+48 800 003 033

Czym jest tłuszczak i jak go wyleczyć?

Czym jest tłuszczak i jak go wyleczyć?
dermatologia
Zaktualizowano: 18 September 2024
Czytać 8 minut Opublikowano: 18 September 2024 37
Tłuszczak jest nienowotworowym guzem tkanki łącznej. Najczęściej pojawia się u osób w średnim i podeszłym wieku.

Zmiana jest przesuwalna i zazwyczaj nie powoduje bólu. Chociaż czasami może być przyczyną dyskomfortu, gdy rośnie i dotyka zakończeń nerwowych znajdujących się w tkance.

Czym jest tłuszczak?

Tłuszczak to łagodny nowotwór zbudowany z tkanki tłuszczowej, który z czasem może się powiększać. Z reguły rośnie powoli i może nie dawać żadnych objawów nawet przez wiele lat. Jednak pod wpływem różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych (np. stresu, zaostrzenia przewlekłej choroby, rozwoju stanu zapalnego w organizmie) może przekształcić się w nowotwór złośliwy.

Tłuszczak znajduje się tuż pod skórą i jest półkolistą wypukłą naroślą. Można go wykryć poprzez dotyk lub wzrokowo (np. w czasie kąpieli). Zmienionego chorobowo obszaru nie należy naciskać, uciskać ani pocierać. W przypadku wykrycia zmiany należy natychmiast zgłosić się po pomoc do chirurga.

Tłuszczak na ręce

Tłuszczak na ręce

Gdzie może pojawić się tłuszczak?

Tłuszczaki mogą z różnych przyczyn pojawiać się w wielu miejscach na ciele. Znajdują się tuż pod skórą i często są zlokalizowane w okolicach szyi, ramion, pleców lub brzucha. Czasem zmiany pojawiają się na rękach i udach. Naciskając na tłuszczaka opuszkami palców można wyczuć, że jest on przesuwalny, miękki i wiotki.

Średnica tłuszczaków może wynosić do 5 cm. Dlatego czasem trudno odróżnić je od innych nie mniej niebezpiecznych nowotworów (zapalenie węzłów chłonnych, torbiel galaretowata, kaszak). Dla każdego guzka opracowany jest odpowiedni schemat leczenia. Tylko lekarz może zdiagnozować tłuszczaka na podstawie jego wyglądu i umiejscowienia.

Istnieją różne rodzaje tłuszczaków:

  • okołonerwowe (tworzą się wokół nerwów);
  • lędźwiowo-krzyżowe (tworzą się wokół kręgów i kanału kręgowego);
  • warg sromowych;
  • mięśniowe (przenikają przez mięśnie i mogą wystąpić, jeśli nowotwór został niedokładnie usunięty).

Wyróżnia się także tłuszczakomięśniaki, składające się z tkanki mięśniowej i tłuszczowej, naczyniakotłuszczaki, które są zbudowane z tkanki tłuszczowej i dużej ilości naczyń krwionośnych oraz komórek nabłonkowych, i które zwykle uszkadzają nerki, rzadko — nadnercza czy trzustkę, oraz tłuszczaki gruczołów potowych, które składają się ze struktur gruczołowych i naczyń krwionośnych, a wyglądem przypominają kaszaka.

Widok wnętrza tłuszczaka (guza podskórnego)

Widok wnętrza tłuszczaka (guza podskórnego)

Tłuszczaki — przyczyny powstawania

Do tej pory nie ustalono naukowych przyczyn powstawania tłuszczaków. W większości przypadków medycy i naukowcy zgadzają się, że ich powstawanie jest związane z działaniem czynników genetycznych. Niektórzy ludzie mogą od swoich rodziców dziedziczyć wadliwy gen powodujący powstawanie tłuszczaków. Choroba ta nosi nazwę rodzinna mnoga tłuszczakowatość.

Do czynników ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się zmian, zalicza się:

  • wiek (tłuszczaki najczęściej spotyka się u kobiet i mężczyzn, którzy należą do grupy wiekowej od 40 do 60 lat);
  • zaburzenia metabolizmu (tłuszczaki mogą wystąpić w przypadku zaburzeń metabolicznych, szczególnie z powodu niedoboru enzymów).

Tłuszczaki mogą wystąpić w wyniku urazu, który ma znaczący wpływ na obszar umiejscowienia narośli (powoduje nieodwracalne zmiany w tkankach). Powiększanie się guza tłuszczowego jest ściśle powiązane z doznanym urazem. Otyłość, nadużywanie alkoholu, choroby wątroby i nietolerancja glukozy mogą powodować powstawanie narośli.

Dlaczego pojawiają się tłuszczaki? Zazwyczaj powstają one wtedy, gdy procesy zachodzące w tkance tłuszczowej zostają zaburzone. Dotyczy to głównie procesu rozkładu tkanki tłuszczowej — lipolizy. Inne przyczyny powstawania tłuszczaków to m.in. choroby trzustki i wątroby, niedoczynność przysadki mózgowej i tarczycy.

Tłuszczak na plecach

Tłuszczak na plecach

Domowe sposoby na leczenie tłuszczaków

Ludzie w warunkach domowych często leczą tłuszczaki tradycyjnymi sposobami (naparem z brzozy, maścią zrobioną z czosnku, cebuli lub imbiru) i nie zgłaszają się po pomoc do lekarza. Samoleczenie może prowadzić do przekształcenia narośli w nowotwór. Jeśli pod skórą znajduje się nowotwór, może to być tłuszczak, którego – jak wskazują lekarze – nie należy leczyć za pomocą środków medycyny naturalnej. Tylko lekarz może potwierdzić lub wykluczyć jego podejrzenie i charakter (nowotwór łagodny lub złośliwy).

Czy tłuszczak jest groźny?

Leczenie tłuszczaka sprowadza się do usunięcia narośli, ale tylko w przypadkach, gdy umiejscowienie powoduje dyskomfort lub gdy może stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjenta. W pozostałych przypadkach nie ma takiej konieczności. Aby zwalczyć ból i stan zapalny lekarz może przepisać zastrzyki ze sterydami.

Ważne jest, aby odróżnić tłuszczaka od tłuszczakomięsaka. Oba nowotwory mają podobne cechy zewnętrzne, ale tłuszczakomięsaki w odróżnieniu od guzów tłuszczowych należą do grupy guzów mezenchymalnych, których komórki mogą przekształcić się w komórki rakowe. Pacjent powinien zapisać się na konsultację do lekarza, nawet jeśli tłuszczaki są bezbolesne. Po zdiagnozowaniu tłuszczaka lekarz podejmie decyzję, czy należy go usunąć. Jego usunięcie może okazać się niemożliwe, jeśli zmiana obejmuje stawy, nerwy, organy wewnętrzne, mięśnie lub naczynia krwionośne.

Jak usunąć tłuszczaka?

Tłuszczaki usuwa się chirurgicznie, laserowo lub metodą fal radiowych. Najczęściej przeprowadza się chirurgiczne usunięcie tłuszczaka (w miejscu jego powstania lekarz robi niewielkie mikronacięcie, po którym może zostać blizna). Małoinwazyjny zabieg odbywa się w warunkach ambulatoryjnych przy znieczuleniu miejscowym, nie wpływa na zdrowe tkanki. Zmniejsza się także ryzyko krwawienia i skraca czas rehabilitacji (po zabiegu pacjent może wrócić do domu).

Aby przyspieszyć gojenie należy regularnie zmieniać opatrunek i nie dopuścić do jego zamoczenia i zabrudzenia. W tym czasie pacjent powinien zrezygnować z wizyty na siłowni, w saunie czy solarium.

Kaszak a tłuszczak

Kaszaki to torbiele, które rodzajowo dzielimy na tricholemmalne i epidermalne (naskórkowe). Zazwyczaj gromadzi się w nich serowata treść. Zarówno kaszaki, jak i tłuszczaki tworzą się pod skórą i mogą być pojedyncze i mnogie. W odróżnieniu od tłuszczowej narośli, ta podskórna torebka posiada niewielki otwór, przez który zawartość wydobywa się na zewnątrz wraz z nieprzyjemnym zapachem. W większości przypadków kaszak powstaje na skutek zaczopowania kanaliku gruczołów łojowych, ich urazu lub rozerwania.

Usunięcie kaszaka

Przy dużym nagromadzeniu łoju wewnątrz kaszaka może dojść do zapalenia, co powoduje ból i swędzenie. Lekarz nacina narośl, opróżnia jej zawartość, wycina torebkę i przepisuje środki przeciwzapalne. Najczęściej wykonywane jest wycięcie chirurgiczne. Niezastosowanie się do tego zalecenia może skutkować nawrotem choroby. Działania profilaktyczne w zakresie przeciwdziałania powstawaniu kaszaków mają na celu zapobieganie blokowaniu gruczołów łojowych poprzez szereg zabiegów kosmetycznych oczyszczających skórę (peelingi, delikatne maseczki).

Kaszak pod skórą

Kaszak pod skórą

Usunięcie tłuszczaka na głowie

Tłuszczak może pojawić się na głowie i najbezpieczniejszym sposobem jego usunięcia jest użycie lasera. Usunięcie narośli za pomocą lasera w obrębie głowy pozwala uniknąć rozwoju powikłań. Promienia lasera używa się tylko w okolicach miejsca zmienionego chorobowo i nie ingeruje się w zdrową tkankę. Ta metoda pozwala również uniknąć ryzyka wystąpienia infekcji i w porównaniu z tradycyjnym zabiegiem jest ona znacznie bezpieczniejsza.

Laserowe usuwanie tłuszczaka

Laserowe usunięcie tłuszczaka pozwala uniknąć pojawienia się krwiaków i obrzęków na zmienionym chorobowo obszarze. Lekarz precyzyjnie nacina skórę, po czym usuwa narośl, nie zostawiając żadnych fragmentów wokół jej krawędzi, co pomaga uniknąć tworzenia się nowego tłuszczaka w tym samym miejscu. Brzegi są koagulowane (zamykane laserowo) i zszywane szwem śródskórnym. Laserowe usunięcie tłuszczaka nie wymaga hospitalizacji ani długiego okresu rehabilitacji. Niezwłoczna wizyta u lekarza pozwoli uniknąć rozwoju powikłań (pojawienia się nowotworów).

Proktologia w Doctorpro Łódź

Czym jest tłuszczak i jak go wyleczyć?
Adres
ul. Stefana Jaracza 64, 90-251 Łódź, Polska. Opera Park
Nr telefonu
Harmonogram
Pon-Sob: 8:00-20:00

Popularne pytania

Jak usunąć tłuszczak na twarzy?

Tłuszczaka na twarzy należy usunąć chirurgicznie. Duże narośle nie znikną samoistnie, więc należy je wyciąć.

Czy można wyciskać tłuszczaki na twarzy?

Nie należy wyciskać, rozdrapywać ani nakłuwać podskórnych tłuszczaków, ponieważ może to doprowadzić do przerwania integralności skóry i zwiększyć ryzyko wystąpienia infekcji bakteryjnej.

Jak pozbyć się tłuszczaków na ciele?

Usunięcie tłuszczaka przeprowadza się chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym. Narośl usuwa się poprzez niewielkie nacięcie na skórze, które goi się w ciągu dwóch tygodni. Wycięcie tłuszczaka odbywa się w warunkach ambulatoryjnych (bez hospitalizacji) w znieczuleniu miejscowym.

5 of 5 na podstawie 1 ocena
Czym jest tłuszczak i jak go wyleczyć?
Autor
Tkachenko Marina
Lekarz ogólny. Siedem lat doświadczenia.

Zadaj pytanie proktologowi
«Doctorpro»

Inne artykuły na ten temat

Artykuły powiązane:

Komentarze

Dodaj komentarz

Maja 7 godzin temu
Witam! U męża po operacji prostaty na brzuchu zaczął rosnąć tłuszczak. Wyrósł obok pępka z prawej strony, jest duży, przy naciśnięciu na brzuch bulgocze. Co to może być? Czy może być niebezpieczne? Dlaczego w środku jest jakiś płyn?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
3 godziny temu
Dzień dobry. Tłuszczak to łagodny nowotwór zbudowany z komórek tłuszczowych. Często jest to miękka, przesuwalna podskórna narośl. Płyn, który znajduje się wewnątrz, może wskazywać na tłuszczaka, ale jego pojawienie się może mieć też inne podłoże. W tym przypadku należy niezwłocznie zgłosić się do chirurga na badanie i konsultację.
Agata 1 dzień temu
Witam, co to znaczy, kiedy z tłuszczaka wycieka jakaś biała zawartość i robi się mniejszy?
Odpowiedz
Tkachenko Marina
Tkachenko Marina
1 dzień temu
Dzień dobry. Jeśli z tłuszczaka wycieka jakaś biała zawartość i robi się on mniejszy, może to oznaczać, że sam zaczął się wchłaniać, lub że dochodzi do samoczynnego opróżniania. Biała treść może być łojem, który gromadzi się w narośli. Jeśli guzek robi się mniejszy po wycieku treści, może to świadczyć o tym, że jego rozmiar zmniejszył się po zmniejszeniu się jego zawartości. Jednakże zawsze lepiej jest zwrócić się z tym do lekarza, by zasięgnąć profesjonalnej porady i przebadać się, zwłaszcza jeśli są zauważalne zmiany w rozmiarze lub wyglądzie tłuszczaka.
Administratorem danych osobowych jest DOCTORPRO POLAND SP. Z O.O. z siedzibą w Łodzi oraz DOCTORPRO WROCLAW SP. Z O.O. z siedzibą we Wrocławiu. Niniejsza strona internetowa używa plików „cookies” w celach określonych w Polityce plików cookies, w szczególności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania strony oraz dostosowania wyglądu strony do indywidualnych preferencji użytkowników (personalizacja).
Kliknij „Akceptuję” jeżeli zgadzasz się na użycie plików „cookies” do celów opisanych w Polityce plików cookies. Możesz również nie wyrazić zgody na użycie plików „cookies”. Wyłączenie plików cookies może spowodować trudności w korzystaniu ze strony.
Formularz kontaktowy
Klikając na "Wyślij" wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptujesz warunki polityki prywatności umowy użytkownika umowy użytkownika
Превышен лимит запросов. Попробуйте через 5 мин.

Pliki cookie - szczegóły

Cookies systemowe
Cookies systemowe są niezbędne do uruchomienia podstawowych funkcji tej strony – formularzy zgłoszeniowych, ocen artykułów itp. Te pliki cookie nie przechowują żadnych danych osobowych
Funkcjonalne pliki cookies
Marketingowe pliki cookies