00
Sob: 8:00-15:00

Popularne pytania

Jak powinno przebiegać rozciąganie skóry napletka przy stulejce?

W łagodnych stadiach stulejki lekarz może zalecić rozciąganie skóry napletka w celu stopniowego odsłaniania główki penisa. W tym celu należy objąć główkę penisa dwoma palcami i ostrożnie rozciągać ku dołowi na kilka milimetrów. Odsłanianie główki penisa należy przeprowadzać stopniowo (przez okres kilku tygodni) i ostrożnie, ponieważ gwałtowne odsłanianie główki penisa przy stulejce może prowadzić do rozwoju załupka (parafimozy).

Czy można żyć ze stulejką?

Stulejka łagodnego stopnia zazwyczaj nie wpływa istotnie na jakość życia mężczyzny, nie powoduje znacznego dyskomfortu i pozwala na prowadzenie życia seksualnego. Obrzezanie napletka w przypadku stulejki pierwszego stopnia może być jednak konieczne, jeśli istnieje ryzyko rozwoju chorób zapalnych lub parafimozy (załupka). Decyzję o konieczności operacyjnego leczenia stulejki należy podjąć wspólnie z chirurgiem, który może ocenić stopień zwężenia i ryzyko powikłań stulejki.

Jak leczyć stulejkę domowymi sposobami?

Leczenie stulejki w warunkach domowych (na przykład przy pomocy okładów i samodzielnego odsłaniania główki penisa) jest nieefektywne i może prowadzić do powikłań (parafimozy, urazów penisa, alergicznego zapalenia żołędzi). W przypadku trudności z odsłonięciem główki penisa w spoczynku lub w czasie erekcji konieczna jest konsultacja z chirurgiem.

Na czym polega leczenie stulejki?

Aby pozbyć się stulejki, konieczna jest konsultacja z chirurgiem. Usunięcie stulejki można przeprowadzić za pomocą zabiegu obrzezania (usunięcia napletka), do którego wskazania określa lekarz. W przypadku łagodnej stulejki lekarz może zalecić leczenie zachowawcze, stosując maści, które poprawiają elastyczność napletka.

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Jak przebiega operacja stulejki (fimozy)?
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie urologowi
«Doctorpro»

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Jarosław 6 godzin temu
Dzień dobry. Wczoraj miałem operację usunięcia napletka. Czy mogę dzisiaj wziąć prysznic?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
5 godzin temu
Dzień dobry. W ciągu pierwszych trzech-czterech dni po operacji nie zaleca się brania prysznica, ponieważ mikroorganizmy obecne w bieżącej wodzie mogą spowodować zakażenie rany pooperacyjnej. Higiena narządów płciowych powinna polegać na ostrożnym podmywaniu się ciepłą wodą, unikając dotykania sterylnego opatrunku nałożonego na penisa. W razie potrzeby lekarz może zalecić stosowanie środków antyseptycznych na ranę pooperacyjną.
Jacek 3 dni temu
Dzień dobry! Czasami doświadczam bolesnej erekcji. Czy mam stulejkę?
Odpowiedz
Dzień dobry! Stulejka może być jedną z możliwych przyczyn bólu w trakcie pobudzenia seksualnego. Dyskomfort podczas erekcji przy stulejce towarzyszy trudnościom z odsłonięciem żołędzi penisa. Aby postawić diagnozę i dobrać leczenie, należy skonsultować się z urologiem.
Mikołaj 1 tydzień temu
Dzień dobry. Co mam robić, jeśli wystąpi parafimoza (załupek), gdy znajduję się poza zasięgiem placówki medycznej (na przykład na działce lub w podróży)? Czy można samemu jakoś pozbyć się tego problemu z napletkiem?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 tydzień temu
Dzień dobry. Parafimoza (załupek) jest stanem wymagającym pilnej pomocy medycznej. Nie wolno próbować samodzielnie jej leczyć, ponieważ można tylko pogorszyć sytuację i przyspieszyć rozwój obrzęku oraz martwicy uciskanej części penisa. W przypadku podejrzenia stulejki należy natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną. Do czasu przybycia lekarza można zastosować zimne okłady, aby złagodzić ból i obrzęk.
Peter 1 tydzień temu
Dzień dobry! Czy czułość penisa zmienia się po obrzezaniu?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 tydzień temu
Dzień dobry. Operacja obrzezania nie dotyczy trzonu ani główki penisa i nie uszkadza zakończeń nerwowych, dlatego nie wpływa na czułość, pobudzenie, erekcję ani ejakulację. W miarę powrotu do aktywności seksualnej, po zakończeniu okresu rekonwalescencji, czułość penisa również powraca do normy.
Matylda 1 tydzień temu
Dzień dobry. U mojego synka, który ma trzy lata, nie odsłania się główka penisa. Czy powinnam podczas kąpieli rozciągać skórę napletka i stopniowo odsłaniać główkę penisa u syna?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 tydzień temu
Dzień dobry. Stulejka w wieku trzech lat zazwyczaj jest fizjologiczna. Nie ma potrzeby samodzielnego odsłaniania główki penisa. Warto zabrać chłopca do urologa dziecięcego, który na podstawie badania postawi diagnozę, zaleci regularne oględziny lub, w razie potrzeby, zaleci leczenie.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies