+48 800 003 033

Jak przebiega depilacja laserowa i czy jest ona bezpieczna?

Jak przebiega depilacja laserowa i czy jest ona bezpieczna?
dermatologia
Czytać 7 minut Opublikowano: 01 September 2023 875
Depilacja laserowa to zabieg kosmetyczny, który ma na celu usunięcie niechcianego owłosienia na ciele i twarzy przy pomocy lasera. Pełny cykl zabiegów zapewnia gładką skórę przez długi czas – około 5–7 lat.

Na czym polega depilacja laserowa?

Depilacja laserowa to metoda stosowana w dermatologii, która polega na niszczeniu mieszków włosowych za pomocą promieniowania laserowego. Wiązka lasera niszczy mieszek włosowy, w wyniku czego wzrost nowego włosa zostaje tymczasowo zatrzymany.

Jak działa depilacja laserowa?

Urządzenie laserowe skierowane na obszar skóry emituje światło, które jest pochłaniane przez melaninę (barwnik). Wiązka lasera podgrzewa i niszczy mieszki włosowe będące w fazie aktywnego wzrostu, a także zatrzymuje ich odżywianie (usuwa naczynia włosowate). W efekcie włosy stają się cieńsze, pozbawione życia i same wypadają.

Na czym polega depilacja laserowa?

Na czym polega depilacja laserowa?

Jak szybko po depilacji laserowej włosy wypadają i jak długo nie odrastają?

Włosy wypadają 10–14 dni po zabiegu depilacji laserowej. Po pierwszej sesji można pozbyć się 15–20% niechcianych włosków. Jednak po miesiącu na obszarze skóry poddanym działaniu lasera pojawiają się nowe włosy, ponieważ następuje kompensacyjny wzrost włosów – uśpione mieszki włosowe zostają aktywowane, a uszkodzone cebulki częściowo odzyskują swoje funkcje. Aby usunąć wszystkie włosy w pożądanym obszarze, należy przejść pełny cykl depilacji laserowej.

Jak często należy wykonywać depilację laserową i ile sesji jest potrzebnych?

Wymagana liczba sesji i przerwy między nimi są ustalane indywidualnie przez dermatologa, który bierze pod uwagę obszar zabiegowy i gęstość włosów. Średnio seria depilacji laserowych składa się z 6–10 sesji z przerwami trwającymi od jednego do dwóch miesięcy.

Depilacja laserowa: wady i zalety

Depilacja laserowa to bezpieczna metoda usuwania owłosienia z dowolnej części twarzy i ciała, w tym z najbardziej wrażliwych obszarów (na przykład górnej wargi, podbródka, szyi, pach i okolic bikini). Aby całkowicie pozbyć się owłosienia na długi czas, konieczne jest poddanie się pełnemu cyklowi depilacji laserowych – wymagana liczba sesji może być różna w zależności od struktury włosów i poziomu hormonów.

Zalety depilacji laserowej

Wady depilacji laserowej

Pozbycie się owłosienia z dowolnej części twarzy i ciała na długi czas

Pełny cykl trwa długo (na przykład depilacja owłosienia pod pachami może trwać do 5 miesięcy)

Procedura jest wygodna i praktycznie bezbolesna, w trakcie stosuje się środki znieczulające

Nie można jej stosować do wszystkich rodzajów skóry i włosów, ponieważ laser wpływa na pigment (procedura nie da pożądanego efektu w przypadku jasnych włosów, dużej liczby siwych włosów czy zbyt ciemnej skóry)

Po zabiegach nie pojawiają się wrastające włoski, w przeciwieństwie do innych metod usuwania owłosienia (jak sugaring, woskowanie lub golenie)

Może powodować stany zapalne, oparzenia i pozostawiać blizny, jeśli urządzenie nie zostało prawidłowo ustawione lub jeśli pacjent po zabiegu nie przestrzega zaleceń

Ponadto depilacja laserowa wymaga dość długiego przygotowania (od 2 do 3 tygodni), które jest związane z szeregiem ograniczeń. Również w pierwszym dniu po zabiegu należy przestrzegać zasad pielęgnacji skóry: nawilżać ją, unikać przegrzania i tarcia.

Jak przygotować się do depilacji laserowej?

Do laserowego zabiegu usuwania niechcianego owłosienia trzeba się przygotować z wyprzedzeniem, aby osiągnąć maksymalną skuteczność i nie spowodować obrażeń skóry. Przygotowanie do depilacji laserowej obejmuje:

 • całkowite unikanie promieniowania UV na 2 tygodnie przed depilacją (nie należy korzystać z solarium ani opalać się na plaży);
 • usunięcie włosów z obszaru depilacji przy pomocy maszynki do golenia na jeden–dwa dni przed zabiegiem (dopuszczalna długość włosów to maksymalnie 2 milimetry);
 • rezygnację z wszelkich zabiegów depilacyjnych (sugaring, depilacja woskiem czy depilatorem elektrycznym) na 14 dni przed zabiegiem;
 • nieużywanie preparatów zawierających alkohol na depilowany obszar skóry na 3 dni przed zabiegiem;
 • unikanie alkoholu i antybiotyków na 2 tygodnie przed zabiegiem.

Ważne jest, aby uprzedzić dermatologa o przyjmowaniu leków i suplementów diety, ponieważ mogą one wpływać na światłoczułość skóry. Bezpośrednio przed zabiegiem depilacji nie wolno nakładać żadnych produktów kosmetycznych (kremów, dezodorantów, perfum) na docelowy obszar skóry – mogą one bowiem wywoływać reakcje alergiczne.

Jak przebiega depilacja laserowa?

Przed depilacją laserową należy skonsultować się z dermatologiem. Lekarz określi rodzaj i stan skóry, zbierze wywiad i zbada planowany obszar zabiegowy. Główne etapy depilacji laserowej:

 1. Ochrona oczu przed promieniowaniem laserowym za pomocą specjalnych okularów.
 2. Oczyszczenie obszaru skóry, który ma zostać poddany depilacji, golenie włosków.
 3. Nałożenie żelu na skórę i wsunięcie dyszy urządzenia laserowego.
 4. Naświetlanie laserem.

Czas zabiegu zależy od powierzchni depilowanej skóry (na przykład depilacja okolic bikini lub pach trwa 15–20 minut, depilacja całych nóg – ok.50 minut). Podczas depilacji może być odczuwalne mrowienie lub pieczenie.

Czego nie wolno robić po depilacji laserowej?

Po depilacji laserowej koniecznie trzeba nawilżyć obszar skóry poddany zabiegowi. Dermatolog może przepisać produkty na bazie pantenolu, które zapobiegają stanom zapalnym i przyspieszają regenerację skóry. Lekarz doradzi również w kwestii dalszej rehabilitacji. Po depilacji laserowej nie należy:

 • stosować silnych kosmetyków (balsamów zawierających alkohol ani peelingów kwasowych);
 • brać gorącej kąpieli ani prysznica (wolno używać tylko ciepłej wody);
 • korzystać z sauny, łaźni ani basenu;
 • używać myjek, peelingów, szorstkich ręczników;
 • uprawiać sportu wymagającego dużego wysiłku fizycznego (np. trening na siłowni).

W ciągu pierwszych trzech dni po depilacji laserowej nie należy masować obszaru ciała poddanego zabiegowi. Przez dwa tygodnie nie wolno opalać depilowanego obszaru (należy zrezygnować z solarium i plażowania). Przed wyjściem na zewnątrz trzeba zastosować produkt z SPF co najmniej 35.

Depilacja laserowa: przeciwwskazania

Przed zabiegiem depilacji laserowej lekarz przeprowadza wywiad w celu wykluczenia przeciwwskazań. Przeciwwskazania do depilacji laserowej:

 • problemy onkologiczne;
 • cukrzyca;
 • żylaki;
 • przebarwienia skóry;
 • ciąża i laktacja;
 • fotodermatozy (nadwrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe);
 • przewlekłe choroby skóry (łuszczyca, egzema, opryszczka);
 • skłonność do powstawania blizn keloidowych;
 • duża liczba znamion i tatuaży na obszarze planowanej depilacji.

Depilacji laserowej nie wykonuje się, jeśli na skórze znajdują się rany, oparzenia, skaleczenia. Do tymczasowych przeciwwskazań do zabiegu depilacji laserowej zalicza się zaostrzenie chorób przewlekłych z procesem zapalnym. Poza tym ginekolodzy nie zalecają depilacji laserowej okolic bikini w przypadku chorób układu rozrodczego i infekcji narządów płciowych (np. pleśniawki).

Oparzenia po depilacji laserowej

Do oparzenia skóry po depilacji laserowej może dojść z powodu zbyt dużej mocy urządzenia laserowego – dostosowuje się ją indywidualnie, w zależności od fototypu skóry i grubości włosków. Oparzenia termiczne mogą również wystąpić podczas usuwania włosków, jeśli skóra była wcześniej opalana. Wzrasta wówczas ilość melaniny, na skutek czego energia wiązki laserowej jest silnie pochłaniana.

Negatywne skutki depilacji laserowej

Do krótkoterminowych negatywnych skutków depilacji laserowej zalicza się zaczerwienienie i obrzęk skóry. Zdarza się też, że w wyniku depilacji laserowej powstają plamy starcze i oparzenia, nawet z pęcherzami, które pozostawiają blizny. Negatywne skutki depilacji laserowej przedstawiono na poniższym zdjęciu.

Onkolodzy o depilacji laserowej

Według onkologów depilacja laserowa jest zabiegiem bezpiecznym, pod warunkiem że zostaną wykluczone wszelkie przeciwwskazania. Ryzyko zachorowania na raka, w szczególności czerniaka (raka skóry), wzrasta w przypadku promieniowania jonizującego o wysokiej częstotliwości jak promieniowanie rentgenowskie, promieniowanie gamma lub ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Promieniowanie laserowe jest niejonizujące i przenika przez skórę na głębokość od jednego do 4 milimetrów.

Dermatologia w Doctorpro Łódź

Jak przebiega depilacja laserowa i czy jest ona bezpieczna?
Adres
ul. Stefana Jaracza 64, 90-251 Łódź, Polska. Opera Park
Nr telefonu
Harmonogram
Pon-Sob: 8:00-20:00

Popularne pytania

W jakim wieku można poddawać się depilacji laserowej?

Depilacja laserowa może być wykonywana u osób od 18. roku życia. W okresie dojrzewania (12–16 lat) zmiany hormonalne powodują aktywny wzrost grubych włosków, więc depilacja laserowa jest nieskuteczna.

Czy można się golić po depilacji laserowej?

Aby uniknąć podrażnienia skóry, po depilacji laserowej nie zaleca się golenia przez 2 do 3 dni. Pomiędzy sesjami można używać maszynki do golenia lub kremu do depilacji, by usunąć odrastające włoski bez uszkadzania mieszków włosowych.

Jak usunąć martwe włoski po depilacji laserowej?

Martwe włoski po depilacji laserowej wypadną same po kilku dniach, a ich wyrywanie może jedynie prowadzić do podrażnienia skóry. Pomiędzy sesjami, ale nie wcześniej niż 5. dnia po zabiegu, dozwolone jest ogolenie włosków.

Czy mogę poddać się depilacji laserowej podczas miesiączki?

Depilacja laserowa podczas miesiączki nie jest zabroniona, ale nie zaleca się jej ze względu na zwiększoną wrażliwość na ból.

Depilacja laserowa – ile zabiegów jest potrzebnych?

Liczba wymaganych zabiegów depilacji laserowej zależy od rodzaju skóry i struktury włosków, a także powierzchni skóry, która ma zostać poddana depilacji. Wzrost i utrata włosków to naturalny proces, który następuje cyklicznie; laser niszczy tylko mieszki włosowe będące w fazie aktywnej, powtarzanie zabiegów jest więc konieczne.

Jak długo utrzymuje się efekt depilacji laserowej po pierwszym zabiegu?

Czas, przez jaki utrzymuje się efekt po pierwszym zabiegu depilacji laserowej, jest sprawą indywidualną: zależy od gęstości i struktury włosków, wieku, poziomu hormonów i ogólnego stanu skóry. Po pierwszej sesji nowe włoski odrastają w ciągu 2 do 3 tygodni, ale są cieńsze i bardziej miękkie.

Czy mogę poddać się depilacji laserowej w czasie ciąży i karmienia piersią?

Depilacja laserowa nie powinna być wykonywana ani podczas ciąży, ani w czasie karmienia piersią. W okresie tym w organizmie kobiety zachodzą zmiany hormonalne, przez co działanie lasera na skórę może wywołać przebarwienia lub oparzenia.

5 of 5 na podstawie 2 oceny
Jak przebiega depilacja laserowa i czy jest ona bezpieczna?
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie dermatologowi
«Doctorpro»

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Alina 3 miesiące temu
Dzień dobry! Na ile godzin przed depilacją laserową należy się ogolić?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
3 miesiące temu
Dzień dobry. Zaleca się ogolić włoski na jeden dzień przed depilacją laserową. Włoski w obszarze planowanego zabiegu nie powinny przekraczać 2 milimetrów, tak aby wiązka lasera oddziaływała na nasadę włosa, a nie była rozprowadzana na całej jego długości.
Irena 4 miesiące temu
Dzień dobry. Jak długo trwa depilacja laserowa?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
4 miesiące temu
Dzień dobry. Czas trwania depilacji laserowej zależy od powierzchni skóry poddawanej zabiegowi oraz grubości i gęstości włosków. Średnio wynosi od 10 do 90 minut. Depilacja pach na przykład trwa 10 minut, okolic bikini – 15 minut, a całych nóg – ponad 60 minut.
Dominika 5 miesięcy temu
Dzień dobry! Czy depilacja laserowa jest bolesna?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
5 miesięcy temu
Dzień dobry. Zabieg usuwania owłosienia za pomocą urządzenia laserowego jest praktycznie bezbolesny. Często odczuwalne jest mrowienie lub lekkie pieczenie. W przypadku skóry wrażliwej stosuje się specjalne żele chłodzące o działaniu znieczulającym.
Paulina 5 miesięcy temu
Dzień dobry. Czy po depilacji laserowej okolic bikini można uprawiać seks?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
5 miesięcy temu
Dzień dobry. Ogólnie nie ma przeciwwskazań do uprawiania seksu po depilacji laserowej, ale tarcie w okolicy narządów płciowych może powodować podrażnienia. Może się wówczas zdarzyć, że stosunek seksualny wywoła ból i dyskomfort, dlatego zaleca się powstrzymanie od seksu przez pierwszy dzień po zabiegu.
Róża 6 miesięcy temu
Dzień dobry. Jak długo po depilacji laserowej włoski nie odrastają?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Dzień dobry. Po pierwszej sesji depilacji laserowej włoski nie odrastają przez miesiąc, po czym z uśpionych czy też częściowo odnowionych mieszków włosowych zaczynają wyrastać nowe. Po zakończeniu całego cyklu depilacji laserowych, którego czas trwania ustala lekarz, włosy nie odrastają przez 5 do 7 lat.
Maria 6 miesięcy temu
Witam! Jak przebiega depilacja laserowa głębokich okolic bikini?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Dzień dobry. Depilacja laserowa głębokich okolic bikini wykonywana jest w pozycji leżącej, na kanapie. Dermatolog w okularach ochronnych nakłada na wybrany obszar specjalny żel, który łagodzi ból i ułatwia przesuwanie urządzenia. Następnie stopniowo traktuje cały obszar skóry okolic bikini wiązką lasera, a po zabiegu wydaje zalecenia dotyczące dalszej pielęgnacji.
Sabina 6 miesięcy temu
Dzień dobry. Dlaczego po depilacji laserowej nie wolno się opalać?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
6 miesięcy temu
Dzień dobry. Depilacja laserowa oddziałuje na melaninę, która znajduje się w skórze i mieszkach włosowych. Ekspozycja skóry poddanej działaniu lasera na promienie UV (bezpośrednie światło słoneczne lub solarium) zwiększa ryzyko poparzeń i przebarwień.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies